[MP] HoI4 - Multiplayer: Ağustos 2019 [2]
Eğer uygunsa Japonyaya geçebilir miyim
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda Kuruldu

ID: 90128478785634305

Şifre: st
Ara
Silinmiştir.
Ara
yedek olarak katılmak istiyorum
Ara
(22-08-2019, 21:07)mamatcin : yedek olarak katılmak istiyorum

(22-08-2019, 21:05)TheDawnguard : -
1784 Saat
ABD -  İspanya - Avustralya

Lobiye katılıp boş minorlardan birini alabilirsiniz.
hby6qc.gif
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
Japonların weebleştiğini görsek iyiydi.
Ara

[+] 1 üye Spartan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Siamdan başlayıp kuzey Çin'e kadar devam eden geri çekilme süresinde Amerikalılar neredeyse 1 milyon asker kaybetti :D (amerikan iddiası 400k)
Benim doğru dürüst ordumda kalmamıştı yani çoğunu encirled edip kestiler adadan da asker taşıyamadım deniz üstünlüğü amerikalılara geçince

20190823002115_1.jpg?width=1192&height=671

Amerikalıları iyi kestik

20190823002121_1.jpg?width=1192&height=671
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Ayro yayın için teşekkürler. Yayını geçmişten izledim kimse sormamış sen de göstermemişsin. Bir dahaki etkinlikte göstermen için söylüyorum deniz savaşlarını gözardı etmişsin. Arada sırada donanma kompozisyonları ve görev bölgelerine bakarsan iyi olur. (Almanya'nın Leningrad çıkarmasından hemen sonra 200 gemilik bir deniz savaşı oluyordu ve hiç umursamadın mesela)
Ara
İlk HoI4 etkinliğimdi ve gayet eğlendim. Tabi 500 gün daha devam etseydik Almanlar ve Japonlar pek hoş süprizlerle karşılaşacaklardı. Darısı artık başka etkinliklere.
Ara
@cemal ada dışında doğru düzgün kayıp yok bu arada asya da ya adaya çıkan birlikler harici ya o amerikan kayıpları büyük ihtimalle tamamiyle d-day atmayı deneyip deneyip başarısız olunca anakarada sıkışan birliklerdir
Ara
Screenshot_1.jpg
[+] 1 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ayroya önerim yayın yaparken arada bir iki tarafın da DC kanalına girip oyuncuları dinlemesi böylece izleyiciler için daha zevkli olur. Sonlara doğru baya bir eğlendik biz, oynayanların eline sağlık. Oyun biraz daha uzasaydı İran üzerinden Hindistana girip Japonyaya yardım götürecektik, oradan güzel şeyler çıkabilirdi. Sovyet yine iyi dayandı bence, bu kadar dayanacağını düşünmüyordum üç ülkeye karşı, yapabileceğinin en iyisini yaptı yanında birisi olmamasına rağmen. Bence bu oyunda yapılmaması gereken Akdenizin ve Afrikanın bu kadar kolay bırakılmasıydı. Hepimize oldukça fazla oyun alanı ve kaynak bıraktı o hareket. Neyse, İtalya olarak ikinci multim ama ben baya bir eğlendim, özellikle Almanyanın oyuncusu Reis cidden müthiş bir oyuncu, tecrübe kazanıyorsun yanında. Sonraki oyunumuzda inşallah Allies olarak şanlı bayrakları dalgalandırma vaktimiz olur. :D
[+] 3 üye Pentagram nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dün akşam mücadele eden arkadaşlara teşekkür ediyorum güzel bir oyun oldu. Dünya Savaşının başında Fransa oyuncusu olmadığı için 1940 olmadan muazzam bir sanayiye sahip olduk. Bu sanayi avantajımızı İtalya'nın yardımıyla Afrika'da zafere dönüştürdük. Afrika'nın mihver devletlere geçmesi ile Müttefiklerin sahip olduğu kıbrıs,malta,cebelitarık gibi stratejik önemi yüksek toprakları 1941'den önce ele geçirdik.

Kbrs.jpg
Malta.jpg

Afrika seferinden sonra korumamız gereken toprakların sayısı azalmıştı. Fas ve Mısır'ı korumamız Akdeniz'in güvenliği için yeterliydi. Yapılacak olası Fransa çıkartması ise komutasında Erwin Rommel'in bulunduğu 8 tank tümeninin desteklediği OKW Garnizon birlikleri tarafından engellenmesi planlanmıştı. Reich'i tedirgin eden tek şey Müttefikler'in sahip olduğu muazzam hava üstünlüğüydü.

Yıl 1941 Temmuz ayına gelmişti. Mihver devletler için tek bir pürüz kalmıştı. Sovyetler Birliği 1939'dan itibaren emperyalist emeller içerisindeydi. Baltık devletlerinin ilhakı, Romanya'dan Besarabya bölgesinin ilhakı çıkan bu pürüzün başlı sebeplerindendi.

Temmuz-Ağustos aylarında Almanya ve Macaristan panzerleri uçsuz bucaksız Sovyet topraklarında ilerledi. Ancak ikmal sıkıntısı panzerlerin ilerlemesini yavaşlatıyordu. Alman casusları Leningrad'ın doğru düzgün korunmadığını OKW'ye iletti. Bunun üzerine 10 Alman piyade tümeni 1941 Eylül ayında Leningrad'a başarılı bir çıkartma düzenledi. Ardından von Manstein komutasındaki 5 panzer tümeni Leningrad'dan iç kesimlere doğru yarmaya başladı.

leningrad.jpg

Bütün bunlar yaşanırken Müttefikler 3-4 kere D-day yapmayı denemişti. Bu çıkartmaların en tehlikelisi Danimarka'ya yapılanı olmuştu. Kiel kanalı 3-4 günlüğüne İngilizlerde kalmıştı. Sonrasında yeterli desteğe sahip olamayan Müttefikler Danimarka'dan atılmıştı. Batı Avrupa'da 8 tank tümeni varken Afrika'yı sadece İtalyan piyadeler tutuyordu. Afrika'ya yapılacak bir çıkartmanın başarıya ulaşma ihtimali çok yüksekti. Ama Müttefikler Avrupa sevdalısıydı. 

1942 yılının sonuna doğru Sovyetler Birliği teslim oldu.

Sondurum.jpg

Müttefikler artık Fransa'da hava üstünlüğünü kaybetmeye başlamıştı.

Ucak.jpg

Böylece bir Mihver zaferinin daha sonuna geldik.
[+] 4 üye ReistiLs nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Afrikayı kaybetmemek gerekirdi ama hindistanın 24 birimini intihara göndermesiyle ve de güney afrikanın elindeki tankların 1934 tankı olması üstüne hiç support ekipmanı olmaması fransanın oyundan çıkması ile hem anakarayı sealion dan koruyacak hem de naval bomber üstünlüğü varken akdenizi de kazanacak donanma benim elimde yoktu. Belki bu açıkları kapatabilecek ingiliz oyuncusu vardır ama o oyuncu ben değilmişim onu farkettim LoL
[+] 1 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu Mp'de Almanya
@ReistiLs 
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Axisin kaçınılmaz zaferi

tenor.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.