[MP] Rise of Nations - Multiplayer: Haziran 2017
Aes, girdiğin her oyunda kavga etmeyi nasıl başarıyorsun ya ? :D

3-4 gün sonra bende gelebilirim oyunlara, umarım bırakmazsınız. Özledik, efsane oyundur.
Ara
Kavga etmiyorum ben. Yıkıldım bu durumunun sorunlu olduğunu düşündüğümden şikayetimi dile getirdim.
Durumu körükleyen ise şu şekilde bir cümle kurulması ;

"Arkadaşım o sırada turuncu da bana saldırdı biz buralara gelip ağlıyor muyuz ? "
Ara
Ağlama kardeş benim başımada aynısı geldi diyorum hala burada tatava yapıyorsun.Beyazla turuncu dediğin şekilde girdi ben burda gelip ağlıyor muyum.Bu bir oyun olabilir diyorum.Ha illa ağlayacağım diyorsan şikayet edersin foruma.
Ara
Oyunda NATO olarak, iki ülke arasındaki krizi durdurmak için tarafları diyaloga davet ediyoruz.
Ara
Bilader ağladığım falan yok saçma sapan tatavalarını git başka yerde yap. Beni 3 kişi eşzamanlı yıktığınızdan sonra oyunda ne olduğu beni ilgilendirmez. Bu oyun herkes tek mantığıyla kurulduysa ve siz buna göre hareket etmiyorsanız o oyunda sorun vardır. Saçma sapan üslubundanda nasıl bir kişiliğe sahip olduğun belli zaten. Oyuna katılmak benim hatamdı. Bundan sonrada katılmam. Sizin grubunuzun oyunlarınada kimsenin katılmasınıda önermem.
Ara
Güzel kardeşim ben kahin miyim kırmızının orduları bitmişmiş nereden bileyim.Kuzeydeki şehrimin sınırları yeşildi topladım ordumu girdim sen gelip burada hala yok organize daldılar vs vs diyorsun.3 kişinin ortasında doğma gibi şanssızlığa sahipsin.
Ara
Beyler , herkes sakin olsun lütfen . Haftanın bir günü ailenizden, dersinizden , arkadaşlarınızla sohbet muhabbetten feragat edip oyun oynuyorsunuz. Bir oyun için birbirinizi kırıyorsunuz , belkide Türk topluluklarının en büyük sorunlarından biridir bu durum. Oyunda olan olaylar yüzünden insanlar gerçek hayatta birbirlerinin kalbini sanal alemde ki basit bir oyun yüzünden kırıyor. Amacın eğlenmek dışına çıktığı , hırsın ve kibirin gözleri kör ettiği oyunlarda böyle tartışmalar döner. Yapmayın etmeyin , zaten böyle oyunlar oynayan Türk oyuncu bulmak zor , basit sebeplerden birbirimizi kaybetmeyelim.
[+] 1 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Üçünüzün arasında çıkmadım. Üçünüz beni araya aldınız. Eşzamanlı olarak 2 defa saldırınızı gördüm. Oradaki şehirlerimi paylaşmanızıda bir güzel discorddan dinledim. Bunun daha net bir açıklaması olamazdı. Aranızdan zorla çıkartıldıktan sonra kendimi toparlama çabamda bile sınır çatışması yaşaması gereken iki devlet aynı anda bana saldırıp yıkmaya oynadı. Kayıt çalışsa daha fazlasını gösterirdim ama yukardaki resim açıklamaya yeter bence. Grubunuzun çok çirkin bir oyun tarzı var. Bundan sonra katılmam katılacak arkadaşlarada önermem. Herkesin tek olması gereken bir oyunda açıkca arkadaş oyunu yaptınız.
Ara
Birbirini tanıyan arkadaşlar arasında illaki hemen sıcak çatışma olmayacaktır. Kimse bunu inkar etmesin lütfen. Böyle yakın arkadaşların içinde bulunduğu bir oyun oynayacaksak da takımlı olmasını tercih ederim.

Oyun başında aes in olduğ taraflar baya karşıktı. Bana en yakın olan Yafeshan da o tarafa yöneldi. Dolayısıyla kimse bana saldırmamış oldu. Acemi olduğum için de saldırmamış olabilirler :D Her neyse biraz güçlenince koyumavi vardı persler. Onları yıkıp kuzeye yürüyordum. Yafeshan mesaj attı steamden. 3 kişi aes e daldılar. Ben kırmızıya dalıyorum sen de açık maviye dal istersen diye. Ben de kırmızıya ben dalayım onunla sınırım yok dedim ama böyle yapalım dedi. Ben de turuncunun içinden geçip açık maviye saldırdım. Sonra zaten kırmızı da yıkıldı açık mavi yafes ve ben kaldık. Yafesin puan olmuş 40bin benim ki 18 bin. Adama ne kadar saldırsam da alamayacağım kesin haritanın çoğunu kaplamış zaten. Ben de çekildim. zafer yafeshanın oldu. Tebrik ederim.

Ama bir dahaki sefere dengeli bir şekilde takımlar kurulup takımlı olursa daha hoş olur. Herkes tek olduğunda da illaki takımlaşma oluyor. Çünkü yapmak zorundasınız. Bir iki oyuncu çok iyi ise ve kendisine en yakın rakibi erken çağlarda yok ederse diğerleri istese de ona yetişemez. E haliyle bir şekilde iyi oyuncuyu önce aradan çıkartmak lazım. Bu yüzden herkesin tek olduğu oyun tipleri hep böyle tartışmalı olur hep takımlaşmalar olur.

Başka bir oyunda görüşmek üzere.
Ara
Biraz içerlemiş gibisin Merco.
Ara
:D bana yapılmış bir durum yok. Zaten kimse saldırmadı bana. ( Çaktırma ağır acemiyim ondan :D ) İçerleyecek bir durum da yok. Sadece aes in düştüğü durumu anladığımı ve olabilecek çözümü anlatmaya çalıştım.
Ara
qW964V.jpg

Üşenmedim haritayı çizdim. Yahu nickinde sesli harf olmadığından nasıl okunacağı bilinmeyen şahış biraz utanman olsun be.

Haritaya bakarsan ne kadar agresif büyüdüğünü görürsün. Oyuna Nomad modunda başlandı ve haritanın bir yarısına 4 diğer yarısına 3 oyuncu düştü.

Gelelim sana baktığımızda sana saldıran 3 oyuncu da sana uzun sınırlara sahipler. Biraz mantıklı olsaydın da daha kenara ve çekingen yayılsaydın. 

Ben sana 2.çağdayken 7 ünite gönderdim, övünerek kırmızının tüm ordularını yok etmişsin demişsin birde. Bu ne hırs bu celal?

Gelelim oyuna, sanırım en erken rush ı ben yaptım, direk beni sınırdan sıkıştıran yeşile 7 ünite ile girip bir yokladım. Yok edilecek her işçi kardır hesabı ile 3-5 zarar verdik onunla kaldı. Ardından basın açıklaması ile olayı abartarak "beyler burada milyonlar öldü " dedim. Seninle sınırı olan 2 oyuncu da kuvvet ile muhtemel buna güvenerek sana birkaç dakika sonra girdiler. Sonuçta yorgun bir yeşil var oratada yutulmayı bekleyen.

Ardından sen dicord da "ya mavi bana niye giriyorsun yhaa .S" diye ağlayınca aha dedim fırsat bende girdim. Ne yapacaktım turşunumu kuracaktım Gidip 2 wonder i da kapmışsın. 

Sonra yukardan turkuaz renli arkadaş da gelmiş. E yeşil direk pert oldu. Fakat topraklarında ki savaş bir süre daha devam etti. Sen sanıyormusun Antana'yı almana normal şartlar da izin verirdim. Hayır önce püskürtülmesi gereken maviler ve turkuazlar vardı. Adamlar gölün de verdiği yönlendirme ile batıya doğru saldırdılar.

Ama ben onları da anlamıyorum, Hadi benim tek sınırım uzun bir süre yeşildi. Siz turuncu ve griye nasıl güvendiniz de bana bu kadar yüklendiniz be :) 

Gelelim sonrasına, lacivert yani mavi arkadaş belli ki turuncu ve gri ile uğraşıyor artık bana dalmayı kesti. Turkuaz da muhtemelen ekonomisi sarsıldı ki saldırıyı kesit geldim seni yokettim. 

Sen insanlara neden saldırıyorsun cümlesini kuracak kadar düşmüşsün zaten? Oyunun modu survival, açılış Nomad yani belirsiz dağılım. 

Ben oyunun başında RUSH'a karşı önlem almayı teklif ettim mi? Ettim. Reddettiniz mi ? Ettiniz. 3v3 yada Diplomacy önerdim mi? Önerdim. Onu da reddettiniz.

Hayatım da ilk defa RoN'u survival oynadım. İlk defa 14 yıldır şu oyunda herkes tek mp oynadım. Bana göre en saçma mod ben diplomacy severim. 

Oyuna dönelim. Sana saldırırken sınırımın olmadığı ve açık ara bana en uzak ülke olan turuncu gelip bana daldı mı ? Daldı. Sen yıkıldıktan sonra MAvi de çok dayanamadı ve yıkıldı. Senin gri ve turuncu arkadaşların birbirine daldı mı? Hiç ssavaştılar mı? hayır.. Hiç savaşmadılar. 

Turuncu bir süre sonra GRİ yi izole etti. Grinin uzun bir sınırı vardı turuncu ile ama dalmadı. Çünkü ittifak halindeydiler. Hiç etik değil, hiç ahlaklı da değil. Ama çokta takmadım belki bir farklılık olur diye. 

20 dk boyunca hem turuncu ile hem turkuaz ile kapıştım en sonunda yıkıldım. Senin dediğin gibi olursa bunların üçüde anlaşmış bana dalıyorlar diye gelip burada ağlamam gerekirdi. 

Herneyse, bu bir oyun, eğlendim, güzel vakit geçirdim, katılanlara da teşekkür ederim. Aes sana da söyleyeceğim son söz, "ağla!" :)))

Not: Harita doğal olarak tahminimdir, turuncu ve gri tamamen tahminidir, Sonuçta kaşifler de bir yere kadar gidebiliyor 3-4.çağda .
Ara
DdozB6.jpg

Bonus resim, Gri maşallah turuncuya karşı sınırı olabildiğine uzun tutmuş. Herkesin tek olduğu bir oyunda ne uzun ve barışçıl bir sınır.  :)

Neyse ki işbirliği yaptıklarını itirafta ettiler.
Ara
Sağlıklı hiçbir yere varmayacağı aşikar olan tartışma iletilerini kaldırdım. Her şeyden önce bu tür çok sayıda insandan oluşan etkinliklerde 'saygı' denen olguyu elden kaçırmamak gerek. Oyundaki olaylara dair, etkinliğe dair tartışmalar/eleştiriler/şikayetler olamaz mı? Tabi ki olabilir, bizzat benim olduğum birçok etkinlikte de bu gibi tartışmalar oldu/oluyor da. Ancak burada tartışmaların amacı nedir? Bir yanlışın oyuncu tarafından dile getirilmesi ve tartışılması yoluyla giderilmesidir. Burada oyuncu, tartışma konusu ettiği şeyde haksız olabilir mi? Elbette olabilir. Ancak siz burada şikayetinizi doğru bir üslupla dile getiremiyorsanız veya bir şikayetini dile getiren oyuncuya bozuk bir üslupla cevap veriyorsanız açıkça konuşayım hangi tarafta olursanız olun haklı olmanızın hiçbir önemi yok arkadaşlar. Ben bu zamana kadar sayısız multiplayer etkinliği açtım yıllar boyunca. Bu multiplayer etkinliklerinde oyuncularla paragraflarca tartışmaya girdim ama bu konuda yazılanların seviyesinde sözler sarfetmedim.

Muhatap olduğun oyuncu samimi bir arkadaşındır evet, daha farklı bir üslupla konuşursun gerekirse ufak sataşmalar olur vs. bunu ben de yapıyorum bana da yapılıyor ancak etkinliğe dair gayet sıradan, gayet doğal bir tartışma sonrası atılan iletiler tamamen karşısındakiyle dalga geçme amacı güdüyor, bu iletilerde tam 10 tane 'ağlamak' fiili yer alıyorsa bir oturup düşünmeniz gerek.

Dediğim gibi sadece biraz saygı. Biraz saygıyla çok daha eğlenceli, keyifli ve kalabalık etkinlikler düzenlenebilir diye düşünüyorum. İyi oyunlar.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(06-06-2017, 07:43)Duman : Sağlıklı hiçbir yere varmayacağı aşikar olan tartışma iletilerini kaldırdım. Her şeyden önce bu tür çok sayıda insandan oluşan etkinliklerde 'saygı' denen olguyu elden kaçırmamak gerek. Oyundaki olaylara dair, etkinliğe dair tartışmalar/eleştiriler/şikayetler olamaz mı? Tabi ki olabilir, bizzat benim olduğum birçok etkinlikte de bu gibi tartışmalar oldu/oluyor da. Ancak burada tartışmaların amacı nedir? Bir yanlışın oyuncu tarafından dile getirilmesi ve tartışılması yoluyla giderilmesidir. Burada oyuncu, tartışma konusu ettiği şeyde haksız olabilir mi? Elbette olabilir. Ancak siz burada şikayetinizi doğru bir üslupla dile getiremiyorsanız veya bir şikayetini dile getiren oyuncuya bozuk bir üslupla cevap veriyorsanız açıkça konuşayım hangi tarafta olursanız olun haklı olmanızın hiçbir önemi yok arkadaşlar. Ben bu zamana kadar sayısız multiplayer etkinliği açtım yıllar boyunca. Bu multiplayer etkinliklerinde oyuncularla paragraflarca tartışmaya girdim ama bu konuda yazılanların seviyesinde sözler sarfetmedim.

Muhatap olduğun oyuncu samimi bir arkadaşındır evet, daha farklı bir üslupla konuşursun gerekirse ufak sataşmalar olur vs. bunu ben de yapıyorum bana da yapılıyor ancak etkinliğe dair gayet sıradan, gayet doğal bir tartışma sonrası atılan iletiler tamamen karşısındakiyle dalga geçme amacı güdüyor, bu iletilerde tam 10 tane 'ağlamak' fiili yer alıyorsa bir oturup düşünmeniz gerek.

Dediğim gibi sadece biraz saygı. Biraz saygıyla çok daha eğlenceli, keyifli ve kalabalık etkinlikler düzenlenebilir diye düşünüyorum. İyi oyunlar.

İlk olarak "ağla" olayı şu günlerde moda bir kelime bunu da önce belirtelim. Literatürde ki pozisyonu hızla kayıyor. 

C-LkmrJXkAA-xvK.jpg

Gelelim iletilerin silinmesine, saygıdan bahsediyorsun şak diye dilediğin zaman iletileri siliyorsun bu mudur saygı? Biz o zaman hiç karalamayalım foruma bir şeyler nasılsa Duman gelip siliyor yada silebilir mi diyelim? Konuda ki tartışma ne ciddi bir seviye de ne de hakaret içerikli, ama kalkıp şak diye siliyorsun. Protesto ediyorum, bu yorumları, emekleri silme konusunda hakiki bir özür gelene kadar forumda ileti yazmayacağım.
Ara
Duman saygı diyorsun değil mi ? Bende diyorum benzer durum başıma geldi aynı oyunda lakin biz öyle foruma gelip "ağlamadık" , oyundur dedik geçtik.İfade özgürlüğünü engelleyip saygıdan bahsetmen de saçmalık.Üslup için herkesin jargonu farklıdır ki napolyonun belirttiği gibi popüler kültürde kullanım alanı genişleyen bir kelime "ağla" kelimesi.O yüzden üslup falan filan diye boşa yazma günlük hayatta kullanılan argo dahi olmayan kelimeleri kullandık başkada bir şey değil.
Ara
Tartisma mi olmus guzelim mac hakkinda. Kacirmisim
Ara
Tamam "ağlamayın" mademde konuyu kapatın uzamasın.
Ara
(06-06-2017, 13:39)napolyon94 : İlk olarak "ağla" olayı şu günlerde moda bir kelime bunu da önce belirtelim. Literatürde ki pozisyonu hızla kayıyor. 

Gelelim iletilerin silinmesine, saygıdan bahsediyorsun şak diye dilediğin zaman iletileri siliyorsun bu mudur saygı? Biz o zaman hiç karalamayalım foruma bir şeyler nasılsa Duman gelip siliyor yada silebilir mi diyelim? Konuda ki tartışma ne ciddi bir seviye de ne de hakaret içerikli, ama kalkıp şak diye siliyorsun. Protesto ediyorum, bu yorumları, emekleri silme konusunda hakiki bir özür gelene kadar forumda ileti yazmayacağım.

Bak napolyon buradaki meselenin neyin moda olduğuyla alakası yok. Evet ben de kullanıyorum o lafı ama arkadaşlarıma karşı kullanıyorum, geyik yaparken kullanıyorum, ciddi meselelerde değil. Burada bu lafın sarfedildiği kişiler aralarında arkadaş değil ve etkinlikteki bir üye etkinliğe dair bir şikayetini dile getiriyor. Yapmanız gereken şey "bu moda" diyip adamla dalga geçercesine cevaplar yazmak değil, öyle konuşmanın moda olması yaptığınızı doğru hale getirmiyor - ki karşı taraftan aldığınız cevaplar kişinin bu cevaplardan irrite olduğunu da gösteriyor ve hatta mesajlardan birinde "durumu körükleyen olay" olarak bu kelimenin kullanılması gösteriliyor ve buna rağmen bu devam ediyor, ardından oyuncu etkinliğe bundan sonra katılmayacağını dile getiriyor ve buna rağmen aynı üslubunuz devam ediyor.

Ben, benim kurduğum bir etkinlikte etkinliğe dair veya oyunda olanlara dair şikayetini dile getiren, yazı yazan bir üyeye bu üslupta cevap verebileceğimi hayal bile edemiyorum.

Karşındaki üye, oyuncu, senin arkadaşın olur aranızda belli bir seviye samimiyet vardır bu gibi şeyleri yazarsın. Ancak karşındaki oyuncu CİDDİ bir şekilde etkinliğe dair bir şikayetini, bir eleştirisini dile getiriyorsa senin cevabın bunun böyle olmadığını CİDDİ bir üslupla belirtmektir. Eğer en başından beri karşınızdaki üyeyi ezme amaçlı, dalga geçme amaçlı iletiler atarsanız bu yaptığınız olumlu bir yere varmaz. Anca böyle adamın etkinlikten çıkmasına varır. Sen istediğin kadar haklı ol, istediğin kadar doğru şeyleri söyle sen bunu doğru üslupla söyleyemiyorsan bir anlamı yok. Bunu cevap yazdığın kişiyle dalga geçerek yapıyorsan, bu kişiyi eziyorsan bir önemi yok.

(06-06-2017, 00:12)kenankomutan : biz buralara gelip ağlıyor muyuz ?

(06-06-2017, 05:27)napolyon94 :
Ardından sen dicord da "ya mavi bana niye giriyorsun yhaa .S" diye ağlayınca... 

Bak şu anda siz bana bir konuda itiraz ediyorsunuz, nedir itiraz? İletilerin silinmesi, ifade özgürlüğünü engellemek denmiş. Şimdi ben bu itiraza cevap olarak "ağlama kardeşim" yazsam hoşunuza gider mi? Gitmez. Neden? Çünkü ciddi bir itirazda bulunuyorsunuz, ben size çıkıp "bu sıralar moda" diyip "ağla :)))" yazamam. Yazarsam size saygısızlık yapmış olurum. Benim böyle bir şey yazma lüksüm olmadığı gibi sizin de size ciddi bir şekilde itiraz eden, şikayette bulunan, sizle tartışan üyeye bunu yazma lüksünüz yok.

Evet dediğim gibi arkadaşınızdır, samimiyetiniz içerisinde bunu yazabilirsiniz, ben de yazıyorum bana karşı da yazılıyor ama ciddi meseleler ayrıdır, ben çıkıp da oyundaki bir olayla ilgili ciddi bir şekilde itirazını dile getiren arkadaşıma ağla yazmam, oturur aynı ciddiyette cevap veririm, olması gereken budur. Aynı şekilde ben ciddi bir itirazımı dile getiriyorsam oyun kurucusu olan arkadaşım bana ağla yazamaz, oturur tartışırız bu mesele nedir diye. Hele ki arkadaşınız olmayan üyeye bu üslupta cevap vermenizin açıklaması "bu sıralar moda bu" olamaz.

Forum kurallarında 2. madde başkalarını aşağılayıcı bir ileti yazamayacağınıza dair madde içeriyor. Yine aynı maddede tartışmaları amacının dışına çıkarıp diğer kullanıcıları rahatsız edecek boyuta taşımakla ilgili bir kısım var. Kural olmasa da belki de bu konudaki meseleyle çok alakalı bir madde olarak Forum Etiğinde mizah anlayışıyla ilgili bir madde bulunuyor, diğer üyeler sizin mizah anlayışınıza sahip olmak zorunda değildir, buna dikkat edin şeklinde.

Nihayetinde Aeschyli'nin mesajlarında bu üsluptan rahatsız olduğu ve bir yerden sonra meselenin oyun tartışmasını aşıp kişisel atışmalara döndüğü görülebilir.

(06-06-2017, 01:20)Aeschyli : Kavga etmiyorum ben. Yıkıldım bu durumunun sorunlu olduğunu düşündüğümden şikayetimi dile getirdim.
Durumu körükleyen ise şu şekilde bir cümle kurulması ;

"Arkadaşım o sırada turuncu da bana saldırdı biz buralara gelip ağlıyor muyuz ? "

(06-06-2017, 01:25)Aeschyli : Bilader ağladığım falan yok saçma sapan tatavalarını git başka yerde yap. ... Saçma sapan üslubundanda nasıl bir kişiliğe sahip olduğun belli zaten. Oyuna katılmak benim hatamdı. Bundan sonrada katılmam. Sizin grubunuzun oyunlarınada kimsenin katılmasınıda önermem.

Belki de oyuncular arasında gayet basit bir şekilde çözülebilecek bir mesele buraya varıyorsa bunun sebebi bu konuda bahsettiğim yanlışlardır.
İyi forumlar.

Ekleme: İletilerin kaldırılması konunun asıl konseptine geri dönmesini sağlayamadığı için ve ardından başlatılan 2. tartışmanın doğru anlaşılması ilk başta silinen mesajların içeriğinin bilinmesini gerektirdiğinden kaldırılan iletileri geri getirdim.
Yahu bu napolyon birkaç gün önce Probang bana hakaret ediyor diye ''ağlıyor''du. Dumanda forum kurallarını uygulamıştı. Şimdi kendisi hakaret ediyor Duman kuralları uygulayınca muhalif olmuş :D

Duman bu konuda sonuna kadar haklı. Kaç yaşına gelmiş adamlarsınız, oyun için kavga ediyorsunuz.
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.