[MP] Victoria 2 - HPM Multiplayer: Aralık 2020
Öncelikle  prestij olayının decisiondan dolayı olduğunu sandım prestiji daha önce kaybetmişim.Bunu bilmiyordum bununla ilgili özür dilerim.(Bunu daha bir saat önce deneyerek öğrendim sonra sorduğumda menars zaten daha önce kaybettiğimi söyledi.Burda hatamı kabul ediyorum.)
Kendisiyle discordda konuştuk kendisi de şahittir hep yapıcı olmaya çalıştım oyuna devam etmesini hep istedim.Hatta discordda görüştüğüm Atilla ve Mabella da yapıcılığıma şahittir.İyi niyetli olmaya çalıştım ama bana teklif edilen Madagaskarı al çık demek iyi niyetimi suistimal etmektir.Bunu ne yazık ki kabul edemem.Geçen hafta sorunları oldu belki ülkesini çok iyi yönetemedi ona bir şey demiyorum ama Prusya oynuyorsan en azından askeri teknolojide bize fark atman lazım burda bana bir fırsat vardı tamam etik değildi bunu biliyorum ama savaş açıldı kılıçlar çekildi sadece isviçre ve madagaskar alarak bu savaşı bırakamam.Kendinizi benim yerime koyun Prusyayla askeri teknolojide denksiniz ve tümen sayınız onun 2 katı ki bence Prusya daha çok asker basabilir limitlerinin dolu olduğunu düşünmüyorum hem de siz yani Fransa uzun süredir asker teşvik etmişsiniz herhangi bir Alman saldırısına karşı veya fırsat olursa Almanyanın daha geç kurulması için bir hazırlık yaptınız.(Eğer şuan savaş açılmasa aylar içerisinde Kaf sonra ise hemen Almanya kurulacaktı.Zaten o kuruldu mu Fransanın uzun süre Almanyaya karşı kazanma şansı yok.)Karşı buna dikkat etmeliydi.Oyunu ezbere oynamak istemedim ki o yüzden de savaş açtım.Şuan Prusya eğer oyun başından beri benim kadar tetikte olsaydı emin olun beni teke tekte yenerdi.Şuanki tümen sayısı en az 1.5 katı olurdu ki o sayı benle nerdeyse aynı artı olarak mobilize sayısı da 4.5 milyonluk ülke için 10 milyonluk Fransanın mobilize sayısıyla nerdeyse aynı teknolojisi üstün olsa ki zaten minyonlarından gelen asker sayısı kendisi kadar olucak(Tüm Kuzey Alman minyonlarının en az 1 milyon nüfusu var bunlar en kötü Prusyayı rahatlatıcak kadar asker çıkartacak ayrıca saf alman benim 10 milyonunum kaçı Fransız 10 milyon fransız mı var benim ülkede) kara savaşını kazandığı zaman zaten Birleşik Krallık işlevsiz kalıcak ki Birleşik Krallığının Avrupadaki asker sayısı ve mobilize sayısı bellidir.Burda etik olmasa da fırsat vardı değerlendirdim karşı hazır olsa zaten Prusya ordusu Fransayı ezip geçerdi.Hep tetikte olması gerekliydi.Belki sorunundan dolayı böyle oldu bilemem ne kadar iyi  oyuncu olduğunu diğer oyuncular zaten söylüyor buna itirazım yok.Hala ilk yazdığım teklif geçerlidir ta ki savaşta bir Fransız ölene kadar eğer olurdu kazayla dahi bir Fransız cephede ölürse üstteki tüm teklif geçersiz olucak Rhinelandı gelecek savaşlarda savucağım.Avusturyayla ise herhangi bir sorunum yoktur.Kendisiyle oyun başından beri herhangi bir sıkıntı yaşamadık umarım bu savaşta da olan sıkıntıyı hallederiz.

Bir de madem arkadaş özel konuşmayı buraya yazmış zahmet etmiş.Ben buraya tüm konuşmayı atayım gerisinin siz karar verin.
Bu da Avusturya oyuncusuyla konuşmam isterse silerim
Devamını isteyen varsa host mabella ve atilla ile save konusundaki konuşmamızı da buraya atarım sıkıntı yok.Bizim iyi niyetimiz suistimal ediliyorsa ve hala bize mesajla ne kadar savaş istermiş gibi konuşmanın bir kısmı atılıyorsa biz de buraya gerekeni atarız.Mabellayla ve Atillayla save dönme konusunu söylediğim konuşmalar hala inanmadıysa buraya atılır.Bizim içimiz dışımız bir Fransa devletinin tavrı diğer devletlerin de görmesine vesile olur.Biz ne yazdıysak hala da arkasındayız.Özellikle mabella ve atilla ile konuşmaları atmadım düşman devletlere tavrımızı göstermek için bunları attım.Neym isterse konuşmayı kaldırırız.
Ara
Lucca,Tuscany,Papal States
giphy.gif
[+] 4 üye Dreamerscream nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bugün akşam 21.00'da ikinci oyun günümüzü gerçekleştireceğiz.
IbnE9P2.gif
Ara
Rp Dışı: Arkadaşlar yalnız gerçekten Prusya oyuncusun'dan Ren bölgesini alırsanız. Prusya kolay kolay toparlayamaz, oyunun dengesi daha oyunun başında kaybolur. Gerçekten oyunun başında en güçlü iki devletinin müttefik olup beraber hareket etmesi diğer oyunculara şans vermez. Fransa'nın talebi gerçekten absürt geldi bana da. Daha önce de bu tarz olaylar oldu. Biliyorum oyuncuların özgür iradesi ama artık belirli güçlerin birbirleri ile belli tarihe kadar müttefik olamaması için bir kural gelse iyi olacak diye düşünüyorum keza daha önce de bu tarz bir olay oldu.(Yanlış Hatırlamıyorsam)
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 3 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Oda kuruldu
25.109.207.165
omnia fui et nihil expedit
Ara
Katılıyorum
Kanada-İsviçre-Avusturalya
Ara
İngiltere oyuncusuna ve Fransa oyuncusuna (@Menars ve @umutovskii) bu oyun günü, sağduyulu davrandıkları için teşekkür ediyorum.

Oyun günü veya saatinin arttırılmaya gidilmesinde oyum +1.

Afrika içinde kolonici devletler arasında bir konferans düzenlenmesi gerektiğini tavsiye ediyorum.
Roleplay olarak tekrar ileti atacağım bunlar hemen dile getirmek istediklerimdi.
[+] 3 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oyuncu_haritasi.jpg

2 Temmuz 1865 Oyuncu Ülkeleri

@Attila the Hun - 325px-Netherlands.png Hollanda
@Mabella - 325px-Japan.png Japonya
@cemal - 325px-United_States_of_America.png ABD
@Yasin Ahmet - 325px-Ottoman_Empire.png Osmanlı İmparatorluğu
@Menars - 325px-United_Kingdom.png Birleşik Krallık
@Neymemperor - 325px-Austria-Hungary.png Avusturya-Macaristan
@Henri - 325px-Spain.png İspanya
@Wayfear - 325px-Germany.png Almanya İmparatorluğu
@Littleİskender - 325px-Sweden.png İsveç
@Faramir - 325px-Russia.png Rus İmparatorluğu
@umutovskii - 325px-France.png Fransa
@sweyn - 325px-Brazil.png Brezilya
@BrothersForever - 325px-Tuscany.png Toskana
@Selene - 325px-Canada.png Kanada

unknown.png
IbnE9P2.gif
[+] 6 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
325px-Netherlands.png

Koninkrijk der Nederlanden

Je Maintiendrai

15 yıl boyunca büyük bir eğitim kampanyası düzenledik. Bu kampanyanın neticesinde Avrupa'daki topraklarımızda okuma yazma bilmeyen neredeyse kimse kalmadı. Bu başarımızdan dolayı iftihar ediyoruz. Bizi geleceğe taşıyacak olanlar, münevver gençlerimizdir.

Okyanusya'da hukuken bize bağlı olmasa da fiilen bizim parçamız olan ufak devletler vardı. Onları topraklarımıza kattık. Fakat oradaki ülkelerden biriyle aramızdaki ateşkesi bozmuşuz, bu sebeple dünya devletleri nazarındaki itibarımız büyük bir yara aldı. Bu utanç verici olaydan dolayı, gelişmeye devam eden ülkemiz 20 yıl geriye gitti. Bunu telafi etmek için elimizden geleni yapacağız.

Donanma konusunda büyük teknolojik atılımlar yaptık. Donanmamızda buharlı gemiler barındırıyoruz. Hedefimiz Birleşik Krallık'tan sonra dünyanın en güçlü donanmasına sahip olmaktır. Bu hedeften fazla uzak değiliz, bunu başarmak için tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz.

Ülkemizde demokratikleşme açısından da olumlu gelişmeler yaşandı. Kralın yetkisi daraltılırken meclisin ve mebusların gücü arttırıldı. Yarı meşruti monarşi olan ülkemiz meşruti monarşiye geçiş yaptı. Halkımız, ekonomiye hiç karışmamanın refahın anahtarı olduğunu savunan liberal partiyi başa geçirdi. Fabrika projelerinin fonlanmasına bile artık devlet karışmıyor. Avrupa'daki en özgür ülkelerden biri olmak bizim için bir onurdur.
IbnE9P2.gif
[+] 2 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Etkinlikten ayrılıyorum. Oyuncu arkadaşlara iyi eğlenceler.
[+] 3 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Büyük Britanya
Ülkemiz 1850 yıllında Avrupa´da savaşın yeniden tekrarlanmaması için tüm ülkelerle diplomatik kanalları genişletti. 15 yıl boyunca çeşitli sosyal reformları halkımıza hizmete sunduk. Kardeş devlet Kanada´ya sürekli kaynak akıttık. Bunun sonucunda kendileri bir süper güç olan İsveçt´den bile daha güçlü duruma geldi. Bu sırada Güney Afrika´da kabilelerin kökünü kazımaya başladık. Tabi bu süreçte Portekizle çeşitli savaşlar yaptık ve bunun sonucunda Mozambik ve etrafını ele geçirdik.

Rhineland krizi sonrası yeni bir yapılanmaya gittik. Bu yapılanma sayesinde savaşları azaltmayı düşünüyorduk. Yapının amacı Batı devletleri arası ilişkileri güçlendirmek ve ticari destekler yapmak. Yapılanmanın adını Britanya Birliği olarak dünyaya ilan ettik. Tabi ileride yapılanma büyürse buna göre ismini değiştirmeyi düşünüyoruz. Yapılanmaya üye ülkeler sırasıyla; İngiltere, Kanada, İsveç, Hollanda´dır. Yapılanmaya gözlemci olarak katılan ülke ise İngiliz Milletler Cemiyeti´nin üyesi olan Amerika´dır. Britanya Birliği, Fransa ile ittifak kurduğundan kendileri ayrı bir yapılanma olarak kabul ettik.

Britanya_Birligi.jpg
Britanya Birliği 1865 (Üyeler açık kırmızı, gözlemci devletler pembe renkle gösterilmiştir.)
Birlik olarak gdp oranımız dünyanın %33,6´sını oluşturuyor. Gözlemci ülke olan Amerika katılırsa bu oran %38,9´a kadar çıkıyor. Amacımız bu oranı %51 veya üstüne çekmek. Birlik olarak nüfusumuz 293,417 milyon ediyor. Bu nüfus dünya oranının neredeyse %23´üne denk geliyor. Bu oranı %30´un üstüne çekmek istiyoruz. Ayrıca birlik içi dayanışmayı güçlendirmekte istiyoruz. Birliğimiz sadece bu üyelerle kısıtlı kalmasını istemiyoruz. Dileyen ülkelerle istedikleri zaman işbirliğine gitmeye hazırız.

Yakın zamanda Hürmüz boğazı krizini Rusya ile halletmek istiyoruz. İsteğimiz daha önce belirttiğimiz Qeshm adasıdır. Kendileriyle yıllar önce anlaşmıştık fakat anlaşmanın unutulmaması için harekete geçmeye hazırız.
Ayrıca Zanzibar krizini Almanya ile görüşmeye hazırız. Kenya´ya karşılık Heligoland´ı vereceğiz. Ayrıca ileride yaşanacak krizlerin engellenmesi konusunda tarafların diplomasi kanallarını dahada güçlendirmesini istiyoruz.

Birleşik Krallık, İmparatoriçe I.Victoria
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 3 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu hafta gerçekleşen Nostalji Kuşağı'ndan dolayı etkinliğe önümüzdeki hafta devam edeceğiz.

@Mabella
@cemal
@Yasin Ahmet
@Menars
@Neymemperor
@Wayfear
@Littleİskender
@Faramir
@umutovskii
@sweyn
@BrothersForever
@Selene
IbnE9P2.gif
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İsveç İmparatorluğu
İsveç İmparatorluğu olarak geçen 29 senede büyük icraatlere imza attık. İsveç İmparatorluğunun %100 kendi öz kaynak ve sermayesine dayanan modelini başarıyla uygulayarak hem kendi pazarımızı koruduk, hemde RGO işsizliğimizi rahatça %0 seviyesine oturtmayı başardık. Bunların yanında ülkemizi Büyük Güç haline getirerek Kalmar Birliği yolunda önemli adımlar attık. Okuryazarlık atılımımızı bitirerek %98 okuryazarlık oranına ulaştık. Bundan sonraki yıllarda: İskandinavya İmparatorluğunu kuracak, GDP'de ilk 8'e girecek, Büyük Güç pozisyonumuzu koruyuo ilerletecek ve Endüstriyel üretimde ilk 10'a gireceğiz.

Sanatçılarımızın keşfedip Dünya Edebiyatı'na kazandırdığı ''Meme''lerden Kanada'nın İsveçi sollamasını anlatan bir örnek:

3xnk83.png

RP dışı not: Oyun günlerine Cumartesi eklenip oyun saati aynı tutulabilir ya da 12'ye çekilebilir. Böylece hem etkinlik çok uzamamış olur.
[+] 6 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yarın saat 21.00'da etkinliğe kaldığımız yerden devam edeceğiz.

@Mabella
@cemal
@Yasin Ahmet
@Menars
@Neymemperor
@Wayfear
@Littleİskender
@Faramir
@umutovskii
@sweyn
@BrothersForever
@Selene
IbnE9P2.gif
[+] 2 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biraz boş zaman bulabildiğim bu günlerde El Presidente olmak için adaylığımı koyuyorum.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-12-2020, 13:45)Onur34 : Biraz boş zaman bulabildiğim bu günlerde El Presidente olmak için adaylığımı koyuyorum.
İspanya ile diplomasilere başlayalım o zaman Akdeniz'in gidişatı hakkında. Akdeniz bir İspanyol gölü değildir, Akdeniz bir Türk gölü de değildir, zaten Akdeniz bir göl de değildir.
[+] 6 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Lobi kuruldu
25.109.207.165
omnia fui et nihil expedit
Ara
V2_MAP_mp_1880.1.2_2.jpg

2 Ocak 1880

@Attila the Hun - 325px-Netherlands.png Hollanda
@Mabella - 325px-Japan.png Japonya
@cemal - 325px-United_States_of_America.png ABD
@Yasin Ahmet - 325px-Ottoman_Empire.png Osmanlı İmparatorluğu
@Menars - 325px-United_Kingdom.png Birleşik Krallık
@Neymemperor - 325px-Austria-Hungary.png Avusturya-Macaristan
@Wayfear - 325px-Germany.png Almanya İmparatorluğu
@Littleİskender - 325px-Sweden.png İsveç
@Faramir - 325px-Russia.png Rus İmparatorluğu
@umutovskii - 325px-France.png Fransa
@sweyn - 325px-Brazil.png Brezilya
@BrothersForever - 325px-Italy.png İtalya
@Selene - 325px-Canada.png Kanada
@Onur34 - 325px-Mexico.png Meksika

ekonomi.png
IbnE9P2.gif
[+] 4 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Üçüncü oyun günü sonrasında:
  • Meksika oyuncusu @Onur34; kurallarda belirtilen infamy sınırını geçerek 34.75 infamy'ye ulaştığı için, topraklarının içerisindeki herhangi 3 ülkeyi serbest bırakması gerekmektedir.
IbnE9P2.gif
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sınırlarınız güzel durması için deli gibi 3 topraklı ülkeleri feth etmeye çalışmayın. Yoksa sonunuz aşağıdaki gibi olabilir. 
unknown.png
[+] 4 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.