[MP] Victoria 2 - Multiplayer: Haziran 2020 (HPM)
@Neymemperor Verilir verilmez geçiş izni RP'nin parçası o kadar, zaten geçişin verilmeyeceğine kesin gözü ile bakıyorum. Bunun dışında o savaşa sonradan davet edildim katılmayı planlıyordum lakin savaşa sonradan katılmak yasak. Oyun bozanlık edip sizin gibi humuilate atmadım çünkü oyunun kurallarına saygılıyım. Ve evet dediğim gibi duvara konuşuyorum.
Ara
(31-05-2020, 18:07)SatanistKesenKedi : @Neymemperor Verilir verilmez geçiş izni RP'nin parçası o kadar. Bunun dışında o savaşa sonradan davet edildim katılmayı planlıyordum lakin savaşa sonradan katılmak yasak. Oyun bozanlık edip sizin gibi humuilate atmadım çünkü oyunun kurallarına saygılıyım. Ve evet dediğim gibi duvara konuşuyorum.
O zaman geçiş iznini sorun etmeyecektin, defalarca söylememe rağmen hâlen daha kural ihlali yapılmış gibi yaşananları başka yere çekiyorsun, üstüne üstlük terbiyesizlik yapıyorsun. Sana Fransa'nın savaş ilan etmesinin benle alakalı olmadığını da söyledim. Oyuncular fırsatları kullanıyor ve buna kural ihlali, oyun bozanlık, ve hatta karşındaki insanların "mal olduğunu düşünüp" duvara konuşuyorum deyip karşındakileri yıpratmaya çalışıyorsun. Oyun zevkimi bitirdin helal olsun sana başka bir şey söylemiyorum. Herkes zaten kural ihlali olup olmadığını anlamıştır. Etkinlikten de çekiliyorum çünkü ister bu oyun, ister EU4 olsun ister HOİ4 olsun bütün bunların hepsinde insanlar algı yaratıp karşısındaki oyuncuyu yıpratıyor, üstüne yıpratılan oyuncuya herkes antipati besliyor. Siz bu kafa ile oyunlarınızı oynamaya devam edin, zaten sütten çıkmış ak kaşık sizsiniz her zaman. 

Muhtemelen bu son multim olacak çünkü insanlar sorun olmayan şeyleri sorun edip oyuncuları yıpratıyor her zaman.
Ayrıca multimin böyle tatsız bitmesi ve çözüme gitmek yerine aşağılama yönteminin uygulanması beni çok sinir etmiş ve üzmüştür. Güzel bir pazar günüm berbat bir şekilde bitiyor.
Bütün strategyturk camiasına iyi forumlar ve iyi oyunlar dilerim.
edit: "sorun denilen olayların kural ihlali mi, yoksa stratejik bir seçim mi olup olmadığı anlaşılmalı"
Ara
(31-05-2020, 18:23)Neymemperor :
(31-05-2020, 18:07)SatanistKesenKedi : @Neymemperor Verilir verilmez geçiş izni RP'nin parçası o kadar. Bunun dışında o savaşa sonradan davet edildim katılmayı planlıyordum lakin savaşa sonradan katılmak yasak. Oyun bozanlık edip sizin gibi humuilate atmadım çünkü oyunun kurallarına saygılıyım. Ve evet dediğim gibi duvara konuşuyorum.
O zaman geçiş iznini sorun etmeyecektin, defalarca söylememe rağmen hâlen daha kural ihlali yapılmış gibi yaşananları başka yere çekiyorsun, üstüne üstlük terbiyesizlik yapıyorsun. Sana Fransa'nın savaş ilan etmesinin benle alakalı olmadığını da söyledim. Oyuncular fırsatları kullanıyor ve buna kural ihlali, oyun bozanlık, ve hatta karşındaki insanların "mal olduğunu düşünüp" duvara konuşuyorum deyip karşındakileri yıpratmaya çalışıyorsun. Oyun zevkimi bitirdin helal olsun sana başka bir şey söylemiyorum. Herkes zaten kural ihlali olup olmadığını anlamıştır. Etkinlikten de çekiliyorum çünkü ister bu oyun, ister EU4 olsun ister HOİ4 olsun bütün bunların hepsinde insanlar algı yaratıp karşısındaki oyuncuyu yıpratıyor, üstüne yıpratılan oyuncuya herkes antipati besliyor. Siz bu kafa ile oyunlarınızı oynamaya devam edin, zaten sütten çıkmış ak kaşık sizsiniz her zaman. 

Muhtemelen bu son multim olacak çünkü insanlar sorun olmayan şeyleri sorun edip oyuncuları yıpratıyor her zaman.
Ayrıca multimin böyle tatsız bitmesi ve çözüme gitmek yerine aşağılama yönteminin uygulanması beni çok sinir etmiş ve üzmüştür. Güzel bir pazar günüm berbat bir şekilde bitiyor.
Bütün strategyturk camiasına iyi forumlar ve iyi oyunlar dilerim.
Neym sizin olaydan bağımsız konuşuyorum ki sana oyun içinden de bir teşekkürüm var ama Fransa oyuncusu cidden işlerimize çok saçma bir şekilde karıştı. Amerika kıtasında beni durdurmak için meksika ile antlaşma yapması ki ne gibi bir çıkarı olabilir bundan? Şimdi de diğer oyuncuların bıkması. Fransa cidden garip işler yaptı bu oyunda
[+] 1 üye HulkSpider03 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geçen mp'de ve sonrasında fransa'nın avusturya-ingiltere, sardinya savaşına müdahil olma çabası sebebiyle çıkan tartışmalar üzerine açıklama yapmak zorunda hissettim. Mevcut kurallar daha önceki mplerde denenmiş fakat mükemmel olmayan kurallardır. Daha iyisini oturup, tartışarak üretmek yerine "bence bu yapılan kuralın etrafından dolanmaktır, gm el atmalı" veya "bana göre kural ihlali ama.." diyip topu GM'e atarak zan altında bırakmak da hiç olumlu karşılamayacağım bir durumdur.

1. Maç oynanırken kural değişmez. Mevcut kurallarda bir savaşa böyle bir şekilde müdahil olmayı engelleyecek bir hüküm bulunmamaktadır.
2. Arkadaşlar kimse özellikle size karşı oynamıyor. Neden bana saldırmaya bu kadar hevesliler diye sormak için çok basit bir diplomasiye sahip bir oyun. Mplerde İtalya ilk defa kurulmuyor. İngiltere devleti İtalya'yı kendi etkisindeki Sardinya ile kurmak isteyebilir. Bunun için de illa ki sizinle savaşmak zorunda. Fransa da aynı şekilde güçlü bir avusturya yerine onu dengeyelebilecegi bir İtalya olsun isteyebilir. Bunun için her halükarda Avusturya'yı zayıflatmak istiyecektir. Tabi bunu yaparken eğer savaşa tüm güçleriyle katılmaya çalışırsa, kuzeydoğusundaki erken kurulmuş ve çok güçlü Almanya'ya toprak kaybedebilecegini de öngörmektedir. Sen de aynı şekilde Almanya'yı yanına çekip Fransa'yı ezmeyi düşünebilirdin. Almanya'nın mevcut durumu koruyup, güçlü bir Fransa- İngiltere istemeyeceginden eminim.
3. Fransa'da bu hamleleri yapan asıl oyuncusu değil, yedek oyuncusudur. Asıl oyuncusu ile yaptığım görüşmede, kendisini böyle bir savaşın Avusturya'ya haksızlık olacağını ve savaş cb araştırmasını iptal edecegini söyledi. Şimdilik bu durum engellenmiş sayılsa da ben başka bir mpde aynı şekilde yaşanabilecek bir olayda Avusturya oyuncusunun yapıcı olmak yerine yine topu gm'e atacağını öngörüyorum.
4. Yine Avusturya oyuncusu yaptığı açıklamada "Eğer kuralları uyacak iradeye sahip değilseniz ve de uygulamaya zorlayacak insiyatife sahip değilseniz o kuralları kaldırın çünkü insanların oyunun mahvetmekten başka bir şey yapmıyorsunuz" demişti. Bunu yargılamak kesinlikle etkinlik ruhuyla bağdaşan bir konuşma degildir. Gm zaten bir oyuncunun, diğerinin oyununu mahvettiğini görürse gerekli önlemleri almakla yükümlü.
5. Bu tür mplerde etik olmayan pek durum yaşanabilir ve yaşanmakta da zaten. Oyuna yeni başlamış colombia oyuncusunun, hedeflerini taa kuzey amerikadan asker çıkartıp baltalamak etik değildir. Aynı şekilde polonya eventinin varlığından dahi haberdar olmayan rusya oyuncusuna, askerleri hazırda tutup, isyan çıktığı gibi tüm gücüyle fransa'dan rusya'ya kadar gidip o oyuncuyu yıpratıp, ülkesinde isyanlar çıkmasına sebep olmak da etik değildir. Böyle oyunculara kurallar dahilinde bir yaptirim uygulama gücüm olmasa da, benzeri bir durum onların başlarına geldiğinde daha az yapıcı olacağımı da bildireyim.
6. Bu forumda düzenlenen etkinlikte sadece etkinlik kuralları değil, forum kuralları da geçerlidir. Hele ki etkinlik sonrası forum üzerinden bu kuralları ihlal edecek şekilde sataşma, alaya alma, yöneticilere veya kullanıcılara saygısızlık içeren sözler de cezasız kalmayacaktır.

Yazdığım sebeplere dayanarak Avusturya oyuncusu @SatanistKesenKedi etkinlikten çıkarılmıştır.

Bir diğer konu ise Çin'e geçmesini öngördüğüm @Menars ile ilgili kurallar dışında iş yaptığımın düşünülmesi. Çin bilindiği üzere medenileşmemiş ve oynanması yasak ülkelerden birisi. Çin'in medenileşip, hızlıca sanayileşip, dünya pazarını çökmesine sebep olabilmesinden dolayı oyuncu verilmemekte. Lakin ben inisiyatif kullanarak, kendisine de güvendiğim için ve oyuncu sayısının çokluğundan dolayı verebileceğim sınırlı ülke olması sebebiyle kendisine çin'e geçebileceğini söyledim. Eğer diğer oyuncular bundan rahatsız olacaksa ve etkinliğin ileri ki dönemlerde patlayacağını düşünmekteler ise kendisini başka bir ülkeye alabiliriz. Lakin ben sorun olmayacağını düşünüyorum. Umarım da yanılmam
omnia fui et nihil expedit
[+] 4 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Etkinlikten çıkarılmış olmayı özelden istedimi çok iyi de oldu. Bildiğini okuyan daha doğrusu okuyamayan bir GM'in multisinde oynamak istemiyordum. Benim için oyun 2. günün lobisinde kafamda bitmişti. Size iyi oyunlar. Dediklerimin sonuna kadar arkasındayım.
Ara
(31-05-2020, 19:54)Mabella : Geçen mp'de ve sonrasında fransa'nın avusturya-ingiltere, sardinya savaşına müdahil olma çabası sebebiyle çıkan tartışmalar üzerine açıklama yapmak zorunda hissettim. Mevcut kurallar daha önceki mplerde denenmiş fakat mükemmel olmayan kurallardır. Daha iyisini oturup, tartışarak üretmek yerine "bence bu yapılan kuralın etrafından dolanmaktır, gm el atmalı" veya "bana göre kural ihlali ama.." diyip topu GM'e atarak zan altında bırakmak da hiç olumlu karşılamayacağım bir durumdur.

1. Maç oynanırken kural değişmez. Mevcut kurallarda bir savaşa böyle bir şekilde müdahil olmayı engelleyecek bir hüküm bulunmamaktadır.
2. Arkadaşlar kimse özellikle size karşı oynamıyor. Neden bana saldırmaya bu kadar hevesliler diye sormak için çok basit bir diplomasiye sahip bir oyun. Mplerde İtalya ilk defa kurulmuyor. İngiltere devleti İtalya'yı kendi etkisindeki Sardinya ile kurmak isteyebilir. Bunun için de illa ki sizinle savaşmak zorunda. Fransa da aynı şekilde güçlü bir avusturya yerine onu dengeyelebilecegi bir İtalya olsun isteyebilir. Bunun için her halükarda Avusturya'yı zayıflatmak istiyecektir. Tabi bunu yaparken eğer savaşa tüm güçleriyle katılmaya çalışırsa, kuzeydoğusundaki erken kurulmuş ve çok güçlü Almanya'ya toprak kaybedebilecegini de öngörmektedir. Sen de aynı şekilde Almanya'yı yanına çekip Fransa'yı ezmeyi düşünebilirdin. Almanya'nın mevcut durumu koruyup, güçlü bir Fransa- İngiltere istemeyeceginden eminim.
3. Fransa'da bu hamleleri yapan asıl oyuncusu değil, yedek oyuncusudur. Asıl oyuncusu ile yaptığım görüşmede, kendisini böyle bir savaşın Avusturya'ya haksızlık olacağını ve savaş cb araştırmasını iptal edecegini söyledi. Şimdilik bu durum engellenmiş sayılsa da ben başka bir mpde aynı şekilde yaşanabilecek bir olayda Avusturya oyuncusunun yapıcı olmak yerine yine topu gm'e atacağını öngörüyorum.
4. Yine Avusturya oyuncusu yaptığı açıklamada "Eğer kuralları uyacak iradeye sahip değilseniz ve de uygulamaya zorlayacak insiyatife sahip değilseniz o kuralları kaldırın çünkü insanların oyunun mahvetmekten başka bir şey yapmıyorsunuz" demişti. Bunu yargılamak kesinlikle etkinlik ruhuyla bağdaşan bir konuşma degildir. Gm zaten bir oyuncunun, diğerinin oyununu mahvettiğini görürse gerekli önlemleri almakla yükümlü.
5. Bu tür mplerde etik olmayan pek durum yaşanabilir ve yaşanmakta da zaten. Oyuna yeni başlamış colombia oyuncusunun, hedeflerini taa kuzey amerikadan asker çıkartıp baltalamak etik değildir. Aynı şekilde polonya eventinin varlığından dahi haberdar olmayan rusya oyuncusuna, askerleri hazırda tutup, isyan çıktığı gibi tüm gücüyle fransa'dan rusya'ya kadar gidip o oyuncuyu yıpratıp, ülkesinde isyanlar çıkmasına sebep olmak da etik değildir. Böyle oyunculara kurallar dahilinde bir yaptirim uygulama gücüm olmasa da, benzeri bir durum onların başlarına geldiğinde daha az yapıcı olacağımı da bildireyim.
6. Bu forumda düzenlenen etkinlikte sadece etkinlik kuralları değil, forum kuralları da geçerlidir. Hele ki etkinlik sonrası forum üzerinden bu kuralları ihlal edecek şekilde sataşma, alaya alma, yöneticilere veya kullanıcılara saygısızlık içeren sözler de cezasız kalmayacaktır.

Yazdığım sebeplere dayanarak Avusturya oyuncusu @SatanistKesenKedi etkinlikten çıkarılmıştır.

Bir diğer konu ise Çin'e geçmesini öngördüğüm @Menars ile ilgili kurallar dışında iş yaptığımın düşünülmesi. Çin bilindiği üzere medenileşmemiş ve oynanması yasak ülkelerden birisi. Çin'in medenileşip, hızlıca sanayileşip, dünya pazarını çökmesine sebep olabilmesinden dolayı oyuncu verilmemekte. Lakin ben inisiyatif kullanarak, kendisine de güvendiğim için ve oyuncu sayısının çokluğundan dolayı verebileceğim sınırlı ülke olması sebebiyle kendisine çin'e geçebileceğini söyledim. Eğer diğer oyuncular bundan rahatsız olacaksa ve etkinliğin ileri ki dönemlerde patlayacağını düşünmekteler ise kendisini başka bir ülkeye alabiliriz. Lakin ben sorun olmayacağını düşünüyorum. Umarım da yanılmam

Avrupa kıtası için söz sahibi olabilecek Fransa neden benim ülkeme karışıyor? Birebir bir şekilde kimseye karşı oynanmıyor demişsin @Mabella ama Fransa direkt hiçbir çıkarı olmaksızın bana karşı bir şekilde Meksika ile dostluk yapıyor. Bu bariz bir şekilde diplomasi değil oyunun başında Kolombiya'da oynayan arkadaşın olayları büyütüp bana karşı bir antipati yaratmasından kaynaklı. Fransa oyuncusu mesela Osmanlı'ya bile oraya saldırma diye ültimatom vermişti chatte. Toprak bağlantısı bile yoktu diye hatırlıyorum Osmanlı' nın saldırdığı devlet ile
Ara
GM'nin sözlerine katılıyorum. Polonyaya orduyla rush atmak etik bir davranış değildi (Ben de eventi unutmuştum isyan çıktığı an savaşa katılıp almanyadan tüm ordumu getirdim). Sardinya konusunda doğru muydu bilemem. Katı kurallar çerçevesinde oynamaya karşıyım sonuçta bu mpler güç gösterisi değil, eğlence için yapılan etkinlikler. Ama 2 kişinin (hele de önemli ülkelerin sahibi) ayrılması hoş olmadı.

(31-05-2020, 20:57)HulkSpider03 :
(31-05-2020, 19:54)Mabella : Geçen mp'de ve sonrasında fransa'nın avusturya-ingiltere, sardinya savaşına müdahil olma çabası sebebiyle çıkan tartışmalar üzerine açıklama yapmak zorunda hissettim. Mevcut kurallar daha önceki mplerde denenmiş fakat mükemmel olmayan kurallardır. Daha iyisini oturup, tartışarak üretmek yerine "bence bu yapılan kuralın etrafından dolanmaktır, gm el atmalı" veya "bana göre kural ihlali ama.." diyip topu GM'e atarak zan altında bırakmak da hiç olumlu karşılamayacağım bir durumdur.

Avrupa kıtası için söz sahibi olabilecek Fransa neden benim ülkeme karışıyor? Birebir bir şekilde kimseye karşı oynanmıyor demişsin @Mabella ama Fransa direkt hiçbir çıkarı olmaksızın bana karşı bir şekilde Meksika ile dostluk yapıyor. Bu bariz bir şekilde diplomasi değil oyunun başında Kolombiya'da oynayan arkadaşın olayları büyütüp bana karşı bir antipati yaratmasından kaynaklı. Fransa oyuncusu mesela Osmanlı'ya bile oraya saldırma diye ültimatom vermişti chatte. Toprak bağlantısı bile yoktu diye hatırlıyorum Osmanlı' nın saldırdığı devlet ile
O ültimatomu ben vermedim. Bu arada meksika oyuncusu ve meksika devletiyle ilişkilerimi sağlamlaştırdım ve onu besledim. İleride fransaya bir yararı olacak elbette. Ayrıca sonradan ingilterenin önerisiyle(mantıklı) sana o toprakları verdik.
Ara
Fransa'nın haraketlerini savunmak için söylemiyorum ama @HulkSpider03 kusura bakma ama sen de Kolombiya'nın Ekvator savaşına karışmıştın.
Bu arada İngiltere oyuncusu var mı? O da yoksa hem İngiltere hem Avusturya yokken çin oyuncusu olması oyunu pek bilmesem de pek "doğru" olmaz bence.
Ara
(31-05-2020, 21:01)Onur34 : Fransa'nın haraketlerini savunmak için söylemiyorum ama @HulkSpider03 kusura bakma ama sen de Kolombiya'nın Ekvator savaşına karışmıştın.
Bu arada İngiltere oyuncusu var mı? O da yoksa hem İngiltere hem Avusturya yokken çin oyuncusu olması oyunu pek bilmesem de pek "doğru" olmaz bence.

Ekvator savaşına katılmadım sadece Kolay gelsin diye mesaj attım ki ondan sonra hiçbir şekilde bir yardımda bulunmadım Ekvator'a. Zaten ben Kolombiya'ya saldırdığım esnada(Oyuncu yok) Kolombiya Ekvator'u vassallığına almıştı karışmış olsam zaten alamamış olurdu.
Ara
(31-05-2020, 21:07)HulkSpider03 :
(31-05-2020, 21:01)Onur34 : Fransa'nın haraketlerini savunmak için söylemiyorum ama @HulkSpider03 kusura bakma ama sen de Kolombiya'nın Ekvator savaşına karışmıştın.

Ekvator savaşına katılmadım sadece Kolay gelsin diye mesaj attım ki ondan sonra hiçbir şekilde bir yardımda bulunmadım Ekvator'a. Zaten ben Kolombiya'ya saldırdığım esnada(Oyuncu yok) Kolombiya Ekvator'u vassallığına almıştı karışmış olsam zaten alamamış olurdu.

Aklımda "Ekvator ile beyaz barış yap" diye yazdığın kalmıştı. Yanlış hatırlıyormuşum demek ki.
Ara
Yaşanan olayı üzüntüyle karşılamakla beraber oyun içi etiği yine oyuncuların sağlayabileceğinin düşüncesindeyim. Atmasyon örnek veriyorum bir vic2 multiplayerda oyun ortası ilk 3 sıralamadaki GP ülke müttefik olup diğer oyuncuları sırayla tokatlıyorsa o oyunu oynamaya devam etmenin bir anlamı yoktur. Oynadığım oyunlarda genelde dengeyi gözetmeye çalışırım ancak her ülkenin çıkarı kendi ön planı olması gereklidir.

Ben Fransa olsam Avusturyayı zayıflatmak için justify atıp savaş açmazdım, tabi bu oyuncunun kendi seçimidir. Fransa-İngiltere yakın ilişkilerde bulunduğu halde İngiltere oyuncusu Alsas savaşında tarafsız kalacağını beyan etti tamamen Almanya oyuncusu yani bana empati yaparak.

Ancak son 2-3 multidir İtalya kurulmamasının burukluğu ile bu oyun İngiliz ve Fransız cephesinde İtalya kurme hevesi var gayet doğal. Ben şahsen İngiltere olsam İtalya kurdurmaya çalışmam çünkü güçlenip koloniler bölüşürken koloni isteme riski gayet yüksek.

Pektabi her oyuncunun oyun tarzı kendine mahsustur. Ancak Rusya-Avusturya tarafında karşı şu tarihte İngiltere-Fransa ittifağı çok güçlü gözüküyor .
Rusyanın askeri tech 5 , Avusturyanın hatırladığım kadarıyla 7 . Karşı tarafta Fransanın 14 İngilterenin sanırım 12 civarıydı. Gerçekten teknoloji konusunda üstünler. Tabi teknoloji araştırmak bu oyuncuların elindeydi araştırsalarmış diyebilirsiniz. Lakin Rusya oyuncusunun tecrübesi diğer oyuncular kadar yüksek değil.

Ben isterdim ki kimse etkinlikten uzaklaştırılmasın ve oynayabildiği yere kadar ülkesine devam etsin. Oyuncular arasında denge ve etik yine oyuncular arasında sağlanacaktır. Ben sanmıyorum ki ABD'nin Kolombiyaya yaptıklarından sonra kimse ABD'ye güvensin ve desteklesin.
[+] 5 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-05-2020, 21:10)Onur34 :

Aklımda "Ekvator ile beyaz barış yap" diye yazdığın kalmıştı. Yanlış hatırlıyormuşum demek ki.
Bunu da hatırlıyorum yazarken aklıma gelmedi lakin benim yakın kıtamda ordularım varken böyle durumlar yaşıyorum çünkü emelim kuzey Güney Amerika. Ama Fransa üst mesajda Meksika işe yarayacaktır dedi sadece ne amaçla onu desteklediğini bile bilmiyor.

Ayrıca anlaştığımız şekilde Mexico'ya istediği toprakları da veriyorum ki neden güvenilmesin @Wayfear
[+] 1 üye HulkSpider03 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-05-2020, 21:41)HulkSpider03 :

Bunu da hatırlıyorum yazarken aklıma gelmedi lakin benim yakın kıtamda ordularım varken böyle durumlar yaşıyorum çünkü emelim kuzey Güney Amerika. Ama Fransa üst mesajda Meksika işe yarayacaktır dedi sadece ne amaçla onu desteklediğini bile bilmiyor.

Ayrıca anlaştığımız şekilde Mexico'ya istediği toprakları da veriyorum ki neden güvenilmesin @Wayfear
En kötü durumumuzda 120k ordu getireceğine eminim meksikanın. Hem ne kaybederim ki, size de istediğinizi verdik ve dost olmak istiyoruz. Yoksa ağresiflik yapıp ingiltereyle topraklarını işgal edebilirdik kimse engel olamazdı.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-05-2020, 22:12)Yasin Ahmet :
(31-05-2020, 21:41)HulkSpider03 :

En kötü durumumuzda 120k ordu getireceğine eminim meksikanın. Hem ne kaybederim ki, size de istediğinizi verdik ve dost olmak istiyoruz. Yoksa ağresiflik yapıp ingiltereyle topraklarını işgal edebilirdik kimse engel olamazdı.
Son dediğini kınasam da dost olmak fikrine sıcak bakıyorum.
Ara
(31-05-2020, 20:57)HulkSpider03 : Avrupa kıtası için söz sahibi olabilecek Fransa neden benim ülkeme karışıyor? Birebir bir şekilde kimseye karşı oynanmıyor demişsin @Mabella ama Fransa direkt hiçbir çıkarı olmaksızın bana karşı bir şekilde Meksika ile dostluk yapıyor. Bu bariz bir şekilde diplomasi değil oyunun başında Kolombiya'da oynayan arkadaşın olayları büyütüp bana karşı bir antipati yaratmasından kaynaklı. Fransa oyuncusu mesela Osmanlı'ya bile oraya saldırma diye ültimatom vermişti chatte. Toprak bağlantısı bile yoktu diye hatırlıyorum Osmanlı' nın saldırdığı devlet ile

Tartışmayı uzatmak istemem ama Kolombiya'da yaşanan durum pek hafif bir durum değildi. Kolombiya'nın bu oyunda tek olayı Gran Colombia kurmak. Amerika'nın kendi ülkesi için yüksek miktarda önemli olan Meksika Teksas savaşını görmezden gelip Venezüella'yı pupetlayarak Gran Colombia'nın kurulmasını pratikte imkansızlaştırmasından bahsediyor burada. Bu bir multiplayer oyun yani herkesin istediklerinin yaşanamaması, oyuncuların birbirinin planlarını bozmaları gayet doğal bir durum ama bunu genel olarak daha eşit seviyedeki oyuncuların birbirine yapması daha doğrudur bence (Prusya-Avusturya Brothers war, Prusya Fransa Alsas-Lören savaşı gibi) ama Amerika gibi bir ülkenin bunu Kolombiya'ya yapmasının ne kadar şey olduğundan emin değilim.
[+] 1 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence hepsinden önce bu oyun artık ne kadar oynanabilir diye sorgulamamız lazım bu kadar olay çıktı, haydi bunu geçiyorum habire Büyük Devletlerin oyuncusu değişiyor buda oyunu eksiye götüren olaylardan bir tanesi açıkçası. Oyuna olan güven de azaldı ve huzursuzluk olduğunu da eklemekte yarar var diye düşünüyorum. Şikayetlerim bunlar, önerim ise ya yeniden bir oyuna başlayalım veya da Major Devletlere oyuncu bulalım Major Devletletler'de oyuncu yokken İsveç, İsviçre, Çin ve benzeri ülkelerde oyuncu olmasını saçma buluyorum. Ekstra olarak Rusya ve Japonya bir dönemde olsa Çin'e illaki girecekler mecburlar çünkü bir nevi , Çin'de oyuncu olması bana göre yanlış oyunun dengesini ciddi derecede bozabilir. Çin yerine başka bir ülkeyi alsa bence daha iyi olabilir. Bence bu oyunda etik olmayan pek çok olay yaşandı ve oyuna olan itimat azaldı ben bu şartlar altında devam etmek için bir sebep göremiyorum. Bugün eğer olumlu karşılanırsa tekrar başlayalım ve kuralları da değiştirelim aynı sorunların çıkmaması için hile veya kurallarda yer almaması veya kurallarda açıklık olması şahsımca bundan yararlanılması anlamına gelmiyor ki kaldı ki oyun etiğine aykırı bunun yanı sıra büyük devletler dengeyi koruyamıyor bloklaşıyorlar bu durum bence minörleri oyundan soğutan başka bir durum oluyor. Oyunda pek çok örneği vardı bunun kaldı ki dediğim gibi Majör devletlerin durmadan oyuncusunun değişmesi oyunun gidişatını ciddi etkileyen bir olay oldu. Herkes eğlenmek için oynuyor tabi ki hırs yok ama açık konuşmak gerekirse ben artık eğlenmiyorum Wayfear yukarıda çok güzel açıklamış. Oyuncular önce kendi çıkarlarını gözetmek yerine alakasız bir oyun sergiliyorlar şahsımca. Uzun bir yazı oldu, kaç kişi okur kaç kişi cevap verir bilemem ama kimsenin şahsına bir şey demiyorum burada kişiselleştirmeye gerek yok olayları sadece rahatsızlığımı dile getiriyorum.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 7 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Faramir'e katılıyorum.  1870 e geldik 5 kere ülke değiştirdim vesaire olaylar çıktı. Zaten şu an ayın başına yeni girdik baştan başlasak daha güzel olur.
Ara
ben oyuna devam edilmesi taraftarıyım.
[+] 1 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yaşanan bu olaylardan sonra yeni bir multi açılması daha uygun olur diye düşünüyorum.Açıkçası oyuna devam etme isteğim çok kalmadı.
Ara
Eğlenmediğini iddia edenler çıkıp, kendileri mp açıp takılabilir. Kimseyi zorla oynatmıyoruz. Sırf ülkenizde istediğiniz hamleleri yapamadığınz için etkinlik iptal olmaz. Henüz save'de ciddi bir sorun yokken ve gayet düzgün ilerleyebiliyorken, böyle tartışmalar açmak artniyetliliktir. Gidenlere selam olsun, kalanlarla yola devam. Akşam 21de görüşmek üzere
omnia fui et nihil expedit
[+] 3 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.