Orta Dünya Evreni
Görsel

Orta Dünya evrenine dair sohbet ve paylaşım bu konu altında yapılır.
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geleneksel bir açılış sorusuyla başlamak istiyorum. Bu konu hakkında düşüncelerinizi alıp daha sonra kendim uygun bir şekilde açıklayacağım. İşte bu haftaki tartışma konumuz:

Sizce yüzüğü neden kartallarla götürmediler?
Sic Parvis Magna
Ara
Ilk olarak Kartallar öyle kafanıza göre çağırabildiginiz bişey değil tanrılarin kontrolünde olan birşey o yüzden hadi cagirin da atak gelek gibj bişey söz konusu değil. Ayrıca Kartallar geldiği zaman nazgullar vs boş durmayacak.
giphy.gif
[+] 4 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar kaçırdığınız bir nokta var, amaç yüzüğü yok etmek değil, fantazi türün şaheserini ortaya koymak. Roman yazmak yani. Lokum da basitçe neden olamayacağını söylemiş zaten.
[+] 1 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk başta kartallara mesaj yollamak lazım. Kartallara ulaştık diyelim. Her yerde Sauron'un gözcüleri ve adamı var. Onlara görünmeden yolculuk etmek var. Hiç aşağı inmesen bu sefer taşıyıcı açlıktan, susuzluktan vb. ölür.
[+] 2 üye BatuHqn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diyelim ki kartalları bir şekilde bu işi yapmaları için ikna ettin öncelikle Mordor dışından gelip hüküm dağına ulaşmaları çok zor Mordorun içi ork kaynıyor henüz Gondor kuşatmaları yapılmamış orada savaşacak bütün orklar Mordorda bulunuyor, sen kartalla gelip hüküm dağına ulaşmayı deneyeceksin ama hiçbir ork gözcüsü seni görmeyecek mi? pek mantıklı gelmiyor Mordor'un etrafını saran dağları geçtikleri anda fark edildikleri ihtimalini göz önünde tutarak Sauron'un destekçilerinin önlem alması için tahmini 7-8 saat süreleri olacak ki bu gayet yeterli nazgul ve okçu desteği ile kartallar çok rahat engellenebilir bu yüzden çok riskli bir seçenek olurdu.
[+] 1 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ztn tanrılar kartalların gelmesine izin verip hadi atıpta bitsin demez. Eğer öyle bir niyeti varsa ztn olağan üstü güçlerini kullanarak sauronu durdururlar
giphy.gif
[+] 2 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kitabı okumadım dolayısıyla farklı olabilir ancak filmden gördüğüm kadarıyla kartallar burada da yeterli performansı gösteremeyip cüceleri gidecekleri yere kadar götürmek yerine ormanın girişinde bırakıyorlar. Sonuç olarak kartallar filme Türk filmi havası katıyor.

[+] 1 üye ZenderX nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Üçlemenin anlatılmaya başlandığı zamanlarda yaşayanlara baktığımızda Orta-Dünya'da genel bir boş vermişlik havası hakim; günlük yaşamın tekdüzeliği, bin yıllardır bitmeyen bir sonuca varmayan savaşlar yaratıkları bezdirmiş. Canlıları sırayla inceleyelim:

- Hobbitler: Bu arkadaşları zaten saymıyorum onların karakterine işlemiş bu boş vermişlik, dünya yansa umurlarında olmaz.

- İnsanlar: Gondor'da sonu gelmez vekilharç yönetimleri o kadar uzun sürmüş ki İsildur da varisi de unutulmuş. Mordor'dan gelen bitmek tükenmez saldırılar, İsengard belasının ortaya çıkması, Rohan'la yaşanan limoni ilişkiler derken bir zamanların egemen gücü yalnızlığa mahkum olmuş. Bütün bunlar da insanlarda umutsuzluk kaynaklı bir boş vermişlik hissiyatı oluşturmuş. Rohan bir nebze daha iyi durumda ne de olsa doğayla iç içe bir yaşamları var. Ancak Theoden'in oğlunun ölmesi, İsengard'ın manipülatif hamleleri kralı umutsuzluğa sevk etmiş bu da hayat dolu bu insanları etkiliyor.

- Elfler: Lorien'deki quenta yani yüksek elfler kendi kabuğuna çekilmiş, cennet gibi bir yerde yaşıyorlar. İnsanlardan umutlarını kestiklerinden bize dokunmayan bin yaşasın boş vermişliği içinde takılıyorlar. Ayrıkvadi elfleri, insanlarla akraba olduklarından dolayı biraz daha ilgililer ancak onlar da gemilere binip Valinor'a kapağı atıp huzur içinde yaşama amacındalar. Doğuda kara orman elfleri bölgelerini savunan, yüce amaçları olmayan sıradan elfler, zaten kendileriyle alakalı çok fazla bir bilgimiz de yok.

- Cüceler: Eski güçlerinde değiller. Bölgelerini koruma derdindeler. Ballı çörekleriyle meşhur olmayı tercih eder bir halleri var.

- Orklar: Orta-Dünya'nın cefakar yaratıkları. Bir nevi kader mahkumları. Sauron'a hizmet etmeyip ne yapacaklar o yaratılışla Lorien'de Minas Tirith'te barınabilirler mi? Batsın bu dünya ne olursa olsun diyerek yaşayan mazlum emekçiler. Böyle yaşamaktan bıktım ben usta parçası bu arkadaşlar için yazılmış.

- Nazgul: Haşhaşiler gibi bunlar da farklı bir kafa yaşıyorlar. Efendileri otlarını tedarik ettiği sürece bu arkadaşlar için sorun yok. Tabi bu ot fenomeni yüzük olarak tezahür etmiş bu hikayede.

- Balrog: Ununu eleyip eleğini asmış, mağarasında takılıyor. Hayır yani sen ne diye rahatsız ediyorsun bu arkadaşı?

- Tom Bombadil: Anlatmaya gerek yok; boş vermiş sıfatı hafif kalır bu arkadaşı anlatmak için.

- Radagast: Hayvanlarla kafayı bozmuş, görev bilincini Orta-Dünya'ya neden geldiğini falan çoktan unutmuş bir boş vermişlik abidesi arkadaş. Diğer 2 istariden hiç bahsedilmiyor bile, onlar da bir göl kenarı bulup yerleşmiş, çoluk çocuğa karışmış olabilir.

- Saruman: İradesini kullanan bir kaç arkadaştan biri. Dark side'a geçmesinin sebebi bu boş vermiş canlılar olabilir.

- Gandalf: Aslında Shire'da takılıp pipo tüttürmek amacında olsa da kimsenin inisiyatif almaması onu öne çıkarıyor.

- Aragorn: Aşkından yollara düşmüş bir mecnun.

- Sauron: Orta-Dünya'ya tek başına iktidar olup milleti koalisyonlardan kurtarmak isteyen adam gibi adam. Kararlılığı bu boş vermiş canlıların üstünü gece gibi kaplıyor. Vur de vuralım, öl de ölelim!

Şimdi böyle bir ortamda kartal olduğunu düşün, ne diye kendini tehlikeye atacaksın? Hayır Sauron gitse yerine kim geçecek, Müptezel Denethor mu? Adamda liderlik soyu yok bi kere.
[+] 8 üye Kierkegaard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yanlış hatırlamıyorsam Hobbit de bir yerde kartallar cüceleri indiriyor sizi dağa kadar taşıyamayız tarzı bir konuşma var. Yorulduklarına dair bir söz var. Yani kartal sırtına aldı mı Türk Hava Yolları gibi devri alem yaptırma şansı yok. Bunun yanında kartallar, Nazgullar+Ok+Büyü tarzı şeylerle engellenebilir. Ayrıca Sauronun bakışları altında Mordor'a giremezler.

"Orada hiç uyumayan bir şey var, üstelik koca göz hep tetiktedir."
q59zb6s.jpg
[+] 3 üye irfandurmus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bildiğiniz çok ayrıntılı bir Orta Dünya haritası var mı? Köy köy gösteren?
Ara
http://lotrproject.com/map/#zoom=4&lat=-...=BTTTTTTTT

http://middle-earth.thehobbit.com/
giphy.gif
[+] 2 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni çıkacak dizi için hazırlanan orta dünya haritası ve ejderhanın ayrıntılı bir inceleme videosu

DzsVMyXUcAArY02.jpg:large

[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Rzenma Videoyu gördüm ama seyretme fırsatım olmadı. Haritanın nesi dizi için hazırlanmış onu anlayamadım ama. 1970'den beri harita aynı harita.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-02-2019, 17:56)altnkurt : @Rzenma Videoyu gördüm ama seyretme fırsatım olmadı. Haritanın nesi dizi için hazırlanmış onu anlayamadım ama. 1970'den beri harita aynı harita.

Rhûn gölü nün doğusu
giphy.gif
Ara
(19-02-2019, 18:06)turkish lokum : Rhûn gölü nün doğusu

u-g-F5UYW50.jpg?w=900&h=900&p=0

Hobbit haritalarında da var orası.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-02-2019, 01:04)Rzenma : D0-vNxoV4AMdrmA.jpg

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bu haritadan sonra yeni bir harita daha geldi.

D1D5xluV4AApw9A.jpg

Tek fark soldaki kısımda Numenor adasının görünmesi değil. İkinci harita Numenor'un çöküşünden önce olduğu için Gondor şehirleri de henüz mevcut değil. Ayrıca Beleriand kıtasının da çoktan yok olduğunu gördüğümüz için 2. haritanın 2. çağa ait olduğunu söyleyebiliyoruz. Aragorn'un küçüklüğünü beklerken baya Aragorn'un atalarına kadar gideceğiz gibi görünüyor. Güç Yüzüklerinin yapıldığı 2. çağda başlayacak dizi. Fakat bir yanda da ilk haritanın 3. çağa ait olduğu gerçeği var. Yani dizi 2. çağda başlayıp 3. çağa da geçicek gibi duruyor. Bu aralıktaki olayların çokluğu ve bütçenin de bu kadar yüksek olduğu göz önüne alındığında en az 10 sezon gideri var. Biraz hype gibi olucak ama Game of Thrones dahil rakip olduğu tüm dizileri baya ezici üstünlükle sollayıp geçeceğinden şüphem yok.
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara
Görsel

LotronPrime twitter hesabından bir açıklama yapılmadıysa da bir Variety.com haberinde dizide oynayacak ilk oyuncunun Markella Kavenagh olduğu ve rolünün de Tyra olduğu yazıyor.

Görsel

Kaynak
Sic Parvis Magna
Ara
Umarım doğru değildir çünkü Tolkien'in herhangi bir eserinde Tyra diye birisi yok. Eğer bu haber gerçekse saçma sapan hiç olmayan karakterler ve olaylar görebiliriz.
giphy.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.