Osmanlı Türk devleti miydi?
Tarihçilerin veya siyasetçilerin ne dediklerini umursamıyorum artık. Fransa bir krallıktır, Fransız(Frenk? Francia?) krallığıdır, baştaki soylu Alman bile olsa Fransa krallığı, Fransız krallığıdır. Osmanlı, Osmanoğulları hanedanının devletidir, baştaki soylu Türk'te olsa, Arap'ta olsa soy ismi Osmanoğlu ise Osmanlı onun devletidir. Yapıları itibariyle hanedan ismi alan devletleri herhangi bir millete ait görmüyorum artık, o hanedanlara ait görüyorum, yani Osmanlı bir Türk devleti değil, bir Osmanoğlu devletidir. Her şeyden öte bunların hiç bir anlamı yoktur, zira bir Fransız bilmem kaçıncı Louis'yi "ecdadıma saygı gösterin rörörö"  diye savunmaz, çünkü ecdadı halkın sahip olamadığı her şeye sahip olan soylulardır, bir kaç savaş kazandı diye, toprakları genişletti diye adamlar halk sefalet içinde yüzerken ecdadlarının sürdüğü sefayı, yaptırdığı gereksiz sarayları, astırdığı yüzlerce adamı unutacak değiller. İngiltere'de bir ihtilal yaşansaydı, kraliyet ailesi yönetimdeki haklarından sorunsuzca feragat etmeselerdi aynı durum onlar içinde geçerli olacaktı.

Bizde ise astığım astık, kestiğim kestik, devlet benim diyen adamlara anlamsız bir bağlılık var, ben anlamıyorum arkadaşlar size bugün sahip olduğunuz hakların hiç birini vermek istemeyen bu insanlara bağlılığınızı. Kusura bakmayın ama anlam veremiyorum. Bir halkın gönlünü kazanmak toprak genişletmekle mi oluyor? Çok ilginç.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eyalet askerleri %100 turk yani mısırdakilerden tut afrikadakiletr hepsi türk doğru ya haklısın
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
he zaten mısır askerleri balkanlara kadar geliyor(1-2 sefer hariç ki mısır askerleri arasında anadoludan gitme tüfekli atlılar var).
Osmanlı askeri tarihini birazcık biliyorsan ordunun %90 dan fazlasının anadolu ve rumeliden sağlandığını da bilirsin

Afrikalı askerler zaten merkezi orduya bağlı haklısın ki cezayirdeki askerlerin egeden yazılma olduğunu bilmeden haklısın
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
10k Yeniçeri dedin sen ama unutmaki tüm Kapıkulu ocağı devşirme sadece yeniçeriler yok gerisi türk diyemezsin .
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kap%C4%B1k...klar%C4%B1
bak bakalım kaç tane kapıkulu devşirme birliği varmış.
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
osmanlı nın ilk önce bir türk anlayışını gözden geçirmemiz gerekmiyor mu aslında

padişahların evlendiği "kadınların" çoğunun yabancı olması,ancak günümüzde de süren baba nereliyse sen oralısındır lafı osmanlıda da geçerli olduğu için gelen bütün padişahlar türk olarak ele alınmıştır.zaten osmanlı da saray yaşamı çok karışık olduğu için anlamak mümkün bile değildir

türkçe osmanlı devletinde sadece sokak'da kullanılmıştır yani sokak dili diyebiliriz sarayda ve resmi yazışmalarda arapça ve farsça kullanılmıştır

1.murat'ın annesi bizanslı
2.çelebi mehmet'in annesi bulgar olga hatun
3.fatih sultan'ın annesi sırp despina
4.2.selimin annesi yahudi kızı roksalan
5.genç osman'ın annesi sırp evdoksiya

bu liste öyle uzar gider etnik olarak türk olduğu söylenebilir,sonuç olarak osmanlı ya türk olarak bakmak bence gereksiz zorlama bir bakıştır.
Ara
(15-06-2016, 02:26)Awake : Tarihçilerin veya siyasetçilerin ne dediklerini umursamıyorum artık. Fransa bir krallıktır, Fransız(Frenk? Francia?) krallığıdır, baştaki soylu Alman bile olsa Fransa krallığı, Fransız krallığıdır. Osmanlı, Osmanoğulları hanedanının devletidir, baştaki soylu Türk'te olsa, Arap'ta olsa soy ismi Osmanoğlu ise Osmanlı onun devletidir. Yapıları itibariyle hanedan ismi alan devletleri herhangi bir millete ait görmüyorum artık, o hanedanlara ait görüyorum, yani Osmanlı bir Türk devleti değil, bir Osmanoğlu devletidir. Her şeyden öte bunların hiç bir anlamı yoktur, zira bir Fransız bilmem kaçıncı Louis'yi "ecdadıma saygı gösterin rörörö"  diye savunmaz, çünkü ecdadı halkın sahip olamadığı her şeye sahip olan soylulardır, bir kaç savaş kazandı diye, toprakları genişletti diye adamlar halk sefalet içinde yüzerken ecdadlarının sürdüğü sefayı, yaptırdığı gereksiz sarayları, astırdığı yüzlerce adamı unutacak değiller. İngiltere'de bir ihtilal yaşansaydı, kraliyet ailesi yönetimdeki haklarından sorunsuzca feragat etmeselerdi aynı durum onlar içinde geçerli olacaktı.

Bizde ise astığım astık, kestiğim kestik, devlet benim diyen adamlara anlamsız bir bağlılık var, ben anlamıyorum arkadaşlar size bugün sahip olduğunuz hakların hiç birini vermek istemeyen bu insanlara bağlılığınızı. Kusura bakmayın ama anlam veremiyorum. Bir halkın gönlünü kazanmak toprak genişletmekle mi oluyor? Çok ilginç.

Şu yorumu yeni gördüm. Yani Awake, kronikliğine su dökemem gerçekten. Hani bu kroniklik aşmış artık. Fransız İhtilali sonrası ortaya çıkan Cumhuriyetçiler ile Kralcılardanda mı bir habersin, Avrupa'nın muhafazakarlarının ne kadar eski krallık sistemine bağlı olduğundan mı bir habersin anlamıyorum ki. Daha bundan 2 yıl önce Monarşi yanlıları Bükreş'te büyük bir yürüyüş düzenlemişti. Hani adam Bulgaristan'dan öteye batıya geçmemiş, Avrupa hakkında ve demagolojik yapısında gram bilgisi yok gelip Avrupalılar ecdadıma saygı gösterin ya rörö diye savunmaz diyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın lütfen ya. Milliyetçiliğin çıkış noktası Avrupa, ecdad kavramını ortaya atan Avrupa, gelip Avrupa'da yok bizde ecdada çok bağlılık var nasıl diyebiliyorsun sen. Adamlar krallarını kendileri besliyor kardeşim. Almanlardaki Reich, kayzer kavramlarındanda mı bir habersin anlamakta zorluk çekiyorum.
Ama haklısın evet, onlarda ecdadıma saygı gösterin diye dolaşan reröcüleri bulmakta zorluk çekiyoruz, çünkü sizin gibi ecdadına söven güruhlar bu denli çok bulunmamakta. 

2016'nın değer yargılarıyla TARİH yapılmaz. O dönem için normal karşılanan şeyleri bugün eleştiremezsin. Günümüzün yönetim biçimi demokrasiyse o zamanın yönetim biçimi monarşiydi. Anadolu merkezli kurulan Türk devletini Osmanoğulları yönetmese başka bir haneden yönetecekti belki Karamanoğulları olacaktı bu. 

Hani öyle bir konuşmuşsun ki bu yazıyı örnek alan bir monarşici ülkemize demokrasi getiren Atatürk'ünde tek adam olup buna benzer şeyleri yaptığını söylese cevap veremeyecek ortada kalacaksın sap gibi.

Rusya'da ideolojik yapı değişti, kafalar değişti Kapitalist bir ülkeye döndüler, fakat adamlar ne Lenin'i ne Stalin'i unuttular. Türk tarihini sadece Osmanlı'dan ibaret sanan dar kafalar ve şekil A'daki kafaların kısır kavgalarıyla uğraşıp duruyoruz. Yazık gerçekten. 

İlk öncelikle tarih dersi vereyim;
Osmanlı hanedanının ismini almadı. Osmanlıya hanedan ismi veren Osmanlı hanedanın kendisi ve, Cumhuriyete geçiş için doğal olarak oluşturulan Cumhuriyet tarih tezidir.
Hiçbirzaman Avrupalılar, Osmanlı'dan Osmanlı diye bahsetmedi. Türkler, Turcolar diye bahsedildi, savaşların adı bile Otto-Russo değil, Turko-Russo tarzındaydı.

Avrupa Osmanlıyı Turkish Empire olarak tanıdı, haritalarına geçirdi. 
Kendi kafanıza göre tarih tezi uyduramazsınız, kendi düşmanlıklarınız ve değer yargılarınızla tarih hiç yapamazsınız. 
Bu topraklar 1000 yıldır Türk'tü, Türkler tarafından yönetildi. Milyonlarca şehit vererek bu yurdu Türk yurdu yaptık. Övüneceğiz, atalarımızla gurur duyacağız. Biz duymayalımda aborjinler mi duysun? 

1626 

John_Speed._The_Turkish_Empire._Newly_Au...._1626.jpg

1609 

14dda51c842ea70148e77eff21e27324.jpg

C32-65_Blaeu_Turkish_Empire.jpg
[+] 8 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Probang'ten bir tane daha olsaydı Rusya'yı fethederdik :-D
G0kMNN.png
[+] 3 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-07-2016, 13:40)Lost : osmanlı nın ilk önce bir türk anlayışını gözden geçirmemiz gerekmiyor mu aslında

padişahların evlendiği "kadınların" çoğunun yabancı olması,ancak günümüzde de süren baba nereliyse sen oralısındır lafı osmanlıda da geçerli olduğu için gelen bütün padişahlar türk olarak ele alınmıştır.zaten osmanlı da saray yaşamı çok karışık olduğu için anlamak mümkün bile değildir

türkçe osmanlı devletinde sadece sokak'da kullanılmıştır yani sokak dili diyebiliriz sarayda ve resmi yazışmalarda arapça ve farsça kullanılmıştır

1.murat'ın annesi bizanslı
2.çelebi mehmet'in annesi bulgar olga hatun
3.fatih sultan'ın annesi sırp despina
4.2.selimin annesi yahudi kızı roksalan
5.genç osman'ın annesi sırp evdoksiya

bu liste öyle uzar gider etnik olarak türk olduğu söylenebilir,sonuç olarak osmanlı ya türk olarak bakmak bence gereksiz zorlama bir bakıştır.

Senin için listeyi biraz uzattım (2:22:19 sonrası)

[+] 1 üye Balamir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Probang

Ya sen dalga mı geçiyorsun? Bükreş dediğin şehrin hangi ülkede, nasıl bir yapıda olduğuna dair gram fikrin var mı acaba? Göztepe'den dışarı adımını atmamış adam Avrupa'yı karış karış dolaşan adama laf atma yetisini nereden ediniyor ben anlam veremiyorum. Öylede bir duygu sömürüsü yapıyor ki zannedersin Fransızlar hergün kraliyet armalarıyla sokakta gösteri yapıyor, Almanlar "of şu savaşta nasıl koymuştuk ama" diye goygoy yapıyor. Adamlar bunları yıllar önce aşmışlar, onların gururlanabileceği, kibirlenebileceği, ırkçılığa devşirebileceği tarihleri yok mu zannediyorsunuz? Mesele o tarihle övünmek değil işte bunu anlamıyorsunuz.

Hepsini bir kenara bırak her ülkede böyle monarşici, hanedancı, ırkçı kesimler var ki bunların yıllarca Sovyet etkisinde yaşamış Doğu Avrupa ülkelerinde aşırıcı hareketlerde bulunmuş olması sence şaşırtıcı mı? Demir perde ülkesi kavramının ne anlama geldiğini biliyor musun? Buna rağmen Romanya bizim ülkemizin 10 katı daha demokrattır. "Hakimiyet milletindir" bilincini dinciler darbe yapana kadar edinememiş insanlar nereden bilecek Romanya'nın halini, basında ne görüyorsa onu argümanı yapıyor zavallım.

Yav he Avrupalılar tarihine sahip çıkıyorda, o yüzden millet bilinçleri varda falanda, adamlar senin gibi tarihi gaz verme aracı olarak, ırkçılığını gizleme aracı olarak kullanmak yerine ders almak için, aynı hataları tekrar yapmamak için kullanıyorlarda o yüzden demokrasilerine bu denli bağlılar. Zira demokrasiyi bizim gibi oturdukları yerden kazanmadılar.

Not: Bu ülkede gerçekler değil, mantıksal düşünce değil, çözüm değil ırkçılık ve Osmanlıcılık prim yapar. Yenikapı mitinginde de gördüğümüz üzere gaz verene alkış kıyamet, çözüm üretene, sorgulayana "YUUH"
Ara
@Awake

Düşünce bilimlerinden biride, tartışmada tartışamayacak seviye olduğunda direk Adhominem'e girerek ''benim bu adama daha fazla harcayacak vaktim yok'' tarzı kelimeler etmek. Awake nerdeyse her tartışma metninin altına bunu yazıyor. Hani koleksiyon yapsak, arkayada fon müziği koysak müthiş bir Youtube videosu çıkar.

Avrupa, Avrupa diye basbas bağırıyorsun, Romanya Ortadoğu ülkeside biz mi bilmiyoruz? 
Daha yeni NeoNaziler bir Türk'ü öldürdü, Almanya'da sokaklar ırkçı sloganlardan geçilmiyor, hangi Avrupa'yı kastediyorsun sen?
Çok değil, bundan 60 yıl önce III. Reich adında devlet kuran Türklermiydi?

İnternetteki bilmemne ballcı remove kebabçıları saymadım bile. Avrupa'nın yarısını Muhafazakar partiler yönetiyor, Facebook sayfalarında Aryan Irkı propagandası yapılıyor. Avrupada milliyetçilik denilen olgu, zevkten değil Nazilerin yeniden hortlamaması için bastırılan bir olguydu. Britanya'da Fransa'da Nazi Partileri vardı be. Nazilere karşı yapılan yaptırımlar gittikçe esnetildi, sonucunda Irkçı ve Milliyetçi olmaya meyilli Avrupa halkı hızla faşistleşiyor.

Azcık Futbol ve Tribün kültürü bilgisi olan insansan, Avrupa'daki kluplerin %80'inine yakının ırkçı ve milliyetçi olduğunu bilmen gerek.
Chelsea taraftarlarının yaptığı ırkçılıklar mı dersin, Marsilya'lıların Cezayirlilere yaptıkları mı dersin.
Bunun en yakın örneği Paris Saint Sen Germain taraftarının Türklere karşı ırkçı yaptırımları, sloganları, pankartlarıydı. EURO2016'da millet milliyetçi, ırkçı söylemlerle birbirine girdi Fransa sokakları savaş alanına döndü. İngiltere AB'den ayrılıyor. Devamlı Müslümanlar, Avrupada Müslüman olduğu için dayak yiyor, haberleri görebiliyoruz. Avrupayı geçtim, her Hollywood filminde Amerikan bayrağı eksik olmuyor, dünyanın en milliyetçi ülkelerinden birisidir Amerika. 

Devamlı dinci adı altında ''sağ'' seçmene saldırıyorsun. Bu ülkede darbe yiyen hükümetlerin çoğunluğu sağcı hükümetlerdi. Sözde irtica gelecek diye devamlı demokrasiye darbe yapan dinciler yada şeriatçılar değildi.
Sağ partileri birkaç istisna dışında herzaman solun önünde olup tek başına iktidara geldiler. Bu adamlar zaten DEMOKRASİ ile başa geçebiliyorlar, neden monarşiyi getirip tekrar başa geçmek istesinler, hiç mi aklın almıyor yahu? 
Halk demokrasiyi kabul etmiş, demokrasi karşıtı uygulamalara karşı ''Yeter Söz Milletindir'' diyerek Demokrat Partiyi kurmuş. Bunları darbe yaparak yönetimden indiren kim? Kapatılan partiler birliğinden hiç sözetmiyorum bile. Sırf siyaset yaptığı için insanlar asıldı bu ülkede. Hani öyle saçma konuşuyorsun ki senin tezlerini çürütmek için kendimi bir dincinin yerine koyup konuşmak zorunda kalıyorum. 

Alıntı:Zira demokrasiyi bizim gibi oturdukları yerden kazanmadılar.

Bu kadar vatan ve halk düşmanlığı karşısında pes diyorum cidden. Biz bu demokrasiyi, Nene Hatunlarla, Hanife Bacılarla kazandık.
İzle, İzlede ibret al

Bu resim nerdeyse bugünleri anlatıyor gibi. Evet biz bu cumhuriyeti oturarak kazandık haklısın. Bak sana göre başörtüsü taktığı için dinci, hilafetçi olan bacımız ne diyor, iyi oku.

cumhuriyet_ataturklu.jpg

Konumuz demokrasi değil, monarşi değil. Osmanlı'nın Türk olup olmadığı. Aşağıda Osmanlı'nın Türk devleti olduğu gerçeğini haritalarla birkez daha kanıtladım.
Ara
@Probang

Öyle demagojiye böyle ad hominem, cau bella.
Ara
Her konuda tartışmaya varım, desteklerim fakat böyle bir konunun sorgulanması gerçekten hem tarih bilimi açısından, hem de bu konuda birçok eser vermiş profesörlerimiz açısından biraz acayip olmuş. Ha, yine de güzel yorumlar yok değil.

Devleti, içerisinde yaşayan toplumlar oluşturur. Hanedanlığın ismi değil.
Ara
@Alcarin

Dediğin duruma göre Memlükler'de bir Arap devleti olmalı. Lakin tarihçilerimiz böyle söylemiyorlar, değil mi? Arkadaşlar o dönem toplumun etnisitesinin ne önemi var? Söylediğim gibi, Türk'te olsa Arap'da olsa padişahın verdiği isme göre devletin ismi Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye'dir. Title budur. Madem title önemli değil toplum önemli o halde Türk devleti demeyi bırakmamız gereken pek çok devlet var. Ben aynı şekilde çoğu devletin etnik kimliğini 1789'dan sonra edindiğini düşünüyorum, tarihçilerin tabularına körü körüne bağlı olmamız gerekmiyor sonuçta. Tarihi tarihçilere bırakmamız gerekiyor derseniz eyvallah, bilirkişi değilim sonuçta kapatalım konuyu.

Bence siz bu devletlerin neden Türk devleti olmasını gönülden istediğinizi sorgulamalısınız, herkes için daha yararlı olur bu.
Ara
Awake'ye göre isminde Türk geçmeyen devletler Türk devleti değildir.
Kurulan 16 büyük devleti ve diğerlerini yoksayabiliriz çünkü adam boyunun ismini falan vermiş devletine Türk sayılır mı hiç?
Mesela Anadolu Beylikleri falan title(fazla eu4 bünyeye zarar) olarak devletlerine kendi isimlerini vermişler.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_..._countries

https://en.m.wikipedia.org/wiki/16_Great_Turkic_Empires

Ne bileyim Allah akıl fikir versin, forum ahalisini Awake'nin kurduğu bu yeni tarih tezi hakkında görüşlerini sunmalarını teklif ediyorum. Hani böyle bir kafa ne gördüm, ne yaşadım.
Ara
Devlet-i Aliyye, bir Türk devletidir tabiî ki.
jB380j.jpg
[+] 1 üye Dadakoğlu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Awake

Memlüklere tam olarak Türk devletidir diyemeyiz zaten. Kurucuları bakımından Türk olduklarını varsayıyoruz fakat bu devletin kuruluşundan yıkılışına kadar Türk olduğunu göstermez. Zaten 16 Türk devleti arasında yer almıyor. Tarihte daha fazla devlet kurma girişimimiz bulunmuştur elbet fakat kabul edilen sayı bu. Benim bildiğim bu yönde en azından, yanlış biliyorsam da doğrusunu bilmek isterim.

Ben bu devletlerin Türk olmasını gönülden istediğimi veya gaza gelip Türk varsaydığımı da düşünmüyorum, kayıtlı tarih bunlar sonuçta. Aksini belirten, farklı bir fikir ortaya atan bir kaynak varsa belirtebilirsin.
Ara
İlber Ortaylı’nın bir söyleşisinde yüzyıl başında  bizim  Türkçe’ye en yakın Fergana vadisinde kendi deyimiyle ‘gerici hocalar’ tarafından konuşulduğunu hatırladım. Fakat hocanın söylediğinden bağımsız nitelikte gerçekten de Tacik, Kırgız ve Özbekler Rusların deyimiyle ‘Basmacı’ hareketini oluşturdular ve coğrafi açıdan uzaklıktan faydalanıp direniş gösterdiler. Fakat tabi ki bu başka diğer coğrafyalardaki Türki aydınlarının mücadele bazında eksik olduğunu göstermez. Yani kıssadan hisse  hayat görüşü bazında demagojiye sapmayan (akıl karışıklığına) ve savaş yönünde mert nesil her zaman gereklidir hem monarşide hem de yeni adıyla günümüz demokrasisinde... Bu Avrupa demokrasisi bazında da geçerli.
Ara
@Alcarin

Ben herhangi bir teze göre konuşmuyorum, bunlar benim düşüncelerim, tarihçi olmadığım için tez olarakta sunmuyorum size. Hanedanın etnik olarak Türk olduğu yadsınamaz, toplumun Türk olması gibi. Benim anlatmaya çalıştığım şey Osmanlı devletinde ön planda olanın Türk kavramı değil Osmanoğlu kavramı olduğu. Teknik olarak Osmanlı Türk müdür? Tabu buysa tamam olsun! Ancak kusura bakmayın, ben ön planında bir milli öğenin değil hanedanın olduğu, titleının "Osman'ın Devleti" olduğu bir devleti ancak ve ancak içi boş Türk devleti olarak adlandırabilirim. Hani anlatmaya çalıştığım, asıl meselenin "hanedan" olması, milletten önde "hanedan" olması. Bu tabuya bu denli bağlıysanız o zaman kendimi şu şekilde ifade edeyim;

Osmanlı Türk devletleri arasında en az Türk olanıdır.

Yahu padişahlar halkı Türk diye değil Müslüman ve kafir diye sınıflandırıyor, Türk diye övünülen imparatorluğun ana çekirdeğini ümmetçilik oluşturuyor, İslam'da ise millet kavramının nasıl işlendiğini hiç tartışmayalım isterseniz.
Ara
@Awake

Bilemiyorum Osmanlı hakkındaki ön yargıların neler fakat bakış açını tekrar gözden geçir derim. Bu konuda karşı çıkılan şey senin fikirlerin değil, kendi fikirlerini kanunlanmış bir doğru gibi belirtmen. Ben bu konuda hiçbir tabuya bağlı değilim, bir hayranlığım da yok. Benim için Osmanlı neyse Büyük Hun Devleti de odur. Göktürkler ne ise Türkiye Cumhuriyeti de odur. Hepsi birbirleriyle ilgilidir tarih bakımından ve ben bu devletleri yönetim biçimi ve siyasi yapısıyla değerlendirmiyorum. Birileri Osmanlıcı/Ümmetçi diye Osmanlı hakkında gereksiz bir nefret de beslemiyorum. Hele hele günümüz etkisinde kalıp hiç değerlendirmiyorum. Herhangi bir tarihçi olduğumu da iddia etmiyorum, biraz ilgim var o kadar. Keşke uzmanı olan biri gelse de aydınlatsa.

"Osmanlı Türk devletleri arasında en az Türk olanıdır."

Bunu sen dedin diye kabul edecek değiliz mesela. Bu kişisel bir yorumundur. Bana göre en az Türk olan toplumlar farklıdır, hatta olmayadabilir. Artık gerek çevrenden, gerekse de okuduğun kaynaklardan nasıl bir izlenim edindin bilmiyorum ama, Osmanlı Devletini sıradan bir "Arap-İslam-Osmanoğlu" devleti gibi görmen gerçekten güncel tarih bilgileriyle hiiiç uyuşmuyor. Sanırsam bu durumu ülkemizdeki siyasi iktidara olan karşıtlığın da tetikliyor fakat buraya girmek istemiyorum. Kısaca, objektif bakamıyorsun. Bu yorumu okuyunca yine karşı çıkacaksın, yine düşüncelerini tek ve mutlak doğruymuş gibi yazacaksın mesela, önemli değil.

Evet Osmanlı için Arap etkisinde kalmış diyebiliriz, evet Osmanlı için Hanedanlık en önemli esastır diyebiliriz fakat bu devletin Türk olduğunu değiştirmez. Oğuz/Kayı boyundan gelen bir soyun sırf Osmanoğulları ismini aldığı için Türk olmadığını söylemek aynı benim soyadımdan dolayı yeni bir ırk/millet vs. ilan edeceğime benziyor.

Ayrıca, Osmanlı Dönemindeki yazılı ve sözlü tarihe bakarsak Türklüğün sayamayacağım kez vurgulanmış olması, demek istediklerime tercüman oluyor.

Edit: Tahminim yine kendi doğrularımızdan vazgeçemeyeceğiz, o yüzden tartışmayı bitiriyorum kendi açımdan. Yukarıda yazdıklarımdan başka bir şey yazarsam yine özet geçmiş olurum. Vakit kaybına değmez. Herkese iyi forumlar. :)
[+] 2 üye Alcarin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Alcarin

Ben Osmanoğlu hanedanı Türk değil diye bir şey mi dedim? Toplum Türk değil diye bir şey mi söyledim? İdeolojik düşünen asıl sizsiniz, benim ideolojik bir temellendirmem yok, dönemin şartları İslam kültürünü gerektiriyor, dönemin şartları ümmetçiliği gerektiriyor, ben bunların milletle ilişkilendirilmesine, günümüzde Osmanlı kültürünün Türk kültürüymüş gibi, yaşanması gereken oymuş gibi dayatılmasına karşıyım, işin ideolojik tarafı benim açımdan budur ki sevmiyor olmamama rağmen Osmanlı imparatorluğunu sevmek gibi bir zorunluluğum olduğunuda hiç zannetmiyorum.

Siz teknik olarak etnisiteye bakarak Osmanlı Türk'dür yargısına varıyorsunuz, bu yaptığınız ülkedeki milyonlarca vatandaşın "Osmanlı'nın yaptığı her şey doğrudur" algısına sahip olmasına neden oluyor. Ben Osmanlı'nın Türk kavramına katkılarına, alakasına bakarak değerlendirme yapıyorum, devleti yönetenlerin Türk kavramına verdiği değere bakıyorum. Dönemde ulus devlet kavramı yok diyorum, bir padişah için Türk olması ne kadar önemli olabilir ki? Diye soruyorum. Mesela Orhun yazıtlarında direk Türklük vurgusu vardır, yönetici tarafından bu vurgu yapılır, Osmanlı'da ise Osmanlı vurgusu vardır, elbette dönemin şartlarını göz önünde bulundurduğum için herhangi bir yöneticiyi suçlamak gibi bir amaca sahip değilim. Osmanlıcılık akımının özelliklerinede bir bakın isterim.

Benim açımdan Roma İmparatorluğu ne kadar İtalyan ise, Osmanlı'da o kadar Türk'dür. Ben bugün İtalyanlar'ın "Biz Roma'yız" diyerek o dönemdeki kültürel öğeleri vatandaşlarına dayattığını ise hiç zannetmiyorum. Buda Osmanlı'nın Türklük algısının günümüze yansıması olarak kendini gösteriyor. İşin ideolojik tarafı ise benim açımdan budur.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.