Oxygen Not Included - Başlangıç ve Yol Haritası Rehberi
b013e38a820fecd844c8fa28226f232f.png
Oxygen Not Included - Başlangıç ve Yol Haritası Rehberi

Bu rehber oyuna ilk başlayanlar için bir yol haritası oluşturmayı hedeflemektedir. Oxygen, ilk oynayanlara bayağı karışık gelmektedir. Oyunun yapısı oyuncuların kafasını bir hayli karıştırmaktadır. Ancak bazı noktaları çözmeye başladığınızda yavaş yavaş anlamaya başlıyorsunuz. Oyunda sizin belirleyebileceğiniz bir amaç yok. Yani ben şöyle bir oyun oynamak istiyorum diyemezsiniz. Ana amaç kopyaların hayatta kalıp gelişmesini sağlamak. O yüzden ilk etapta hayatta kalmaya odaklanacağız. 

Hayatta kalmak bazı temel ihtiyaçlarımız olacaktır. Oksijen, su, enerji, gıda ve yaşanılabilir sıcaklık. Şimdi bunları bir kenara bırakalım. İlk etapta gezegen seçimini yapmamız lazım. Herkes yeni başlayacağı için terra'yı seçiyoruz. Terra hayatta kalmak ve keyifli saatler için ideal gezegen. Gezegeni seçtikten sonra oyun bize başlangıç için üç tane kopya vermekte. Burada seçeceğimiz kopyalar biraz önemli. Oyuna ilk başladığımızda yapacaklarımız kısıtlı olacağından seçeceğimiz kopyaların bu işlerde yetenekli olmasını ararız. Seçeceğimiz ilk iki kopya, kazma ve inşaatta yetenekli olmalı. Diğeri ise bilim veya aşçılık olabilir. Ancak tavsiyem bilimden olması.

Burada seçtiğimiz kopyaların yeteneklerinin önemli olmasının sebebi, çok sık kopya almayacağımızdan olmasıdır. Az kopya ile verimli efektif iş yapmayı esas almamız gerekiyor. Oyuna başladığımızda kopyalar böyle bir gezegende uyanıyorlar:

20201220170332_1.jpg

Burada gördüğümüz kaynaklar erken dönemde hayatta kalmamızı sağlayacaktır. Başta var olan ve oksilyatlardan yayılan oksijen bir süre yetecektir. O yüzden ilk etapta oksijen ihtiyacı için endişeye düşmeyin. İlk etapta sağa sola kazılar yapar biraz çevreyi temizleyin. Daha sonra yavaş yavaş odaları kurmamız gerekecek. İlk kazıları yaptıktan sonra bir köşeye kesinlikle bir ya da iki tane basit tuvalet koymalısınız. Tuvalet ihtiyacını karşılayamayan kopyalar etrafı kirletecektir, bunu istemeyiz. Tuvaleti koyduktan sonra, ikinci etap yatakları koymanız. Benim burada önerim düzenli bir şekilde yerleşmeniz. Düzen oyunda çok önemlidir. Düzensiz kurduğunuz baseler ileri oyunda başınıza iş açacaktır. O yüzden yatakları bir oda oluşturarak yerleştirmeniz.

Yukarıda oyunun yapısının oyuncuları zorladığından bahsetmiştim. Oyun yandan görünüşlü olduğundan oda sistemini anlamak biraz zaman alıyor. Aşağıdaki görseli inceleyelim:

20201220170558_1.jpg

Gördüğümüz üzere kazdığım alanların etrafını duvarlar ile kaplıyorum. Duvalar ve kapı ile kapattığım bölmelerin her biri bir oda niteliği taşımakta. Oda oluştururken eninin kesinlikle altı birim olmasına dikkat edin. Dört birim duvar iki birimde kapı için. Boyu ise odanın ihtiyacına göre uzatıp kısaltılabilir. İlk etapta bir tuvalet koydum. Daha sonra bir üst kat oluşturarak o kısmı yatak odasına dönüştüreceğim. Bu aşamaları sıra sıra yapmanız gerekir. Çünkü arka arkaya işlem eklerseniz yapılacak inşaatların süresi uzar. Ben daha net gösterebilmek için bütün inşaatların ve kazıların yapılmasını istedim.

Base i aklınızda iki kısım olarak canlandırın. Sağ ve sol. Bu kısımların arasında da bir merdiven düşünün yukarıda görüldüğü üzere. Merdiven base içinde gezinmemesi sağlayacaktır. Dikkatiniz merdiven ve odalar arasındaki birer boşluğa çekmek isterim. Bu boşluk ileride açacağım bir teknoloji olan itfaiye direği için gerekli. Bu direk ile base içerisinde kopyaların daha hızlı harekter etmesini sağlayacağız. Burada bahsettiğim aslında base in düzeni. Base'iniz ne kadar düzenli olursa gelecekte o kadar rahat olursunuz.

unknown.png

Burada ilk inşaatların ve kazıların tamamladığını görüyorsunuz. Basit tuvaleti yaptık. Daha sonra kopyaların yatağı yeri de yaptık. Üçüncü kısım araştırma ve basit enerji. Araştırma masasının çalışması için enerjiye ihtiyaç vardır. İlk etapta büyük bir enerji kaynağımız olmadığından en basit enerji olan kinetik enerjiden yararlanacağız. Görsel de gördüğünüz üzere bir araştırma masası, yanında da manuel enerji üretmemizi sağlayan jenaretör ve bir adet pil inşa edilmiş. Bu küçük enerji sistemi base in uzunca bir süre ihtiyacını karşılayacaktır. 

Kısaca ilk yapılacakları özetlersek:

1. Basit tuvalet sistemi.
  2. Yatak odası.
  3. Araştırma yapılacak ve basit enerji üretilecek alan.

Dikkat ederseniz bu kısma kadar temel ihtiyaçlar adına bir şey yapmadık. Ne oksijen ürettik ne base'e gıda sağladık. Oyunun başlangıç için sağladığı kaynaklar bir süre yetecektir, ancak çok uzun değil. Şimdi bu aşamaları tamamladığımızda yapmamız gerekenlere gelelim. Öncelikle araştırma. İlk etapta bir kaç araştırmayı yapmanızı tavsiye ederim. Bunlardan ilki basit tarım. Basit tarımın sağladığı basit düzeydeki saksı ile ufak bir tarım yapacağız.

20201220181810_1.jpg

Bildiğimiz üzere genelde bitki yetiştirmek için temel gerekenler su ve ışıktır. Su kaynağı şuan için olsa da ışık o kadar kolay değil. Ancak bizle beraber base'de var olan yazdırma noktasının sağladığı ışıkla basitte olsa ufak bir tarım oluşturabiliriz. Yazdırma Bölmesinin sağına ve soluna iki adet ekim kutusu koyarsanız sağladığı ışık tüy çiçeği yetiştirmek için yeterli oluyor. Tabi ki bu bitkileri yetiştirmek için tohuma ihtiyacığımız var. Ancak kazdığımız yerlerden genelde farkında olmadan böyle tohumlar çıkarırız. Tüy çiçekleri Tüy Dutu üretir. Tüy Dutu 1600 kalori barındırır. Yani toplam 6400 kalori elde ederiz. Bu da başlangıç için güzel bir kaynak denebilir. 

Yaptığımız bu araştırmanın bir diğer getirisi de kompost (bende türkçe kurulu normalini göremiyorum şuan). Bu bozulmuş gıdaları veya kirli toprağı, normal toprağa dönüştürür. Bu tarz kirli veya bozulmuş şeyler, kirli oksijen yayacağından hızlıca kurtulmalıyız. Basit tuvaletlerin gideri olmadığından pislik içinde depolanmaktadır ve dolduğu zaman temizlenmelidir. Burada çıkan pislik kirli oksijen yayacağından hızlıca komposta götürüp işlemeliyiz. O yüzden base in bir köşesine aşağıdaki gibi koyamayı unutmayın:

unknown.png

Bu görselde ortanın aşağısına bir tulumba attığımı görmüşüsünüzdür. Bu basit su ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yarar. Örneğim ekim yaptığımız bitkilere buradan su sağlanır.

Gördüğünüz üzere base yavaş yavaş şekillenmekte. Basit odalarımız var. Basit ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Base i yavaş yavaş büyütmek önemli. Anlamsızca bir yerleri kazıp açmamanız gerekiyor. Oksijen çok kıymetli olduğundan çok fazla yere dağılmaması gerekir. Ne kadar geniş base o kadar dağınık oksijen. Aynı şekilde kopyalarda geçerli. Her yazdırılabilir içerikten kopya kesinlikle almamanız gerekmektedir. İhtiyacınız olduğu zaman yavaş yavaş almalısınız. Bunun dışında ilk edapta geldikçe gıda alabilirsiniz. 

Şimdi gelelim oksijene. Yavaş Yavaş kendi kurduğum base de oksijen azalmakta. Oksijen üretmenin en basit ve temiz yolu -ilk etap için- oksijen yayıcılardır. Base'e bunlardan bir tane koymak uzun süre oksijen ihtiyacınızı karşılayacaktır. O2, CO2'den hafif olduğundan her zaman yukarıda birikecektir. Bu yüzden oksijen yayıcıyı base'in alt taraflarına yerleştirmenizi tavsiye ederim. Bu arada zamanla base in alt taraflarında biriken CO2'den korkmayın. Zamanla base'in alt tarafını kazarak bu birikimi azaltabilirsiniz. Daha sonraki zamanlarda ise CO2 temizleyici makinayı kullanarak CO2'yi temizilersiniz. Ancak ilk etapta biriken CO2 iyi bir şey. Çünkü base'de bulunan O2'nin aşağılara yayılmasını önleyecektir.

Genel olarak olarak ilk etapta yapmamız gerekenler bu şekilde. Şimdi işi biraz daha ileri götürelim. Ben bu kısımdan sonrasını üçe ayırıyorum:

1. Temiz tuvalet ve duş sistemi.
  2. Suit yaparak dış dünyaya açılma.
  3. Düzenli ve soğuk üretilmiş oksijen sistem.

Öncelikle gezegeni kafanızda ikiye ayırın. Bir yaşanılacak yer olan base'iniz. İki dışarısı. Dışarısı dediğimiz yer sıcak veya soğuk olabilir. Temiz oksijen veya hiç oksijen olmayabilir. Hastalıklarla kaplı olabilir. Ayrıca ağır sanayi üretimlerinizi buralarda yapmanız gerekir. Ancak dışarı korumasız çıkmak can sıkıcı olacaktır. O yüzden korumaları suitler yapmamız gerekir. Ancak bu kısım şuan anlatacağım bir şey değil.

Temiz Tuvalet ve Duş Sistemi

Oyunun ilk kısmında basit bir tuvalet sistemi kurmuştuk. Ancak bu hem yeterli hem de temiz bir sistem değil. Ayrıca güzel bonus alamıyoruz. Kuracağımız sistemde kopyalar hem duş yaparak hem de tesisatlı bir tuvalet sistemi kurduğumuzdan ekstra moral bonusu alacak. Tabi bu sistem için öncelikle araştırma yapmamız gerekiyor. Seri bir şekilde tesisat ve temizlik araştırmalarını açın. Bu iki araştırma tamamlandığında ihtiyacımız olan her şey hazır olacaktır. Öncelik base'iniz yakınında bulunan temiz su kaynağına bir pompa yerleştirin. Bu pompa sadece tuvalet tesisatına değil ihtiyaç durumunda tüm base su sağlayabilir. Ancak şimdi tuvalete dönelim.

Şimdi size göstereceğim tuvalet en ideal ve kullanışlı tuvalet denebilir:

547i.png

Bir tuvalet ve duş odasının maksimum boyutu 64 karo olmalıdır. Burası tam 64 karodan oluşuyor. İçerisinden en az bir duşa kabin ve sifonlu tuvalet olmalı. Bu şartları sağladığınızda oda bonusu alırsınız. Gördüğünüz gibi benim duş alanımda üç duşa kabin ve iki tuvalet bulunmakta. Bu aynı anda daha fazla kopyanın bu alanları kullanmasını sağlıyor. Bu alan içerisinde gördüğünüz bütün araçlar kullanıldığında kirli su üretmektedir. Bu kirli suyu bir yerde depolamanız gerekmektedir. Ayrıca bu suyu ileride tarımda kullanabilirsiniz. İsterseniz bu suyu büyük su depolarında depolayabilirsiniz ancak pek tavsiye etmem. Gereksiz yer ve kaynak israfı olacaktır. Sağda gördüğünüz kapalı alanda ben bu çıkan kirli suyu depolamaktayım. Ayrıca bu alanı yaparken içerisine bir adet pompa koydum. Çünkü bu alan oyun boyunca açılmayacağı için bir daha içeriden müdahale edemem. Ancak bu pompanın bağlantılarını tam anlamıyla yapmak zorunda değilsiniz. Kullanıcağınız zaman tamamlayabilirsiniz.

Şimdi banyonun tesisatına bakalım:

20201220214058_1.jpg

Biraz görüntü karışık gelecektir. Ancak genel hatlarıyla görebilirsiniz. Temiz su sisteme pompa ile verilir. Daha sonra kirli su kapalı depomuza aktarılır. Unutmamanız gereken tesisat yaparken giriş ve çıkış olması zorunludur. Yoksa sıvı iletimi olmaz.
[+] 10 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu kendimce çözmeye çalışıyordum ama bu rehber oldukça yardımcı oldu, teşekkürler.
WhaW8Am.gif
Ara
Ben de oyunu bugün almıştım. Oyunu çözmemde oldukça yardımcı olacağına eminim. Teşekkürler.
Ara
İlk etap için gayet yeterli bir rehber eline sağlık. Enerji sisteminden de bahsedersen sevinirim.
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
Ara
Son resimdeki alt tuvaletin gider borusumdaki tesisat hatalı. Oyunda bu tarz hava/sıvı boruları döşerseniz içerisinde az bir içerik olsa bile yenisi boruya verilemeyeceği için sistemde sorun çıkacaktır. Yani demek istediğim boruya banyo/tuvaletteki kirli suyun geçebilmesi için bir boru boşluk bırakmanız gerekiyor. Üstteki banyo/tuvalette bu boşluk bırakılmış. Ancak alttakilerde direkt çıkışların üzerinden borular geçtiği için en arkadaki banyodan gelen kirli su diğer binalardan kirli suyun çıkmasını engelleyecektir. Aynı anda kullanmanız gereken şeylerde bu hatayı yapmamaya dikkat edin.

Bi üstündeki resimde kirli su havuzunu tamamen kapatma sebebi kirli suyun buharlaşıp kirli oksijene dönüşüyor olması. Bu yüzden tamamen kapalı hale getirmiş. Ayrıca dikkat ederseniz içine koyduğu pompaya havuzu kapatmadan önce boru ve elektrik hattı çekmiş. Bu detayı unutursanız yeniden havuzu açmanız gerekir.

Kirli suda mikrop varsa (tuvalet banyo gibi) bu mikroplar buharlaşan havaya da bulaşır. Ancak tuvalet banyodan gelen mikroplar sadece besinlerle hastalık yapıyor. O yüzden bu suyu içmek veya yemek yapmak için kullanmıyorsanız bu mikroplar için endişe etmenize gerek yok. Diğer tüm işlerinizde gönül rahatlığıyla mikroplu su da kullanabilirsiniz. Bitkileri mikroplu suyla sulamak da bir sorun teşkil etmiyor bu arada.

Başka bir detay daha vereyim. Kazdığınız kaynakların ancak yarısını alabilirsiniz. Bu yüzden oksilyat gibi şeyleri kazmamanızı öneririm. Kendileri oksijen üretip sonunda yok olacaktır. Kazarsanız yarısı yok olur. Yabani bitkiler de aynı şekilde. Gübreleme veya su istemezler ancak daha geç meyve verirler. Kendiniz tarım yapana kadar onları yerinde bırakıp o şekilde yetiştirebilirsiniz.

O kadar yazmışken böyle güzide bir rehbere de eline sağlık dememek olmaz. Devamını bekliyoruz Justicim.
Sic Parvis Magna
Ara
Boru da hata yok aslında. Çok karışık göründüğünden sildim bir kaçını debug modda. Orda gitmiş olabilir.
Ara
Çalışma olarak çalışır. O konuda bir hata yok evet de arkadan su gelirken aradaki şeyler kendi suyunu veremiyor bu tasarımda. İki tuvalet odası arasındaki o ince farkı diyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Çok güzel bir rehber olmuş sayende hatalarımı görmüş oldum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.