Hanedan Oyunu: III.Reich - 30 Mayıs 1945 // Oyun Tamamlandı (Balkon Konuşması)
@Faramir
Yugoslavya yı benim sayemde aldı. Yunanistan kendi emekleri.
Bi ara Ingilizler Romayı falan aldılar Otranto dan girip baya ilerlediler içlere doğru aha dedim gidiyoruz. Sonra baktım geri almışlar her yeri. Ben Ispanya ile ittifak yaptım akdenize eskisi gibi giremedi ingilizler.
Son durumda Italyanlar Kahire yi almışlardı.
Esasen Türkiye beni hayal kırıklığına uğrattı. Savaşa soktugum anda Kars ve çevresini kaybedip bide Italyaya teslim olup adalara çekilmiş yunanistana karşı çanakkale çevresini kaybettiler. Şimdi Rusya düştü Turkiyeyi kurtarıyoruz topluca :D
Ara
@Sübaşı Genel olarak emin ol Türkiye İtalya'dan daha fazla iş görüyor buna eminim sadece doğru zamanda sok savaşa ve destek ol savaşa sokmadan biraz.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
(02-10-2017, 02:21)Faramir : @Sübaşı Genel olarak emin ol Türkiye İtalya'dan daha fazla iş görüyor buna eminim sadece doğru zamanda sok savaşa ve destek ol savaşa sokmadan biraz.

Türkiye yi doğal yollarla bana katılsın diye bekledim baktım olmuyor darbe yaptım bir dahakine destekleyip hemen darbe yaparım.
Ara
(02-10-2017, 08:10)Sübaşı :
(02-10-2017, 02:21)Faramir : @Sübaşı Genel olarak emin ol Türkiye İtalya'dan daha fazla iş görüyor buna eminim sadece doğru zamanda sok savaşa ve destek ol savaşa sokmadan biraz.

Türkiye yi doğal yollarla bana katılsın diye bekledim baktım olmuyor darbe yaptım bir dahakine destekleyip hemen darbe yaparım.

Darbe yapma direk Faşizm'i bostla hiç uğraştırma iç savaşla o zaman askerlerin komutanların bir kısmı gidiyor sen direk faşizmi bostla.Darbeye gerek yok.
трагедия
(02-10-2017, 13:36)Faramir :
(02-10-2017, 08:10)Sübaşı :

Darbe yapma direk Faşizm'i bostla hiç uğraştırma iç savaşla o zaman askerlerin komutanların bir kısmı gidiyor sen direk faşizmi bostla.Darbeye gerek yok.

Ülkede hiç faşizm olmadığı için getirmek uzun sürüyor.
Ara
@Sübaşı kanka boostlamamışsın sen Sovyeti Amerikanı bide öyle dene benim Finlandiya hikayesinede bi bak her türlü oyuncunun elimde kime geçerse o kazanıyo yani oyuncu hangi taraftaysa o kazanıyo aynı mantık :D
Ara
(02-10-2017, 16:55)Feldmarschal : @Sübaşı kanka boostlamamışsın sen Sovyeti Amerikanı bide öyle dene benim Finlandiya hikayesinede bi bak her türlü oyuncunun elimde kime geçerse o kazanıyo yani oyuncu hangi taraftaysa o kazanıyo aynı mantık :D
Ben direk İronman şeklinde açtım oyunu hiç ayarları ellemeden.
Amerika İngilterenin yanında savaşa girdi ama Normandiya çıkarması yapmak yerine boyuna Roosevelt seni sevmiyor gibi Amerika saldırılarını durdurman için nota gönderdi gibi gazete haberleri çıktı :D
Roosevelt efendi taa km lerce öteden laf sallıyor ama gelmeye yemiyor :D
Ara
Hepinizin eline sağlık çok güzeldi :up:
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-10-2017, 17:49)Sübaşı :
(02-10-2017, 16:55)Feldmarschal : @Sübaşı kanka boostlamamışsın sen Sovyeti Amerikanı bide öyle dene benim Finlandiya hikayesinede bi bak her türlü oyuncunun elimde kime geçerse o kazanıyo yani oyuncu hangi taraftaysa o kazanıyo aynı mantık :D
Ben direk İronman şeklinde açtım oyunu hiç ayarları ellemeden.
Amerika İngilterenin yanında savaşa girdi ama Normandiya çıkarması yapmak yerine boyuna Roosevelt seni sevmiyor gibi Amerika saldırılarını durdurman için nota gönderdi gibi gazete haberleri çıktı :D
Roosevelt efendi taa km lerce öteden laf sallıyor ama gelmeye yemiyor :D

ama acayip ballı oyun olmuş harbiden Faramirin dediği gibi bidaha bulamazsın böyle hamleler olan oyunu :D:D
[+] 2 üye Feldmarschal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
卐 Final Balkon Konuşması

Yoldaşlar! Üçüncü Alman İmparatorluğunun muzaffer subayları, erleri, işçileri, çiftçileri, bürokratları, sanayicileri, kadınları , gençleri ve nice fedakarları!

6 yıla yakındır süren mücadelemiz Kızıl Devletin teslim olması ile sona ermiştir. Batılı korkaklar, biricik kızıl maşaları olmadan mücadeleye devam edecek umudu bulamamışlardır. 

Yıllarca bombalanan şehirlerimize, açık deniz ablukasına ve kayıplarımıza rağmen halkımız güçlü olduğunu kanıtlamıştır. 

Zafer bize yazılmıştır, 1918'in intikamını almak bu kuşağa nasip olmuştur. 

Düşmanlarımızı saha da top ve tüfekle yenmek zaferin sadece ufak bir kısmıdır. 

Ben inanıyorum, bu yüce ulus bilim de , teknik de, sanat da, spor da , sinema da ve nice kültürel alanda da düşmanlarını yerle yeksan edecektir.

Hepinizi gönülden tebrik ederim.

4 Temmuz 2017'de Etkinlik başladı ve 29 Eylül 2017'de etkinlik sona erdi. Toplamda 84 gün veya 2064 saat süren bu etkinlik nispeten yüksek tempoda ilgiyle devam etmiştir.

Şu yazıyı yazdığım 3 Ekim 2017 itibari ile 17,000 kez konuya ziyaret edilmiş ve tam olarak 429 yorum almıştır. III.Reich şüphesiz "hoi4" bölümünün en çok yorum alan konusudur.

bLM85j.png
429 Yorumu incelediğimiz de en çok yorumu atan ilk 6 üyenin zaten oyunu oynayan üyeler olduğunu görmekteyiz. Bunların dışında bir çok üye de dışarıdan gözlemci olarak konuya iştirak etmiş, zevkimizi ve stresimizi paylaşmıştır. 

Oyun Toplamda 28 Oturum da 6 oyuncu arasında oynanmıştır. Herkes iyi yada kötü sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmış ve bu uzun oyunun sonunu getirebilmiştir.

Kendi Yorumum ve Oyuna Dair Küçük Notlarım

İlk olarak beklentilerim çevresinde seyreden bir oyun oldu. Bir başarı beklemiyordum zira deneysel bir etkinlikti. Herkes 4 ay iktidar ile koordinasyondan uzak ve bağımsız hareket ederken muazzam zaferler beklemek hayalcilik olurdu.

Fakat şaşırtan hadiseler de olmadı değil. Örneğin ben Feld'in Polonya Karşı Taarruzunu yapabileceğini bilmiyordum. Yada külfetli bir iş olan Norveç'i almayı kenanhan'ın yapabileceğini beklemiyordum. Bu gibi şaşırtan hadiseler oyun boyunca oldu. 

Kendi turlarım da ciddi bir problem ile karşılaşmadım, donanma tarafına tek ağırlık veren bendim, fakat projelerin devamı gelmedi, denizler de ki başarılar çok sınırlı kaldı. 

Savaş başlayana kadar bir çok alanda kimse kara ordusu için elini taşının altına uzun bir süre koymadı. Alman ordusunu toparlamak 1941 yılına dek sürdü. 

Oynayan arkadaşların hepsi hayli acemilikler gösterseler de hemen hemen hepsin de , oyunun sonlarına doğru bir ustalaşma ve oyunun mekaniklerini daha iyi kullanma eğilimi gördüm.

Yine de kaynaklar çok israfla kullanıldı, tümenlerimiz çokça kez telef oldu. Kendi turumda 20 tümen Belarus'da imha olmuştu. Bunun gibi çok örnek herkes de oldu.

Luftwaffe güçlü olan en iyi tarafımızdı. Fakat hala daha 1945'de bile , 1936'da oluşturulan hava filolaları kullanılıyordu. Pek az kimse organize etmeye eğildi. 

Terörle Mücadele konusunda oyuncular komple sınıfta kaldılar. Bu konu üzerine daha fazla yorum yapmıyorum.

Bol miktarda motorize tümene dayalı bir Alman Ordusu kurduk. Fakat mobil bir harp yürütmedik, yıpratıcı cephe taarruzlarına dayandık.

İngiltere'ye çıkamadık, Deniz Aslanı Başarısız oldu.

Belki de 10 sefer müttefikleri Fransa'dan temizledik.

Sovyet Cephesi her daim problem oldu, fakat Sovyet Yapay Zekası 22 milyon kayıp verecek kadar inatla saldırmasaydı bizi daha senelerce linç edebilirdi. 

Her şeye rağmen 6 kişinin sırayla oynadığı bir oyunda bence ortalama bir iş çıkarttık. Darısı diğer Kwantung ve Müdafaa oyunlarının başına.

Son Hali İle TAGLAR
1 Ocak 1936  - 1 Mayıs 1936 /napolyon94  - oynandı . (Rheinland Fatihi Führer)
1 Mayıs 1936 - 1 Eylül 1936 /zencefil - oynandı. (Bayındırlık Meraklısı Führer)
1 Eylül 1936 - 1 Ocak 1937  /Feldmarchall - oynadı. (Tatbikatçı Führer)
1 Ocak 1937  - 1 Mayıs 1937 /Faramir - oynadı . (Emperyalist Führer) 
1 Mayıs 1937 - 1 Eylül 1937 /napolyon94  - oynadı. (Donanmacı Führer)
1 Eylül 1937 - 1 Ocak 1938  /zencefil - oynadı. (Küresel Führer)
1 Ocak 1938  - 1 Mayıs 1938 /Feldmarchall - oynadı. (Karacı Führer)
1 Mayıs 1938 - 1 Eylül 1938 /TR Ace  - oynadı. (Mazotçu Führer)
1 Eylül 1938 - 1 Ocak 1939  /Faramir - oynadı. (Paletli Führer)
1 Ocak 1939  - 1 Mayıs 1939 /kenanhan - oynadı. (Emrivaki Führer)
1 Mayıs 1939 - 1 Eylül 1939 /napolyon94 - oynadı. (Polonya Fatihi Führer)
1 Eylül 1939 - 1 Ocak 1940  /zencefil - oynadı. (Piknikçi Fatih Führer)
1 Ocak 1940  - 1 Mayıs 1940 /Feldmarchall - oynadı. (Tuna Meraklısı Führer)
1 Mayıs 1940 - 1 Eylül 1940 /kenanhan - oynadı. (Sakin Führer)
1 Eylül 1940 - 1 Ocak 1940  /TR ACE - oynadı. (Takasçı Führer)
1 Ocak 1941  - 1 Mayıs 1941 /Faramir - oynadı. (Beton meraklısı Führer)
1 Mayıs 1941 - 10 Eylül 1941/napolyon94 - oynadı. (Kasap Führer)
10 Eylül 1941- 1 Ocak 1942  /Zencefil - oynadı. (Umutsuz Führer)
1 Ocak 1942  - 1 Mayıs 1942 /Feldmarchall - oynadı. (Prusya Aslanı Führer)
1 Mayıs 1942 - 1 Eylül 1942 /kenanhan - oynadı. (Rotasyoncu Führer)
1 Eylül 1942- 1 Şubat 1943  /TR Ace   - oynadı. (Torbacı Führer)
1 Şubat 1943-1 Haziran 1943 /Faramir  - oynadı. (Sağ Kroşe Führer)
1 Haziran 1943 -1 Ekim 1943 /napolyon94 - oynadı. (3310 Führer)
1 Ekim 1943   -1 Şubat 1944 /Zencefil  - oynadı. (Yıldırım Führer)
1 Şubat 1944- 1 Haziran 1944/Feldmarchal - oynadı. (Miras Yedi Führer)
1 Haziran 1944-1 Ekim 1944  /kenanhan - oynadı. (Step Sever Führer)
1 Ekim 1944  - 1 Şubat 1945 /napolyon94 - oynadı. (Bıkmış Führer)
1 Şubat 1945 - 30 Mayıs 1945/Faramir - oynadı. (Balkona Çıkan Führer)

Bu Etkinlik Niye Önemli?
Eu4'den arakladığımız bir etkinliği hoi4'e uyarladık ve çok başarılı oldu.
Hoi4 tarafında da güçlü etkinlikler yapılabildiğini göstermiş olduk.
Eminim ki katılanlara bu oyun çok şey kattı. En azından 5 hızında oynamayı bazıları kesmiş olabilir :).
İleride 1v1 şeklinde bir Hanedan oyunu konseptine de perde aralanmış oldu. 

Benden bu kadar, herkesi tebrik ediyorum, başarılar ve başarısızlıkların hepsi bizdendir, hepsi bizim gururumuzdur.
[+] 3 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel bir konuşmaydı tebrik ediyorum bir oyun daha böylece bitti.Bu arada arkadaşlar saveler duruyor şayet ne yaptı bunlar diyenler saveleri inceleyebileceği gibi bizim bıraktığım yerden devam edebilirler isterlerse Son Save dosyasını paylaşmıştım Final bölümünde.
трагедия
[+] 1 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
@napolyon94 çok güzel bir konuşma olmuş ellerine sağlık herşey içinde oyunu başlatman toparlaman organizasyonu sağlaman önemliydi iyi kötü güzel bir oyun oldu bende çok zevk alarak oynadım ne kadar sürekli orduyu uçakları organize etsemde sürekli sabotaja uğratan biri vardı detaya girmiyorum zira  oynayanlar biliyor ayrıca bu oyun sayesinde tanıdığım @Faramir ede çok teşekkür ederim @zencefil de aynı şekilde zaten @TR Ace ve @napolyon94 le tanışıyoruz değerli insanlar bence güzeldi inişli çıkışlı heyecanlı hoş bir oyundu Faramirin dediği gibi arkadaşlar saveleri alıp deneyin özellikle Polonyadan Sovyetlerin altında ezildiğimiz yeri en çok orası güzeldi tryhard olucak bi bölüm değilmi sizcede Napolyon Faramir :D ayrıca o kadar kapan yapıp 2.5 milyon adam kestiğim el de hala neden miras yedi tagı aldım onuda bilmiyorum zaten kapanda bıraktıklarımı saymıyorum kesmeye zamanım yetmedi :D:D
[+] 1 üye Feldmarschal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben nerdeyse sadece sovyet cephesiyle ilgilendiğim için konu hakkında pek yorumum yok aldığımdaki sovyet cephesi belliydi ancak tümenlerin hepsini yapay zekadan alıp kendim kontrol ettikçe herhangi bir sınır çizmeden kaybetmemizin tek sebebinin yapay zekaya askerlerin verilip savaşın kazanılmasını beklendiğini gördüm açıkcası ki bu biraz zor onun dışında pek birşey yoktu üretim sayfasına dokunmadım bile açıkcası kim ne üretimi yaptıysa yapmıştır zaten planları varsa birinin bozmayalım diye. Onun dışında kolay bir oyundu açıkcası ( her ne kadar aşırı depresif sözler kullansamda bu her zaman bir stratejidir kaybedersek moral bozulmasın diye hoi4 mp'lerde japonya oynarken chatten nasıl yazdığımı biliyor napolyon zaten :D (Yapma usa abi gibi :D ))
[+] 3 üye TR Ace nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.