Paradox'un Şah İsmail hakkındaki görüşü
#41
Şurada bir olup güzel bir cevap veremedik. Ne vardı başkasının kişisel görüşünü eleştireceğinize konuya odaklansaydınız.

Belki yazılmıştır plazada. Umarım cevabı verilmiştir.
[+] 5 üye zencefil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#42
Neyse kaç gündür yazmak istemiyorum ama şunu yazmadan gitmek istemedim.
Malum arkadaş kafasında kendisini batılı kendi görüşünden olmayan tüm Türkleri de doğulu diye ayrıştırmış kutuplaştırmış.

Üstün bir batılı ile herşeye kin kusan barbar doğulu birmi :) . Bize amelelik yakışır ona da elit olup devleti yönetmek...
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 2 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#43
türkler araplara benziyor demek çok yanlış olur türkler daha çok iranlılara benzer islamı anlayışımız bile iranla çok benzemektedir nerdeyse tüm dini terimler farsça bunu bırakdım devlet yönetim şekli ve bürokrasi ve daha bir çok şey bunun sebebi bizim islam dünyasına irandan girmemizdir
Ara
Cevapla
#44
Devlet yönetimi falanda onlarda okumuş adam daha çok olduğu içindir ama önemli olan şey Türk kültürüne sahip bölgelerin Türk kültüründe olmamasıdır ve Kültür sisteminin düzelmesidir. Bunun için bir araya gelip belgelerle ve güzel bir dille yazı yazmamız gerekmekte. Plazadakiler bize hak verirler zaten.
Ara
Cevapla
#45
Türkler araplara benziyor mu diye tartışanlar olmuş.

Türkler Osmanlı zamanında gerçekten araplara benziyordu. Halil İnalcık da bu tartışmalara, Osmanlı'nın Yavuz dönemine kadar modern bir yapıda olduğu ancak arap toprakları alındıktan sonra osmanlı'nın araplaşarak bilime düşman olduğunu, söyleyerek dahil olmuştur.

Gerçekten de arap toprakları alınmadan önce bilimde astronomide dünyada en önde olan Osmanlı, arap toprakları ele geçirildikten sonra açık şekilde bilim düşmanı oldu. Kanuni döneminde şeyhülislam Ebussuud tarafından matematik, fen gibi pozitif bilimler yasaklanarak osmanlı çağ dışı bırakıldı.


Ekleme:

Paradox Interactive Şah İsmail'İn ve Safevilerin hangi ırktan olduğunu öğrenmek istiyorsa İranlılara sorsun bunu.

İranlıların Türklerden nefret etmelerinin altında Safeviler döneminde yüzlerce yıl Türklerin onları yönetmesi yatar ve bunu inkar etmezler. Okullarında filan çok net bir kin vardır Türklere karşı hep tarih derslerinde.

Eğer Safevi Devleti Türk değilse İranlılara söyleyelim de bize kin beslemekten vazgeçsinler kürtlere kin beslesinler. Boşuna bize kin beslemiş olmasınlar yani, kürtler uğraşsın biraz da İranlılarla uğraşabilirlerse tabii.
Ara
Cevapla
#46
İranlılar da mı bizden nefret ediyor :(
Ara
Cevapla
#47
@TurkJedi

İran ve Türkiye tarih boyunca kavgalı olup bölge hakimiyeti için savaşmışlardır zaten şaşılacak bir durum değil jedi qörkem.

Yüzyıllardır köle gibi Türkler tarafından yönetildikleri için olsa gerek, tarihi tartışmalarda vs. Türk ve Türk kültürüne saldırı halindeler. Herşeyi sahipleniyorlar. Bizler kadar olmasada tarih konusunda aynı saldırgan tutumları Araplarada var. Sadece wikiyi açın ve tarihi makalelerdeki tartışmalara bakın.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.