Playstation 5 Hakkında İlk Resmi Bilgiler
shapes-psblue.png

Sony, PS5'in detayları hakkında uzun bir süredir süren sessizliğini, Wired dergisinin PS4'ün baş mimarı Mark Cerny ile yaptığı röportaj ile bozmuş bulunuyor. Üzerinde 4 yıldır çalışıldığı 2020 yılında piyasaya çıkacağı belirtilen konsolun, ilk defa resmi bir ağızdan onaylanmış öne çıkan detayları şöyle:

• PS4 ile geriye dönük uyumluluk olacak.(Daha önceki konsollar için birşey belirtilmemiş.)

• PS VR ile uyumlu olacak. Ayrıca, PS VR 2 modeli geliştirme sürecinde.

• 8K görüntü çıkışını destekleyecek. (8K oyun oynamayla ilgili bir ibare yok.)

• Gücünü, raytracing destekli, AMD Navi mimarili 7nm bir GPU ve 8 çekirdek/16 izlekli 7nm Ryzen Zen 2 mimarili bir CPU'dan alacak.

• HDD ve SSD'nin birlikte kullanıldığı özelleştirilmiş bir depolama birimi ile gelecek. Bant genişliğinin, PC'de kullanılan tüm SSD'lerden daha büyük olduğu belirtiliyor. Mark burada karşılaştırma örneği olarak Spiderman'in yükleme sürelerinden bahsetmiş. PS4'te 15 saniye süren bir "fast travel", PS5'in geliştirici kitinde 0.8 saniye sürmüş. 

• Oyunlardaki ses deneyemini yeniden tanımlayacağı ve oyuncuya kendini daha çok oyunun içinde hissetmesini sağlayacağı iddia edilen CPU'ya gömülü bir 3D ses yongasının olduğundan bahsediliyor.

• Fiziksel medya desteği eski konsollarda olduğu gibi devam ediyor.

Kaynak:https://www.wired.com/story/exclusive-so...n-console/

Şuana kadar açıklanmış detaylar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Hayal kırıklığına uğradığınız veya gelecek konsol için sizi heyecanlandıran özellikler var mı?
[+] 5 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çıkış fiyatının 500 Dolar olması bekleniyor. Taş gibi konsol geliyor. Alacaklara şimdiden hayırlı olsun.

Ayrıca kendi tahminim olan çıkış tarihini de veriyim. 2020 Kasım'ın 2. haftası çıkacak.
Ps3 11 Kasım 2006, Ps4 16 Kasım 2013, Ps4 Pro 10 Kasım 2016'da çıkmıştı. Bunun da Kasım'ın 2. haftası çıkmaması için bir sebep yok.
Sic Parvis Magna
Ara
Benim en çok ilgimi çeken CPU'ya gömülü 3D ses yongası oldu. Sesimizle oyunlarda bir şeyler yapabilecek olmak merak uyandırıcı. Ayrıca PS4 ile uyumlu olması da gayet iyi.
tTRiYax.png
Ara
Ben playstation almayi dusunuyordum. Sanirim 1 yil daha bekleyip PS 4G yerine PS 5G' ye gececegiz.
Ara
(16-04-2019, 18:19)Voidian :
  • HDD ve SSD'nin birlikte kullanıldığı özelleştirilmiş bir depolama birimi ile gelecek...

SSHD demenin havalı bir şekli sanıyorum.
v5jjo8.gif
Ara
(16-04-2019, 18:59)Snyk :
(16-04-2019, 18:19)Voidian :
  • HDD ve SSD'nin birlikte kullanıldığı özelleştirilmiş bir depolama birimi ile gelecek...

SSHD demenin havalı bir şekli sanıyorum.

SSHD adı Seagate'in elinde sanırım. Ayrıca, kullanılan çözüm Seagate'indekinden farklı olabilir. Bu sebeple doğrudan, 8 GB SSD+2TB HDD gibi bir yapı tahmin etmememizi istememiş olabilirler. Bahsedilen hız farkının Seagate SSHD ile başarılabileceğini sanmıyorum.
Ara
Ray Tracing işlem gücünden bayağı feragat ettiren bir olay. Konsollar için gerekli mi bilmiyorum, kullanılan işlemcinin hem grafik hem de diğer işlemleri yapması gerektiğini göz önüne alırsak. 
Ayrıca AMD'de Ray Tracing çekirdekli GPU var mıymış ya? :)

Bir de PS5'in PS4 uyumlu olacak olması pek bir numara değil ama iyi olmuş. PS4 için çıkmış her PS1/2/3 oyununun da oynanılabileceği düşünülürse iyidir.

Oyun Konsolu almayı düşünmüyorum, ama 9. Nesil vatana millete hayırlı olsun.
Ara
(16-04-2019, 20:05)Ecdad Computer : Ayrıca AMD'de Ray Tracing çekirdekli GPU var mıymış ya? :)

Navi mimarisinde olacak demek ki. Ray tracing çekirdekli GPU yapmanın AMD için zor birşey olduğunu sanmıyorum, sadece DXR hesaplarına atanmış bölümler ayırılacak. Teknolojiyi kendileri sıfırdan geliştirmiyor sonuçta.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
0.8sn kanıtı ve yeni nesilde ne kadar daha hızlı oyunlar yapılabileceğinin gösterimi:

https://twitter.com/mochi_wsj/status/113...0627631105
Ara
PS5'te kullanılacak olan RX5700, RTX 2070'ten %10 daha hızlı gözüküyor. Daha çok detayı E3'te görebileceğiz.
Ara
2020 Sonunda çıkacağı duyurulan Ps5'in 6 ay önce yaptığım çıkış tahmini hala geçerli.

(16-04-2019, 18:25)altnkurt : Ayrıca kendi tahminim olan çıkış tarihini de veriyim. 2020 Kasım'ın 2. haftası çıkacak.
Ps3 11 Kasım 2006, Ps4 16 Kasım 2013, Ps4 Pro 10 Kasım 2016'da çıkmıştı. Bunun da Kasım'ın 2. haftası çıkmaması için bir sebep yok.

Onun dışında yeni duyurulan şeylerde konsolun Ray Tracing destekleyeceğini ve 100 gb kapasiteli diskleri olacağını biliyoruz. Ayrıca yeni Dualshock 5'in USB-C bağlantıya sahip olacağı belirtildi.
Yine Dualshock 5 hakkındaki yeni bilgilerden bazıları da şunlar:
Titreşim olayına yeni bir boyut katılacak. Ateş etmekle arabayı çarpmanın farkını titreşimden anlayabileceğiz.
Çimde yürümekle çamurda yürümenin farkını yine sadece elimizdeki kolun titreşiminden ayırt edebileceğiz.
L2 ve R2 tuşlarına da yeni bir tasarımla gerginlik mi tam anlayamadığım bir özellik ekliyorlar. Ok atarken yayı gerdiğinizi hissedeceksiniz tarzı bişeyler. O kısmı ben de tam anlamadım. Daha hassas ve gerçekçi bir his yani kısacası.

Üzücü bir edit: Şuan duyurulmuş olan oyunlar dışında 2020 oyunlar için biraz kısır bir yıl olacak gibi. Özellikle ikinci yarısında yeni çıkacak oyunlar yeni nesil konsolların çıkışını bekleyecek.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bikaç ekleme/düzeltme yapayım.
100 gb disk dediğimiz şey kutulu aldığımızda çıkacak cdlerin kapasitesi 100 gb olacak artık.
Yeni SSD sistemiyle artık oyunların boyutu daha küçük olabilecek ve oyunların sadece single player veya sadece multi player kısmını yükleme şansımız olacak.
Playstation arayüzü de komple değişmiş olacak.
L2 ve R2 tuşlarının hassasiyetini her oyun geliştirici kendi oyununa göre ayarlayabilecekmiş. Şut çekerken, ok atarken vs. daha ağır veya hafif şekilde değişkenlik gösterecekmiş.
En ufak detayları bile bölgesel titreşimlerle hissettirecek "Haptic Feedback" teknolojisi kolun en büyük yeniliği olacak.
Tabi bir de kol biraz daha ağır olacakmış.

Ayrıca fiyat olarak da PS3 gibi 500 euro olma ihtimali olmasının yanı sıra büyük çoğunluk tarafından PS4 gibi 400 euro'ya çıkması bekleniyor. Bu da en iyi ihtimal vergilerle 3200 lira civarlarına denk gelirken biraz daha realistik olarak bakarsak yeni konsolun 4-5k arası bir fiyatı olacak gibi görünüyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Haptic feedback başta müthiş gelip feedback bir süre sonra sıkacak bir şeye benziyor. Oyunlara ne kadar yedirecekler göreceğiz.
Ara
Biraz kolu sağa sola sallamalı sixaxis benzeri bi duruma düşecek gibi. Yani çok az oyun faydalanacak. Yapımcılar yine bildiğini okuyacak.
Sic Parvis Magna
Ara
Ara
image0.jpg

Yeni gamepad DS5.
Sic Parvis Magna
Ara
Çok fazla xbox kontrolcüsüne benzemiş. Ayrıca dpad'in için etmişler gibi duruyor.
Ara
PS2'den beri yanyana olan joystick tasarımından vazgeçmişler gibi duruyor ve bunun büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Umarım yanılırım.
tTRiYax.png
Ara
Yeni kontrolcü patenti:

9fvW2cR9swigmxu2Rbp3V6-1920-80.png

Önceden de bahsedildiği gibi dışarıda pek bir değişiklik yok. Gelişimin içeride olduğu söyleniyor.
Ara
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.