Playstation 5 Hakkında İlk Resmi Bilgiler
#1
shapes-psblue.png

Sony, PS5'in detayları hakkında uzun bir süredir süren sessizliğini, Wired dergisinin PS4'ün baş mimarı Mark Cerny ile yaptığı röportaj ile bozmuş bulunuyor. Üzerinde 4 yıldır çalışıldığı 2020 yılında piyasaya çıkacağı belirtilen konsolun, ilk defa resmi bir ağızdan onaylanmış öne çıkan detayları şöyle:


  • PS4 ile geriye dönük uyumluluk olacak.(Daha önceki konsollar için birşey belirtilmemiş.)

  • PS VR ile uyumlu olacak. Ayrıca, PS VR 2 modeli geliştirme sürecinde.

  • 8K görüntü çıkışını destekleyecek. (8K oyun oynamayla ilgili bir ibare yok.)

  • Gücünü, raytracing destekli, AMD Navi mimarili 7nm bir GPU ve 8 çekirdek/16 izlekli 7nm Ryzen Zen 2 mimarili bir CPU'dan alacak.

  • HDD ve SSD'nin birlikte kullanıldığı özelleştirilmiş bir depolama birimi ile gelecek. Bant genişliğinin, PC'de kullanılan tüm SSD'lerden daha büyük olduğu belirtiliyor. Mark burada karşılaştırma örneği olarak Spiderman'in yükleme sürelerinden bahsetmiş. PS4'te 15 saniye süren bir "fast travel", PS5'in geliştirici kitinde 0.8 saniye sürmüş. 

  • Oyunlardaki ses deneyemini yeniden tanımlayacağı ve oyuncuya kendini daha çok oyunun içinde hissetmesini sağlayacağı iddia edilen CPU'ya gömülü bir 3D ses yongasının olduğundan bahsediliyor.

  • Fiziksel medya desteği eski konsollarda olduğu gibi devam ediyor.

Kaynak:https://www.wired.com/story/exclusive-so...n-console/

Şuana kadar açıklanmış detaylar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Hayal kırıklığına uğradığınız veya gelecek konsol için sizi heyecanlandıran özellikler var mı?
[+] 5 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Çıkış fiyatının 500 Dolar olması bekleniyor. Taş gibi konsol geliyor. Alacaklara şimdiden hayırlı olsun.Ayrıca kendi tahminim olan çıkış tarihini de veriyim. 2020 Kasım'ın 2. haftası çıkacak.
Ps3 11 Kasım 2006, Ps4 16 Kasım 2013, Ps4 Pro 10 Kasım 2016'da çıkmıştı. Bunun da Kasım'ın 2. haftası çıkmaması için bir sebep yok.
There are consequences to killing a God!
Ara
Cevapla
#3
Benim en çok ilgimi çeken CPU'ya gömülü 3D ses yongası oldu. Sesimizle oyunlarda bir şeyler yapabilecek olmak merak uyandırıcı. Ayrıca PS4 ile uyumlu olması da gayet iyi.
76561198078762340.png
Ara
Cevapla
#4
Ben playstation almayi dusunuyordum. Sanirim 1 yil daha bekleyip PS 4G yerine PS 5G' ye gececegiz.
Ara
Cevapla
#5
(16-04-2019, 18:19)Voidian :
  • HDD ve SSD'nin birlikte kullanıldığı özelleştirilmiş bir depolama birimi ile gelecek...

SSHD demenin havalı bir şekli sanıyorum.
v5jjo8.gif
Ara
Cevapla
#6
(16-04-2019, 18:59)Snyk :
(16-04-2019, 18:19)Voidian :
  • HDD ve SSD'nin birlikte kullanıldığı özelleştirilmiş bir depolama birimi ile gelecek...

SSHD demenin havalı bir şekli sanıyorum.

SSHD adı Seagate'in elinde sanırım. Ayrıca, kullanılan çözüm Seagate'indekinden farklı olabilir. Bu sebeple doğrudan, 8 GB SSD+2TB HDD gibi bir yapı tahmin etmememizi istememiş olabilirler. Bahsedilen hız farkının Seagate SSHD ile başarılabileceğini sanmıyorum.
Ara
Cevapla
#7
Ray Tracing işlem gücünden bayağı feragat ettiren bir olay. Konsollar için gerekli mi bilmiyorum, kullanılan işlemcinin hem grafik hem de diğer işlemleri yapması gerektiğini göz önüne alırsak. 
Ayrıca AMD'de Ray Tracing çekirdekli GPU var mıymış ya? :)

Bir de PS5'in PS4 uyumlu olacak olması pek bir numara değil ama iyi olmuş. PS4 için çıkmış her PS1/2/3 oyununun da oynanılabileceği düşünülürse iyidir.

Oyun Konsolu almayı düşünmüyorum, ama 9. Nesil vatana millete hayırlı olsun.
Ara
Cevapla
#8
(16-04-2019, 20:05)Ecdad Computer : Ayrıca AMD'de Ray Tracing çekirdekli GPU var mıymış ya? :)

Navi mimarisinde olacak demek ki. Ray tracing çekirdekli GPU yapmanın AMD için zor birşey olduğunu sanmıyorum, sadece DXR hesaplarına atanmış bölümler ayırılacak. Teknolojiyi kendileri sıfırdan geliştirmiyor sonuçta.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#9
0.8sn kanıtı ve yeni nesilde ne kadar daha hızlı oyunlar yapılabileceğinin gösterimi:

https://twitter.com/mochi_wsj/status/113...0627631105
Ara
Cevapla
#10
PS5'te kullanılacak olan RX5700, RTX 2070'ten %10 daha hızlı gözüküyor. Daha çok detayı E3'te görebileceğiz.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.