Prussia - Zayıf İnsan Gücü
Güçlendikçe ve sana kafa tutacak rakipler azaldıkça koalisyonların azaldığına katılıyorum. Son attığım ekran görüntüsünde koalisyon kuranlar hep küçük devletlerdi ve dediğin gibi çabuk çıkıyorlardı koalisyondan. Peki core işini nasıl hallediyorsun ? Orduları nasıl oluşturmalıyım ? Kaç birim askerden oluşmalı ordular ? Piyade, süvari ve topçu dengesi nasıl olmalı ? Bir de toprak alırken sadece iddia ettiğim yeri alıp çekilmeli miyim ? Çünkü karşı tarafı ne kadar az ezersek o ateşkes o kadar kısa sürüyor ? Yoksa bir kere savaşa girince alabildiğim kadar almalı mıyım ?
Ara
üstte ben yazdım ama kaale pek almamışsın :D dostum administrative ideası % 25 indirim sağlıyor, bunu alacaksın , 1000 puan gereken yere 750 harcayacaksın, 250 si cepte kalıyor, hatta topraklarda hak iddian varsa %10 da oradan gelir 1000 puan gereken yere 650 harcarsın geriye kalan 350 ide teknoloji atlarsın,, diğer yandan influence alacaksın diyoruz, influence hem haksız isteklerde %50 indirim yapıyor , yani bir bölgede claimin yoksa o bölgeyi istediğinde gereken diplomatik puanı %50 dah az ödersin, hem de vassal annexlere %25 indirim getirir, yani 1000 diplomatik puan isteyen bir devlete 750 puanla diplo annex yapabilirsin. hatta administrative- influence birleşiminden alınabilen bir policy ile diplomatik annexi %45 oranında düşürmen mümkündür, core yaparken sadece fetih yapıp adm puanlarıyla core değil diplomatik annex de yapmak gerekir, bu ikisini bir arada götürebilirsen puanları dengeli şekilde kullanıp devasa ülkeler yaparsın,
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Ben cevap yazdıktan sonra gördüm sizin cevabı. Yoksa estağfirullah sallamamak falan burada her üyemizin fikri benim için önemlidir. 0'dan Brandenburg'a başladım ilk olarak Pomeranya'ya çöktüm Stolp'u aldım ve vassalladım. Üstte sorduğum gibi ordu için ne yapmalı ? Bir de herkes şu askeri idea gereksiz olmuş falan diyor. Prusya'nın ordusu zaten iyi diyorlar. Prusya'nın ordusu idealsiz halde de mi iyi ki böyle söylüyorlar ?
Ara
tabii ki iyidir , şimdi prusya idealarının çoğunluğu askeri idea. mesela %20 piyade savaş yeteneği, askeri savaş yeteneği için quality idea grubu alır diğer devletler bu direk prusyada var.
moral %20 direk prusyada var, diğer devletlerin birçoğu moral için defansif idea alır, army tradition özelliği var yani genel olarak prusyanın askeri ideaları ve prusya hükümet biçimi zaten askeri olarak ihtiyacını büyük ölçüde karşılar.eksik olan manpower ve ordu limitini ise ilk askeri idea quantity alırsan büyük ölçüde halledersin. sonrası ekonomi ve güçlendikçe diğer askeri idealara yönelebilirsin.fantazi yapmak isersen bolca askeri idea alırsın. aksi halde gerek yok. çünkü zaten kaliteli bir orduya sahipsin. her devletin güçlü ve zayıf yönleri vardır. senin için önemli olan zayıf yönlerini idealarla kapatmak olmalı. misal rusyanın güçlü yanı manpoweri ve ordu limitidir. fakat diğer yönlerden, disiplin olsun savaş yeteneği olsun zayıf kalır. böyle bir devlete elbette tutup da quantity almazsın, ne alırsın askerlerin kalitesini artırmak için quality, morali artırmak için defansif idea alırsın. olay bu yani,
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(31-12-2016, 12:28)Okkes : Güçlendikçe ve sana kafa tutacak rakipler azaldıkça koalisyonların azaldığına katılıyorum. Son attığım ekran görüntüsünde koalisyon kuranlar hep küçük devletlerdi ve dediğin gibi çabuk çıkıyorlardı koalisyondan. Peki core işini nasıl hallediyorsun ? Orduları nasıl oluşturmalıyım ? Kaç birim askerden oluşmalı ordular ? Piyade, süvari ve topçu dengesi nasıl olmalı ? Bir de toprak alırken sadece iddia ettiğim yeri alıp çekilmeli miyim ? Çünkü karşı tarafı ne kadar az ezersek o ateşkes o kadar kısa sürüyor ? Yoksa bir kere savaşa girince alabildiğim kadar almalı mıyım ?

@jax61,cok guzel cevap vermis.Cevap vermedigi noktalar hakkinda ben kendi fikrimi soyleyeyim.Orduyu ben ilk baslarda sadece ordu buyuklugune gore 2-4 atli gerisini piyade ornek 14 piyade 2 atli,28 piyade 4 atli gibi.uygun bonus icin atli cift sayi olmali.Top ciktiktan sonra 2-4-6 seklinde yine cift sayi olacak sekilde yalniz ilk baslarda top guclu degil sadece isgal bonusu almak icin az sayida koyarim.Oyun ilerleyip top guclendikce piyade ile ayni sayida koyarim gelirim el verdikce.Cunku topun masrafi daha fazla olur diger birliklere gore.Ornek 20 piyade 4 atli 20 topcu gibi.

Savas skoru ise ben maksimum yer alabilecegim kadar alirim agresyon puani yonetilebilir oldugu surece.Ateskes suresinden ziyade agresyon onemli benim icin.Etrafinda bir suru devlet var zaten bradenlenburg-prusya olarak biriylen antlasman varsa digerine saldirirsin.
Ara
Şimdilik yeni oyunum güzel gidiyor. Hala Prusya'yı kurmadım ancak Brandenburg olarak Lubeck çevresini tamamen aldım. Tötonlarda da sadece Konigsberg ile yanındaki vilayet kaldı. Bu kadar yayılmışken dini değiştirdim ve ülkede din çatışmaları çıktı. Şimdi bundan kurtulmam için %90 din birliği istiyor ancak üç vilayetimde reformistler var ve bunların %100 dini şevki var. Yani din değiştirme için zaman bile veremiyor oyun. Bunlardan nasıl kurtulurum ? Zamanla kayboluyordu sanki bu %100 dini şevk.

Gerek kalmadı. Dini şevkin belli bir süresi varmış. Dini çatışmada muhtemelen belli süreliydi o da kendiliğinden bitti din birliğini sağlamadan.
Ara
Orda da soyle bir puf nokta var.Protestanlik cikar cikmaz hemen kabul edeceksin.Boylece protestanligi resmi din olarak kabul eden ilk 3 ulkeden biri olaraktan da reformasyon merkezlerinden biri de sende cikar ve sendeki topraklari donusturur.Ikincisi,bu din olaylari baslar baslamaz humanizm ideasi alirsan ve tamamlarsan din catismasi olmaz.Tamamlamasan bile ilk idea sana %25 din birligi verir ki bu da buyuk olcude din catismasi cikmasini engeller.
Ara
protestanlığa geçen kişinin prestij kaybını düşünmesini öneririm. zira personal union devletiniz var ise prestij kaybı sizi sıkıntıya sokabilir.ayrıca hereticlikten de bağımsızlık isteği doğacaktır
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
farzı misal Pu olayını @Aeschyli'ye düşünmeden sorabilirsiniz :P
[+] 2 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kutsal Roma İmparatorluğu Protestan ve Katolik diye ikiye bölündü. Ben de Avusturya ile dost olduğumdan Protestanlara katılmaktan mümkün olduğunca kaçtım. Daha sonra savaş patlak verince Avusturya yardıma çağırdı tabi ben de en yakın save den Protestanlara katıldım ve liderleri oldum. Savaşa hazırlık için bekledim. Tam savaş açacağım baktım dini taraflar kaybolmuş. Taraflar neden kayboldu ? Bu bekleme aşamasında bir ara Avusturya ile ilgili bilgi ekranı çıkmıştı "diet" kelimesi geçiyordu göz ucuyla onu gördüm hızlıca okumadan kapattım. Bunun ile ilgili olabilir mi ? Din savaşından kaçınmalı mıyım yoksa girmeli miyim ?
Ara
Bence önce kendi gücüne ve taraflara bak. Benim prusya oyunumda bu savaşa kadar bende avusturya ile müttefiktim. Taraflara baktım ve protestan tarafında fransa polonyayı görünce geçtim protestan liderliğine ve başlattım savaşı. Sonunda kazandık ve hem batı taraftan birkaç şehir aldım hem de avusturya imparatorluktan düştü. Bohemya imparator oldu.
Demek istediğim eğer savaşı kazanırsan hem Avusturya imparatorluktan düşer ya sen imparator olursun ya da zayıf bir devlet olur.Bu senin batıda ilerlemeni kolaylaştırır. Hem de Avrupa komple Protestanlığa döner bu da senin için olumlu. Benim oyunda Fransa bile protestan olmuştu.
Ara
Bizim taraf fena değil. Babalardan Fransa, Osmanlı, Moskova, Ben, İngiltere. İşte orta halli olarak da Danimarka, Brabant, Saksonya ve bilimum ufak prenslik var bizim tarafta. Karşıda da Avusturya, Litvanya, Macaristan Burgonya, İspanya, Venedik, Papalık ve İsveç var ciddi rakip olarak gördüğüm. Polonya da Katoliklerin tarafında olmasına rağmen daha önce başlayan bir savaştan dolayı savaşa girmedi.
Ara
belli bir süresi var. o sürede savaşı açman gerekiyor. açmazsan ligler dağılıyor ve geçerli din katolik oluyor.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
gerekli açıklamaları yapmıs arkadaslar bende uzun donem taktiginde fikir vereyim istedim. din savaslarını protestan olarak girip kazanın ve imparatorluga ambargo koyun. hre yi yutana kadar prusya kalıp sonra almanyayı kurun. cunku hreyi yutmadan almanya kurarsanız hre den ayrılırsınız ve onlarda eger kucuk devletler ise yuksek ihtimal dısardan bir imparator secerler bu da gereksiz zaman kaybına sebeb olur. ayrıca haftanın ulkesi brandenburg konu baslıgınıda incelemenizde yarar var orda da cok farklı taktikler gorusler var hepsinden azar azar alıp kendiniz harmanlayıp guzel bi seri olusturmanız dilegiyle @Okkes
Ara
Din savaşlarını kazandım. Dediğiniz gibi Avusturya imparatorluktan düştü. Resmi din Protestanlık oldu. Bunu barış antlaşmasında dini üstünlüğü seçerek yaptım ancak daha önceki oyunumda sanki seçenekler vardı dini barış seçeneği vardı sanki Katolikler de Protestanlar da imparator olabiliyorlardı. Yoksa ben yanlış mı hatırlıyorum ? Ya da Vestfalya barışı mıydı acaba o ? Asıl soruma gelince eski müttefikim ve oyun başından beri kız alıp verdiğim Bohemyalılar da bizim hanedan var. Dipnot aramız bozuk ben bunlara bir ara savaş açtım biraz toprağını aldım bana karşı koalisyondalar. Neyse baktım bunun yasal varisi yok monarkın ölümünde ülke Prusya'ya miras kalacak yazıyordu biraz bekledim. Baktım bu sefer aynı hanedandan bir soylu tahta çıkacak yazıyor. Yahu bu niye böyle oldu ? Oysa çok sevinmiştim beleşten Bohemya'ya çörekleneceğim diye. Bu durumu gerçekleştirmek için yapabileceğim bir şeyler var mı ?
Ara
DBO76m.png
Arkadaşlar Bohemya'yı miras yoluyla aldım. Tavsiye ettiğiniz idealar ile dengeli diplomasi ve yönetim puanlarını kullanmanın baya faydasını gördüm. Avusturya ile din savaşlarından sonra aram bir ara düzeldi ancak Almanya'yı kurmak için saldırdım ve uzun zamandır aramız bozuk. Polonya'yı vassalım yaptım zor kullanarak. Sonra Macaristan'ın kalan topraklarını Polonya'ya verdim. Şimdi de onu diplo ilhak ediyorum. Şu durumda ilerleyecek yer bulamadım. Bu biraz da uzun süren koalisyonlara maruz kalmamdan oldu ortalık biraz sakinlesin diye seferlere ara verdim ve soğudum. Avusturya'yı nasıl bitirebilirim. Toprakları çok gelişmiş olduğundan savaşlarda 2-3 toprak alınca puan %100'e dayanıyor. Kalan diğer memleketlerinde Avusturya'dan farkı yok. Asıl sorum nasıl yönlü bir ilerleme  gerçekleştirmeliyim ki tüm Avrupa'yı alabileyim ? 1650 yılında da haritam aşşağı yukarı böyle. Yani oradan da devam edebilirim. Ne tavsiye edersiniz ? Müttefiklerim de Milan ile İngiltere.
Ara
Diplomatik ideadan gelen Province Warscore düşüşüyle daha fazla şehiri tek seferde alabilirsin. Ama bu saatten sonra diplomatic idea açmak ne kadar mantıklı olur bilemedim. Aynı şekilde Adm Tech gidip Effiency'leri açınca da Province Warscore'u düşürüyodu snrm.
Sic Parvis Magna
Ara
Fransa ile evlilik yaptım. Benim haneden başa geçti varisi de olmayınca claim throne yaptım ve savaşarak Fransa'yı bana bağladım. Büyük devletleri ele geçirmek ve tüm dünyayı ele geçirmek için PU şart mıdır ? Ne yönlü bir hareket gerçekleştirmeliyim ? Önce Fransa'yı aldığım topraklarla besledim baktım çok büyüyünce 1821'den önce bana katılması imkansız oldu. 100 senede nasıl bir strateji izlemeliyim ki Avrupa'nın tamamı ve daha ötesini alabileyim ?
Ara
(10-01-2017, 08:56)Okkes : Fransa ile evlilik yaptım. Benim haneden başa geçti varisi de olmayınca claim throne yaptım ve savaşarak Fransa'yı bana bağladım. Büyük devletleri ele geçirmek ve tüm dünyayı ele geçirmek için PU şart mıdır ? Ne yönlü bir hareket gerçekleştirmeliyim ? Önce Fransa'yı aldığım topraklarla besledim baktım çok büyüyünce 1821'den önce bana katılması imkansız oldu. 100 senede nasıl bir strateji izlemeliyim ki Avrupa'nın tamamı ve daha ötesini alabileyim ?

dip. repution veren advisor ve dip repution veren gorevler varsa onlarıda alıp alıp ve ya idealarda dip repution veren idealar alarak seri sekilde integre edebilirsiniz. tün dünyayı ele gecirmek brandenburg/prusya/almanya diyorsanız biraz zordur hatta baya zordur zaman yetmez. pu sartmıdır degildir tabiki fakat duserse tadından yenmeyecek bi durumdur ozellikle buyuk devletleri pu dusurdugunuz taktirde avrupada ilerlemeniz seri olabilir ama olmasada vasal annex olayı veya direk conquestlerlede yutulabilir sorun teskil etmez. son 100 seneniz hakkında yorum yapabilmemiz icin bir foto paylasırsanız daha yararlı yorum yapabiliriz. oncelikle en basta dedigimiz gibi prusyada askeri guc asırı fazladır o yuzden seri buyumenin en hızlı yolu idealar politikalar ve orta veya buyuk caplı vasal annexlemelerdir. koalisyon olayına gelincede dostlarınızın gucune ve kendi gucunuzu de baz alarak koalisyon yemenizde sakınca yoktur ayrıca aranız pozitif ve ya +30 un uzeri sanırsam tam bilmiyorum ama rakamı , olursa koalisyona katılmaz o devletler yani koalisyon yiyeceginiz devletlerle iliskilerinizi gelistirirseniz koalisyon kurulmasını engellersiniz. olurda buyuk bi koalisyon olusursa kendinize tehdit gordugunuz rakipleri ve ya savası tek cepheye dusurmek icin savas tehditini kullanarak bi kac devletten toprak alıp koalisyondan cıkarabilirsiniz ve boylelikle koalisyon zayıflayınca dagılma hızı daha seri olur. tekrar belirtmek gerekirse idealarda tavsiyem infuence inonative quality ilk 3 ideaniz olmalıdır(bana gore). sebebi inf combat bonusu ve %10 agresif dusurme politikalarıdır. seri buyumenizi ve oyunun basında az askerle cok iş yapmanızı saglar yani buyuk savaslarda kucuk ordularınız bir tiger olmasada panther kıvamında olur. orta caplı ve buyuk savaslarda asırı fark eder oyunun baslarında ve orta doneminde cunku orta donemde ornek sizin 40k 30k askeriniz varken onların 70 80k askeriyle basa cıkabilecek guce ulasır(tabi bu devletine ve aldıgı idealara gorede degisir). onlarıda takip etmenizde yarar var ama kısaca ozeti ordunuz 1.5 kat guclendirir kanımca o inf combat bonusu. ben cok yararını gordugumden oneriyorum ve %10 agresiflik deyip gecmeyin inanın %10 ne kadar etki ettigini bi serinizde deneyin ve gorun isterim.
burdaki yazısmalar sonucu bende bi br/prusya/germany serisi oynama istegi geldi ve burgonya eventi ile neler yapabilirim denemesine girdim ve sonucu soyle bir seri ile sonlandırdım
http://hizliresim.com/vXAjy4
http://hizliresim.com/1VaJ7N
renkler biraz karısıyor ama asyayı da baya yutmus bi vaziyette. bu serimde en sanssız pu serisi ve en kotu krallar geldi sahsen daha guzel olabilirdi cunku bi ara ust uste 3 kralımında admin ozellikleri 0-1-0 gelince fetih yapmada baya yavasladım bir tek rusya pu ya dustu o da kucuk bi haldeydi bende fetih yapıp onu buyuttum ve annexlemem 112 yılı felan aldı.  admin puanı yetismediginden bende diplomatic olarak vasal ve pu larıma toprak verdim ve diplomatic fetihlerle buyuttum ulkeyi. idealar seciminde ileri donemde kralın ozelliklerine gore gitmenizde yarar var hangisi yuksek ise o tarzda idealar alıp seri idea basıp yolunuza devam etmenizi isterim. ekonomi bi sekilde duzelir lubeck ticaretini aldıysanız. idealarımın ss ini atmamdaki sebeb illede bunlar alınması sart maksatlı degil bu serimde hatta cok fazla askeri idea almak zorunda kaldım cunku fetihler icin admin ve diplomatic özellikleri dusuk krallar geldikce fetihlerim yavaslamaması icin bende idealarımı askeri idea alıp o puanları fetihlerime kullandım ama ilk 3 ideam brandenburgta degismez.
bu arada sonradan gordum fotunuzu kusuruma bakmayın son 100 yıl boyunca tabikide avusturya milan brabant uzerinde yogunlasın isterim. prusyadan almanyaya gecis yapın ve basarımı elde edin etmediyseniz
Ara
d8lJ9p.png

Bu tarihte artık Fransa'yla birleşemiyorum. Liege'in yukarısındaki bölgeleri verdim o yüzden oldu galiba. Bundan sonra Innovative ile Defensive veya Diplomatic Idealarını açarım büyük ihtimalle. Koalisyon bana savaş açmadan ben herhangi bir koalisyon üyesine savaş açıp yenersem koalisyon dağılır mı ? Bir de büyüyebilmek için kesintisiz fetih mi yapmak gerekiyor ? Her neyse son durum bu nasıl bir yol izlemeliyim ki Avrupa'yı komple alayım bu 50 yıl içerisinde ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.