RYO: Cyberpunk 2077
CD Projekt Red'den açıklama geldi.

EpLqtZ8XEAIEqsX.jpg
[+] 1 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
E7VUa4.png
[+] 2 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kendilerinin düştüğüne benzer bir durum. Bir tane de ben görmüştüm böyle. Bir oyun srrisinin 50 yıl aradan sonra gelen 3 oyunundan bahsediyordu. Half life 3 gönderme olabilir. :D
[+] 1 üye birisi43 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ana görevi yarıda bıraktım yanlara odaklandım. İki tane hikayeli görev zincirini yaptım çok iyiler. Hem duygusal olarak hemde writing.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara

Oyun Rol Yapma Oyunu özellikleri barındıran bir Aksiyon-Macera oyunu. Doğrusal bir hikaye anlatımını kapalı bir kutuda sunmak yerine dolaşıp yan görev de yapabileceğiniz, manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz bir açık dünya eklemişler, yaptıkları hoşuma gitti fakat vadettikleri bu değildi. Bize sundukları her şeyde sanki bir rol yapma oyunu tasarlamışlar gibi anlatıyorlardı, oyunun içinde karar verebildiğimiz yerler neredeyse yok, sadece yolu uzatıyorsunuz gibi hissettiriyor çünkü oyunun anlatmak istediği yere bağlanıyor, tamamen bir karar veriyormuşsunuz illüzyonu. Zaten günümüzde rol yapma oyunu özelliği olmayan oyunu dövüyorlar. Seviye atlama, yetenek geliştirme koyuyorsun diye rol yapma oyunu yapmıyorsun CDPR.

Aksiyon bölümleri ve müzikleri muhteşem, hele benim gibi Electronica(synthwave/retrowave, belki biraz da endüstriyel) tarzı müzikleri seviyorsanız havaya çok çabuk giriyorsunuz. Tasarım açısından Night City çok güzel, NPC'ler de rastgele insanlar olmalarına rağmen çok iyi duruyorlar, araba modelleri çok fazla değil zaten hızlı olanlarını kullanıyorsunuz, DLC'ler için öyle bırakmışlar diye düşünüyorum. Dövüş mekanikleri tatmin edici, silahlar hesap makinesi gibi çalışıyor doğal olarak gerçekçi değil, karşınızdaki kişinin canını bitirmeye çalışıyorsunuz, mermilerden pek etkilendiklerini söyleyemem fakat siz de etkilenmiyorsunuz o yüzden dengeli. Rakiplerinizi veyahut çevredeki eşyaları TAB tuşuna basarak hackleyebiliyorsunuz, otomatları kullanarak dikkat dağıtmak, rakibinizin gözündeki implantı bozarak kör etmek, rakibinizin sinir hücrelerini yavaş yavaş yakmak ya da kısa devre yaptırıp birden hasar verdirmek bazı seçenekler. Hack konusu bana eğlenceli geldi, şu an hacker ve mühendis olarak oynuyorum, gizlilikle rakipleri temizlemek eğlenceli, kombinasyonlar fazla ve oyun serbestiyet tanıyor. Az önce de dediğim gibi oyunda yönelebildiğiniz yetenek ağaçları var ve bunlar o özellikleri kullandıkça gelişiyor, seviye atladığınızda puan da verebiliyorsunuz, oyun tarzınıza göre bir yetenek ağacı dizebilirsiniz, internette daha geniş bilgi vardır.

Radyolar beklediğimden daha kötü, gelecekte sanki elektronik müzik yokmuş gibi davranmışlar. Trailerda, gameplayde, orda burda hep öyle müzikler çalıyor, radyolarda yok anca denk gelirse. Rap var ya, rap radyosunda da bi elin beş parmağı kadar rap var, koysanıza elektronik müzik radyosu, ne biçim gelecek. Ayrıca her rastgele çatışmaya girdiğinizde çalan bir müzik var ki bi süre sonra bayıyor, keşke daha değişik müzikler çalsalarmış, Doom: Eternal çok güzel başarmıştı bunu.

Oyun şu anki haliyle bir hata canavarı, ben artık gülmekten oynayamıyorum bazen, t-pose'a geçen NPC'ler mi dersiniz, bi anda spawnlanan polisler mi, havaya uçan arabalar mı, neler neler. Oyunu kıran 2-3 bug ile karşılaştım oynadığım süre boyunca, önceki kayıt noktasına dönerek çözdüm. Ben hatalar konusunda titreyerek ölmek yerine gülüp geçenlerdenim, kayıt dosyam kendi kendini yok etmedikçe problem yok gibi duruyor. Zamanla bu hataları çözerler problem olacağını sanmıyorum.

Oyunu ben genel olarak beğendim, oynarken kesinlikle sıkmıyor ve kendine bağlıyor. Eksik bir oyun olduğu doğru, bu adamlar bunca sene ne yapmış diye düşünüyorsunuz, ayrıca neden RPG oyunu yapacağım diyip bu tarz bir oyun çıkardılar anlam veremiyorsunuz fakat kötü yapmamışlar(hatalar dışında). Ortalama üstü bir oyun, seneler sonra da benim gibi cyberpunk dünyalara bayılıyorsanız oynanır, bu dünyaları pek sevmiyorsanız sizin için şimdiden ortalama bir oyun olmuştur bile.
[+] 3 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir rpg kadar farklı olmasa da gördüğüm kadarıyla 3 farklı son var tahmin edebildiğim. Ana ve yan görevlerdeki bazı kararlar sonucu optional mini-bosslar var iki tane bide bir karakterle oyunun geri kalanında etkileşime giremedim. Farklı insanlar görev felan alıyor .d

Baldurs gate gibi gerçek bir rpg değil tabiki ama witcher 3 ile kıyaslayınca çok daha iyi.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Witcher 3'te tek bir karakteri canlandırıyorduk. Düşünülen RPG'lerin aksine her şeyde serbest olamayacaktık zaten konusu belli olan bir oyundu. Cyberpunk için tam anlamıyla bir RPG olacak dediler, gel görelim Witcher 3'ten farklı değil, V'yi canlandırıyoruz 'spoiler olmasın da' bazı yerlerde akla hayale sığmayacak şeyleri reddetmek zorunda kalıyoruz yani bize vaat ettikleri bu değildi, serbest olacaktık....

Teknik sorunları bekliyordum fakat bu kadar olacağını beklemiyordum, Witcher 3'ün de düzelmesi biraz vakit almıştı ama bu kadar değildi. Adamlar resmen yetiştirememiş. Kodlama kısmı yarım kalmış, bir oyunun menüsü nasıl buglı olabilir ? Hiç mi test etmediniz ? Karakter özelleştirmesi level build olayı yok, var ama yapmasan da olur( Farklı karakter özelleştirmesi bu adamların gurur duydukları bir şeydi). Diğer hatalara girmiyorum bile...

Mekan tasarımları çok güzel gerçekten göz zevkimi fazlasıyla doyurdu. Koydukları detaylar firmaya yakışır cinsten olmuş ben o konuda baya tatmin oldum. İşin acı tarafı şu benim için 440 saat Witcher 3 oynadım defalarca bitirdim fakat bu oyunu herhalde 1 kere bitirip bırakırım. Beklentilerimi karşılamadı kesinlikle...

5700xt, 10400F ile oynadım bu arada
[+] 2 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Witcher ile kıyaslicam tabi. CDPR'in yaptığı oyun o gidip rpg oyunu yaptılar mı daha önce yok. Hataları daha oyunu geliştirirken kafalarındaki fikri marketing dep.'ını kullanarak satmalarıydı. Tamam abi bi fikrin var rpg yapana kadar ses etmezsin yok şunu yapıcaz bunu da koyucaz günün sonunda realite buna izin vermedi tabiki. İlk fragmandaki treni hatırlarsınız. Bakın trenler hala var şehirde ama binemiyoruz neden çünkü sistemi aşırı zorlayacak bir şey bu. Adamlar geliştirirken bunu hesaba katmadı acemi gibi çıkıp bunuda koyucaz diye reklamını yaptılar. Buna kanıp kanmamak size kalmış tabi adamların salaklığını azaltmıyor.

Witcher III'ü nasıl 200 saat oynadın allah aşkına red baron ile çiçek toplayıp yatağa attığımız büyücü kadın dışında doğrudürüst yan görev yok. Oyundan ekstra zevk almamın sebebi witcher II'deki kankalarımla buluşmamdı sırf üçüncü oyunu oynayıp oraya nasıl ulaşabildiniz helal knk. Sırf satılan reklamla birebir değil diye daha kötü witcheri övüp oyunu tekrar oynamam demekte yani oyunun kendisine haksızlık.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Witcher ile aralarında konu, konsept farkları var. Seriyi düzenli olarak 1-2-3 şeklinde bitiriyorum nedense aşırı bir zevk veriyor. Herkeste böyle olmak zorunda değil ama oyun kendini oynatıyor seri olarak ayrıca o zaman firma gayette ayağını yere basarak vaatlerde bulundu. Cyberpunk için neler vaat ettiler karşımıza ne çıktı ?

Oyunda render pass hatası var, alfa hataları ile dolu özellikle sislerde %95 kod hatası. Oyunda lodlar witcher 3 ile kıyaslanamaz bile ki bu da kod hatası... Npc'lerin yok olması optimizasyon ve yine kod kaynaklı hata, bu yukarıda saydığım birkaç hata oyun yapılırken test edilmesi gereken hatalar, anormal bir durum demek ki test vs edilmemiş... Fizik sistemi birbirine girmiş halde oyunda, yahu ben bu yüzden kaç kere öldüm saçma yere. NPC kodlaması boş, crowd control var o da amaçsız. Bu saydıklarım oyunda şuan varsa, bu oyun oyunculara haksızlık yapmış demektir. Hatalar olur ama bu hataları görünce aklıma şu geliyor ya kodlama kısmında olan ekip komple değişti bir zamandan sonra ve baştan savma bir şey yaptılar ya da gerçekten firma bu oyunu saldı ki ilk ihtimal daha mantıklı geliyor.

Witcher 3 ile kıyaslamak çok doğru değil. Konseptler farklı olacak dediler, oynanış farklı, witcher da kitap okuyormuş gibi bir çizgisellik üzerinden ilerliyorsun fakat bu oyunda adamlar böyle olmayacağını bambaşka bir level ve character build ile bizim ayaklarımızı yerden keseceklerini söylediler, oyunun rpg türünde ne barınması gerekiyorsa o ögelerin olacağını söylediler ve işleyişe etki edecek dediler. İlk 20 saatimde karaktere yetenek basmaya gerek duymadım ondan sonrasında da... Bu doğru değil anormal bir şekilde oyun patladı, hayal kırıklığı... Oyunculara vaat edilenler %60 bile gerçekleşse tamam diyeceğim ama baştan aşağı tek gözü olmayan bir bacağı kopuk olan bir oyun ortaya çıkmış. Yan görevler sürekli birbiriyle aynı, mesaj geliyor onu öldür bunu yap vs ee ? Ve bu görevlerden bir sürü var ama hepsi aynı, ana hikaye inanılmaz kısa +100 saat diyorlardı ?? 35 saati görmüyor bile...

Firmanın işlerini çok takdir ediyordum fakat bu yaptıkları son oyun, bekleyenlere bir hakaret niteliğinde. 7 Senelik iş böyle olmamalı
[+] 2 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu henüz bitirmedim ama benim beklentim açıkca söylemek gerekirse fallout new vegasın güzel grafik ve oynanışlı haliydi. Tabi cyberpunk evrenine hitaben. Bunu bulamadığım için açıkca biraz soğudum iki gündür girmiyorum oyuna. Oynarım muhtemelen ama biraz hayal kırıklığı oldu.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ana hikayenin kısa olacağını söylediler zaten ? 100 saat olayı 2018 senesinin dedikodusu
Geliştirilmesi de son witcher 3 dlcsinden sonra başladı 4 sene olmuştur 7 sene önceki konsept trailer. Oyunun engine'si yazılmaya bile başlanmamıştı o zamanlar

edit:
Linki bırakayım
https://www.somagnews.com/the-main-story...-be-short/

Bide yan görevleri bilerek ana hikayeden ayırmışlar ama ana hikayeden bağımsız değil bunlar. Tamamlamazsan eksik kalıyor 50 saatlik oyun

Yaptığın yan göreve göre ana hikaye etkileniyor. Daha yeni bitirdim oyunu yaptığım yan görev ve lifepath sayesinde açtım sonu. Başka türlü gitseydim başka sona ulaşacaktım.
Ana plot pointler sabit buralara gidiş yaptığın seçime göre etkileniyor. Ana hikayedeki bu noktalar sabit ama buraya dikkat.
Ana hikayede devam edersin bazı yan görevleri yapıp o tarz bir sona ulaşırsın sonra yeni savede başka türlü yan görevlerle tarzla bu şekil yapmışlar.
2018'den bugünlere downgrade yediği de bariz. Altından kalkamamışlar işin işte rpg yapmak isteyip becerememişler
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
                      Cyberçöpü en iyi anlatan video olmuş bence. Sonuna kadar izleyin.

Fan boyluğa gerek yok .d
Ara
Görsel

Cyberpunk 2077 alternatifleri akış şeması.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu da varmış burda daha eleştirel açıklamışlar. Enis cheryson bile övdü ya o üzdü. Ama en azından şimdi almayın dedi adam yorumlarda.
Ara
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
2018 demosuyla karşılaştırılmalı video

俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara

Ara
https://www.playstation.com/en-us/cyberp...7-refunds/

Sony oyunu Playstation Store'dan kaldırıp, Playstation Store'dan alan herkese para iadesi yapmaya başlayacakmış.
Ara
Oyunun PS fiyatı pahalı diye almamıştım. Steam ile aynı fiyatta olsa alacaktım ama yukarıdaki haberi duyunca iyiki pahalıymış da almamışım dedim. Tam bir rezillik.
tTRiYax.png
[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cdprojekt Red'i seven biri olarak bu olanlar insanı üzüyor umarım durumu toparlayabilirler.
[+] 1 üye Bambukavak nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.