Satranç Turnuvası: Nisan 2017
(22-04-2017, 22:19)Duman : Malesef önceki turların maçı sonradan tamamlanamıyor.

Puanı ona sayma en azından haksızlık oluyor.
Ya istiklâl, ya ölüm !

-Mustafa Kemal Atatürk
Ara
Captanin yerine baska biri girince ben maci tekrarlamistim. Onceki turnuvada oldu tabi bu.
Ara
https://tr.lichess.org/ihrAgug3 @Duman Lütfen Puanımı Ver O Gün Yoğundum Maçı Yapamadım
Ya istiklâl, ya ölüm !

-Mustafa Kemal Atatürk
Ara
Her karşılaşma, bir önceki turun puanlamasına ve sonuçlarına göre belirleniyor. Önceki karşılaşmaların yapılması & puanlarının sonucunun değiştirilmesi mümkün değil.

Puan ona verilmişse onun sana ulaşamadığına dair veya ulaşmasına dair bir ileti vardır, ancak sen ortada yoksundur.

Cpt'in olayında haklı olduğunu düşünmüyorum, şu konuya girip 'odadaki benim' yazmak bu kadar zor değil.
Güvenmekte bu kadar zor değil
Ara
Orada senin nickin yazmıyor ama.
Ömden yazmakta bu kadar zor değil ben onun yaptigi bir hata karsiliginda ek vakit ayirip odadaki benim yazmak zorunda degilim acikcasi da satranc turnuvalarinin adilce yonetildigini dusunmuyorum apacik belli ki bu kayzerin hatasi ve benim hatammis gibi gosterdiniz siz bunu
Ara
Hatalık bir durum yok, karşılaşma linkinin turnuva konusuna atılmasında da herhangi bir sakınca yok.

Dediğim gibi turnuva maçına katıldıktan sonra turnuva konusudan 'evet katılan benim' yazmak zor bir şey değil.

Orada ne nick çıkıyor ne isim çıkıyor, kimse oradaki 'evet'in senden geldiğini 'hissetmek' zorunda değil. Güvenmekle de alakası yok. Hele ki daha önce çıkıp başka biriyle olan maçını 'o kişi ben değilim tekrar edelim' diye tekrarlamış birinin bunu olay haline getirmesi absürt.
Dediğim gibi mesajı yalnızca özelden atmakta bu kadar zor değil

Bu durum güvenmekle alakasi yok hissetmekle alakasi var madem ömden mesaj atsın beni hissetmek için
Ara
(22-04-2017, 22:55)Cpt.MacMillan : acikcasi da satranc turnuvalarinin adilce yonetildigini dusunmuyorum

Ben oyunlara 3 vezirle başlıyorum xdxdxdxdxd
Ara
Cpt Macmillan ve Kaiser-i Rum haklı.
Ara
(23-04-2017, 13:23)Kaiser-i Rum :
(22-04-2017, 22:55)Cpt.MacMillan : acikcasi da satranc turnuvalarinin adilce yonetildigini dusunmuyorum

Ben oyunlara 3 vezirle başlıyorum xdxdxdxdxd

Teorik olarak oyuna 9 vezirle başlıyorsun
[+] 1 üye Kher nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@uçan erişte 0-1 @Probang

https://tr.lichess.org/n9qaPtja
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Nihbrin yarın akşam 10 dan sonra müsaitim.
Ara
Nisan 2017 Satranç Turnuvası sona erdi, turnuva istatistikleri aşağıdaki şekildedir.

OyuncuRenk12345Puan
@Kaiser-i RumBWBWBW++++H+5
@'Cpt.Macmillan'BWBWWB-+++H-3
@MercoBWWBBW++-+X3
@NihbrinWWBBWB+++-X3
@ProbangWBWWBW+--H++3
@PashaZadeBWBWWB-+H+-X2
@TurkJediBBWWBW--+H+X2
@uçan erişteWBWBWB-H++--2
@DenysWBWBWB+--H-X1
@JanissaryArcherWBWBBW+-H-H-X1
@cemalWBBWBB---XX0
@HulkSpider03BWBBWW-H--XX0

Turnuva genelinde toplam 30 karşılaşma yapıldı.
5'i tarafların her ikisinin de katılım göstermemesi sebebiyle tamamlanamadı.
5'i taraflardan birinin hazır bulunup diğerinin katılım göstermemesi sebebiyle hükmen sonuçlandı.
Kendi yorumumu ayrı bir mesajda belirteceğim turnuvaya yönelik.

Tüm katılımcılara teşekkürler, tebrikler @Kaiser-i Rum
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Kendi yorumumu ayrı bir mesajda belirteceğim turnuvaya yönelik. :think:
Ara
@Kaiser-i Rum arkadaşımızı tebrik ediyorum geçen günlerdeki yanlış anlaşılmadan dolayı başta birincimiz olmak üzere @Duman ve tartışmayı okuyan forum ahalisinden özür diliyorum bir daha bir sıkıntı çıkmaması üzerine satranç turnuvalarına devam etmeyi düşünmüyorum bensiz olan turnuvaların daha eğlenceli ve keyifli geçeceğini düşünüyorum. Tekrar dan tebrikler kayzer iyi günler arkadaşlara iyi oyunlar
Ara
@cemal
6adbcbfe494946e7adc1f5034c907dd9_-the-cr...80-440.png
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Turnuva yöneticisi olarak turnuvayla ilgili genel bir yorumumu yapayım.

İlk olarak turnuvanın kazananı @Kaiser-i Rumu tebrik ediyorum, onun ardından Kaiser dışında hiç turnuva maçı kaçırmamış @uçan erişteye teşekkür ediyorum. Turnuvalardaki nihai amacımız herkesin adil ve zevkli karşılaşmalar yapmasını sağlamanın yanı sıra, bu tür 'maç kaçırma' olaylarını minimuma indirmek. Bu turnuvada yapılan 30 karşılaşmanın 20'si temiz bir şekilde yapılabilirken 5'inde taraflardan birisi yoktu, diğer 5'inde ise taraflardan her ikisi de yoktu. Özellikle son turda, yapılacak 5 karşılaşmadan sadece 1'i temiz bir şekilde tamamlanabildi, 1'inde bir oyuncu hükmen galip olurken geri kalan 3 maçta tarafların her ikisi de yoktu. Turnuvadaki tamamlanamayan maç sayısını son turun ciddi bir şekilde arttırdığını söylemek mümkün.

Turnuva dahilinde zannediyorum daha önce karşılaşmadığımız bir şekilde 2 oyuncu kendilerince sebep belirterek turnuvadan çekildiğini dile getirdi. Turnuvanın sisteminde 'turnuvadan çekilmek' diye bir öğe yok, turnuvaya katılmakla birlikte turnuvada size çıkacak karşılaşmaları yapacağınızı teyit etmiş oluyorsunuz ve her tur tıpkı diğer oyuncular gibi maçınızı yapmanız beklenir, eğer katılım göstermiyorsanız bu şekilde sonuç yazılır. Herhangi birinin kendince turnuvadan çekilmesi, o kişiyle bundan sonra karşılaşacak kişilerin otomatik olarak kazandığının ilan edileceği anlamına gelmez. 

Bunun yanı sıra turnuva genelinde yine ilk defa olmak üzere önceki karşılaşmaların maçının yapılması talep edildi. Onun da mümkün olmadığını belirttim yine belirteyim. Dikkatli kişiler farketmiştir turnuvada her karşılaşma belli bir düzenle belirleniyor, puanları birbirine yakın kişiler karşılaşıyor ve böylelikle 5 tur sonrasında adil bir dizilim ortaya çıkıyor. Örneğin birisi 1. oluyorsa o kişinin 2. 3. ve 4. sıradaki kişilerle karşılaşıp bu kişileri yenerek 1. olduğunu, veya biri 2. oluyorsa 3.'yü yenip 1.'ye yenilerek o konuma geldiğini az çok isabetli bir şekilde tahmin etmek mümkün. Dolayısıyla karşılaşmalar belirlendikten sonra o karşılaşmanın belirlenişinde rol almış bir oyunun sonucunu değiştirmek gibi uygulamalar mümkün değil.

Turnuvada son turun haricinde kişisel bazlı da hayalkırıklığı veya en basitinden yanlış bulduğum kısımlar oldu. Örneğin 5 turluk bir turnuvada 3 turda aktif katılım göstermemiş kişiler var. Konunun ilk mesajında kırmızı bir uyarı bölümünde '3 gün içerisinde karşılaşmanızı tamamlayamayacaksanız başvurmayın' yazarken 3 karşılaşmayı kaçırmanın mazereti olamaz. 

Bir sonraki turnuvada turnuvanın işleyişini biraz daha netleştiren bazı kurallar olması gündemde, o zamana kadar görüşmek üzere.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Kaiser oyunun hakkini verdi. Kendisini tebrik ediyorum. Dumana da hak veriyorum. Butun maclari oynayacaksaniz Katiliyorum diyeceksiniz. Yoksa tad kacirmaktan baska.bir sey yapmiyorsunuz

ALL HEIL DER KAISER
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.