Shogun 2 - Oda Klanı Rehberi
#1
latest?cb=20110317203046

Giriş

Oda Klanı dört bir tarafı düşmanlar ile çevrili olarak oyuna başlayan bir klan olarak daha ilk turdan isyan bastırma görevi ile bile zorluğunu belli eden bir klan.Belki oyunda ki en zor klan bile olabilir.Oyunun başında İmagawa,Tokugawa & Saito ile düşman olarak başlıyoruz İmagawa genelde çıkarma yaparken Tokugawa ise ikinci veya üçüncü turda harekete geçiyor Legendary seviyesinde olmadıkça pek uğramasa bile Köprüyü tutup onları az sayıda kuvvetle Köprüde yenmek en iyisi olacaktır zayıf bir klan zaten Saito.Oda Klanı bonus olarak Ashigaru birliklerine fazladan güç ve moral veriyor bu durum ilk zamanlar için iyi olsa bile tabi ki zaman geçtikçe artık bir fayda etmemeye başlayacağı zamanlarda geliyor özellikle elit birimler sahaya çıkınca.Daha Fazla Konuşmadan size madde madde yapılması gerekenleri anlatmak istiyorum.

İsyan bastırma görevi gelecektir Daimyo Oda Nobuhide'nin kardeşi isyan başlatarak Klan yönetimini ele geçirmek istiyor.Yapmanız gereken tabi ki isyanı bastırmak çok zor değil arkadaşlar otomatiğe bile bırakabilirsiniz şayet fazla kayıp vermezsiniz General olarak Oda Nobihideyi de kullanın ama.İlk turu geçmeden Kitakabe klanı ile müttefiklik+ticaret anlaşması+askeri geçiş izni filan verin birbirinize bir süre çok işimize yarayacak şayet Kitakabe.
Gelişme

Sonrasında paranızı çarçur etmeyin arkadaşlar tarlanızı ve kalenizi geliştirin kale işini biraz sonraya bırakın ama bunun nedeni asker yetiştirmek daha önemli bizim için Tokugawa size gelene kadar asker çıkartmaya devam edin ardından Tokugawa Kalenizi kuşatmaya geldiğinde zaten yenersiniz.Bunun ardından iki üç birim bırakarak(Saito gelirse diye)generalde bu birimlere dahil Tokugawa'ya Oda Nobuhide ile ilerleyin.Bu sefer şartlar değişecek siz Kuşatacaksınız onları bu sebeple ister onların kuşatmayı yarma girişiminde bulunmasını bekleyin isterseniz de siz saldırarak tek turda halledin.Neyse hallettik diyelim bundan sonra yapmamız gereken arkadaşlar Tokugawa'yı Vassal almak.Diyeceksiniz ihanet edecek evet edecek oyunun mekaniği yüzünden eninde sonunda kimi alsanız ediyor.Fakat İmagawa çok güçlü ve bir süreliğine kalkan olacaktır savaşa sokmayın yalnız Kalkan'dan kastım farklı bir şey hemen anlatayım hatta.Tokugawa varken İmagawa saldıramıyor ve Denizden full ordu ile çıkartma yapıyor ama bu birlikler tabi ki Owari ye varmadan biz boş bıraktıkları İmagawa topraklarına çökerek bu Klanı yıkıyoruz arkadaşlar.Attığım Resimin ikincisinde savaş sonucu olarak en solda oturan müthiş ileri zekalı arkadaş Full İmagawa ordusu işte diğerleri de Şehirleri nasıl aldığım gördüğünüz gibi bomboş Tokugawa bize bunu sağlıyor kısaca işte.Aklıma geldi de Tokugawa ile ticaret antlaşması yapmayı unutmayın sakın.

Sonuç

Şimdi gelelim Saito Klanına aslında bu kadar oyalanmamız yılanın başını küçükken ezmemizi zorlaştırdı ne yazık ki.Fakat bu hiçte sorun değil.Bu aşamaya kadar geldiyseniz şayet ekonomik durumunuz iyi demektir malum İmagawa bizim oldu.Sıra Saito'da şimdi bu kısım çok önemli artık çünkü iyice büyüdünüz ve tepki çekiyorsunuz diğer klanlar size pis pis bakmaya başladı bu kısımda arkadaşlar Suruga'da Oda Nobuhide'yi bekletin sınırı boş bırakırsanız şayet Hojo Klanı çöker acımazlar durmadan orada bir ordunuz olsun burası sizin Kuzey Seferi için Ana Üssünüz konumunda burayı kaybetmeyin Suruga'nın diğer bir özelliği de özel bir binaya izin vermesi bu alanda Kütüphane yaparak %25 araştırma bonusu alıyoruz tüm araştırmalar da bunu iyi kullanın ayrıca ileride Kitakabe'yi de alacağız müttefiklik bozmadan olacak bu bir nevi aynısı Kitakabe içinde geçerli orada da Tapınak var Kutsal bölge sayılıyor.Çok oyalandım söze gireyim direk Saito ile arkadaşlar ilk olarak Köprüye adam çıkarın onlar üzerinize gelecek bırakın gelsinler ilk savaşı yapın köprü olmasa bile illa geliyorlar bırakın gelsinler kale savaşı sizi daha da zorlar.Bu savaşı yenin az kayıp verirsiniz zaten ben 400'ler de vermişim.Sonra Kaleyi kuşatın ve yine az bir kayıpla alın geriye kalan birlikleri zaten Kılıç artıklarından fazlası olmayacaktır.


Sonra yine dönelim güneyimize orada yıkılmaz ise bir güç var bize yakın Hattori Klanı bu klan bizim için önemli hem İkko İkki'ye karşı tampon bölge olacak hemde savaşı topraklarımıza taşımadan güvenle onların topraklarında savaşmamıza olanak verecek tek eksi yanı arkadaşlar durmadan savaşıyor bu klan.İlk tur için Kitakabe'den bahsetmiştim şimdi arkadaşlar doğru zamanda müttefik olursanız bu klan Kitakabe'ye savaş açıyor ve bu sırada artık Oda Nobunaga(Efsanevi Daimyo) büyümüş general olarak karşımıza çıkıyor on dört yaşında bile olsa da güvenin ve kendisini ordu ile Kitakabe'yi almaya gönderin başarılı olacağınıza eminim ayrıca ekonomik olarak da rahatlarsınız biraz da olsa.Önümüzde daha çok sefer var malum.Bu arada bu sıralar size Askeri veya Sivil Araştırma odağı gelecek tereddüt etmeden askeriyeyi seçin.Bu sıralarda gene Tokugawa isyana kalkacaktır aman dikkat edin ham eder yoksa sizi savaşa sokmadık hiç bu sebeple güçlüler Tokugawa'yı tekrar bitirin fazla zorlamaz arkadaşlar bundan sonra toprak bütünlüğünüz de olacaktır artık.İster şimdi Kuzeye Hojo veya Takeda üzerine yürüyün ki bence çok erken daha.İsterseniz Güneye açılın bence bunun içinde erken isterseniz de bekleyin yavaş yavaş gelişin sağlam adımlar ile yeni bir savaşa girin buraya kadar geldiyseniz şayet yıkılmanız çok zor yıkılırım diye korkmayın ama Takeda ile müttefik olup Hojo Klanına saldırmanız da fayda var şayet çok gelişiyorlar bir süre sonra ayrıca kaynakları da çok fazla.Araştırmalardan hiç bahsetmediğimi fark ettim son olarak bundan da bahsedeyim ve bitireyim araştırma için Sivil & Askeriyeyi bir arada götürün en iyi seçenek bu olacaktır doğru zamanda doğru seçenek bunu da ancak siz yani oyuncu fark edebilir.Donanma konusu ise Mori Klanı ile olacak olan savaşa kadar bir donanma kurabilirsiniz ama yok ben uğraşamam derseniz çokta lazım değil şayet ben uğraşmadım ama siz uğraşabilirsiniz.Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım yararlı olmuştur.


tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 6 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Eline sağlık. Oynaması zevkli bir klan. Zaten ilk hamleler çok önemli. Onları güzel açıklamışsın. Gayet başarılı bir rehber. Teşekkürler.
Ara
Cevapla
#3
(27-09-2018, 15:13)Merco : Eline sağlık. Oynaması zevkli bir klan. Zaten ilk hamleler çok önemli. Onları güzel açıklamışsın. Gayet başarılı bir rehber. Teşekkürler.

Teşekkür ederim işte o Tokugawa bir tek sıkıntı yaratıyor ama açıkçası İmagawa mı Tokugawa mı deyince'de Tokugawa'yı tercih ediyor insan.Daha iyi bir yol bulursam buraya yine yazarım.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 1 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#4
Çok güzel rehber olmuş, vakit bulursanız bir ara bunun Hattori versiyonunu yapar mısınız?
Ara
Cevapla
#5
(27-09-2018, 16:00)Yukare : Çok güzel rehber olmuş, vakit bulursanız bir ara bunun Hattori versiyonunu yapar mısınız?

Tabi ki şimdi ki hedefim NTW ye odaklanmak ama Hattoriye'de bakarım tabi ki.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.