Simülasyon: RimWorld
header.jpg?t=1541837948

Rimworld,  Dwarf Fortress, Firefly, and Dune gibi yapımlardan ilham alınan ve hikayesi bir AI tarafından kontrol edilen koloni simulasyon oyunudur.
Rimworld'e dair iletiler ve paylaşımlar bu konu altında yer alır.
Çıkış Tarihi:17 Ekim 2018

[+] 1 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu oyun bir kez bile indirime girmedi. İlk çıktığında 50 TL iken şuan 60 TL.
Ara
Bayağı güzel oyun ancak yapımcılarında iş yok. Çok yavaş geliştiriyolar.
Ara
Bazı oyunlar modsuz düşünülemez. Rimworld'e onlardan biri.
Ara
1.0'ı çıktı en son. Baya oynamışımdır, güzel oyun. İlk oynadığımdan bu yana da baya ilerleme katetti. Yavaş geliştirildiği konusuna katılıyorum ama bu haliyle de bırakılsa gayet yeterli düzeyde. Çok fazla detaya sahip olup bunları oyuncunun gözüne sokmadan arka planda ilerlettiği için oynarken de sıkmıyor. Bi ara baya popüler olan Oxygen Not Included oyununda Rimworld'den çok fazla içerik çarpılmıştı. Şahsen parasını sonuna kadar hak eden yegane oyunlardan. İndirimsiz aldığım tek tük oyundan biridir.
Sic Parvis Magna
Ara
unknown.png

unknown.png

Oyunu hala fırsat buldukça oynarım. Gelişmeye çok müsait bir yapısı var. Sıkı bir şekilde de takip ediyorum. Çok erken early accesslerden beri takip ettiğim bir oyunu böyle üst sıralarda görmek de beni baya gururlandırdı.
Sic Parvis Magna
Ara
Aylardır istek listemde.Genelde bu türe aşina olmayıp çok merak eden birine bu oyunu önerir misiniz?Sanırsam oyun hiç indirime girmemiş.Direk bu fiyattan alınmalı mı?Final sınavımdan önce stres atmalık bir şey arıyordum da almalı mıyım sizce?
Ara
Oyun çok keyifli. Saatlerce oynatır. Hiç düşnmeden alabilirsin. Parasını sonuna kadar hak ediyor.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ek olarak oyunun indirime girmeyeceği belirtilmişti. O yüzden alıcaksan al, beklemenin manası yok. Belki 3. parti sitelerde bir miktar daha ucuza temin edilebilir.
322 saatim varmış. Hala böyle kafam estikçe girer bi 20 saat takılırım. Zira oyun çok keyifli.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Screenshot_3.jpg
Screenshot_2.jpg
Screenshot_1.jpg
unknown.png

Farklı oyunlarımdan aldığım bazı resimler. Hep aynı tip oynamışım yalnız.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Özellikle modlarla inanılmaz hale gelebiliyor oyun. Hem hala da geliştirildiği için oyuncunun boş zamanlarını sömürebiliyor.
Ara
Keşke dwarf fortress bu oyun kadar sağlıklı çalışan bir oyun olsa.
Ara
Ben de oyunu yeni aldim simdi ek paket cikmis hatta . Oyun bana biraz zor geldi hep kolonim dagiliyor rehber hazirlayan var mi oyunla ilgili
Ara
Ek paketi de ondan önce çıkan 1.1 yamasını da inceledim. Son yama değişiklik açısından daha zengin dlcden.
Yeni silahlar hayvanlar traitler uyarılar ayarlar inspirationlar alertler overlaylar yapılar vücut parçaları quality of life geliştirmeleri var genel olarak. Hiçbiri oynanışı direkt etkileyen unsurlardan değil ama topluca oyuna etki ediyolardır.
Onun dışında dlcye bakarsam onda da yeni silahlar techler questler ve yeni faction var. Bunların oynanışı ne kadar etkileyeceğini kestiremiyorum açıkçası ama oyun bunlar üzerinde dönmeyecektir. Arada sırada karşılaşacağınız daha zorlu quest ve challengelardan ibaret gibi duruyor bunlar da.

Rehber denenebilir ama spesifik konularda bakmak lazım. Varsa rehber istediğin spesifik bir konu bir şeyler yapmaya çalışayım. Ama rimworld rehberi yapmak eu4 rehberinden daha zor yani. O kadar sığ bir oyun değil sonuçta .s
Sic Parvis Magna
Ara
Bugün biraz oynama şansım oldu yeni dlcyi. Yeni ekledikleri teknolojilerle late gamede baya bir içerik eklenmiş gibi duruyor. Onun dışında erken oyunda çok bir fark yok. Kullandığım essential modların çoğu henüz güncellenmediği için oyuna devam etmedim. Modlar güncellenip oynayınca daha detaylı bilgi vericem.
Sic Parvis Magna
Ara
Modlardan illa kurun dediginiz var mi ben genelde oyunları modlu oynamayi sevmem orjinal hali daha iyi geliyor . Rehberden kastim temel seyler de olabilir baslarda yapilmasi gerekenler ufak bilgiler seklinde olabilir. Uretimde bazen sinir oldugum seyler var sunu üret diyorum yemek elbise silah gibi parçaları olmasina ragmen yapmiyolar kendim tiklayip oncelik atiyorum bazen ona da izin vermiyor bisey eksik diyor ama cozemiyorum
Ara
unknown.png

1.1 çıkmadan önce kullandığım modlar bunlardı.

unknown.png

1-2-3 diye öncelik vererek kısa kısa açıklamam gerekirse

Mod Manager: Modları düzenlemeye yarıyor. 111
HugsLib: Bazı modlar için gerekli. 111
EdB Prepare Carefully: Oyuna başlarken karakterimizi customize edebilmemizi sağlıyor. 333

Animals Logic: Hayvanların eğitim ve ehilleştirmesini zorlaştırıp kolaylaştırabiliyorsunuz. Ayrıca yaralı hayvanlarınız için uyarı veriyor. Hayvanlarınızı avlamaya çalışan yırtıcılar varsa uyarı veriyor. Kestiğiniz tüm etleri tavuk etine çeviriyor ve böylece stacklemesi kolaylaşıyor. Bozulan fertilized yumurtaları da unfertilized yapıyor ve kullanabiliyorsunuz. Bu modu kurmamdaki temel etken 300 tane tavşanı tekrar tekrar eğitmeye çalışırken oyunun mahvolmasıydı. 222

Recipe icons: Üretim emri verirken üretilen ürünün görselini ekliyor yanına. 333
Numbers: Kolonistleri ve mahkumları, hayvanları vs istediğiniz özelliğe göre sıralamanızı sağlıyor. Bir çok istatistiğe de hızlıca erişebiliyorsunuz. 222
RimHUD: Karakter pencerelerini daha detaylı hale getirip görmek istediğiniz bilgilere hızlıca erişim sağlıyor. 222
Animal Tab: Hayvanlarınızı türe, cinsiyete, yaşa, süt ve yün ilerlemesine, hamileliğe göre sıralayabiliyor/filtreleyebiliyorsunuz. Hayvancılıkla çok uğraşıyorsanız olmazsa olmaz, onun dışında 333.
More Trade Ships: Karavan mekaniği yokken oyun çok sıkıcı olabiliyordu. Artık o kadar gerekli değil aslında, neden tutuyorum bilmiyorum. 333
Work Tab: İşleri 1den 4e kadar yerine 1den 9a kadar öncelik verebiliyorsunuz. Ayrıca işleri grup halinde değil spesifik olarak da önceliklendirebiliyorsunuz. 222
QualityBuilder: Masterwork bir koltuk yapmak için kaç yüz tane koltuk yaptırmanız gerektiğini farkedince bu mod hayat kurtarıyor. 111
Pick Up And Haul: Karavan oluşturarak eşya toplama exploitini bilenleriniz vardır. Bu onun mekanikleştirilmiş hali. Eşyaları ağırlıklarına göre sadece ellerinde değil envanterlerinde de taşıyarak büyük bir zaman tasarrufu yapıyorlar. 111
Colony Manager: Otomatik olarak yeni gelen hayvanları avlama emri, yeni yetişen bitkileri toplama emri, yeni büyüyen ağaçları kesme emri gibi şeyleri toplu bir şekilde verebiliyorsunuz.
VGP Vegetable Garden: Farklı bir çok bitki ekliyor. Oyuna renk katan modlardan.333
Allow Tool: Emirleri kolaylaştırıyor. Bir çok alt seçenek ekliyor. Olmazsa olmaz diyeceğim modlardan bu da. 111
Snap Out!: Mental break veya krize giren kişileri sosyal yeteneğinizle sakinleştirebiliyorsunuz. 333
Vanilla Animals Expanded: Oyuna bir çok yeni hayvan ekliyor. Bu mod 1.1 yamasıyla oyuna entegre edildi. 333
Incident Person Stat: Kaçan ve size sığınmak isteyen kişilerin özelliklerini görebiliyorsunuz. 333
Stack XXL: Ekranın veya evin %90'ı çelik ve odun yığınlarından oluşsun istemiyorsanız bu mod ile bir stackte konulabilecek maksimum ürün miktarını arttırarak daha kompakt yerleşimler yapabilirsiniz.111
Mad Skills: Bu mod ile günlük kaybedilen skill puanını ve günlük limiti aşma gibi şeyleri ayarlayabiliyorsunuz. Grind yaparken günlük limit çok hoş olmuyor. 333
Rimworld Farming: Ekilebilir toprakları daha verimli hale getiren bir zemin türü ekliyor. Bereketli topraktan daha bile verimli hale getirebiliyorsunuz. Tercihe bağlı bu da. 333

Bunların dışında bir şey ürettirirken bir şey eksik diyorsa ya o ürüne erişim yoktur, ya o ürün stockpile alanında değildir ya da o ürünü o an başkası kullanmaya çalışıyordur.
Sic Parvis Magna
Ara
Dlc çıktığından birdaha başlayayım dedim. En son betada falan oynuyordum heralde o yüzden yenilikleri yorumlayamayacağım. Bizim fakirhane aşağıda. Yerleşim ve ilerleyiş hakkında önerilerinizi beklerim.

20200225204600_1.jpg

20200225204229_1.jpg
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Neyse vermeyin ipucu hepsi hipotermiden öldü. :S Aynı haritada tekrar başlıyorum.
Ara
(25-02-2020, 21:16)Aeschyli : Neyse vermeyin ipucu hepsi hipotermiden öldü. :S Aynı haritada tekrar başlıyorum.

Ben de tam sıcaklığa dikkat et diyecektim :p
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.