Simülasyon: RimWorld
(25-02-2020, 21:16)Aeschyli : Neyse vermeyin ipucu hepsi hipotermiden öldü. :S Aynı haritada tekrar başlıyorum.

Hepsi ölse de oyuna devam edebiliyorsun bu arada, gerçi bunu biliyorsundur :xd: .
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
Bahsettiğim modların farkı işte. 2k patates için 10x10luk bir alan işgal ediyorsunuz.
Onun dışında öneri olarak tarlanın etrafını kapatabilirsin. Vahşi hayvanlar yiyor yoksa. Bir de çalışma yerlerine oturak koyman hoş olur.
Sic Parvis Magna
Ara
Modlar bana hile gibi geliyor kozmetik modlar belki ama onlar de orjinali bozuyor, ben zor oyun seviyorum naked modda baslayim dedim ama o da cok zormus biraz öğrenmek gerek:) royality ek paketini de aldim karakterlere unvanlar geldi ve pisisik gucler kazandim guzemis:)
Ara
Arayüz düzenleyen modları kullanabilirsiniz. Karmaşayı azaltıyor.
Ara
Oyunu değiştiren modları ben de kullanmam ama oyundaki mekanikleri, etkileşimleri arttıran Quality of Life diyebileceğimiz türden modlar ve arayüz modları olmadan oynayabileceğimi sanmıyorum. Vanilla halinde çok amelelik oluyor. Dediğim modları bir kere kullanınca bırakamıyorsunuz zaten.
Sic Parvis Magna
Ara
unknown.png

Modların güncellenmiş halleriyle dün yeni bir oyun açtım. Royaltyden mi yoksa yamadan mı kaynaklı bilmiyorum ama oyunun vanilla haline de çok sayıda güzel geliştirme yapılmış. Modlarla tadından yenmiyor.
Animals Logic, Mad Skills, Rimworld Farming ve More Trade Ships bir miktar hile gibi gelebilir. Pick Up And Haul ve Stack XXL oyunu etkilese de sizi büyük bir amelelikten kurtarıyor. Onun dışnıdakiler daha çok arayüz, buton vs. şeyler.

Edit: VGP Vegetable Garden modu da güncellenmiş. Meyve ağaçları, farklı bitkiler ve yemek tarifleri de eklediği için bu modu da kullanıyorum. Hoş oluyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Birkac arayuz modu indirdim bakalim oyunu nasil degistircek. Yeni save acayim bakalim kisi cikarabilcez mi :)
Ara
unknown.png
unknown.png
unknown.png
unknown.png
unknown.png
unknown.png
unknown.png

Özet geçersem. 4. yıldayım. Naked brutality başladım. Empire'dan gelen görevleri başta kabul etmedim çünkü rank atlayınca soylu olup iş yapımıyolardı. Sonra görevlerde favor istememe seçeneği varmış. Onu seçtim. Artık favor yerine para teklif ediyolar, ben de kabul ediyorum. Resimde mesela dük birinden kaçıyodu. 10 gün misafirim olacak. Yeni görev arayüzü çok güzel açıkçası. Hayran kaldım. Onun dışında ufak tefek bir sürü eklemeler ve geliştiremeler var. Güzel ya, olmuş baya.
Sic Parvis Magna
Ara
Mahkum hüclerelerini tek tek yapıyorum ben hep. Beraber yapınca bir katkısını gördün mü yoksa sadece yerden tasarruf mu altn?
Ara
Ben modlari kuramadim indirdim sirasiyla hugslib harmony vb birçok oyunda mod kismina girip aktif et deyince kirmizi carpi cikiyor yesil tik yapiyorum autosort diyorum yenden başlıyor gidiyor nasil olcak
Ara
(25-02-2020, 20:44)Aeschyli : Dlc çıktığından birdaha başlayayım dedim. En son betada falan oynuyordum heralde o yüzden yenilikleri yorumlayamayacağım. Bizim fakirhane aşağıda. Yerleşim ve ilerleyiş hakkında önerilerinizi beklerim.

20200225204600_1.jpg

20200225204229_1.jpg

Hayatta kalmaya çalışmak
Sürdürülebilir yaşam şartları
Keşif
Rimworld ile ilgili temel mevzularda yardımcı olabilirim.
Yukarıdaki resimde ısı ile ilgili bir sorun yaşanabileceği görünüyor. Klimaları sıcak çıkışını doğrudan dışarı vermek yerine ısıyı koridora aktarıp havalandırma ile odalara dağıtabiliriz. Böylelikle düşman saldırılarına karşı açık hedef olan bu zımbırtıyı içeride tutmuş oluruz.
Odalarda aydınlatma yok birbirinden kopuk ve duvarlar doğal  kayalardan oluşuyor. Yeraltındaki karanlık hissiyatı kolonistlerin en nefret ettiği şeydir. Duvarların iç bölgeleri tercihen mermer yoksa başka bir katı blokla kaplanmalı ve aydınlatma şart. 
Tarım-depo alanı elektrik hattı ile, yemekhane ise her bölge ile çatışıyor ve sağlıklı işlemiyor bu sorunu pastemeal çözebilir. Kapalı odada yemek pişirmek aşçıyı hasta eder. Tores o odada sıkıntıdan ölebilir. Sorunuz olursa elimden geldiğince her türlü yardımcı olmak isterim.

Gereğinden çok fazla elektrik üretiliyor ve çok sayıda bayarya var bozulurlarsa tamir edecek bileşen yok. Temel ihtiyaç odun için iş gücü yok. Odun çağından batarya teknolojisine sıçrama yapılmış. Adamların altında don yok rüzgar panelleri var. O kadar healrot bir orduya yeter :D Oynayalım paylaşalım eksiklerimizi yamayalım. Saygılar
Ara
(06-03-2020, 01:10)SoulForged : Ben modlari kuramadim indirdim sirasiyla hugslib harmony vb birçok oyunda mod kismina girip aktif et deyince kirmizi carpi cikiyor yesil tik yapiyorum autosort diyorum yenden başlıyor gidiyor nasil olcak

Harmony en başa gelecek. Autosort deyip menüye döndükten sonra oyun restart atıyor zaten. Ama restart atınca sıralamanın bozulmaması lazım. Dosyaları doğrula önce istersen.
Sic Parvis Magna
Ara
(06-03-2020, 08:13)altnkurt :
(06-03-2020, 01:10)SoulForged : Ben modlari kuramadim indirdim sirasiyla hugslib harmony vb birçok oyunda mod kismina girip aktif et deyince kirmizi carpi cikiyor yesil tik yapiyorum autosort diyorum yenden başlıyor gidiyor nasil olcak

Harmony en başa gelecek. Autosort deyip menüye döndükten sonra oyun restart atıyor zaten. Ama restart atınca sıralamanın bozulmaması lazım. Dosyaları doğrula önce istersen.

oldu hallettim basa koyup siralayinca duzeldi . Sari renkli olanlari kapamam gerekiyomus heralde guncel surume uymayan modlar onlar.

bu arada siz birez tecrubeli gibisiniz ben de naked brutality basliyorum ama bir iki gune sorun cikip kaybediyorum. Baslangic icin önerileriniz var mi mesela ilk yili atlatcak neler yapmali madde madde yazsanız pirinc ekin avcilik yapin giyisi yapin sunu arastirin vs gibi
Ara
Yol şeması olarak öncelikle ekim yapmayı planladığınız verimli bir arazi belirleyip yanına 7x7lik odalar yaparak evinizi ufaktan oluşturmaya başlayın. Yatak, end table ve dresser her yatak odası için olmazsa olmazımız. Sonra elektrikli araçlar için gereken component ve çeliği mümkünse kazarak çıkarmaya çalışın. Bu kazıdan önce pirinç ve pamuk ekerek ufaktan yetişmelerini bekliyoruz. İlk hasatta uygun kıyafetler dikebilirsin. Silah olarak üretim noktasından yay yapabilirsin. Bunları yapana kadar 1-2 kolonist daha katılmış olabilir.
Oyunu elektrikten (daha doğrusu klimalı bir yiyecek deposu) öncesi ve sonrası diye ayırabiliriz. Bunu sağlayana kadar toplayıcılık yapıp pirinç ekip az sayıda (günde 3 yemek yiyorlar ortalama ve basit yemekler 3 gün dayanıyor) yemek yapıp açlığa çözüm bulabiliriz. Hayvan avlamak biraz zahmetli ama yırtıcıların avladığı hayvanlardan kalanları kasap masanızda kesip et elde edebilirsiniz. Aynı şekilde deri de. Klimalı bir dolabınız olduktan sonra yemek derdiniz büyük ölçüde çözülüyor. Sonrası baskınlardan hayatta kalmaya çalışmak ve koloninizi büyütüp şekillendirmek.

Bazı tips&tricks şeyler var aslında da böyle düşününce aklıma gelmiyor. Ya da farketmeden yapıyorum artık 600 saate yaklaşınca ister istemez. Yukarıda yazdığım yırtıcıların avlarını çalmak buna bir örnek. 7x7 odalar yine benim standardım. Daha altında bonustan yeterince yararlanamıyoruz. Onun dışında söyleyebileceğim ne var bakayım. Yemek ve eğlence odaları yapın ayrı ayrı ve kaliteli olsun. Bunlar da flat bonuslar veriyor mooda. Dekorasyon ve komfor yine oldukça önemli etkenler. Kıyafet ve yemek kalitesi de öyle. Mümkün olduğunca herşeyi yapabildiğiniz kadar kaliteli yapın. Good'un altında birşey kullanmayın. Önerim excellent-masterwork arası takılmanız. Yemekte de earlyde av, latede süt öneririm ikincil gıda olarak. Birincil gıdamız her zaman mısır olsun. İlk hasatı pirinç yapın. Sonra hep mısır ekin.

Para kazanmak için sigara, bira ve uyuşturucu güzel seçenekler. Kıyafet ve sanat eşyaları da iyi para ediyor ama iyi kalitede olması lazım bunların. Kalitesizi malzemeyi kurtarmıyor. Diğer 3lüden sigara çok basit ama çok işgücü gerektiriyor. Bira daha az işgücü ama biraz riskli bir yatırım. Uygun sıcaklık ve zaman istiyor. Uyuşturucuyu kıyaslayamadım şuan. Ben genelde bira üzerinden para kasıyorum.

Bunlar dışında koloniyi mümkün olduğunca otomatize etmek, işlerin sırasını ayarlamak, masalardaki bill'leri ayarlamak çok önemli. İşlerin verimsiz yapılması oyunu çok etkiliyor. Tarlada onca pirinç dururken yemek yapmak için her seferinde 5 pirinç 5 pirinç tarladan alması mesela aşırı verimsiz bir hareket. Mutfağı dolapla yan yana yapıp pişirme masasının ingredients radiusunu dolapla sınırlamak gerekiyor ki tarlaya 5 pirinç için gitmesin vs vs. Bunun gibi ufak tefek çok detay var ama aklıma gelmiyor şuan.
Sic Parvis Magna
Ara
*ilk günleri atlatmak için kapalı bir oda oluştur oda 12×12 ebadında kare olabilir. İleride oda büyütülebilir. Duvarları taşıyabilecekleri max tavan 6 birim uzaklıktır. Köşeler es geçilebilir ve bu boşluklara ileride sanat eseri koyulabilir. Maksat malzeme tasarrufu. Yatak ve depoyu bu yapının içine yerleştir tavanı zaten otomatik yapacak. Yetiştirmeden önce etraftaki olmuş berryleri topla ve olmuş ağaçları kes. İlk etapta başka bir şey lazım değil. Mide bulantısı dışında berry sorun çıkarmaz pek.

* 2.hafta umarım eli yüzü düzgün bir kolonist katılır da ekime  başlarız. Pirinç ve Pamuk. Gıda sıkıntısı yoksa mısır ve pamuk. Çok abanmaya gerek yok. Ben tarlaları 8×8 yapıyorum. Tarlaların arasında ikişer birim boşluk bırak. Yangın çıkar veya hastalık gelirse bütün ekinimiz yok olmasın. Bir birim boşluk bırakırsak kıvılcım veya hastalık sıçrayabiliyor.

*3. Hafta yapı ve zemin taş olursa (mümkünse mermer) yangın riski olmaz. En çok yangından korkuyorum oyunda. Elektrik kablolarını duvarların altından döşe yaralanmaları azaltır. Hemen ardından pastemeal. Pastemeal bu oyunun en harika aleti olabilir bence. Sonrasında terzilik ile kıyafet ve mümkünse eğlence.

*İsteyen olursa kurup foto da atabilirim. Güzel oyundur kendileri. Zaten online olsaydı öff öf
Ara
Paste meal yedireceğime çiğ çiğ yediririm mısırı daha iyi. Paste meal yiyecek kadar yokluktaysan başka sıkıntılar vardır senaryoda.
Tarlaların arasına duvar ördüm ben yine de hastalık sıçradı. Üzücü bi andı.
Yangında da 2-3 kişi değilsen genelde bastırıyorsun. Ben genelde 10+ kişi takıldığım için tüm evin ahşap olması bir sorun teşkil etmiyor. Ama koca tarlanın ortasına düşen bir yıldırım biraz üzücü bir hasar verebiliyor yine de.
Sic Parvis Magna
Ara
(06-03-2020, 20:43)altnkurt : Paste meal yedireceğime çiğ çiğ yediririm mısırı daha iyi. Paste meal yiyecek kadar yokluktaysan başka sıkıntılar vardır senaryoda.
Tarlaların arasına duvar ördüm ben yine de hastalık sıçradı. Üzücü bi andı.
Yangında da 2-3 kişi değilsen genelde bastırıyorsun. Ben genelde 10+ kişi takıldığım için tüm evin ahşap olması bir sorun teşkil etmiyor. Ama koca tarlanın ortasına düşen bir yıldırım biraz üzücü bir hasar verebiliyor yine de.

megrjS.png

Turşu suyu Limon ile yapılır Pastemeal candır konu tartışmaya kapalıdır  :xd:

z41WgK.jpg

Q0KyNF.jpg
Ara
Her şey iyi hoş da kapılar niye granit ve otomatik kapı değil. Oyundaki en yavaş açılıp kapanan kapının manuelinden döşemişsin her yere. Günün üçte biri kapıların açılmasını beklemekle geçiyordur. Duvarları granit yapsan bile kapıları ahşap yapmak lazım. Dışardan kapıya saldırı almayı bekliyorsan da otomatik-granit kapı yaparsın. İç kapılarda ahşap şart. Bir de dışarıya açılmayan kapıları always open yapmak gerekiyor. Evin içinde dolanırken kapı açıp durmak amelelik .s
Sic Parvis Magna
Ara
(06-03-2020, 22:06)altnkurt : Her şey iyi hoş da kapılar niye granit ve otomatik kapı değil. Oyundaki en yavaş açılıp kapanan kapının manuelinden döşemişsin her yere. Günün üçte biri kapıların açılmasını beklemekle geçiyordur. Duvarları granit yapsan bile kapıları ahşap yapmak lazım. Dışardan kapıya saldırı almayı bekliyorsan da otomatik-granit kapı yaparsın. İç kapılarda ahşap şart. Bir de dışarıya açılmayan kapıları always open yapmak gerekiyor. Evin içinde dolanırken kapı açıp durmak amelelik .s

Elektrik giderse otomatik kapılar manuele dönüyor mu bunu hiç denemedim. Elektriğe bağımlı olmak hiç hoşuma gitmiyor. Ahşap kapı konusunda kesinlikle haklısın ama fark ettiysen odunum yok :pers:  bir tüccar bulamadım ki odun satan. Keşif yolu ile girdiğim bölgelerdeki odunu sömürüyorum. iklim soğuk -15 civarı ağaç yok. Keşke içeride odun üretmenin modsuz bir yolu olsaydı. Kapı olayında sağlam çuvallamışım. Başka gördüğün bir hata varsa yaz lütfen.

YAmSnq.jpg
Ara
Ya dediğim gibi hiçbirini yapmasan dahi en basitinden kapıları always open yaparsın. Teker teker açıp kapamazlar.

Onun dışında inekler güzel tercih. Satranç masasına 3 kişi oturabiliyor mu?

Yatakların yanına end table koyabilirsin. Dolap yapmak gereksiz. Açık alanda kullanılıyor o dolaplar. Eşyalar açık alanda deteriore olmasın diye. Sonra araştırma yaptığın odaya steril zemin döşe. Temizlikten etkilenen 3 yer mutfak, revir ve araştırma alanı. Onun dışında odaların içine de heykel koyabilirsin.

Ayrıca dediğim gibi ayrı birer yemek ve eğlence odası yap. Mümkün olduğunca da kaliteli tut oraları. Yatak odaları ve mobilyalar da aynı şekilde kaliteli olması baya fark ediyor.

unknown.png

unknown.png

unknown.png

Edit: Çatışmada bacağını kaybeden adama biyonik bacak taktıktan sonra body purist olduğunu farketmiş olmam üzücüydü.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.