Önemli: Sistem Toplama - Donanım Destek
(05-07-2017, 13:18)Paytak : WQ0WEP.jpg

Şu sistemi toplamayı düşünüyorum fakat acaba bildiğiniz monteleyip yollayan bşr site varmı?

https://www.amazon.com/SkyTech-ArchAngel...B01M3UKNVD Aslında bu sistemi ve 24 inç monitörü almak istiyordum fakat işlemci çok tırt dediler

İnventus, işini baya da iyi yapar.

Ters zamana denk gelmişsin RX470 falan çekilebilirdi belki sisteme keşke bu kadar geç kalmasaydın. Temmuz-Ağustos hiç bir zaman sistem toplanacak zamanlar olmadı. Tatil olduğundan dolayı herkes çakmak istiyor herhalde. Mining bu yılın süprizi oldu. Kampanyaların bolluğunu da düşününce yılın son ayları ve ilkbahar- haziranda güzel şeyler düşüyor. 1 aya stok yenilenecek falan deniyor ama RX470 stoğu olmaz artık üretimi durdu 570'de pek fiyat olarak yerini alamamıştı diye hatırlıyorum. Dolar'ın da biraz seyri değişti unutmadan.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Açıkcası bu iş için saatimi satmayı düşünüyordum fakat alıcı düşündüğümden daha az fiyat verince iptal ettim toplama işi de yattı bunun yüzünden
Ara
Laptoplar için sıcaklık ne olmalı ?
Core temp diye bir program indirdim.Attila yı Aşırı ayarında açıyorum turbo fan olmadan 70-80 derece arası değişiyor.Turbo fan açınca 3-5 derece düşüyor.
Oyunu az evvel kapattım şimdi 50-55 derece aralığına düştü.
Sıcaklıklar boşta ve oyunda iken hangi civarda olmalı ?
Ara
Turbosuz ısınması normal benim eski Monster ateş oluyordu.
[+] 2 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Altına laptop soğutucu alabilirsin. Yerden biraz bağlantısını kesmekte önemli 2-3 de o oynatır :smiling:
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Turbo fanlar var zaten oyun bilgisayarı çok ısınmaz diye almadım ama yakın zamanda bi soğutucu alsam iyi olacak.Sıcaklık parçalara hasar vermeden almak gerek.
Bu arada az önce full ayarda CS girdim 60 FPS ile ısınmadan çalıştı.Isı değerleri 50-60 civarında dolandı.Keşke ker oyun CS gibi olsa :D
Ara
Salı günü aldığım bilgisayara bugün 200 TL indirim geldi.Aylardır belki indirim olur diye bekleyip artık beklemekten sıkılınca satın aldım.Bide geçen hafta daha indirim
olurmu dediğimde zaten kampanyalı fiyat daha olmaz diye mail atmışlardı.Gelde sövme.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
GTX 1060 almak istiyorum. İşlemciye karar veremedim. 4000-4200 TL civarı bütçem var. Öneride bulunur musunuz?
Ara
(07-07-2017, 22:47)Sübaşı : Turbo fanlar var zaten oyun bilgisayarı çok ısınmaz diye almadım ama yakın zamanda bi soğutucu alsam iyi olacak.Sıcaklık parçalara hasar vermeden almak gerek.
Bu arada az önce full ayarda CS girdim 60 FPS ile ısınmadan çalıştı.Isı değerleri 50-60 civarında dolandı.Keşke ker oyun CS gibi olsa :D

CS'de en az 200FPS şart :D
G0kMNN.png
Ara
(08-07-2017, 23:05)GaulTurk :
(07-07-2017, 22:47)Sübaşı : Turbo fanlar var zaten oyun bilgisayarı çok ısınmaz diye almadım ama yakın zamanda bi soğutucu alsam iyi olacak.Sıcaklık parçalara hasar vermeden almak gerek.

CS'de en az 200FPS şart :D
Hangi ayarlarda 200 şart?
Full ayarda sabit 60 FPS gördüm.
Ara
CS competitive bir oyun ayarların full olması gerekmez hatta en aşağı çekilir. Tüm ayarlar düşük çözünürlük 1024x768, VSYNC kapalı bi dene bakalım.
G0kMNN.png
Ara
Yarın öyle denerim.Ama 60 FPS de olsa full ayarda oynayınca grafikler daha bir hoş oluyor :D
Ara
Grafikler daha hoş ama CS çok tırto bir oyun olduğu için 300 fps oynayanla 60 oynayan karşı karşıya gelince 300 fps olan daha önce görüyor 60 olanı. O yüzden her türlü çok fpsye odaklanman lazım. Ayrıca yine CS'nin tırtoluğundan ekran kartından çok işlemci kullanıyor yani arkaplanda ne kadar az işlem o kadar iyi.
Ara
Cs için 200 fps almışsın ya da 60fps almışsın monitörün 60hz'e kadar destekliyorsa fark etmez. Fark yaratan monitörün tepki süresidir. Mesela vsync aşırı bir gecikmeye sebep olur, mümkün mertebe strateji oyunları hariç kullanmamanızı öneririm. Yine fps türündeki oyunlarda fps limitleri gecikmeye sebep olur. Monitör alırken tercihen G-Sync, yoksa Free-Sync li monitörlere bakmanızı, en az 144hzlik bir monitör almanızı (ciddi fark yaratıyor) şiddetle öneririm, zira bu teknolojiler tearing dediğimiz olayı çok çok küçük, hissetmeyeceğiniz bir gecikme ile çözüyor.

Kısaca 60hzlik bir monitörde 60fpsden yukarısını hissetmeniz mümkün değil, çok takılmayın yani fpsnize, sadece limitlemeyin ve vsync kullanmayın kâfi. Geri kalan internetinizin işi.
Ara
Ben CS:GO'yu 1000 saatten fazla oynadım, en üst rank'a kadar da büyük araştırmalarla ve bilgiyle ulaştım, A'dan Z'ye kadar biliyorum her şeyini. CS 1.6'da da böyleydi.

Monitörün hertz'inin FPS ile doğrudan bir ilgisi yok! Reddit'te ve HLTV'de defalarca tartışıldı; en kapsamlı konuda dolaylı yoldan ilgisinin olduğunu fakat 60Hertz'in 60FPS demek olmadığını kesin bir şekilde açıklandı. Fark etmez demişsin fakat açıp bir 60FPS ile bir de 200FPS ile oynamayı dener misin CS:GO'yu @Awake, fark ettiğini 2 saniye içinde anlayacaksındır.

Denemek için 'fps_max' komutunu kullanabilirsin.
G0kMNN.png
Ara
@GaulTurk

Yanlışın var dostum, bende 1000 saat yok ancak 400 saatlik bir eagle master maceram var. İlk 144hz monitörümü CS:GO oynarken almaya karar verdim. Hertz dediğimiz olay monitörün saniyede kaç kare gösterebildiğiyle alakalı, eğer 144hz bir monitörün varsa ve sabit 144fps veya daha üstü alıyorsan oyunun bariz biçimde smoothlaştığını farkedersin, bir süre 144fps ile oynayıp tekrar 60fpse limitlemeyi dene, ne demek istediğimi, oyunun nasıl kasıyor gibi gözüktüğünü anlayacaksın. Zira fpsnin açılımı frame per second, Türkçe olarak saniyedeki kare sayısıdır, 60hz monitörler saniyede 60'tan fazla kare gösteremezler, eğer 40fps alırsan saniyede 40 kare görürsün, bu oyunun "kasmasına" neden olur.

Ondan hariç olarak senin ekran kartın maksimum 60-70fps almana sebep oluyorsa bu senin input lagını etkilemez, input lagı etkileyen unsurlar daha öncede söylediğim gibi fpsne limit koymak ve/veya vsync açmaktır. Eğer 300fps alabiliyorken fpsni 144'e sabitlersen zaten input lag elde edersin ki bu fpsni limitlediğin için olur, fpsen düşük olduğundan ötürü değil. Şu an ev taşıdığım için yüzeysel olarak anlatıyorum, pcyi kurduktan sonra bu network olayları, görüntü gecikmesi vb. konular için bilgilendirici videolar ekleyeceğim.
Ara
Konu 144 hertzin 60 hertzden iyi olması değil, o konuda zaten hemfikiriz. Senin dediğin "60FPS ile 200FPS arasında fark yok". Tüm pro oyuncular 300FPSlere ulaşabilmek için canavar gibi PCler kullanırken, tüm community en az 150FPS şart derken, ben max 60FPS alan bir bilgisayarda oynayamazken; sahilde kum tanesi misali tersini söylemen epey şaşırttı. Tekrar söylüyorum, monitör ile aldığın FPSnin bir ilgisi yok. FPS ekran kartının gönderdiği bilgi iken hertz ekrandaki hareketler ile ilgilidir. Eğer aynı kavram olsalardı ya FPS ya da Hertz'in adı olmazdı. Ne kadar çok FPS o kadar çok hızlı oyun. Ayrıca VSYNC hariç fps_max gibi komutlar input lag yapmaz.
G0kMNN.png
Ara
Monitörün kaç hz destekledigine nerden bakıyoruz?
Ara
@Sübaşı Windows 10 için: Masaüstüne sağ tıklayıp; görüntü ayarlarını>gelişmiş görüntü ayarları>görüntü bağdaştırıcı özelliklerine>monitör.
Sinkaf-ül Tertibat
[+] 1 üye Doraemon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@GaulTurk

Nerede okuyorsun bunları bilmiyorum ama;

H1Z1'da input lagı arttıran durumlar için analiz ve karşılaştırma.

144hz'in ne anlama geldiğini anlatan güzel ve kapsamlı bir yazı.
http://www.144hzmonitors.com/knowledge-b...ally-mean/

Videoda göreceğin üzere fps limiti koymanın, hele ki fpsyi 60'a sabitlemenin input laga büyük etkisi var. Vsync ayrı bir olay, vsync ile fps oynanılmamalı.

Yazıda ise daha önce belirttiğim üzere hz in monitörün refresh ratei (yenileme hızı) olduğundan ve saniyede görüntüyü kaç kez yenilediğiyle alakalı olduğundan bahsediyor. Uzun lafın kısası aldığın fpsnin monitörün yenileme hızıyla doğrudan bağlantısı var, eğer 144hz bir monitör ile 60fps aldığın bir oyun oynuyorsan monitörün saniyede 60 kare yeniler, zira daha fazla kare yoktur, bu durumda 144hz bir monitöre sahip olmanın hiç bir avantajı kalmaz, umarım anlatabilmişimdir.

Son dönemlerde 185hz monitörler piyasaya çıkıyor, yani üst eşik 185 fps, bu monitörlerden birine sahip olan ve oyun içinde fps limitini kaldırdığında 185 fpsden daha fazla alan oyuncunun avantajı vardır, çünkü saniyede 185 kare yeniler monitörü, bu da görüntünün daha net ve daha smooth olmasına sebep olur. Ancak 60hz monitörün varsa 60fpsden yüksek almanın fps limitini kapattığından ötürü daha az input lag yaşaman dışında hiç bir etkisi yoktur.

Denklemi basit, 60hz bir monitörle 200fps de alsan, 150fps de alsan, 100 fps de alsan bu oynanışa etki etmez, lakin 185hz bir monitörle 185fps altında bir değer alırsan bu oynanışa etki eder, zira yenileme hızı azaldığı için 185hzin hem avantajını kaybetmiş olursun, hem de oyun sana kasıyor gibi gözükür.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.