Önemli: Sistem Toplama - Donanım Destek
Bir arkadaş ekran kartında 1000 serisinin altında alma dedi. O yüzden monster bakıyorum. Yılbaşı indirimi daha fazla oluyor o zaman almayı düşünüyorum inşallah.
Ara
Laptoplarda 12 diye bir şey olmuyor genelde. Genel olarak da arttı fiyatlar dolardan dolayı. Monsterda öyle bir durum olduğundan haberim yoktu aydınlanmış oldum :D Laptop alıyor olsanda rami sonradan değiştirilebiliyor çoğu laptopun. 8 alırsın yetmezse sonradan arttırırsın. Tabi alırken dikkat et arttırma opsiyonu varmı yokmu diye.
Belki de gök itiyor...
Ara
Paradox ya da strateji türü oyun oynuyorsan 8 yeterli. Ancak BF1 olsun, PUBG bu tür oyunlar ram canavarı. Yeni nesil çıkan oyunların çoğu en yüksek ayarda 8'den fazla ram tüketiyor. i7 işlemcili bir laptop o ram farkını biraz olsun kapatabilir ki zaten 1050ti ile en üst düzey grafik ayarında oynaman zor yeni nesil oyunlar için onlar 1060 ve sonrası kartların işi. Maalesef ki laptop fiyatları çok uçuk ülkemizde verdiği performans ile verdiğin para kesinlikle eşit olmuyor.
76561198032000419.png
Ara
(30-07-2017, 15:54)Lothebork : Bir arkadaş ekran kartında 1000 serisinin altında alma dedi. O yüzden monster bakıyorum. Yılbaşı indirimi daha fazla oluyor o zaman almayı düşünüyorum inşallah.

Bir arkadaş çok yanlış gelmiş.Evet 900 serisi ile 100 arasında büyük bir fark var ama oynamayı belirtiğin oyunlar için 1050 yada herhangi bir 1000 serisi almak biraz çöpe atmak ileride paradox firmasına vs yeni oyunlar çıksada 1000 serisine ihtiyacın olması mümkün değil nerdeyse.

(30-07-2017, 15:55)Anaksimander : Laptoplarda 12 diye bir şey olmuyor genelde. Genel olarak da arttı fiyatlar dolardan dolayı. Monsterda öyle bir durum olduğundan haberim yoktu aydınlanmış oldum :D Laptop alıyor olsanda rami sonradan değiştirilebiliyor çoğu laptopun. 8 alırsın yetmezse sonradan arttırırsın. Tabi alırken dikkat et arttırma opsiyonu varmı yokmu diye.

Monster'ın daha ucuza satabilme sebebi büyük şirketlerle anlaşma yapıp diğer alıcılara göre daha ucuza alabilmesiydi genel olarak.Bende 12 Ram var bu arada asus x556u kullanıyorum.

Ben 940mx ile fifa 17,wows en yüksek grafikte 50 fps civarı oynuyorum.Bana yetmez diyorsan üstüne git.Ama bence üstüne gitmen oynadığın oyunlar için gerekli değil.

Bilgisayar parçalarında tartışmaya genelde girmem aslında bu seferlik gireyim dedim.Sana o yüzden bu konuda tek sorum olacak 1050 Ti alsan onunla ne yapacaksın belirttiğin oyunları oynamaktan başka ?
Ara
Söylediğin mantıklıymış, baktım şimdi internetten 940MX ile Fallout 4'te highda 32 FPS gösteriyor. https://www.youtube.com/watch?v=JMFiwkC5_j4

Aynı özelliklerde laptop baktım (hepsiburada en ucuzu benim bildiğim, vatan bilgisayar pahalı oluyordu) şunu buldum:

I7: http://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapa...0000036HIG

I5: http://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapa...000003Q21D ve http://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapa...0000036HIE var aradaki farkı anlayamadım.

Başka laptop önerisi olan varsa yollasın.
Ara
İlla 1000 serisi olsun dersen http://www.hepsiburada.com/hp-pavilion-1...000006VV9S

Ben paradox oyunlarını oynuyorum full grafik son model oyunlarla fazla alakam yok dersen http://www.hepsiburada.com/casper-f600-7...000003M9N0

Aradaki fark 500-600 lira civarı sana kalmış bence casper almam diyorsan (ki biraz sorunlu bir marka biliyorum) aynı özelliklere sahip yada 8-12 ram'i olan başka bir bilgisayarda alabilirsin.

Ram konusunu çok dert etme yüksek almanı isteme sebebim ileride gerek olmaması RAM bilgisayar parçası olarak oyunlarda işlemci ve ekran kartına çok daha geride kalıyor.Sadece bilgiyi tutması yeterli olduğu için bir oyuna 8 lazımsa 8'in üstü olmasında hiçbir yarar yok.
Ara
@Lothebork

Bundan 1 yıl önce konuşuyor olsak "neden masaüstü toplamıyorsun, daha ucuza 2 kat performans alırsın" diyebilirdim.

Gel gör ki az önce GTX 1070'in Türkiye fiyatına baktım 2800 liraya dayanmış, ben 1080'i ilk çıktığında Almanya'dan 1700 liraya almıştım, o dönem 1070ler Türkiye'de 1700 lira dolaylarındaydı. Resmen soygun.

Laptopları incelediğim kadarıyla fiyat performans açısından en uygunu hala Monster.

Fiyatı uygun, önemli bir farkı da 17.3" olması. Ekran boyutu fark yaratır.
https://www.monsternotebook.com.tr/abra/...-V7-3.html

Ama asıl önerim mümkün mertebe para biriktirip en az 1060lı bir sistem alman, sonuçta bugün Paradox oyunu oynarsın, yarın yeni çıkan bir AAA title oynamak istersin, belli olmaz.
[+] 2 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Laptopta upgrade imkanı olmadığı için kötü ekran kartıyla şimdi vh'de alınan 50-60 fps yeni oyunlarda mediumda 25-30fps olacak, üzülürsünüz. Fiyat performans hala Monsterda o yüzden şaşmamak lazım.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
Geçen ay senin verdiğin linkteki monster laptopun i7 olanını almıştım. Gayet güzel Attila falan full ayarda kasmadan 20 fps civarında oynanıyordu. 1 hafta sonra sanırım windows 10 yüzünden bilgisayar bozuldu. Attila oynarken bir dondu kapattım bilgisayarı bir daha açamadım. HDD ye yüklenen w10 sorun çıkardı diye tahmin ediyorum ama tabi uğraşmadım hiç 2 hafta dolmadığı için kadikoye gidip ellerimle iade ettim. Şimdi memlekete geldim dönünce aynı bilgisayarı (hemde 200 TL indirim yapmışlar:D ) almayı düşünüyorum tekrar.
Şimdi telefondayım link atamıyorum ama modeli Abra A7 V7.1.2 idi yanlış hatırlamıyorsam.
Monster dışında oyun bilgisayarı yok gibi bişey. MSI çok pahalı aynı özellikteki MSI lar 1.5 katı fiyatında.
Ara
İşte bu yüzden Windows 7'yi seviyoruz.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 2 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyundayken bir sorun yaşadıysan genelde GPU'dan şüphelenmek gerek. Senin laptopu fırınlarlar düzelirse tekrar satarlar.

Mümkünse 16GB ram almak gerekir bu arada. Ben arkada müzik dinlediğimdem bir dolu sekme açtığımdan ram kullanımı 11 altına inmiyor. Bu ara çizimle falan da uğraştığımdan bana 16 GB'de pek yetmiyor gibi BF zamanı 32GB'e çıkacağım inşallah.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
@Kurt Knispel Attila oynarken dondu. Güç tuşu ile kapatıp açtım birkaç kez her defasında makine açılıyor ama monster logosunu geçemiyordu. Sonraki bir denemede açıldı laptop. Windows durduruldu dedi ve herşey gitti ekranda.Tekrar kapat aç falan yaptım windows onarılıyor falan dedi açıldı ama yinede verdim geri. Muhtemelen laptopa bi format çekip tekrar satarlar.
Ara
Temmuz ayında

https://www.monsternotebook.com.tr/abra/...epi1Y-0OM8

Şu Monster laptopu almıştım.1 hafta içinde bana dayanamayıp bozulmuştu ve geri iade etmiştim.Benim aldığım günlerde fiyatı 4300 TL idi ve içine 350 TL ye Windows 10 yükletince 4650 TL olmuştu.Bide kredi kartına 6 taksite %6 vade farkı ile fiyatı 4900-5000 civarına çıkmıştı.Aynı laptopu yarın gidip tekrar alacaktım ama umutsuz bir biçimde son kez Vatan Bilgisayardaki MSI fiyatlarına bakayım dedim ve şu linkteki bebeği gördüm ;

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gf72-...b-w10.html

Hem GTX 1050Ti hem ek olarak 128 GB SSD içeriyor. Ayrıca MSI yani :D . Windows 10 fiyata dahil ve ayrıca kredi kartına 6 taksite vade farkı yok. Ve sadece 500-600 TL lik bir fark var.
Anlayacağınız iyiki o laptop donmuş,iyiki iade etmişim ve iyiki iade ettikten sonra Kadıköye gidip yenisini almaya üşendiğimden bu kadar zaman geçirmişim diyorum şimdi :D
Yalnız tek problem içine yükledikleri Windows 10'un 32 bit olma ihtimali.Sitede belirtilmemiş ne olduğu. Kısıtlama parametrelerinde windows 10 / windows 10 64 bit ayrımı var ve 64 bit olarak yalnızca 1 tane bilgisayar koymuşlar.Diğerleri için 32 bit yazmıyor ama 64 bitte yazmıyor çözemedim.

Neyse asıl merak ettiğim Vatan Bilgisayar çokta sevilen ve müşteri memnuniyetinin çok olduğu bir firma gibi durmuyor. Siz olsanız alırmıydınız burdan ?
Ara
Vatan Mediamarkt Teknosa Gold Hepsiburada Kliksa gibi yerlerden milyarlarca lira alışveriş yaptık. Hepsi de güvenilir yerlerdir. Her türlü sorununa da yardımcı olurlar. Şimdiye kadar anlaşamadığım veya sıkıntı çıkartan olmadı.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vatan gibi perakende firmalarda diğerlerine oranla daha az sorun yaşarsın. Hepsiburada’dan falan direk sitenin kendi stoğunda olan ürünler hariç uzak dur.

Bu arada PUBG’den sonra 8gb ram devri bitmiş dedim direk.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-10-2017, 05:57)Awake : Vatan gibi perakende firmalarda diğerlerine oranla daha az sorun yaşarsın. Hepsiburada’dan falan direk sitenin kendi stoğunda olan ürünler hariç uzak dur.

Bu arada PUBG’den sonra 8gb ram devri bitmiş dedim direk.
Zaten internet üzerinden böyle büyük şeyler almamaya dikkat ediyorum. Mesela monster laptop için bile kalktım 2 saat gidiş 2 saat geliş süren bir yolculuk geçirdim bide 2 saat bilgisayarın hazır olmasını bekledim :D

8 GB şimdilik beni karşılar. Kütüphanemde olupta pc eski diye oynayamadığım her oyun için yeterli.
Yeni oyunlar için ilerde ram ekletirim. 2 ram slotu var sanırım. Bi tane daha 8 GB veya 16 GB takabilirim.
Ara
Vatan Bilgisayara gittim ve dediğim MSI modelini alacaktım.Ama kasasını beğenmedim.Zaten ucuz olmasının kasadan kaynaklandığını tahmin etmiştim.
Çalışanlar bana HP Omen önerdiler. Verdiğim MSI a ek olarak 256 GB Samsung Evo SSD ve fazladan 8 GB ram vardı. Ayrıca kasası falan çok sağlam geldi gözüme.Ayrıca 500 TL daha ucuzdu.Çalışanlara uyup makineyi satın aldım :D
HP,Acer,Casper gibi bilinen markaları almayacaktım ama bu model içime sindi. Şu ana kadar sıkıntı yok.

SSD denen şey mükemmelmiş gerçekten. Bu kadar hızlanacağını sanmıyodum.
Ara
Sen şimdi masaüstü ama hazır sistem mi aldın? Ben laptop alacaksın sanıyordum. Hazır sistem almak hata.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
@Sübaşı

Hayırlı olsun.

Bir daha ki sefere güzel bir masa ve özenle topladığın bir masaüstü pc öneririm. Laptop alışanları için bırakması zor bir alet, ama masaüstünün rahatlığının 10'da 1'i yok inan. Kasayı açıp tozlardan temizlemektir, termal macun değiştirmektir, özenle günlerce araştırıp içinin sindiği parçaları cerrahi bir dikkatle montelemektir, güzel koltuğuna oturup 24' monitörün ve tam elinin altına uyan klavye ve mousedır, masaüstü çok ayrı bir zevktir. Kullananlar zaten anlayacaktır ne demek istediğimi.
Ara
(21-10-2017, 19:29)Kurt Knispel : Sen şimdi masaüstü ama hazır sistem mi aldın? Ben laptop alacaksın sanıyordum. Hazır sistem almak hata.
Hayır.Masaüstü alacak olsam hazır almazdım tabiki.

(21-10-2017, 19:29)Awake : @Sübaşı

Hayırlı olsun.

Bir daha ki sefere güzel bir masa ve özenle topladığın bir masaüstü pc öneririm. Laptop alışanları için bırakması zor bir alet, ama masaüstünün rahatlığının 10'da 1'i yok inan. Kasayı açıp tozlardan temizlemektir, termal macun değiştirmektir, özenle günlerce araştırıp içinin sindiği parçaları cerrahi bir dikkatle montelemektir, güzel koltuğuna oturup 24' monitörün ve tam elinin altına uyan klavye ve mousedır, masaüstü çok ayrı bir zevktir. Kullananlar zaten anlayacaktır ne demek istediğimi.
Teşekkür ederim.

12 senedir masaüstü kullanıyorum. Her parçası ayrı olduğu için rahattı. Şimdi bu bilgisayara bağlı klavyeye alışmaya çalışıyorum.
12 sene içinde 5 sene bir 7 sene bir olmak üzere 2 bilgisayarım oldu.İkiside hazır alınmıştı. İkisininde 1 kez bile içini açmadım.İçindeki parçalardanda pek anlamam zaten açsaydım bozardım muhtemelen :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.