Sohbet: AoE4 - Genel Sohbet: Muharebe Meydanı
aoe4.png
Age of Empires IV - Genel Sohbet
Age of Empires IV ile ilgili, ayrı konu açılması gerekmeyecek tarzda sohbetler ve tartışmalar bu konu altından gerçekleştirilebilir. 
Bu konuyu, bölümde mevcut bir başka konunun yerine kullanmamaya özen gösterin.
tTRiYax.png
Ara
PC Gamer tarafından Age of Empires IV'ün iyi gelişme kaydettiği ve Microsoft'un bu yıl içinde oyun hakkında konuşacağı söylenmiş.

https://www.pcgamer.com/age-of-empires-4...this-year/
tTRiYax.png
Ara
14 Kasım'da Londra'da düzenlenecek olan X019 etkinliğinde Age of Empires IV ile ilgili yeni bilgilerin paylaşılacağı duyuruldu.

https://twitter.com/AgeOfEmpires/status/...89/photo/1
tTRiYax.png
[+] 2 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-08-2019, 21:33)reddga : 14 Kasım'da Londra'da düzenlenecek olan X019 etkinliğinde Age of Empires IV ile ilgili yeni bilgilerin paylaşılacağı duyuruldu.

https://twitter.com/AgeOfEmpires/status/...89/photo/1

"Im Zuge von Inside Xbox wird Microsoft dann auch **erstes Gameplay zu Age of Empires 4** mit der Öffentlichkeit teilen."
"Age of Empires 4'ün ilk oynanış görüntüsü Xbox Inside etkinliğinde halkla paylaşılacak."

Aaron Greenberg (Xbox pazarlama departmanı başkanı?) Alman GameStar sitesiyle yaptığı konuşmada bahsetmiş.

Kaynak: https://www.gamestar.de/artikel/age-of-e...48090.html
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
X019 etkinliğine sayılı günler kaldı. Xbox tarafından dün paylaşılan tweet'te Age of Empires (IV) için ufak bir gönderme yapılıyor.

"This year’s #X019 event will be one for the ages."

https://twitter.com/Xbox/status/1193891128266960896

2 yıl sonra oyun hakkında yeni bilgiler, hatta bir oynanış videosu sonunda görürüz umarım.
tTRiYax.png
Ara
Reddit'te bir kullanıcı perde arkası adlı videoda gösterilen oynanışı yakınlaştırarak atmış.

https://old.reddit.com/r/aoe4/comments/d...he_scenes/
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Surlar baya büyük gözüküyor acaba üniteleri surların üzerine yerleştirebilecekmiyiz
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-11-2019, 21:33)Rzenma : Surlar baya büyük gözüküyor acaba üniteleri surların üzerine yerleştirebilecekmiyiz

Oynanış videosu yapılan açıklamalara göre evet.
hby6qc.gif
Ara
https://www.pcgamer.com/age-of-empires-4...KILo3kBvbM

AOE 4 son duyuru :)
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
Ara
Oyunun en geç bu senenin son çeyreğine kadar çıkacağını düşünüyorum. Oyun denge ve güzelleştirme aşamasına geçmiş. Elde oynanabilir bir oyun olduğu için bu aşama çok uzun sürmez.
Ara
Age of Empires 2 ve Age of Empires 3 oyuncularını bu oyun altında toplayabilirler mi sizce ?
Ara
AoE4 ve AoE2 arasındaki benzerlikleri gördükçe bu oyuna olan merakım iyice söndü. AoE4'ü oynamak için kendimde pek bir sebep göremiyorum. AoE2 Definitive Edition'ı oynamaya devam etmem daha mümkün görünüyor hele ki oyun yeni içerikler almaya devam ederken. Bunları daha AoE4'ün fiyatını vs görmeden söylüyorum ki fiyatı tahminimce oynama ihtimalimi iyice düşürecektir.
tTRiYax.png
Ara
Katılıyorum. Ben de modern çağ yada gelecekte geçen bir oyun bekleyenlerden biriydim :) AoE oyunlarına sahip olanlara indirim yaparlar umarım.
Ara
AoE4'ten ben de ilk tanıtım videosu düşmeden önce, AoE3'ün geçtiği dönemden ilerde bir şey bekliyordum. Ancak şu halinde de bir sıkıntı görmüyorum.

Açıkçası gameplay trailer videosunu izledikten sonra benim hoşuma gitti. Fragmanda görebildiğim kadarıyla Moğollar gerçekten de göçebe gibi takılabiliyor, sık ormanlarda kelimenin gerçek anlamıyla pusu kurulabiliyor, surların üzerinde savaşılabiliyor, videonun sonunda gördüğüm sahnede yamulmuyorsam efsanevi wololo rahibi, sadece bir kişiyi değil, alanına giren herkesi convertledi. Beni cezbetti gördüklerim. Çıkınca satın almayı düşünüyorum.

Sonbahara kadar cilalamaya devam ederler. Son sözü çıktıktan sonra söylerim.
76561198034761601.png
Ara
Ağır bir AoE2 bağımlısı olarak grafik umrumda değil. Fakat 2021 yılında bu grafikler ve berbat animasyonlarla fiyasko bir oyun olacak gibi duruyor.
Multiplayere yönelik eklentileri beğendim. Mesela Scoutlarla geyik avlayıp bunu Town Centera işçiler için taşıyabilmek güzel fikirler.

Lakin oyun AoE3'e gelmiş bir Mod gibi. AoE2 devrini AoE3'e birkaç mekanik eklenip orantısız bina/unit kompozisyonu ile önümüze serilmiş. İleride düzgün gameplay videoları gelecektir, umarım oynanış Aoe2'deki kadar kolay ve akıcı olur. En azından ekonomi sistemi Aoe3 gibi kolay değil, Aoe2 gibi olmalı. Tek bir Mill yapıp içine işçi doldurmamalıyız.
Ara
Son çıkan stronghold oyunlarına benzettim ben. Açıkçası ortaçağ o kadar kötü bir seçim değil. Özellikle aoe3 den sonraki dönemler artık yavaştan ww1 e geliyor ki coh oyunlarına dönerdi o şekilde. Zaten yapacak pekte fazla zaman dilimi kalmamıştı açıkçası. Benim fikrim direk hiç aoe4 e bulaşmayıp tamamen farklı bir türde strateji oyunu yapılmasıydı. Neyse mevcut oyuna gelirsek benim pek hoşuma gitmedi görüntüler çizgifilm gibi duruyor ve cidden aoe2 de varken bunu almam.
giphy.gif
Ara
AOE_4_Wallpaper_02_489a475aa2.jpg?width=785&height=442
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu oyundan beklentilerimi düşük tutuyordum ama bugünkü etkinlikle birlikte beklentilerim daha da azaldı. AoEII'den yeterince farklı olabilecekse Orta Çağ'da geçmesi benim için sıkıntı değil fakat oyunu duyurduklarından beri AoEII'den ayrı bir oyun olmayı hak edecek kadar farklı bir yanını göremedim. Ben 16 yıldır beklenen AoEIV'ün AoE2,75 olarak çıkmasını istemiyorum. Umarım beklediğim farklılığı sağlarlar.
IbnE9P2.gif
Ara
Ben anlamıyorum Uzay çağımı bekliyordunuz neden beğenmediniz oyunu gerçekten ilginç bence mekanik ve grafikler hoş duruyor burada tek derdiniz balance olmalı bence
Ara
(11-04-2021, 00:07)gLo1NN : Ben anlamıyorum Uzay çağımı bekliyordunuz neden beğenmediniz oyunu gerçekten ilginç bence mekanik ve grafikler hoş duruyor burada tek derdiniz balance olmalı bence

Tek derdimiz denge olacaksa neden yeni bir oyun yapıyorlar ki, ellerinde bunu sağlayabilecekleri farklı çağlarda geçen 2 de değil 3 tane oyun var.

Oyunu beğenmedim ya da umudumu kestim diyemem ama beklediğimi bulamadığımı söyleyebilirim şimdilik. Oyun mekaniklerini büyük oranda görmedik henüz, gördüğüm şeyler arasında gözüme batan tek şey atlıların saldırıları. Grafikler ve animasyonlar gerçekten mobil oyun seviyesinde görünüyor, neden böyle bir karar aldılar bilmiyorum ama umarım bu konuda fikirlerini değiştirip üzerinde biraz daha çalışırlar.
[+] 4 üye GespensterPanzer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.