Sohbet: EU4 - Genel Sohbet: Kralın Konseyi
Dün aylar sonra girdim de 3 saatte ancak bir arpa boyu yol ilerleyince sıkılıp bıraktım. Nasıl oynamışım sıkılmadan 1500 saat. Yaşlandık mı nedir. Vakit kaybı geldi. O sürede açar adamakıllı bir film izlerdim dedim ve oyunu sildim.

Yalnız şu provoke revolt ne şahane mekanikmiş. Bu mekanik olmadan nasıl oynamışız senelerce.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
vakit kaybı gibi gelebilir de oyunu silmek garip tek başına oynarsan sıkılırsın zaten
€20
[+] 1 üye Aiakos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şu an canım deli gibi Eu4'te Provence oynamak istiyor ama kendimi tutuyorum.
Sınav senesi geçsin inşallah o zaman....
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İspanya'da bayram olduğu için günlük yok. Önümüzdeki hafta günlük olacakmış ancak ondan sonraki günlük 1 ay sonra gelecekmiş.
ispanyadaki bayram isveç firmasını niye etkilesin ki ? ayrıca 1 ay ara koymaları güzel belki etkileyici bişeyler öğreniriz
Ara
EUIV geliştirme ekibi İspanya'da çalışıyordu sanırım artık.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aylar sonra dün oyuna girip bir kaç saat oynama fırsatım oldu. Maalesef CK3'ten sonra dönüp oynayınca aslında oyunun ne kadar eskimiş olduğu yüzüme çarptı. Haritası bile o kadar eski nesil geldi ki çekilecek şey değil oyunu kapattım. Hani olmaz ama bu saatten sonra çok iyi bir yama ile oyunu dengeleme bakımından toparlarlarsa bile haritanın eskiliğinden dönüp oynayacağımı sanmıyorum. Kuruduk artık EU5 çıkar Paradox. :'(((
[+] 5 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oynadıkça oyunun ilk sürümlerini düşündüm son bir kaç gündür.
Ne dertti anasını satayım ya. Yüzdesel olarak çıkıyordu isyanlar ve sürekli çıkıyordu. Bunu adam etmeleri bile ne kadar zaman aldı.
Fleet basing rights alarak Fas'tan Amerika'ya koloni atabiliyorduk Osmanlı'yla.
Daha neler neler.
Oyun acayip ilkeldi ilk çıktığında. Geldiği yeri gördükçe çocuğum büyümüş gibi hissettim. Hüzünlendim.
Oyun ilk çıktığından beri oynuyorum belki de. İlk oynadığımda "bu ne biçim oyun" demiştim ama sardıkça sardı garip bir biçimde.
Öyle içimi dökmek istedim.
Ve fark ediyorum ki 5-6 sene sonra bile hala bilmediğim bir şeyler öğreniyorum oyundan, hem tarihsel ve coğrafi olarak hem de oyunun kendisiyle alakalı.
Bu çok iyi bir şey ve oyunu da oynama isteğini de canlı tutuyor.
[+] 2 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eu4'e ait 35 fragmanı (dlc fragmanları falan) arka arkaya izledim; tespitim var.
Hiçbir fragmanda Cossacks kadar uğraşmamışlar fragman için. Cossacks'ta ise Türklere sövmek paha biçilemez olduğu için hiç olmadığı kadar fragman kasmışlar. Arka arkaya siz de 35 fragmanı izlerseniz görürsünüz.

Bir de şeyi soracağım; bu Paradox senede 2-3 dlc çıkarırken niye 2020'de tek dlc'de kaldı? Yeni stüdyo yüzünden diye düşünüyorum ama bu konuda bir bilgi var mı? Hala daha da yeni bir dlcnin duyurusu yapılmadı.
Ara
2-3 DLC çıkarılan senelerde eşzamanlı destekledikleri 3 oyun vardı, şimdi 5 oyun var.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(04-01-2021, 20:54)alpth : Eu4'e ait 35 fragmanı (dlc fragmanları falan) arka arkaya izledim; tespitim var.
Hiçbir fragmanda Cossacks kadar uğraşmamışlar fragman için. Cossacks'ta ise Türklere sövmek paha biçilemez olduğu için hiç olmadığı kadar fragman kasmışlar. Arka arkaya siz de 35 fragmanı izlerseniz görürsünüz.

Kesinlikle. Eminim ki Paradox'da bu fragmanı yapan kimseler, her gün bu fragmanı izleyip ''Nasıl küfrettik ama Türklere!'' diye gülüyorlardır. Paradox firmasının binasını basmalı,İsveç'e ambargo uygulanmalı.

Neyse,şu saçma komplo teorilerini bırakın bence. Tarihite olan bir olayı fragmanda yansıtmışlar sadece. Etik mi...Bilemem ama Paradox'un niyetinin kötü olduğunu hiç sanmıyorum.

Türkleri kötülemek istiyorsalar bu fragmana gerek de yok ayrıca. Oyunda Osmanlı'yı event vs. ile çok kötü gösterebilirlerdi...
Ara
Paranoyayla yaşamak zor değil mi?
Ara
(06-01-2021, 21:44)Defterdar :
(04-01-2021, 20:54)alpth : Eu4'e ait 35 fragmanı (dlc fragmanları falan) arka arkaya izledim; tespitim var.

Kesinlikle. Eminim ki Paradox'da bu fragmanı yapan kimseler, her gün bu fragmanı izleyip ''Nasıl küfrettik ama Türklere!'' diye gülüyorlardır. Paradox firmasının binasını basmalı,İsveç'e ambargo uygulanmalı.

Neyse,şu saçma komplo teorilerini bırakın bence. Tarihite olan bir olayı fragmanda yansıtmışlar sadece. Etik mi...Bilemem ama Paradox'un niyetinin kötü olduğunu hiç sanmıyorum.

Türkleri kötülemek istiyorsalar bu fragmana gerek de yok ayrıca. Oyunda Osmanlı'yı event vs. ile çok kötü gösterebilirlerdi...
Bak açıkçası hiç de umurumda değil sövüp sövmemeleri. Zaten her gün bize sövenleri dert etseydik derdimizden uyuyamazdık.
Tespit yaptım sadece. O kadar fragmanı arka arkaya izlerken bu kadar çabanın sadece Türklere sövülen bir fragmanda olması dikkat çekiyor.
Avrupa'da Amerika'da political correctness hüküm sürdüğü için zaten açıktan küfretmelerini beklemiyoruz. Hoş ben de kasti olarak Türklere sövmek istediklerini düşünmüyorum ama adamların içlerinde yatıyor. İlber'in bununla ilgili güzel bir sözü vardı; "bir Avrupalı binbir gece masallarının çevirisini bulursa alır zevkle okur. Hafız'ı zevkle okur ama bir Türk onun için sadece kafa kesen bir barbardır. Bunun da derin kökenleri vardır, kolay değişmez" diye.
Neyse dediğim gibi umurumda da değil zaten ki zaten Kazakların mektubu da tarihi bir gerçeklik değil, 19. yüzyılda Slavofiller tarafından uydurulmuş bir saçmalık.
Tek diyebileceğim eu4 fragman listesini arka arkaya izlemen, eminim ki sen de fark edeceksin en çok ona emek harcandığına. Çav.

(07-01-2021, 01:00)tahr1bad : Paranoyayla yaşamak zor değil mi?
Erkeklik organımda değil küfredip küfretmemeleri.
Kim olduğumu bilmeden yorum yapmak güzelmiş ama. Tek mesajımı görüp.
Ara
İşim gücüm yok dandik bir fırmanın dandik bir oyunun daha dandik ek paketlerinin fragmanlarını izleyip, kalitelerini karşılaştırıp art niyet var mı,yok mu onu araştıracağım. :d
Ara
(07-01-2021, 17:27)Defterdar : İşim gücüm yok dandik bir fırmanın dandik bir oyunun daha dandik ek paketlerinin fragmanlarını izleyip, kalitelerini karşılaştırıp art niyet var mı,yok mu onu araştıracağım. :d
Tabii normal zamanlarında strategyturk te takılmayıp atom parçaladığın için haklısın. Aman banane, ne yaparsan yap.
Ara
Öncelikle sormak isterim: Ne bu hiddet,bu celal? :smile:

Vaktimi boş geçirdiğimi nereden biliyorsun acaba? :think:

Atom parçalamıyorum ama vaktimin çoğunda geleceğim için uğraşıyorum. Size tavsiyem insanlara karşi suizan beslemeyin. Forumda takılmama bakıp ,ki son zamanlarda forumda çok az vakit geçiriyorum, genel hayatımı yargılaman... 

Ayrıca üstte tahr1bad'ı 'Kim olduğumu bilmeden yorum yapmak güzelmiş ama. Tek mesajımı görüp.' diye eleştirip bana karşı benzer muamele yapman...İronik.  :smiling:
Ara
(07-01-2021, 21:28)Defterdar : Öncelikle sormak isterim: Ne bu hiddet,bu celal? :smile:

Vaktimi boş geçirdiğimi nereden biliyorsun acaba? :think:

Atom parçalamıyorum ama vaktimin çoğunda geleceğim için uğraşıyorum. Size tavsiyem insanlara karşi suizan beslemeyin. Forumda takılmama bakıp ,ki son zamanlarda forumda çok az vakit geçiriyorum, genel hayatımı yargılaman... 

Ayrıca üstte tahr1bad'ı 'Kim olduğumu bilmeden yorum yapmak güzelmiş ama. Tek mesajımı görüp.' diye eleştirip bana karşı benzer muamele yapman...İronik.  :smiling:
Bak önce sen geldin bana dalga geçer gibi yazdın madem bu kadar dandik bir oyun seni alakadar etmiyor niye üzerine alınıp ilk sen cevap verip de uzatıyorsun.
Neyse dediğim gibi ne yapıyorsanız yapın, genel sohbet konusu diye yazayım dedim dikkatimi çeken bir şeyi birisi geldi kafa bulur gibi "isveçe ambargo" bilmem ne yazdı diğeri paranoyak yazdı, ne desem bilmiyorum.
Ara
O zaman dans hocam gereksiz uzatmaya gerek yok burası forum tartışma yeri değil. Herkes kendi fikrini beyan edebilir.
[+] 2 üye BigUnicorn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yeni günlük nerde
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sanırım ileride ülke renklerini değiştirebileceğiz.

https://www.facebook.com/ParadoxInteract...4145274575
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.