Sohbet: Oyun Sohbetleri #2: Oyunları %100 Olana Kadar Oynamak
st-oyun-transparan.png

Oyun Sohbetleri #2: Oyunları %100 Olana Kadar Oynamak

Strategyturk Oyun Kulübü tarafından düzenlenen Oyun Sohbetlerinin ikincisine hoş geldiniz.
Bu konuda başarımları dahil yapılacak bir şey kalmayana kadar oyunları oynamak hakkında konuşacağız.
Bir sonraki oyun sohbet konusunda konuşulmasını istediğiniz konuyu Oyun Sohbetleri Konu Dizisinde belirtebilirsiniz.

oyun-ayrac.png

Tek kişili hikayeli oyunlardan online oyunlara hemen hemen her oyunun bir "%100" yaparak tamamen bitirilme durumu vardır. Elbette online oyunlarda bunun sınırı oldukça yüksektir. Örneğin mobalar için her kahramanı satın almak veya kart oyunları için oyundaki her karta sahip olmak; bunların üstüne oyundaki en yüksek dereceli lige ulaşmak gibi örnekleri daha da genişletilebilir. Ayrıca bu oyunların sürekli güncelleme aldıklarını da hesaba katarsak %100 yapılsalar bile bir süre sonra gelen yeni içerikler ile tekrardan oynamak gerektiğini unutmayalım. O yüzden bu konuda daha çok online olmayan oyunları %100 yapmaktan bahsedeceğiz ama online oyunlar hakkında da söyleyecekleriniz varsa yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

2.png

Hepimizin bir şekilde bitirdiği oyunlar vardır. Genel olarak oyunun ana hikayesini tamamladığımızda oyunu "bitirmiş" kabul edebiliriz. Ama ana hikaye kadar, hatta belki de daha çok vaktimizi alacak yan görevleri unutmamak lazım. Yan görevleri de yaptık diyelim peki ya başarımlar? Oyun içi başarımlar ve özellikle Steam başarımları bir oyunun %100 olması için önümüzdeki en büyük engellerdir desem yalan olmaz. Başarımların zorluğu bir yana, bazıları o kadar gereksiz ki bunlara ayrılan zamana gerçekten değer mi diye insan düşünmeden edemiyor.

3.jpg

Bu konuda aklıma gelen en ilginç örnek GTA San Andreas oldu. Milletin arabasını çaldığımız, çetelerle savaştığımız ve bankalar soyduğumuz oyunda "Oyundaki tüm at nallarını topla." şeklinde bir görev çıktığında niye dedim, niye böyle uğraştırıcı ve oyunla ilgisi olmayan bir şeyi yapayım dedim. İşin ilginci, tüm at nallarını topladığımızda ne ödül kazanacağımız da yazmıyordu (ya da ben hatırlamıyor da olabilirim). Merak edip az önce baktım ama spoiler olmaması için buraya yazmayacağım. İsteyen Google amcaya sorabilir. Neyse ödülü açıkcası beni hiç cezbetmedi. Tüm at nallarını internetten bakarak bile toplamak bayağı vakit alacak bir iş. Bu verdiğim örnek oyunun %100 olmasındaki zor adımlardan sadece biri ve bunun gibi örnekleri daha da sıralayabiliriz.

Varsayalım ki oyunu cidden %100 yaptınız. Daha fazla yapılacak bir şey yok. Peki daha sonra bu oyunu tekrar oynar mısınız? Şahsen bir oyunu %100 yapsam geri dönüp tekrar oynamam diye düşünüyorum. İlk oynayışımda %100 yapmaya odaklanmam, belki ikinci veya üçüncü oynayışlarımda eğer gerçekten değeceğini düşünüyorsam %100 yapmaya çalışırım ama bunun için sonunda çok iyi ödülleri bulunmalı. Yeni bir oyun için mekan, silah veya karakter aklıma gelen ödüller. Kozmetik ödülleri online olmayan oyunlarda gereksiz buluyorum.

4.png

Peki siz oyunları %100 yaparak bitirmeye çalışır mısınız? Eğer yapıyorsanız bundan kazandığınız ödüller ile tatmin oluyor musunuz yoksa sadece %100 olmasını bilmeniz yetiyor mu? Ne gibi ödüllerin olmasını tercih edersiniz?

oyun-ayrac.png

Sohbet Başlıkları
%100 Yaparak Bitirdiğiniz Oyunlar
Oyun İçi Başarımlar
Harcanan Zamanın Değeri
Tatmin Edicilik ve Verilen Ödüller
Tekrar Oynanabilirlik

oyun-ayrac.png

tTRiYax.png
[+] 4 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok sevdiğim ve tekrardan oyunamak istediğim oyunlarda %100 yapmaya kastığım oluyor. Ama ödül ne olursa olsun pek başarabildiğimi söyleyemem.
Ara
Genelde total war oyunlarını ve hikayesi az olan oyunlarda bunu deniyorum. Total war oyunlarını oynarken kendimi kaybettiğim için bu uzun sürüyor tabikide.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Küçükken PS1'de oynadığım ve çok sevdiğim Crash Bandicoot serisi bilgisayara çıktığında 3 oyununu da %100'e getirene kadar oynamıştım. Evet çok uğraştırıcı ve bazen çıldıracak gibi olsam da bunu yapmaktan zevk almıştım. Harcadığım zamana değer miydi? Değmezdi muhtemelen :) Steam'de oynadığım oyunlarda olabildiğince başarımları kazanmaya çalışırım. Bazı oyunların hikayesini bitirdikten sonra başarımları almak için oynanması gereken yerlere geri dönerim.

Gözlemlerime göre Ubisoft bu başarım işindeki ödüllendirmeyi iyi yapıyor diye bilirim. Kulüp mücadelelerini tamamladığımızda bir başarım açılıyor ve başarım ile birlikte Ubisoft'un Club Units isimli para birimi gibi bir ödülünü kazanıyoruz. Bunu da oyun alırken indirim olarak ya da Kulüp Ödülleri'nden oyun içi şeylere harcayabiliyoruz.
76561198034761601.png
Ara
Benim için bu sorunun cevabı oyunu oynadığım platform ve ne kadar beğendiğime bağlı. %100 yapmak için gereken şartlardan tamamen bağımsız. Steamde oynarken %100 yapmaya uğraşmam, achievement penceresi bana halen kalıcı bir şey değilmiş gibi hissettiriyor, konsollar bu işi kupayla vs. daha iyi beceriyor.
Ara
Steam başarımları ciddiye alınmayacak kadar dandik olduğu için Steam'da pek başarım kasmıyorum ama PlayStation'da oynadığım oyunlarda %100 yapmaya kastım hep.

God Of War
Horizon Zero Dawn
Middle Earth Shadow of War
Devil May Crydan bazıları
Tomb Raider serisi diye uzayıp gider liste. Şuan hatırlayamıyorum çoğunu.

Asıl konuya gelirsek; %100 tamamlamak gerçekten tatmin edici ama buna değmeyen çok oyun var. Kimi oyun tek seferde değil birden fazla kere oynamanızı gerektirir. Kimi oyun fazla gereksiz şeylerle uğraştırır. Benim kıstasım bi oyunu 100 saatte %100 yapamıyorsanız bişeyler ters gidiyor demektir. Zaten strateji-simülasyon oyunlarında %100lemek diye bir şeyin olmaması lazım. Adı üstünde sandbox oyun türü. Oyunun konsepti bitmemesiyken nasıl %100 bitti diyebiliyorsiniz ki? Bi oyunu %100 bitirmiş olmak demek o oyunda yapılabilecek her şeyi ve fazlasını yapmışsınız demektir. EUIV'de tüm başarımları yapan birisi her ülkeyle oynamış olur mu? Hayır tabiki. Neye göre kime göre %100. Strateji-Simülasyon türünde başarım olayına takılmayın derim. Gerçekten bitebilen oyunlarda başarım kasmaya odaklanın.

Başarımları yapmanın ödülü çoğu zaman değmiyor evet. Buna katılıyorum. Her şeyde de karşılık beklemeyin, ne diyeyim.

GTA'daki at nalı muhabbetine de bi parantez açmak istiyorum. Bulmak biraz zor ama oraya gelene kadar jetpack açılmış oluyor. Biraz gözünüz keskinse birkaç saatlik çabayla tüm at nalları toplanabiliyor. Ödülü de gayet değiyor bence. Oyun başındaki grafitiler de kolay. Asıl sıkıntı 2. adadaki fotoğraf çekme noktaları.

Tekrar oynanabilirlik de tamamen oyuna bağlı bir şey. Başarımların herhangi bir tekrar oynanabilirlik kattığını sanmıyorum. Tekrar oynanabilirliği olmayan bir oyunda başarım için tekrar bitirmem gerekse bitirmezdim.
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayatımda sadece Hollow Knight'ı %109 gibi bir oranla bitirmiştim. Sonrasına sıkılıp devam etmedim.
Başka hiçbir oyunu %100 yapmadım.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(23-04-2020, 22:01)altnkurt : Steam başarımları ciddiye alınmayacak kadar dandik olduğu için
Neden :think:

Geçenlerde Ori And The Blind Forest'ı %100 yaptım...Hayatımda %100 yaptığım ikinci oyun...
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Skyrimi 4-5 kere bitirdiğimden dolayı %100 bitirmemek elde değil :S

Bir de sanırım Deliver Us the Moon'u her odaya bakarak bitirmiştim.
Ara
Başarımlar yapılabilecek gibiyse uğraşırım yüzde yüz yapmak için ama havada 3 takla at geri geri sek gibi başarımları görürsem hiç uğraşmam.
Ara
Witcher 3 ve Witcher 2'de ya yapmıştım ya da çok yaklaşmıştım çok oldu oynayalı, Mass Effect 2 %90 küsürlerde kalmıştı, AC 2 ve AC Brotherhood %100 bitirdiğim için kendimle gurur duyduğum oyunlardır birde Skyrim saatlerce oynadım ama hiç bir zaman %100 yapamadım çok denedim ancak artık bunun imkansız olduğuna inanıyorum. Fallout 3, Fallout New Vegas ve Fallout 4'de hiç dikkat etmedim ama onlardada %90 seviyelrrime getirdiğime inanıyorum. Genel olarak bir oyundaki her şeyi görmeye görevden göreve koşturmaya bayılıyorum ama oynadığım oyun türleri %100 yapmama izin vermiyor.
Ara
%100 Yaparak Bitirdiğiniz Oyunlar
Henüz hiç bir oyunu 100 de 100 bitirmedim ama yaklaştığım oyunlar oldu özellikle Ac 4 %92/96 arasında bitime oranı ile bitirdim kala şeyler ilgimi çekmediği için uğraşmadım ayrıca Tomb raider 2013 ü de %88 ile bitirdim normal zorlukta ve buda beni tatmin etti. bölgelerin toplandıkça renk değiştirmesi olayı yüzünden ac 4 tte çok uğraştım ve tüm haritayı sarı renk görmek hoşuma gitti

Oyun İçi Başarımlar
ilgimi çeken başarım olursa kasmaya çalışıyorum

Harcanan Zamanın Değeri
bence değiyor tatmin olmuş hiassini bana veriyor

Tatmin Edicilik ve Verilen Ödüller
verilen ödüller çoğu zaman ufak olsa da güzel özellikle steamda nadir başarımlar vitrini kullanırsanoız nadğir başarımları sergielemek güzel oluyor

Tekrar Oynanabilirlik
eğer farklı bir karakter, farklı bi son yoksa ve de sevdiğim bir oyun değilse uğraşmam bile
Ara
Oyun içi başarımlarla ilk alakam HOI4 ile oldu. Oyuna girdiğimde ulaşmak istediğim kesin bir hedef olduğu için hoşuma gidiyordu,; büyük bir kısmını tamamladıktan sonra geriye en sinir bozucu başarımlar kaldı, tamamen şansa dayalı ya da imkansıza yakın başarımlar, o andan sonra da bıraktım başarım odaklı oynamayı. HOI4 dışında başarımları tamamlamaya çalıştığım tek oyun da Age of Empires 4 oldu, aynı zamanda %100 yaptığım tek oyun (Zup'u saymazsam). Bunların dışında başarımların varlığı genel olarak hoşuma gidiyor ama kovaladığım bir şey değil, steam pop-up'ı gözüktüğünde ara yüzü açıp başarımın içeriğine bakıyorum o kadar.
[+] 1 üye Athule nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.