StarCraft - Protoss Birim Rehberi
#1
TEQOFLXOSFXI1581557185208.png

Bu rehberde Protoss Irkının birliklerinin genel özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Birliğin ResmiBirliğin İsmiBirliğin Özelliği
Protoss_Probe.png Probe Protossların işçi birimidir. Nexus binasından üretilebilirler.
Protoss_Zealot_Fixed.png Zealot Protossların temel piyade birliğidir. Diğer temel birliklere nazaran daha iyi olsalar da daha pahalıdırlar.  
Protoss_Dragoon.png Dragoon Protossların temel menzilli birliğidir. Özellikle hava birliklerine karşı kullanılabilirlikleri ile öne çıkarlar.  
Protoss_High_Templar.png High Templar Protossların büyücü birliğidir. Psionic Storm yetenekleri sayesinde saldırı birliği olmayan en güçlü birliklerden biridir. Direkt hasar veremezler ama diğer Protoss birliklerini saldırı ve savunma büyüleri ile destekleyebilirler.
Protoss_Dark_Templar.png Dark Templar Protossların gizli piyade birliğidirler. Yüksek saklanma ve saldırı yetenekleri ile oldukça kullanışlıdırlar. Brood War eklentisine sahipseniz bu birimle oynayabilirisiniz.
Protoss_Reaver.png Reaver Protoss'un kuşatma silahı olan bu birlik, güçlü ama yavaştır. 
Protoss_Archon.png Archon Protossların ağır toplarından olan bu güçlü birlik, hava ve karaya saldırabildiği gibi alan hasarıyla da öne çıkmakta. Ama savunmasının çoğunluğu kalkan gücüne dayandığından EMP Shockwave gibi saldırılara karşı oldukça hassastır. 
Protoss_Dark_Archon.png Dark Archon Archon birliğinin aksine direkt saldırılar yapamayan bir büyücü birliğidir. Brood War eklentisi ile eklenmesinin yanı sıra, iki Dark Templer birliğinin birleştirilmesi ile elde edilebilir.  
Protoss_Observer.png Observer Saldırı yapamayan gizli hava birliği olan Observerler, özellikle keşif ve gözlem için kullanılırlar.
Protoss_Shuttle.png Shuttle Protossların ulaşım birimidir. İlk başta yavaş olsalar da, geliştirildikçe oyundaki en hızlı birlik olabilirler. 
Protoss_Scout.png Scout Hava birliği olmasının yanında öncelikli olarak anti-hava rolü ile ön plana çıkar. 
Protoss_Carrier.png Carrier Protossların en pahalı birliği olan bu geç dönem hava birimi zırh, can, kalkan ve saldırı menzili bakımından oldukça üstündür.
Protoss_Interceptor.png Interceptor Carrier biriminde üretilip havalanan bu küçük hava birlikleri, oyuncu tarafından kontol edilemez ve Carrier biriminin hedefine saldırır. Bir Carrier ancak bunlardan aynı anda dört tane bulundurabilir ama bu sayı geliştirmeler ile sekize kadar çıkartılabilir.
Protoss_Arbiter.png Arbiter Etrafındaki müttefik birlikleri gizleyerek sanki Protoss ırkının üstün teknolojisini gözler önüne seren bu birim, uzun dolum süresi ve pek iyi olmayan hasarıyla pek kullanışlı olmasa da saldırı kabiliyetine de sahiptir. 
Protoss_Corsair.png Corsair Yüksek hızları ile baskın ve keşif için oldukça elverişli olan bu birim, alan hasarı ile de sürüler halinde gezen düşman hava birliklerine karşı oldukça etkilidir. 
[+] 3 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Dark Templar gibi birlikler daha fazla açıklanabilirmiş gibi(Counteri, counterlediği vs vs). Zira etkinlikte o birliklerle kök söktürmüştüm.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Muhtemel katliamların önüne geçebilmek için ben açıklayayım. Oyunda bazı birimlerin ve binaların Detection diye bir yeteneği var, bu yetenekle gizlenmiş birimleri tespit edebiliyorlar. Dark Templar da gizlenmiş bir birim olduğu için onu açığa çıkarmanın tek yolu Detection yeteneğine sahip binalar veya birimlerden geçiyor. Şunu da söylemeden geçmeyeyim, Dark Templar Protoss Probe'unu ve Zerg Drone'unu tek vuruşta öldürebiliyor. Bu önemli çünkü tek vuruşta ölen birimleriniz "Birimleriniz saldırı altında!" uyarısını tetiklemiyor. Bu sebeple Dark Templar işçi tacizi için biçilmiş kaftan.

Detection yeteneğine sahip birimler:
  • Protoss: Observer
  • Terran: Science Vessel
  • Zerg: Overlord
Detection yeteneğine sahip binalar:
  • Protoss: Proton Cannon
  • Terran: Missile Turret
  • Zerg: Spore Colony
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.