Stellaris Role Play MP fikri
Selamlar.

Simdiye kadarki stellaris oyunlarimizin onemli bir kismi katilimcilarin isteksizlik ve rahatsizligi ve bircogu kurucusunun (cogunlukla ben:)) uygulamalari sebebiyle basarisiz oldu. 

Farkli birseyler deneyebilir miyiz?

Tam role play maci ayarlasak ama masa basi oyunlar gibi basimizda observer durumda olacak bir GM olsa. Mesela Duman.

Ethic secimlerine gore hareket etme vb seyler olur tabiki ama ikili iliskilerde gercek zamanli olarak kararlari GM verebilir. Mesela bir taraf baska birine savas acacagi zaman, ulkesiyle uyumlu ve mantikli bir sebep ortaya koyabilir, bir hikaye ortaya koyar ve GM kabul ederse savas acar. Savas sebebi uydurabileceginiz herhangi birsey olabilir ama mantikli olmali. Bana ters bakti gibi basit birsey olmamali. 

Mesela koleci bir irk isgal ettigi ilkel kabileleri zorla calistiriyordur, bazilarini ise toptan suruyordur. Komsu Egalitaryan ulke bu uygulamanin kabul edilemez oldugunu anlatir, irklarin ozgurluk hakkindan vs bahseder ve saliverilmelerini talep eder. Sartlar gerceklesmediginde savas acar, kazanirsa soz konusu koleler salinir.  Bu sadece ornek.

Ulkeler arasi iliskilerin ne kadar gercekci olduguna GM karar verir, herturlu ikili iliskide onay aranir. GM karar verirken ulkelerin kurulus ideolojilerine ve one surdugu gerekcelere dikkat eder. 

Galaksi belli bir gelismislik seviyesine ulasinca, mesela 2300ler, GM baskanliginda galaktik meclis toplanir ve ikili iliskilerde oy hakki ile karar verme olabilir. 

Sonuc olarak milletin birbirini acimasica isgal ettigi barbar bir galaksi yerine devam eden guzel bir hikaye olusturmaya calisalim diyorum. 

Bu oyun tarzi ve gelistirme konusunda her turlu fikre acigiz

Muhtemel ilgili olabilecek arkadaslari da etiketleyeyim

@Duman
@jax61
@Aeschyli
@Ayro
@altnkurt
@Sezar
@reddga
@Justicar
@"ilber ortaylı"
@Mabella
@Menars
@unonimus
@Gurt
[+] 3 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Uzun zamandır forumda bir stellaris mpsinin kurulmasını ve onda oynamayı istiyordum ama bu tarz role play bir mpde oynayabilir miyim bilmiyorum. Yani böyle bir etkinlik benim gibi oyuna yeni başlayanlar için uygun mudur acaba?
tTRiYax.png
Ara
Role play cok oynanabilir olur mu bilemedim.etkinlik olsun uyarız her türlü
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Denenebilir ancak oyun-içi hamle özgürlüğünün kısıtlanmasından şikayetçi oyuncular olması muhtemel. Hikaye oluşturulmak isteniyorsa önemli olan şey oyuncuların türlerinin hikayelerinin az çok birbiriyle uyumlu ve konsept içerisinde olması.
Bana gore oyunun amaci kim haritayi daha fazla boyuyor degil kim daha fazla egleniyor olmali. O yuzden yikici amacli savaslar toptan yasaklanabilir. Mesela tribute dusmek baskent kaybetmek kadar kotu olabiliyor.

Herkes oyuna kendi ulke hikayeleri ve ona gore duzenlenmis irklariyla katilabilir. Kimin ne yapacagini ondan neler beklendigini degerlendirebilir GM ayrica katilimci kendine bir hedef belirleyip o yonde ilerleyebilir. Ulkelerin birbiriyle iliskilerin kisitlanmasi aslinda kendilerine bagli. Mantikli bir sey ortaya surduklerinde GMnin anlayisli davranacagini umarim. Yok efendim su adama bilmemne oyundan hirsim var, gicikim diyerek dalacaksa zaten farkeder kisitlarsin o adami.
Ara
Uygulanabilirği zor görünsede dindar kedilerimle deneyebilirim.
Ara
Finallerim var ancak bende bir kenarda robotlarımla tall gidebilirim.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Ben acikcasi 3-4 saat surecek en kucuk harita ile oynanacak one night stand tarzi oyunlardan yanayim. O gun baslansin ve o gun bitsin. Ayrica stellaris etkinliklerine baktigimizda hep yafeshan'in kazaniyor olusu ki kendisinin 1k yi askin saati var gayet normal burada vurgu genelde hep ayni kisinin kazanmasi oyuncularin mp ye katilma isteksizligi yapiyor olabilir. Burada bir muhtemel tespit yapiyorum ama bir cozum onerim yok maalesef.

Rp konusunda ise ben en rp yapilacak strateji oyunu CK2 multilerinde bile rpye sahit olmadim, burda da rp konseptinin cok yerinde olacagini dusunmuyorum.

Edit: Yukarida sadece fikir beyan edilmistir. Etkinlik nasil olursa olsun, gun ve saat uygun olursa katilim saglamaya calisirim.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Sezar kazanan kaybeden olmayacak. Hos vakit gecirme meraklisiyim aslinda.

Tek gunluk oyun iyi olurdu bence de ama bu grupdaki oyuncu;arin genel aliskanligina ters geliyor. Stellariste basarisiz rp denemeleri baska gruplarda oldu ama bence eksik olan oyun idare etme konusunda tecrubeli bi GM eksikliydi. RP kurallarini takip eden kimse olmayinca millet salip gidiyor min-max oyuna donusuyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.