Tarih Sohbet
Belki James III örneği verilebilir. XIV. Louis tarafından desteklendi. Başarılı olsaydı İngiltere, İrlanda ve İskoçya' ya hakim olabilirdi. Ünvanı da değişecekti. Alternatif tarih olarak belki Siyasi Birleşme yasasından sonra İskoçya'daki jakoben ayaklanması daha erken tarihte olabilirdi.

1708'deki adaya çıkarma yenilgiye uğramıştı, 1715' deki ayaklanmada öyle. Belki farklı olabilirdi.
Ara
İlber Ortaylı'nın bugünkü köşe yazısında tarih ile alakalı kitap önerileri var: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ilbe...i-40534954
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Reddit'te gördüğüm bir post sonrası Puyi (Qing hanedanının son imparatoru) hakkında yaklaşık 1.5 saat yazı okudum. Çok enteresan bir hikayesi var, uygun olduğumda biraz daha araştırma yapıp Tarih Ansiklopedisi bölümünde konusunu açmayı düşünüyorum.
[+] 5 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
http://www.pilliblog.com/pilli/eski-uyga...lacaksiniz
[+] 2 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ses kayıtlarının altına yazsalarmış bari ne söylediklerini, anlardık. Bu dilleri çevirme teknolojisine ulaşıldı mı bilmem ama...
Göktürkçe ses kaydında sanki "olsun" kelimesini söylüyorlardı. 
Türkçe konuşan birisinin Urartu dilini seslendiren kişi olması da şaşırtıcıydı. +1
Ara
(12-09-2017, 14:25)Dionysos : Ses kayıtlarının altına yazsalarmış bari ne söylediklerini, anlardık. Bu dilleri çevirme teknolojisine ulaşıldı mı bilmem ama...
Göktürkçe ses kaydında sanki "olsun" kelimesini söylüyorlardı. 
Türkçe konuşan birisinin Urartu dilini seslendiren kişi olması da şaşırtıcıydı. +1

Van'a yerleşmiş bir Çeçen olan Mehmet oraya gelen Arkeologlarla konuşunca şaşırıp bu bizim dilimiz demiş. Tabi inanmamışlar ama adam çaba edip çivi yazısını öğrenmiş ve metinleri ortaya çıkarmış. Kafkas-Urartu dillerinin arasındaki benzerliği büyük ölçüde ortaya çıkarmış demişti İlber Ortaylı.

http://www.sabah.com.tr/cumartesi/2011/0...-ogretiyor
Ara
Dinlerin yayıldıkları alanları kronolojik olarak gösteren kısa bir animasyon.
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu kadim dil kayıtları çeşitli film ve belgesellerden derlenmiş. Misal Hititçe olan, Haluk Bilginer'in oynadığı Hititler belgesel filminden alınmış. Diğer pek çoğu ise maalesef gerçekçi ve doğru değil.

Misal, Sümerce diye gösterilen maalesef Akadça. Akad tanrıçası İştar'a Ammi-Ditana'nın ilahisini kötü bir aksanla okuyor. Burada daha güzel okunanı var.

Ahamanişçe olarak gösterilen ise Süryanice yani Aramice. Hatta okunan şey de "Babamız" duası. Hani meşhur "Göklerdeki Babamız, adın kutsal olsun" diye başlayan dua. Ahamenişler ise İsa'dan önce yaşamalarının yanı sıra Eski Farsçanın en civcivli şeklini konuşurdu.

Grekçe ise çok kötü seslendirilmiş. Yorum yapılacak düzeyde bile değil.

Latince olanda ise "yumuşak C" ile "V" harfi sıkıntısı var. İlgili metni Kilise Latincesi dönemine göre okumuşlar. Halbuki Klasik Latincede böyle değildi.
Misal, meşhur "Geldim, gördüm, yendim" anlamına gelen "Veni, vidi, vici" sözü Klasik Latincede "Weni, widi, wiki" olarak okunurdu.

Urartuca olan ise Urartu Mehmet'in (Mehmet Kuşman) konuşmasından alınmış.
http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/20...ehmet-amca
Önünde saygıyla eğildiğim biridir. Dünyada Urartucayı bilen 38 kişiden biri olan depremzede Urartu Mehmet, Urartuları anlatan Türkçe ve İngilizce bir kitap yazıp çeşitli uluslararası konferanslara katılırken, birçok ülkeden kurs teklifi ve hakkında belgesel çekilmesi teklif edilirken bizim Kültür Bakanlığı kendisine sadece sözlü olarak "Aferin." demiş. Hiç olmazsa onu yatay bir A4 kâğıda yazsaydınız. Onu bile çok görmüşler. Neyse...

Gök Türkçe ise aslında Kazakça bir alkış. Yani Tengri inancından kalma bir dua.
Sözlerini de yazayım tam olsun :P

Kök Täñirim qoldasın --- Gök Tanrım kollasın
Jer anam Umay qorğasın --- Yer Anam Umay korusun (Bereket Tanrıçası Umay'a atfen)
Jer jarılıp şöp bolsın --- Yer yarılıp ot olsun
Jel jarılıp süt bolsın --- Yel yarılıp süt olsun (Altay mitolojisindeki Sütgölü'ne de atıf var)
Ärwağım jar bolsın --- Ecdadım(ın ruhları) yâr olsun
Kewdesi tolı ar bolsın --- Gövdesi dolu ar olsun

Yine de Antik Mısır müthişti. Emin olmamakla beraber Ölüler Kitabı'ndan alıntı olması lazım.

Bu arada Sami dillerinin seslendirilmesi ile dilbilimsel anlamda ilgilenen Ancient Semitic ve Malkibaal adlı YouTube kanallarına bakabilirsiniz.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 3 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Uluslararası Uzay İstasyonu dün 19.54'te Türkiye'de görülmüş.

Rota

DKpdjttW0AAMe9d.jpg

Uzaydan

DKpdjt2XUAAXtlB.jpg

Yeryüzünden

DKqrfQ9XUAATPwn.jpg
Ara
"Bütün buzullar erirse Dünya nasıl gözükecek?" temalı bir video.

Ara
byzantine_coat_of_arms_by_saracennegative-d7fwhe0.png

Çift başlı kartalın ortasında çemberin içinde ki simgenin anlamını bilen var mı?
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
[+] 1 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-09-2017, 13:50)Lothebork : http://www.pilliblog.com/pilli/eski-uyga...lacaksiniz

Asurca Kürtçe mi yav?
Sic Parvis Magna
Ara
@Kurt Knispel Palailogos hanedan arması.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(25-10-2017, 16:20)altnkurt :
(12-09-2017, 13:50)Lothebork : http://www.pilliblog.com/pilli/eski-uyga...lacaksiniz

Asurca Kürtçe mi yav?

Kadim Uygarlıkların dillerini şöyle saçmalıkların arasına sokanlar utansın.
Kürtçe ne? Irak bölgesindeki İngiliz manda dillerinden bir tanesi olsa gerek. Dil demeye bin sahit ister, niceleri...
[+] 4 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tarih Ansiklopedisi bölümüne Total War'daki güncel gelişmeleri takip edenlerin hoşuna gidecek güzel bir konu geliyor.
Bu akşam sitedeki işlerden zaman kalırsa Savaş Tarihi bölümünde Pön Savaşları için bir konu hazırlayacağım.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
EU4: Heart hocam biri bana neden moskova ve polonya arasıda anlaşmazlık vardı bunu açıklayabilir mi anlayamadım da sadece toprak kavgası mı din mi?
[+] 1 üye Wienaus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avrupa'da sınır komşusu olan her politik yapı birbiriyle çeşitli sebeplerden sorunlar yaşamıştır bu sorunlarda din veya sınır çatışması gibi şeyler işin çoğu zaman göstergelik sebebi olur. 1600'lı yıllarda yaşanan sıkıntılar ve beraberindeki savaşlar Polonya'nın Rusya tahtını ele geçirmeye çalışmasıyla ilgili.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.