Tarihte yapılan en büyük yanlışlar
(05-02-2017, 15:11)human : Yerleşik medeniyet kurmanın bir yolu da literatürde çöreklenme diye geçer, askeri açıdan üstün kavimler ya işgal yoluyla önceki medeniyetten etkilenirve onun mimarisinden, müziğinden de etkilenir(Osmanlı - Bizans örneği. Ya da askeri üstünlüğüyle yerleşkeyi korur ve bu menfaat ilişkisiyle beraber yönetici sınıfına dönüşür. Hititler, Asurlar, Persler, Türkler, Moğollar Orta Asya-mezopatamya ilişkisiyle medeniyet kurmuşlardır. Türklerin önceki inancı savaşçı ve atlı kavim inancıdır. Doğaya dayalı bir inanç, yerleşik yaşam biçimine uygun değil. (halen anadoluda, Türkmenlerde batıl inançlar olarak varlığını koruyor). Türkler başarılı komutanlar oldukları için ikinci tipte olduğu gibi bürokraside yer alıyorlar ancak zaten bu aşamada asimilasyon, daha hoş tabiriyle kaynaşma başlıyor. Arapların dayattığı baskı, kılıç zoruyla din değiştirme de mevcut. Kesin olan ise coğrafyanın iki din barındıracak toleransı yok, tıpkı hristiyanlığın paganlığı içine alması ve pagan inancından kalma Azizler, paskalya bayramı barındırması gibi aynı kaynaşma Türkler'in İslam'a geçişinde de olmuştur ve coğrafyada barınmak için alternatifi yok, olsaydı o olurdu zaten.

hristiyan olarakda bölgede yaşayabilirsin ama diğer hristiyanlardan yardım alıp yerli halkı zamanla kendi dinine çevirmen gerek ve ayrıca tengri olarakda bölgede yaşayabilirsin ancak tengri kültüründen hiç bir şey kaybetmemen gereki bu çok zor çünkü insanlara yerleşik kültürler daha cazip geliyo ve özelikle göçebe milletler yerleşik kültürler içinde hızlı kayboluyo ve alternatif yok çünkü buraya gelen hristiyan türk yok veya herhangi başka bir dinden tengriciler var onlarda zaten pagan oldukları için daha baskın bir din olan islama geçiyolar yani bu birazda kültürel emperyaliz ile alakalı eğer barbar vikingler gibi bizde ilk hristiyanlık ile karşılaşsak bügünde bizde öyle olacaktık büyük ihtimale
Ara
İslamiyetten çok çok önce hristiyanlıkla karşılaştık zaten.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(05-02-2017, 15:46)cemal : İslamiyetten çok çok önce hristiyanlıkla karşılaştık zaten.

ama hristiyanlığın olduğu bölgelere yerleşip orda yaşamadık islamiyeten farkı bu

aslında oldu peçenekler gibi ama onlar zaten hristiyan oldular

yada avarlar yada bulgarlar
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 15:27)Justicar :
(05-02-2017, 13:11)gardyans :
(05-02-2017, 12:47)Cpt.MacMillan :
(05-02-2017, 11:37)gardyans : Abdulhamit'in tahta gecisi ve Turklerin islami kabulu bence buyuk hataydi bu benim kisisel gorusum.

Türklerin islamiyeti akbulu ile türklere nasıl sıkıntılar çıkmış anlatır mısın  anlat da herkes bilsin ve tartışalım

4 tane kadinla evlilik mesru kilinarak kadin bir kole konununa indirilmistir. Bize 1950 yilindan bu yana anlatilan mason tarihi ile hep islamin iyi yanlarini anlattilar hic kotu ozelliklerini anlatmadilar.
Erkekler istedikleri kadar kadini cariye olarak alabilir hale geldi,  cubbeli ahmet hoca'ya gore cariye ile cinsel iliski de serbestti ustelik. Islamdan once devlet yonetiminde askeriyede onemli konumlara gelebilen kadinin artik bu yetkisi elinden alindi.

Ben tek bir sey merak ediyorum simdi hepinizim annesi kız kardesi, kızı filan var onlar bir erkegin 4'uncu karisi olsa nasil dayanabilirsiniz buna? Insanin tabiatina aykiri degil mi bu, bir insanin tabiatinda koruyuculuk olur, kiskanma olur, nasil dayaniyorlar yani?

Din adamlari islam oncesinde ayricalikli sinif degildi halktan insanlardi, oysa islamin gelisiyle birlikte din adamlari artik burjuva sinifi olmustur. Din adamlari adeta yaraticinin kendisi kadar hurmet gorebiliyor. Bakiniz menzil cemaatine, suleymancilar cemaatine,  nur cemaatine. Insanlar oralarda  tarikat liderlerinin onunde egiliyor,  secde ediyor. Bir kisi  cikip bu yaptiginiz yanlis dediginde ise muslumanlarin yuzde 99'u onu kafirlikle sucluyor. Onceden insanlar sadece Allah'a diz cokerdi hic boyle degildi.

Ha belki buna bu insanlarin yanlisi bunu islama mal  edemezsin diyenler olur. Eyvallah belki gercektem bunlar insanlarin yanlisi ama siz de bu yanlislari savunuyorsunuz, biri cikip cemaatlere en ufak bir soz soylese muslumanlarin yuzde 99'u aninda adama agiza alinmayacak kufurler ediyor.

İslamiyeti savunacak kadar dindar değilim. Ama bir kaç yazıdır dikkat ediyorum, sadece nefretle yazıyosun. Yazdıklarının hiç birinde objektiflik yok. Her hangi bir kanıtın olmadan boş keseden sallıyorsun. Yobaz, cahil, dört kadınla evlenmiş müslümanlardan hiç bir farkın yok şu yazılarınla. Yaptığın şey düşünce özgürlüğü değil, bu yaptığın sadece insanları kışkırtmak. Ben de bunda art niyet ararım.

Hocam ben islam'a karsi bir insanim. Islam reforme olup cok kadinla evlilik, cemaatcilik, tarikatcilik, etek giyen kadina hakaret etme gibi seyler kaldirilacaksa eyvallah derim o zaman islam'a karsi olmam. Hatta siz tahrik olmayasiniz diye ben de muslumanim derim etrafta. Surekli bunlar islamda yok bunlar insanlarin yanlislari deyip sonra da o yanlislari korumak icin kendini siper eden dunya kadar buyuk kitleler goruyorum ben gunumuzde uzgunum. Bunlar hic samimi seyler degil.

Ben islami secmeseydik daha cok buyuyecegimizi dusunuyorum. Bence oyle olurdu.
[+] 2 üye gardyans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 16:23)Raider41 :
(05-02-2017, 15:46)cemal : İslamiyetten çok çok önce hristiyanlıkla karşılaştık zaten.

ama hristiyanlığın olduğu bölgelere yerleşip orda yaşamadık islamiyeten farkı bu

Oralara giden hristiyan olan Türk boyları ya slavlaştı ya da gelecekte slavların egemenliği altına girdi.
İlk müslüman Türk hanı Bulgar hanıdır aslında ama halkın baskısıyla tekrar göktanrı dinine geri döndü bir süre sonra hristiyan olup slavlarla karıştılar.
Orta asyada kalıp müslüman olan Türkler bile slav hakimiyetine girdiler.
Eğer müslüman olmasaydık bugün bir Türk devleti bile varolmazdı.

Karsta okuyan arkadaşım var Türkmenistan Cumhuriyetinden okumaya gelen öğrencilerin Rusçu olduğundan yakınıyordu ... Bi de hristiyan olsaydık ohoo

Türk olmalarına rağmen Rusçuluk siyaseti güdüyorlar...

Orta Asya müslümanları da radikalleşmeye çok müsait özellikle özbekler ve kırgızlar.İyiki anadoluya gelip buradaki kültürlerden etkilenmişiz yoksa ya Rus olmuştuk ya da işidçi

Gardyans üzülecek ama eğer biz islama girmeseydik bugün interneti kullanamayacaktı
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Ehem bir arkadaşın mantığı ile yazıyorum.Fransızlar Afrika´da yaptığı katliamları göze alırsako zaman laiklik çok kötü birşey ki ben hakarette edemeyeceğimden ideolojilere kötü diyorum sadece... :)
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(05-02-2017, 16:46)cemal :
(05-02-2017, 16:23)Raider41 :

Oralara giden hristiyan olan Türk boyları ya slavlaştı ya da gelecekte slavların egemenliği altına girdi.
İlk müslüman Türk hanı Bulgar hanıdır aslında ama halkın baskısıyla tekrar göktanrı dinine geri döndü bir süre sonra hristiyan olup slavlarla karıştılar.
Orta asyada kalıp müslüman olan Türkler bile slav hakimiyetine girdiler.
Eğer müslüman olmasaydık bugün bir Türk devleti bile varolmazdı.

Karsta okuyan arkadaşım var Türkmenistan Cumhuriyetinden okumaya gelen öğrencilerin Rusçu olduğundan yakınıyordu ... Bi de hristiyan olsaydık ohoo

Türk olmalarına rağmen Rusçuluk siyaseti güdüyorlar...

Orta Asya müslümanları da radikalleşmeye çok müsait özellikle özbekler ve kırgızlar.İyiki anadoluya gelip buradaki kültürlerden etkilenmişiz yoksa ya Rus olmuştuk ya da işidçi

Gardyans üzülecek ama eğer biz islama girmeseydik bugün interneti kullanamayacaktı

normal çünkü sayıları az ve seyrek yaşıyolar oğuzlar gibi çok değiller ve uzun süre hüküm sürmediler elde etikleri topraklarda

zaten normalde göçebe halklara olan budur bir halkı yenerler sonra onlar gibi yaşmaya başlayıp asimile olup giderler çünkü sayıları azdır ve uzun süre hüküm sürmezler tarihte bunun bir sürü örneği ve ilk fatih milletlerin biri olan akadlılar bile öyledir

uzun hüküm sürmemelerin sebebi ise kendi kültürlerinden gelen şavaşçılığı yerliler içli dışlı olup kaybetikten sonra yerlilere bir üstünlükleri kalmaz sayılarıda azdır üstleik bundan sonra ya başka bir barbar kavim artık onları yener yada yerli kavim gücü tekrar ele alır

hatta buna türklerdende örnek verebiliriz mesela iran ırak suriye gibi devletler içinde az türkmen olmasının dolayı türk devleti olmamıştır eğer oralar çok türk gitseydi bügün oralarda türk olacaktı
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 16:38)gardyans :
(05-02-2017, 15:27)Justicar :
(05-02-2017, 13:11)gardyans :
(05-02-2017, 12:47)Cpt.MacMillan :
(05-02-2017, 11:37)gardyans : Abdulhamit'in tahta gecisi ve Turklerin islami kabulu bence buyuk hataydi bu benim kisisel gorusum.

Türklerin islamiyeti akbulu ile türklere nasıl sıkıntılar çıkmış anlatır mısın  anlat da herkes bilsin ve tartışalım

4 tane kadinla evlilik mesru kilinarak kadin bir kole konununa indirilmistir. Bize 1950 yilindan bu yana anlatilan mason tarihi ile hep islamin iyi yanlarini anlattilar hic kotu ozelliklerini anlatmadilar.
Erkekler istedikleri kadar kadini cariye olarak alabilir hale geldi,  cubbeli ahmet hoca'ya gore cariye ile cinsel iliski de serbestti ustelik. Islamdan once devlet yonetiminde askeriyede onemli konumlara gelebilen kadinin artik bu yetkisi elinden alindi.

Ben tek bir sey merak ediyorum simdi hepinizim annesi kız kardesi, kızı filan var onlar bir erkegin 4'uncu karisi olsa nasil dayanabilirsiniz buna? Insanin tabiatina aykiri degil mi bu, bir insanin tabiatinda koruyuculuk olur, kiskanma olur, nasil dayaniyorlar yani?

Din adamlari islam oncesinde ayricalikli sinif degildi halktan insanlardi, oysa islamin gelisiyle birlikte din adamlari artik burjuva sinifi olmustur. Din adamlari adeta yaraticinin kendisi kadar hurmet gorebiliyor. Bakiniz menzil cemaatine, suleymancilar cemaatine,  nur cemaatine. Insanlar oralarda  tarikat liderlerinin onunde egiliyor,  secde ediyor. Bir kisi  cikip bu yaptiginiz yanlis dediginde ise muslumanlarin yuzde 99'u onu kafirlikle sucluyor. Onceden insanlar sadece Allah'a diz cokerdi hic boyle degildi.

Ha belki buna bu insanlarin yanlisi bunu islama mal  edemezsin diyenler olur. Eyvallah belki gercektem bunlar insanlarin yanlisi ama siz de bu yanlislari savunuyorsunuz, biri cikip cemaatlere en ufak bir soz soylese muslumanlarin yuzde 99'u aninda adama agiza alinmayacak kufurler ediyor.

İslamiyeti savunacak kadar dindar değilim. Ama bir kaç yazıdır dikkat ediyorum, sadece nefretle yazıyosun. Yazdıklarının hiç birinde objektiflik yok. Her hangi bir kanıtın olmadan boş keseden sallıyorsun. Yobaz, cahil, dört kadınla evlenmiş müslümanlardan hiç bir farkın yok şu yazılarınla. Yaptığın şey düşünce özgürlüğü değil, bu yaptığın sadece insanları kışkırtmak. Ben de bunda art niyet ararım.

Hocam ben islam'a karsi bir insanim. Islam reforme olup cok kadinla evlilik, cemaatcilik, tarikatcilik, etek giyen kadina hakaret etme gibi seyler kaldirilacaksa eyvallah derim o zaman islam'a karsi olmam. Hatta siz tahrik olmayasiniz diye ben de muslumanim derim etrafta. Surekli bunlar islamda yok bunlar insanlarin yanlislari deyip sonra da o yanlislari korumak icin kendini siper eden dunya kadar buyuk kitleler goruyorum ben gunumuzde uzgunum. Bunlar hic samimi seyler degil.

Ben islami secmeseydik daha cok buyuyecegimizi dusunuyorum. Bence oyle olurdu.

Neye karşı olduğun ya da neyi savunduğun ilgilendiğim konu değil. Sen burada islama karşı değil islamı bu şekilde savunsaydın da aynı şeyleri söylerdim. Beni tahrik ettiğin falan yok. Artık yazdıklarından o kadar rahatsız oldum ki belirtmem gerekiyordu. Bu rahatsızlığım konu ile ilgili değil tekrar söylüyorum. Tavrın çok yanlış. Karşındakilere karşı hiç saygın yok. Kesinlikle samimi olduğunu düşünmüyorum.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İnsanlığa evrilmemiz.
[+] 2 üye zencefil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ilk defa şu forumda birisi için "block" butonu aradım.
[+] 5 üye napolyon94 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aha provokatif konuya yorum attı bende bekliyordum..

Şaka bir yana herkes sakin olmalı, saygı çerçevesi içerisinde kişiye,dine,değerlere hakaret etmeden tartışma ahlakı içerisinde yorum yapılmalı. Bence konu ile alakası olmayan yorumlar silinmeli mesela üstte ki gibi. Bu tür yorumlar belirli kişileri dolaylı yoldan kışkırtabilir tartışmayı alevlendirebilir.
[+] 1 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
gardyans'ın üzerine fazla gidiliyor bence.
[+] 1 üye KaymakPürüzü nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 20:47)Kirpi : Aha provokatif konuya yorum attı bende bekliyordum..

Şaka bir yana herkes sakin olmalı, saygı çerçevesi içerisinde kişiye,dine,değerlere hakaret etmeden tartışma ahlakı içerisinde yorum yapılmalı. Bence konu ile alakası olmayan yorumlar silinmeli mesela üstte ki gibi. Bu tür yorumlar belirli kişileri dolaylı yoldan kışkırtabilir tartışmayı alevlendirebilir.

Dine ya da degrrlere hakaret iceren bir cumlem varsa gosterin, ilgili mesajimi silip ozur dilerim tabii ki. Ozur dilemek kotu bir sey degil, insan yapici olmali, yanlisi varsa ozur dilemeli. Ancak bildigim kadariyla herhangi bir yanlis sozum yok.

Ben yapilmis hatalardan biri baslikli konuya islami secmek hata diye yazdim ki bu bir gayrimuslim bir insan icin cok dogal, dogru deseydim zaten o zaman sacma olurdu. Sonra nedenini aciklayin dediler ben de soyledim. 4 kadinla evlilik sayisiz cariyelik kurumu, tarikatcilik, cemaatcilik gibi kurunlardan dolayi oldugunu soyledim. Eee ne var burada yanlis olan?

Arkadaslar butun gun atv kanal d show tv izlediginizden dolayi bu yukarida yazdigim seyleri duyunca bana kizmis olabilirsiniz ama bunlar islamda var, bunlar yokmus gibi davranamazsiniz. Istediginiz kadar gunes yok deyin ay yok deyin bu gercegi degistirir mi?

Yalan yazan tarih kitaplarini okudugunuz icin bu fikirlere sahip olmanizi normal karsiliyorum ama var bunlar.

Bana mesaj gelince ben de cevap veriyorum konu dagiliyor. Sozun ozu ben buyuk yanlis olarak islama gecmemizi goruyorum.
Yanlis bir cumlem varsa elbette silerim mesajimi ama kalkip vay nasil 4 kadinla evlilik var dersin deme oyle, vay nasil cemaatlere asiri hurmet ediliyor dersin deme oyle diye seyler soyleyemezsiniz. Var bunlar.
Ara
Ben sırf size istinaden yazmadım. Genel olarak tartışmada gerginlik havası hat safhada bu sebepten ötürü sakin olmalıyız diyorum sadece.
Ara
Arkadaşlar birbirinize olan ithamlarınıza dikkat etmelisiniz. İsteyen istediğinin düşmanı olsun hakaret etmedikten sonra. Böyle insanları bir kalıplara koyarak bir yere varamazsınız sadece kaybedersiniz. Sakin olmalısınız.
Ara
(05-02-2017, 21:27)gardyans :
(05-02-2017, 20:47)Kirpi : Aha provokatif konuya yorum attı bende bekliyordum..

Dine ya da degrrlere hakaret  iceren bir cumlem  varsa gosterin, ilgili mesajimi silip ozur dilerim tabii ki. Ozur  dilemek kotu bir sey degil,  insan yapici olmali, yanlisi varsa ozur dilemeli. Ancak bildigim kadariyla herhangi bir yanlis sozum yok.

Ben yapilmis hatalardan biri  baslikli konuya islami secmek hata diye yazdim ki bu bir gayrimuslim bir insan icin cok dogal, dogru deseydim zaten o zaman sacma olurdu. Sonra nedenini aciklayin dediler ben de soyledim. 4 kadinla evlilik sayisiz cariyelik kurumu, tarikatcilik, cemaatcilik gibi kurunlardan dolayi oldugunu soyledim. Eee ne var burada yanlis olan?

Arkadaslar butun gun atv kanal d  show tv izlediginizden dolayi bu yukarida yazdigim seyleri duyunca bana kizmis olabilirsiniz ama bunlar islamda var, bunlar yokmus gibi davranamazsiniz.   Istediginiz kadar gunes yok deyin ay yok deyin bu gercegi degistirir mi?

Yalan  yazan tarih  kitaplarini okudugunuz icin  bu fikirlere sahip  olmanizi normal karsiliyorum ama var bunlar.

Bana mesaj gelince ben de cevap veriyorum konu dagiliyor. Sozun ozu ben buyuk yanlis olarak islama gecmemizi goruyorum.
Yanlis bir cumlem varsa elbette silerim mesajimi ama kalkip vay nasil 4 kadinla evlilik var dersin deme oyle, vay nasil cemaatlere asiri hurmet ediliyor dersin deme  oyle diye seyler soyleyemezsiniz. Var bunlar.

http://m.harunyahya.org/tr/works/692/Orn...rilen-Onem
İslam Dini nin kadına bir nefreti yok yukarıdaki linke tıklarsanız bunu görürsünüz bu sorun İslam Dinini yanlış yorumlayan halk/devlet adamları yüzünden bu noktaya gelmiştir 

Cübbeli li kale almamak lazım geçenlerde de satranç oynamak haram diyordu internette de videoları var dumuşssundur belki o adamnı amacı farklı ama çözemedim 

Din adamları Allah gibi görülmüyor bu cemaatlerin kaçtanesinde bulndun ki yorum yapıyorsun Eğer bir insan senin gelip te hayatını kurtatrsa ona minnettar kalırsın Din Adamları hocalar vs. vs. sana Kur-an'ı Kerim anlatırlar islam dinini tanıma konusunda yardım ederler çünkü islam dinine göre bu bir krtluştrur ve cennet ile mükafatlandırılır mesela bana Kur-an öğreten hocamın yanına her bayramda giderim elini öperim halini hatırını sorarım saygı duyarım dışarıdan görüp konuyla ilgili bilgi bilmeden saçma sapan yorum yapmayın lütfen 

Bak sen çoğu yorumunda tüm müslümanları genelleme yapıyorsun mesela sen şuan  benim dinime laf söyledin ama kötü anlamda değil biliyorum yemin ederim benim içimden sana küçücük dahi bir küfür etmedim herkes aşırı gitmemek kaydı ile istediği yorumu yapabilir tartışırız bunda sakınca yoktur

Yukarıdaki söylemlerine karşı zaten cevap ta bulunmuştum ama neden tekrar aynı şeyleri söylüyorsun çözemedim yaklaışık olarak 4-5 kişinin sana tutumunun kırıcı olduğunu kanıt göstermeden saçma şeyler yazdığınız söylemesine rağmen utanmadan hala aynı şeyleri yazıyorsun bravo. son peygamber araplara gönderildi senin dediğin gibi yobaz oldukları kadına değeğr vermedikleri için Hz. Muhammed var iken sıkıntı yoktu O vefat ettiğinde ise ararplar belli bir süre sonra tekrar  çapkınlılarına tekrar başladı ama günümüzde müslümanlar müslüman oldukları için 4 eş falan filan masalı olmuyor araplar da müslüman oldukları için değil zaten genlerinde olduğu için bu yanlışı yapıyorlardı halktan dolayı kaynaklana bir durum da diyebilirim 

İkide bir yalan yazan tarih kitapları diyorsun ama tarih kitaplarında yazan yanlışlar varsa  bize söyle bizde bilellim Fatihin İsatnbul agirdikten sonra halka hoşgörülü davranması mesela tarih kitaplarında yazan yalanlara mı giriyor mesela ? (!) 
Ara
Tarihteki en büyük yanlışlardan sayılır mı bilmem ama bu forumda yapılan en büyük yanlış 9 katlı alıntılardır.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 6 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Handan sultanin 1. Ahmet gibi bir cocuk dogurmasi tarihteki en buyuk yanlislardandir. aynisi kanuninin annesi icin de gecerli
[+] 2 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Britanya hükümeti Delhi'deki zehirli kobra yılanlarına karşı çözüm üretmek adına ölü yılan getiren herkese ödül verileceğini açıklamış. Bu her ne kadar başlarda olumlu sonuç verse de ticari zekası yüksek insanlar bu sefer ölüsünü götürüp karşılığında para almak için 'yılan çiftlikleri' kurmaya başlamış. Bunu farkeden Britanya ödül uygulamasının kaldırıldığını açıklayınca artık ölü yılandan kâr edemeyeceğini gören halk yılanları doğal ortama bırakmış. Tüm bu olaylar sonucunda bölgedeki kobra yılan sayısı azalmak yerine artmış. Bu olay aynı zamanda "Kobra etkisi" denen bir fenomene de ismini vermiş: https://en.wikipedia.org/wiki/Cobra_effect
[+] 7 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cengiz Han Harzemşahlar Devleti'nin hükümdarı Alaaddin Muhammed'e "Ben güneşin doğduğu toprakların hükümdarıyım, sen ise güneşin battığı toprakların. Dostça, birlikte hareket edelim" içerikli bir antlaşma sunmak üzere elçi gönderiyor. Alaaddin Muhammed'in valilerinden birisi bu elçi casusluk için buraya geldi diyip elçiyi zindana atıyor. Cengiz Han tekrar elçi gönderip bu sefer "valiyi teslim edin, yine dost olalım, uyum içerisinde yaşayalım" şeklinde bir antlaşma önerince bu sefer direkt Harzemşahların hükümdarı Alaaddin Muhammed gönderilen elçinin başını kesip Cengiz Han'a geri yolluyor. Bu hareket sonrasında 2 seneden kısa bir süre içerisinde tüm Harzemşah şehirleri haritadan siliniyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mongol_con...Khwarezmia
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.