Teknoloji Hakkında
Benim sorum şu şimdi beyler ben oyunda teknolojimi hep en iyi seviyede tutmaya çalışıyorum lakin bunun yanlış olduğunu duydum mil tech dışındakiler fazla yaramıyormuş sanırım. Bir de eğer koloni ile ilgilenirseniz dip tech yarayabilirmiş bir de. Teknolojimi nasıl geliştmeliyim veya siz nasıl geliştiriyorsunuz? Bir de batılılaşmak için komşundan 8 teknoloji geri kalman gerekiyor diye biliyorum sizce değer batılılaşmaya?
Ara
batılılaşma kalktı korsan eski sürümoynamıyorsan onun yerine enstütüler var en önemli teknoloji askeri veadminastrivedir ikisini kas kolonici değilsen
Ara
ben teknolojiyi %5 yeşil olmadıktan sonra geliştirmiyorum ayrıca enstütilerilerin ülkeme gelmesine çok varsa monark puanlarını bir tane devolopmentı düşük bir tarım arazisi seçip ona harcayarak kendimde doğuruyorum ondan sonra teknoloji geliştiriyorum bunun sonunda hem fazla puan vererek teknoloji açmamış oluyorum hemde yaklaşık 30 35 devlik bir şehire sahip olmuş oluyorum sonrada enstitüyü komşularımdan birine satıyorum
Ara
(14-01-2019, 17:04)Emekli Tüccar : ben teknolojiyi %5 yeşil olmadıktan sonra geliştirmiyorum ayrıca enstütilerilerin ülkeme gelmesine çok varsa monark puanlarını  bir tane devolopmentı düşük bir tarım arazisi seçip ona harcayarak kendimde doğuruyorum ondan sonra teknoloji geliştiriyorum bunun sonunda hem fazla puan vererek teknoloji açmamış oluyorum hemde yaklaşık 30 35 devlik bir şehire sahip olmuş oluyorum sonrada enstitüyü komşularımdan birine satıyorum

farmlands development basınca o kadar fazla bir etkisi oluyor mu?
bu söylediğin askeri teknoloji için geçerli mi?
enstütü satmak knowledge sharing mi?
mil tech mevzusunu biliyorum ama dip ve adm tech de geri kalmanın bana ne gibi dezavantajı var?

(14-01-2019, 16:59)kralılgaz : batılılaşma kalktı korsan eski sürümoynamıyorsan onun yerine enstütüler var en önemli teknoloji askeri veadminastrivedir ikisini kas kolonici değilsen

batılışmayı daha önce hiç kullanmadığım için kalktığını duymadım ama adm tech kasmanın bana ne gibi faydaları olur

Ara
ideadan başka
Ara
Hiçbir teknolojide geri kalmanın bir faydası olmaz. Gerek idealar gerek binalar için adm önemli bir teknoloji. Yine koloni ve gemiler için dip ve askeriye için mil. Ama hiçbir teknolojide çağın önüne geçip zararına tech atlamanın da manası yok. Tek istisna zorlanacağın bir savaşta mil tech atlayarak rakibine karşı avantaj elde edebilirsin.

Yani bu önemsizmiş diyip hiçbir teknolojiyi salmaman lazım. ADM ve DİP teknolojilerinde milletin 1-2 gerisinde ol en kötü. MİL teknolojide ise milletin gerisinde kalma.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-01-2019, 18:34)altnkurt : Hiçbir teknolojide geri kalmanın bir faydası olmaz. Gerek idealar gerek binalar için adm önemli bir teknoloji. Yine koloni ve gemiler için dip ve askeriye için mil. Ama hiçbir teknolojide çağın önüne geçip zararına tech atlamanın da manası yok. Tek istisna zorlanacağın bir savaşta mil tech atlayarak rakibine karşı avantaj elde edebilirsin.

Yani bu önemsizmiş diyip hiçbir teknolojiyi salmaman lazım. ADM ve DİP teknolojilerinde milletin 1-2 gerisinde ol en kötü. MİL teknolojide ise milletin gerisinde kalma.

teşekkür ederim. bir de biraz konu dışı olacak ama endüstri yayılımında neye dikkat etmem gerekiyor? Yani bir otto oyunumda global trade suğla'da çıkmasına rağmen ben benimseyeden bir çok ülke benimsemişti.
Ara
Eğer bir teknolojide çok geri kalırsan unbalanced resarch olur ve yozlaşma artar. Üstelik rakiplerine göre geride olursun.
Adm dip mil teknolojilerininde hepsi önemli.Yani yok dip teknolojisi gereksiz demek mantıksız.
Mesela teknoloji arttıkça bazı teknolojilerde ekstra üretim artışı veriyor diplomatik teknolojide ekstra kabul edilebilir kültürler, gemi teknolojilerii binalar vesayre ekleniyor. Bunlar güçlü bir greatpower ülkesi için çok önem teşkil eden şeyler.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-01-2019, 18:58)Pars : teşekkür ederim. bir de biraz konu dışı olacak ama endüstri yayılımında neye dikkat etmem gerekiyor? Yani bir otto oyunumda global trade suğla'da çıkmasına rağmen ben benimseyeden bir çok ülke benimsemişti.

Otto büyük bi devlet olduğu için çoğu küçük devletten sonra benimsemesi normal. Benimsemek için gereken toprak miktarı fazla. Ama global trade için bunun sorun olacağını sanmıyorum. Kolonicilik ve matbaa en sıkıntılı enstitüler otto için. Gerisi kendiliğinden yayılacaktır kısa zamanda. Kolonicilik ve matbaa'da -bence rönesansta da- dev basarak almak lazım. Ötekileri gerekli şartları yerine getirerek kısa zamanda elde edebilirsin. %10'a yayıldığında parayı basıp kabul et. Otto para sıkıntısı çeken bir ülke değil.
Sic Parvis Magna
Ara
(14-01-2019, 19:13)altnkurt :
(14-01-2019, 18:58)Pars : teşekkür ederim. bir de biraz konu dışı olacak ama endüstri yayılımında neye dikkat etmem gerekiyor? Yani bir otto oyunumda global trade suğla'da çıkmasına rağmen ben benimseyeden bir çok ülke benimsemişti.

Otto büyük bi devlet olduğu için çoğu küçük devletten sonra benimsemesi normal. Benimsemek için gereken toprak miktarı fazla. Ama global trade için bunun sorun olacağını sanmıyorum. Kolonicilik ve matbaa en sıkıntılı enstitüler otto için. Gerisi kendiliğinden yayılacaktır kısa zamanda. Kolonicilik ve matbaa'da -bence rönesansta da- dev basarak almak lazım. Ötekileri gerekli şartları yerine getirerek kısa zamanda elde edebilirsin. %10'a yayıldığında parayı basıp kabul et. Otto para sıkıntısı çeken bir ülke değil.

dip basarken hangi şehirlere ve hangi tür dip basarak almam gerekir?
Ara
Otto için çok kafa yormana gerek yok. Rönesansta ve kolonicilikte İstanbul'a, matbaada da Edirne'ye basabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.