Total War : Warhammer - Cüceler Rehberi
#1
latest?cb=20180615002223
Cüceler Rehberi
Cüceler nesiller boyu varlık içerisinde yaşamışlardır. Fakat bir süre sonra sürekli olarak gerçekleşen depremler ile hasar görmüşlerdir. Depremlerin etkisini atlatamadan Yeşilderililer ve diğer yabanilerin saldırıları altında kalarak iyice gerilemişlerdir. Kral Thorgrim Garezgetiren ve sıradışı zırhlarıyla, esrarengiz silahlarıyla ve rakipsiz savaş makineleriyle gözüpek Cüceler önlerine çıkan her Yeşilderili'yi katlederek eski günlerinden daha şanlı bir devlet olmayı hedefliyorlar.

Cücelere özgü olan Garezler mekaniği seferde kullanacağımız en önemli şeyler olacak. Garezler cücelere özgü verilen zamanında yapılmış olan haksızlıklara karşı intikam görevleridir. Bu görevler bir orduyu yenmek, suikast girişimi, yerleşim yerini ele geçirmek veya işgal etmek olabilir.
20180706155541_1.jpg
Sol altta bulunan menümüzden Garezler Defteri'ni açabilirsiniz. Burada verilen tüm görevleri görüntüleyebilirsiniz. Yerine getirilen görevlerin üstü yamuk bir çizgiyle çizilecektir.

Cücelerin 4 çeşit bina tipleri bulunmaktadır. Bunlar: Asker Yetiştirme, Askeri Destek, Savunma ve Altyapı'dır. Eyalet Başkentlerinizde Asker Yetiştirme ve Askeri Destek binalarını inşa ettiğiniz zaman aynı eyalette bulunan diğer şehirlerinize inşa etmenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca ilerleyen turlarda yeni asker türleri yetiştirmek için ekstra binalar inşa etmeniz gerekecektir. Eyalet başkentinizde toplamda 6 tane inşa slotu bulunduğu için askeri binaları bu şehirlere yapmak daha uygundur. 
20180706160836_1.jpg
Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi eyaletimizdeki diğer iki şehrimizi gelir, asayiş ve savunma için kullanıyoruz. Büyümenize olumlu etki yapan binaları inşa etmek yerine Loncaları Yetkilendir adlı büyümenize ve gelirinize olumlu etki yapan emri verin. Emir vermek için eyalette bulunan tüm şehirlerin size ait olması gerekiyor.

20180706161804_1.jpg
Teknoloji ağacı gerçekten çok büyük. Hangi teknolojiyi araştırmak gerektiğini oyuncular bazen kaçırabiliyor. İlk turlarda teknoloji sütunlarını sırasıyla açın. Bunu yaparken eğer binalarınızı önce inşa ettiyseniz gelire etki eden teknolojilere öncelik verin ama siz önce savaşlar açıp muhareberelere girdiyseniz askeri etkileri olumlu olan teknolojilere öncelik verin. Çok fazla askeri çeşitlilik olduğu için hangi asker türlerine sahip olduğunuzu daima aklınızda tutun ve ona göre teknolojiler açın.


20180706163148_1.jpg
Cüceleri varlıklı eski günlerine döndürmek için sefere başladığınız zaman doğunuzda düşman şehri ve size yakın bir düşman ordusu göreceksiniz. Sadece bir şehriniz ve bir ordunuz bulunmakta. Ordunuzda piyadeleriniz dışında okçu ve mancınık birimleriniz bulunmakta. İlk turdan ilk gareziniz yani göreviniz gelicek. Bu görev doğuda bulunan orduyu mağlup etmeniz olacaktır. Gelen görevleri yapmanız geliriniz ve oynayışınız açısından çok faydalı ancak sakın acele etmeyin. Eğer acemiyseniz ya da ordunuza güvenmiyorsanız bir tur bekleyip bu sürede iki birim asker basıp sonraki tur saldırabilirsiniz. Doğudaki orduyu mağlup ettiğiniz zaman doğudaki şehirleri fethetmeye başlayın.

20180706164008_1.jpg
Önce bu üç şehri ele geçirin ve içerisindeki binaları yukarıda anlattığım düzende inşa edin. Ekonominiz düzgün bir seviyeye gelecektir. Ardından Karaz-a Karak şehrinde bi ordu basın ve kuzeye Kanlı Mızraklar'ın başkentine gönderin ve Kanlı Mızraklar'a son verin. Hiçbirşeyde aceleci davranmayın. Ayrıca ırkların haritadaki konumunu kullanarak birer birer hepsine son verin yani Kanlı Mızraklar ile savaştayken başka bir ırkın şehrine saldırmayın.

20180706164429_1.jpg
Önce Kanlı Mızraklar'a son verin. Zhufbar ile aranızı iyi tutun. Sadece Zhufbar ile değil tüm cüceler ile aranız iyi olsun. Gerektiğinde hediyeler verin. Kanlı Mızraklar'a ait toprakları ele geçirdiğiniz zaman Yeşilderilier'e yönelin. Yeşilderili ordularını kovalamaya çalışmayın. Zaiyat verirsiniz ve beklemediğiniz anda HAARB! ilan ederlerse ordunuz yok olabilir. Kızıl Dişler'in doğusunda Karak Azul'lar yani diğer bir cüce müttefiğiniz yer alıyor. Kızıl Dişler'i yok etmenizde size yardımcı olacaklardır. Bu şekilde haritanın güneyinde yer alan tüm goblin ve ork ırklarını yok edip topraklarına sahip olabilirsiniz. İmparatorlukla ve diğer insanlarla aranızı iyi tutun. Kaos Savaşçıları haritaya geldiği zaman direk olarak ordularınızı kuzeye yönlendirmeyin. Ordularınızı yakın mesafede birleştirin ve toplu bir şekilde hareket ettirin özellikle İmparatorluk ve Bretonya'nın müttefikliğiyle devasa savaşlar yaparak ve eğlenerek Kaos Savaşçıları'nı yenebilirsiniz.

Total War Warhammer birim çeşitliliği fazla olan bir oyun. Cüceler ile oynarken yetiştirebileceğiniz 15 çeşit yakın piyade ve 14 çeşit menzilli piyade bulunuyor. Cüceler ile oynarken ordunuzda en az iki tane saha ağır silahı bulundurun. Mancınık ve top saha ağır silahı sınıfına girer. En az 3 birim havacı menzilli piyade bulundurun jirokopter ve jirobomber gibi. En az 3 birim de karacı menzilli piyade bulundurun korucular, münkaşacılar ve demirejderler gibi. Kalan askerlerinizi yakın mesafeden seçin ve bu birimler muharebede uzun süre kalabilsinler ben şahsi olarak uzunsakallıları ve ejderhaateşi geçidi savaşçıları'nı tercih ediyorum. Muharebelerde cephe savaşı gerçekleşirken menzilli birimlerinizin düşman piyadelerini yoğun saldırı altında tuutuğundan emin olun. Ork ve goblin ırklarının tazıları ve mobil birimleri gayet iyidir önce bu birimlere karşı menzilli piyadelerinizi koruyun. Bunu savaş başlarında menzilli piyadelerinizi birkaç tane yakın piyadelerinizle birlikte tutarak olası saldırılarda koruyun. Ardından menzilli piyadeleriniz ile düşman ordularını ateş yağmurlarına tutabilirsiniz.

BattleGIF1.jpg?t=1476282675
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 6 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline emeğine sağlık. Güzel olmuş.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.