Victoria 3'ten beklentileriniz
Türkçe dil desteği olacağını düşünmüyorum, olmaması daha iyi benim için. Şirket için de zaman/para kaybı.
Ara
Beklentilerimin başında büyük güç sisteminin daha az bağlayıcı olması var. Önemsiz bir event ile biraz prestij kaybettim diye 8'incilikten 9'unculuğa düşünce tüm etki alanım anında kaybolmamalı. Bunun yanında özellikle de İngiltere ve Rusya gibi bazı büyük güçlere tarihî çerçeve içerisinde birtakım cezalar verilmeli. Victoria 2'de geniş bir koloni imparatorluğu yönetmenin yegâne eksisi isyanlarla uğraşmaktı. Fakat Victoria 3'te koloni yönetiminin daha zor olmasını isterim ki 1 Ocak 1836'da ırak bir Okyanusya ülkesine "justify war" atılıp birden bedava nüfus kazanılmasın.

En büyük beklentilerimden biri de tabii ki savaş sisteminin değişmesi. Victoria 2'nin savaş sistemi aşağı yukarı 1900'e kadar olan zaman için güzel olsa da Dünya Savaşı dönemini hiç iyi yansıtamıyor. Oyunun bunu yansıtmak için yaptığı tek mekaniksel değişiklik combat width'i düşürmek, bu da yeterli değil. Napolyonik savaştan modern savaşa geçişi iyi yansıtmalarını isterim. Ordular için şema sisteminin gerekli olduğundan bahsetmeye bile gerek yok. Düzgün bir ordu (4 piyade, 5 top, 1 hussar) oluşturmak için 10 kez tıklamak belki fazla görünmeyebilir ama bir de multiplayer'da oyun sonu lagıyla deneyin bakalım.
IbnE9P2.gif
[+] 6 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence savaş sisteminde sorun yok, belki asker yetiştirme sistemi değişebilir. Benim beklediklerim daha değişken bir diplomasi/politika mekaniği, yapay zeka'nın çok daha iyi olması, tüm bölgelerde tek tıkla tersane/fort/asker/gemi inşa/yetiştirme tuşu ve benzeri ufak ancak hepsi birleşince oyuncuya büyük sorun oluşturan Victoria 2 sorunlarının düzelmesi.

Gerçi şu anki Victoria 2'den müzdarip olduğum tek sorun yapay zeka, onu düzeltseler single player oynamaya devam ederim.
Space-Background.gif
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-05-2021, 02:33)BeRDuSH : Oyun 1836 tarihinde başlıyor

Kötü oldu. O dönemin en önemli olayları 1815-21 civarlarında yaşanıyor. O olayların oyuna yansıtılması güzel olurdu.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Yapay zekâ demişken kapitalistleri nasıl unutabildim? Kapitalistlerin gerçek anlamda bir zekâya sahip olmalarını bekliyorum. Umarım liberaller sosyalistlere geçerli bir alternatif sunabilir.
IbnE9P2.gif
[+] 4 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tüm ülkelerin direk modernleşme yolunda olmaması.O yıllarda ülkeler batının gücü karşısında ya kabuğuna çekilip eski geleneklerine daha sıkı bağlanmışlar(Çin gibi)ya da batılılaşmaya çalışmışlardı(Japonya gibi).Kısaca daha iyi bir batılılaşma mekaniği bekliyorum.
[+] 3 üye Enesrar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Prusya'nın sarı renkte olmaması.
[+] 3 üye Lexinial nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Euromerkez dünyanın dışındaki ülkelerin daha iyi yansıtılması iyi olurdu, bu yolda çalışıyor gözüküyorlar en azından. (Civilized-uncivilized şeklinde garip ayrımın unrecognized-recognized gibi değiştirilmesi örneğin), ayrıca haraketler ve ideolojilerin daha detaylı yansıtılması olabilir. Genel umarka beklentilerim var başka ama karşılarlar diye düşünüyorum, excel görüntüsünün gitmesine sevindim.
Rejoice! 
Ara
Slider olması
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Müziklerin vic2 ile aynı güzellikte olmasını diliyorum.Klasik müziğe benzer müziği insanı yüksek bir zümredeymis gibi hissettiriyordu.
Ara
Eli yüzü düzgün olsun, HoI4 kadar da dağınık bir eklenti süreci geçirmesin yeter.
Ara
Doğru düzgün DLC yapsınlar.
Ara
Umarım tarım sistemini adam akıllı oturtabilirler. Şuanlık bilgilerden anladığım kadarıyla kentleşme ve tarım zıt yönde olacakmış gibi görünüyor. Ortaçağ tarımı gibi çiftçilerin müstakil tarım yaptıkları bir sisteme benziyor. Ben tarihsel gidişata uygun -hem de oynanış açısından çok daha güzel olacağını düşündüğüm- bir sistemin olmasını istiyorum. Umarım ya az çiftlik ve az çiftçi ile yüksek teknolojili mekanize tarım yapma imkanımız olur, ya da kentleşme ile tarım zıt yönde olmaz; zira gerçekte tarım ile kentleşme birbirini körükleyen etkenler.
[+] 1 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Late game askeri mekanikleri düzeltilmeli ya. Çevredeki tüm provinceler düşmüş bile olsa her taraftan kuşatıldın üstüne 1 e 10 asker geliyor yinede defansif bonusla bir yere kadar tutabiliyorsun. Dünya savaşlarında eğer saldıran tarafsan zaten savaşı kaybettin hiçbir şansın yok kazanmak için. Geçen multide almanyada bir provincede isyan çıkmıştı o yüzden defansif yerine saldıran olarak saydı ve savaşı kaybetmişti sırf o bonus yüzünden.

Saldırı-savunma şeyi de yok bir kere saldırdın 5 sene boyunca saldırıyor sayıyordu oyun çekilsen savaş scorundan yenildin sayıyor zaten
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 2 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Halkı gerçekten hissedebilmek birde 1.Dünya savaşının daha iyi yansıtılması(yaşanması) malum vic2 bu konuda hayli zayıf kalıyor.
[+] 2 üye Enesrar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vic2'den iyi olması ama gay bir oyun olacak gibi duruyor.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Özünden kopmayan, sırf yeni oyuncuları çekecekler diye var olan ama anlaşılması zor olan mekanikleri kaldırmamalarını bekliyorum.
Üstte gök basmasa, altta yer delinmese Türk milleti; ilini, töreni kim bozabilecek?
[+] 1 üye Kul Tigin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Zamanında Vic2 oynamıştım biraz. 30 saat falan.
Bana 'Fabrikalı Eu4 ama daha küt mekanikleri var' gibi gelmişti.
Belki ek paketler olmadığından öyle hissettim,belki yeterince fırsat vermediğimden;bilmiyorum. Yeterince oynamadığımdan bir şey demem pek doğru olmaz bence. 'Fabrikalı Eu4 ama daha küt mekanikleri var' diyerek saptama veya eleştiri yapmıyorum zaten. Sadece hissettiğimi söylüyorum.

Oyundan istediğim 'Butonlardan ibaret olmaması' 
Belli bir saatten sonra 'Oyunun matematiğinin anlaşılarak sadece buton basma simülasyonuna dönmesi' durumunu Eu4'te yaşadım. Vic3'de yaşamamam umarım.

Eu4'ün en nefret ettiğim tarafı hiç bir detaylı ve derin mekaniğinin olmaması.
Tamam savaştan ticarete her şey detaylı olmasın. Olursa oynanmaz zaten. Ama bir iki mekaniği derin olsun yahu.

Vic3'ün ekonomi mekanikleri 'Gerçekten' derin olursa ve belli bir saatten sonra 'Oyunun matematiğinin anlaşılarak sadece buton basma simülasyonuna dönmesi' durumu olmassa gerçekten çok memnun olurum.

Eu4 oyuncusu olduğumdan beklentilerim biraz farklı olmuş olabilir.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vaat ettikleri gibi sadece savaş odaklı olmayan, devlet yonetimine ekonomiye odaklanan bir oyun olsun yeter. Su ana kadar anlattıkları cok iyi duruyor ama dedikleri gibi çıkarsa
[+] 3 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
istediği derinliği verebileceğinden ciddi şüphelerim var. urban empire ve total war empire kırması bir arayüz hiç hoş değil.ck3ün sevildiğini sandıkları bazı dokunuşları ısrarla buraya taşımaları tekyüze bir deneyim olacak gibi hissettiriyor. haritadaki pastel renklerle arayüz grafiklerini daha renk olarak tutturamamışlar. sol üst bayrak olayına girmiyorum bile. her alana eşit bir ağırlık vererek denge kurmak istiyorlar sanırım. diplomasi,ekonomi savaş hatta entrika (diplomatik oyun vs) bunun sonunda %-bilmem kaç debufflar yediğimiz bir harp sonrasını gayet normal görüyorlar. her olayda tarihsellikten dem vuruyorlar velakin ülkelerin reflekslerini göz ardı ediyorlar(örn: hollanda 2.cihan harbi esnasında işgale maruz kaldığında ulusal bir şok yaşamış tepki verememiştir. fransa işgal sonrasında adapte olup ellerinden gelen herşeyle karşı koymaya çalışmışlardır "imparatorluk refleksi".) artık bu tür şeyleri kullanmaları gerek. hiç değilse hoi4'te tarisel başlangıç gibi kısmen bir tetikleyici olmalı. misal marketler kısmı sadece gelir gider tanzim yada idrak etmek için mi yoksa sadece oyuncu buralara saldırsın yada yağmalasın şeklinde mi.
çok soru var kafamda :)
isdeiklerini yansıtamayacaklar bence. vic2 nin orjinalliğine dokunmamayı % hesaplamaları değil sadece(biliyorum mecburen bu gerekli,demek istediğim tamamen bunun üzerine kurulu olmamalı). ck3 esintisinin zerresi vic3'ü bozar düşüncesindeyim.
kuvvetli şüphelerim var diyelim :) (ulan ne dertliymişim)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.