world conquest mümkün mü ?
#1
Bir arkadaşım bana world conquestin ck 2 de mümkün olduğunu söyledi ,  böyle bir şey  mümkün mü ? Ben imkansız olduğunu düşünüyordum . Sebebi ise vassal limit ve demesne size dan ötürü .
Ara
Cevapla
#2
Mümkün. Limit sıkıntı olmaz. Aynı adama birden fazla krallık verirsin gerekirse.
There are consequences to killing a God!
Ara
Cevapla
#3
(21-05-2019, 23:06)altnkurt : Mümkün. Limit sıkıntı olmaz. Aynı adama birden fazla krallık verirsin gerekirse.

Evet onuda denemiştim ben lakin bu krallar very powerfull oluyrki en küçük sorunda çok fazla orudları olduğu için iç savaş çıkıyor , tüm afrika arap yarımadası ve fransaya kadar olan toprakları almıştım ki iberyanın yarısıda elimdeydi ama bir yerden sonra ilerliyemedim , tüm dünyada aynı kişiye 4-5 tane krallık verilse dahi mümkün gibi gözükmüyor .
Ara
Cevapla
#4
Kendi demesnelerini hem sayı hem bina olarak geliştirmen lazım. Ayrıca diğer vassal topraklarına yaptığın baronluklar da üstündeki title'ı tekrardan birine vermediğin sürece senin vassalın olarak kalıyor ve limite sayılmıyorlar. Böyle yüzlerce vassalın olmuş oluyor ve gelirleri bağlı olması gereken lord yerine direkt sana aktarıldığı için ona gidecek güç de sana geliyor. Yine Retinue birlikleri çok önemli factionlara karşı. Gerisini de rüşvetle güzellikle bağlarsın yani. Sonuçta CKII'yi CKII yapan kısmı haritayı boyamaktan ziyade vassalları hizada tutmak.
There are consequences to killing a God!
Ara
Cevapla
#5
Evet ama bir yerden sonra patlıyor ben denedim ve bu yüzden eu4 e geçtim :) Ck2 çok güzel bir oyun ama bir yerden sonra hep aynı şey oluyor . Büyüyorsun , toprakları dağıtıyorsun , tekrardan büyüyorsun ardından dağıttığın toprakları alan vassallar sana isyan ediyor ve tekrardan başa dönüyorsun :) Nasıl desem keşke teknoloji olayını eu4 gibi yapsalarmış yada ticaret mekaniğini fılan , zaten masaya oturup anlaşma yapmakda olmadığı için sıkıntı oluyor
Ara
Cevapla
#6
Gayet mümkün. Büyüdükten sonra vasalların isyanıyla başa dönüyorsan zaten world conquest'e gitmeyle alakasız olarak oyunda bazı şeyleri yanlış yapıyorsundur, keza world conquest'e gitmiyorsan bile sürekli isyana yenilip parçalanman normal değil.
Cevapla
#7
Tam olarak anlatamadım dediklerimi , oyunda neredeyse her din (reformedlarda dahil) ile oynamışımdır lakin oyunda belli bir yerden sonra duruyorsunuz tarihteki doğal sınırlara ulaşma mevzusu demek istedğim . Çok fazla toprak fethettim 1 kişiye 5 krallık bölgesini verdğimde oldu lakin bunu yapınca o kadar çok powerfull vassalınız oluyorki bir noktadan sonra hepsini mutlu edemiyorsunuz ve genişlemek istedğiniz takdirde vassal limitiniz doluyor ben denedim lakin başaramadım vassal limite takıldım maalesef . İsyanlarla yıkılmıyorum oyunlarımda sadece artık sınıra ulaştığını düşünüp yeni bir ırk-din komboları deniyordum . Bu arada siz yaptınız mı tüm haritayı fethettiniz mi ?
Ara
Cevapla
#8
Ben istediğim şeyleri gerçekleştirince bırakıyorum oyunu genelde, ne kadar genişlenilebilir görmek için yapılan son hanedan oyununda Bizans'ın sınırlarını inceleyebilirsin ve orada dikkat etmen gereken şey 769'da değil 1066'da başlandığı oyuna. Başlangıçta Selçukluyla uğraşmak zorunda kalmadığın ve 300 sene fazladan zamanının olduğu Bizans'la neler yapabilirsin sen tahmin et.

Tabi world conquest için Bizans pek ideal olmayabilir, hordalar veya Müslüman ülkeler daha isabetli gibi.

Powerful vassalı mutlu edememek olayı/isyan yemek dediğim gibi ülke yönetimiyle alakalı, dünyayı fethetme peşinde olmakla alakası yok yaşadığın sorunun.
Cevapla
#9
Powerful vassal her zaman koltuk sayısından bi eksiktir. Çok fazla powerful vassalın oluyor gibi bi durum mümkün değil.
Onun dışında oyunda toplam 110 küsür krallık var. Yasaları düzgün ayarlarsın rahatlıkla 60+ vassal rakamlarına ulaşabiliyorsun. Bi vassala 2 krallık vererek gayet tüm dünya fethedilebilir. Bi vassala 5 krallık veriyorsan orda bi durup düşünmek lazım.
Ben de Duman gibi düşünüyorum. Tüm haritayı boyamak esasında çok da matrah bişey değil. Paint oynamıyoruz sonuçta. Daha eğlenceli hedefler koymanı öneririm.
There are consequences to killing a God!
Ara
Cevapla
#10
Altinkurt'un dedigi gibi duke ve countlar 4 ,krallar 5, imparatorlar 6 tane powerful vassala sahip olabilirler. Simdi ben genelde asiri derecede bloblamak isteyince ne yapiyorum. War declaration yetkisini konsulde tutuyorum. Bu ne demek konsulde bulunan vassallar sana karsi koalisyona giremez demek. Yerlestiriyorum powerful vasallari konsule. Benden nefret etselerde koalisyona giremiyorlar.

Yine bloblamak icin bir taktik daha vicerolty mekanigini kullanman. Verirsin tum kingdom titlelerini content bir viceroya.Zaten unvan verilince iliski bonusu da alacaksin. Birak isyanlarla o ugrassin. Zaten adam olunce viceroy unvanlari sana geri donecektir. Tek sikintisi adam her oldugunde unvanlari tekrar verecek olmak o kadar.
Ara
Cevapla
#11
Evet viceroyların o sıkıntısı var ,anladım ne demek istedğinizi deniycem bir ara world conquest nasıl desem ck2 nin ruhuna biraz ters gibi :) Eu4 de daha uygun oluyor
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.