Yeni Başlayanlar İçin Hearts of Iron IV Rehberi
L32rrJ.png
Bu rehber Hearts of Iron IV'ye yeni başlayan oyunculara oyunun ana mekaniklerini tanıtma amacı güder. Mekaniklere yönelik daha derinlemesine anlatım için rehberler bölümündeki diğer rehberleri inceleyin, eğer rehber bulunmuyorsa rehber talep konusundan talep edin.

Oyuna Başlangıç
Oyuna başlamanızla birlikte 5 butonlu bir menüyle karşılaşacaksınız bu menülerden tek kişilik oyun başlatabilir, son kaydedilen oyundan devam edebilir, multiplayera katılabilir veya ayarlarda değişiklik yapabilirsiniz. 

Hearts of Iron IV'de iki adet senaryo bulunuyor bunlar 1936 senesi ve 1939 senesi. Bu iki farklı senaryo oyuncuya iki farklı atmosfer sunuyor ve nasıl bir oyun deneyimi yaşayacağınızı direkt olarak etkiliyor.

1936 Senaryosu
1936 senaryosu 1 Ocak 1936'da başlıyor. Bu senaryo ile oynadığınızda daha alternatif İkinci Dünya Savaşı gidişatı oluşturmanız mümkün. Henüz çoğu şey belirlenmiş değil, dolayısıyla hangi ülkenin nasıl adımlar atacağı tamamen size kalmış. Aynı zamanda eğer savaştan önce kendim bir endüstri oluşturup savaşa kendim hazırlanmalıyım diyorsanız bu senaryoyu tercih etmelisiniz. 

1939 Senaryosu
1939 senaryosu 1 Eylül 1939'da başlıyor. Bu senaryoda Almanya büyük bir güç topladı ve Polonya'ya saldırdı. Eğer tarihsel bir İkinci Dünya Savaşı deneyimine sahip olmak isterseniz sahip olabileceğiniz en yüksek ihtimal bu senaryo. Bu senaryoda savaşa hazırlık yerine daha çok ülkelerin elindeki imkanlarıyla savaşı yönetmek önceliğiniz olacak.

Senaryoyu belirledikten sonra ayrı bir menüde Büyük Britanya, Fransa, Birleşik Devletler, Almanya, İtalya, Sovyetler ve Japonya'yı göreceksiniz. Buradan bu ülkeleri seçip oyuna girebilir, isterseniz bir yandaki seçenekten farklı bir ülke seçmek istiyorum diyip harita üzerinden istediğiniz ülke ile oyuna başlayabilirsiniz. 

Arayüz
Hearts of Iron IV'nin arayüzü Paradox oyunlarında uzmanlaşmış kişiler için sıkıntı çıkarmayacak nitelikte, sol kısımda menü butonları bulunuyor, orta kısımda ülkenizle ilgili çeşitli bildirimler bulunuyor, sağ kısımda ise birimlerinize dair bilgiler bulunuyor. Arayüzün en üst kısmında ülkeniz ve dünyaya dair çeşitli bilgiler görebiliyorsunuz.

Toprow.jpg

22px-National_unity.png Ulusal Birlik
Bu ülkenizin savaşabilirlik oranı. Düşük ulusal birliğe sahip ülkeler daha kolay teslim olurlar. Ulusal birlik seviyesi çeşitli ülkelere verilmiş özelliklerle etkilenebilir, örneğin Fransa düşük ulusl birlik oranı ile başlamaktadır. Birlik seviyesini çeşitli ulusal odaklar veya politikacılarla yükseltebilirsiniz.

22px-Political_power.png Politik Güç
Bu liderinizin sahip olduğu politik güç. Ülke içerisindeki yasaları değiştirirken, çeşitli politikacıları ve askerleri işe alırken politik güç harcıyorsunuz. Aynı zamanda bazı diplomatik hamleler aylık politik güç harcamasına sebep olabilir. Her ülke günde 2 politik güç kazanır, bazı özellikler ve kişiler politik gücü yükseltebilir.

22px-Manpower.png İnsangücü
İhtiyacınız olduğu an savaşa sürebileceğiniz asker sayısı. Bu sayı en önemli olarak ülkenizin askerliğe alım yasasından etkilenir.

22px-Industrial_capacity.pngFabrikalar
Burada ülkenizdeki fabrika sayısını görebilirsiniz.

Navy_experience.pngAir_experience.png Kara, Denizcilik ve Havacılık Tecrübesi
Birimleriniz savaştıkça askeriyenin farklı klasmanlarında tecrübe puanı kazanırsınız. Birim tasarlama kısmından mevcut birimleriniz üzerinde değişiklik yapıp kendi tasarımlarınızı bu tecrübe puanlarını harcayarak oluşturabilirsiniz. 

37px-Convoys.png Konvoylar
Burada ülkeniz dahilinde kullanıma açık konvoy ve taşıma gemilerinin sayısı gösterilir. Yaptığınz her ticaret antlaşması belli bir miktar konvoya malolmaktadır. Üretim kısmından yeni konvoylar üretebilirsiniz.

Küresel Gerilim
Ekranın sağ üst köşesinde altında belli bir yüzde olan dünya resmi göreceksiniz. Bu resim ve yüzde küresel gerilimi gösteriyor, küresel gerilim oyun içerisinde faşist ülkelerin hamleleriyle yükselebiliyor, demokratik ve tarafsız ülkeler için bazı hamleleri yapabilmek belli bir küresel gerilim seviyesi gerektiriyor. 

Ülkeniz Hakkında Bilgiler
Ekranın sol üstünde ülkenizin bayrağını göreceksiniz, bu bayrağa tıkladığınızda ülkenize dair çeşitli bilgilerin bulunduğu yeni bir pencere açılacak. Burada liderinizin portresini, politik destek kısmını, partileri ve ülkenizi etkileyen çeşitli etkenleri görebilirsiniz. 

230px-Political_screen.jpgÜlkeniz için bir ulusal odak seçmelisiniz, bir odağı tamamlamak 70 gün sürüyor ve o odakta ilerlerken günlük 1 politik güç harcıyorsunuz. Ulusal odaklar oyun içerisindeki teknoloji ağacıyla benzerlik taşıyor, ancak oradaki ilerlemeniz direkt olarak ülkenizin gidişatına etki edebiliyor. 

İsterseniz endüstriyel alanda atılımlar yapmayı tercih edebilir, isterseniz genişlemeci bir tutum sergileyebilirsiniz. Bazı ulusal odakları tercih etmeniz halinde bir diğer ulusal odak seçilemez hale gelecek, bu odakları izleyerek Sovyetler Birliği ile hem Japonya hem de Çin ile müttefik olamayacaksınız. Bu menü aracılığıyla aynı zamanda ülkenizin yasalarında değişiklik yapabilirsiniz, bunun için de politik güç gerekiyor. Ülke yönetiminde etkili olması için çeşitli bonuslar veren danışmanları işe alabilirsiniz. Birçok şey 150 diplomatik puana yapılabilir, ancak bazı pahalı danışmanlar 250 puana malolabilir.

Yasalar
  • Askerlik Yasaları : İnsangücü havuzunu etkiler.
  • Ticaret Yasaları : Araştırma hızını, fabrika ve inşaat hızını ve hangi ürünlerin ticaretinin yapılabileceğini etkiler.
  • Ekonomi Yasaları : Ne kadar fabrikanın tüketici ürünlerine ayrıldığını, insangücü oranını ve askeri üretim oranını etkiler.
230px-Political_Advisor_screen.jpgAraştırma ve Üretim
Bu kısımda aynı zamanda tank tasarımı, gemi tasarımı, uçak tasarımı, materyal tasarımı yapabilirsiniz. Bu tasarımlarla çeşitli bonuslar elde edebilir ve birimlerin savaşta daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda belli araştırmalarda bonus elde etmek için bir teorist işe alabilirsiniz.

Askeri Kurmaylar
Burada ülkenizdeki çeşitli araştırmaları hızlandırmak üzere özel bir kara kuvvetleri komutanı, deniz kuvvetleri komutanı ve hava kuvvetleri komutanına sahip olabilirsiniz.

Yukarıdaki 34px-Research_button.png butonu Araştırma penceresini açar. Burada 3 veya 4 slotunuz bulunacak ve bu slotlarda istediğiniz herhangi bir araştırmanın yapılması için emir verebileceksiniz. Eğer 3 slotunuz varsa ulusal odaklar aracılığıyla 4. slota da erişebilirsiniz. Oyun içerisinde toplam 11 araştırma kategorisi bulunuyor, her ülke tarihsel olarak kendisine uygun olan araştırmalarla oyuna başlıyor. 

Doktrinler hariç her araştırmanın belli bir uygunluk yılı mevcut. Eğer bir araştırmayı uygun olduğu yıldan önce araştırmaya çalışırsanız daha pahalıya araştırırsınız, bu durumda araştırmanın fazladan ne kadar süreceğini yine çeşitli ulusal odaklar aracılığıyla kısaltabilirsiniz. 

230px-Research_screen.jpgPiyade
Mekanize piyadeler, paraşütçüler, marineler, dağcılar vb. birlikler bu alanda açılacaktır.
Destek
Buradaki araştırmalar destek birliklerinizi geliştirir. Mühendisler, doktorlar, tamirciler bu alanda açılacaktır.
Zırh
Buradaki araştırmalar hafif, orta ve ağır zırhlı tanklarınızı geliştirir. 
Topçu
Buradaki araştırmalar topçu sınıflarınızı, tanksavar ve uçaksavarlarınızı geliştirir.
Doktrinler
Oyun içerisindeki birçok önemli ülke belli doktrinlere sahip bir şekilde başlıyor, bunda değişiklik yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz doktrinler savaş alanına büyük etkilere sahip olacaktır.
Denizcilik
Burada daha gelişmiş savaş gemileri, denizaltıları, konvoylar ve çıkartma gemilerine ulaşabilirsiniz.
Havacılık
Burada farklı türde fighterlar, saldırı ve bombardıman uçaklarına ulaşabilirsiniz.
Mühendislik
Radar vs. mühendislik gerektiren hususlar, şifre çözmeye yönelik bilgisayarlar ve nükleer-roket teknolojileri bu alanda bulunmaktadır.
Endüstri
Daha etkili sanayi yapılanmasına sahip olmak için geliştirmeler bu kısımda bulunmaktadır.

Diplomasi
Yukarıda 34px-Diplomacy_button.png sembolüne tıkladığınızda oyunun diplomasi kısmı açılacaktır. Burada ülke listesini görebilir ve bu ülkeleri çeşitli şekillerde filtreleyebilirsiniz. 

Bir ülkenin üstüne tıkladığınızda o ülkenin liderinin portresini ve o ülkeye dair bildiklerinizi göreceksiniz. Bu kısımdan aynı zamanda o ülkeyle girişebileceğiniz diplomatik eylemler de görülebilir, demokrasilerin girişebileceği agresif eylemler küresel gerginlik seviyesi ile kısıtlanmıştır. 

230px-Trade_screen.jpgTicaret
Yukarıdaki 34px-Trade_button.png sembolüne tıkladığınızda oyunun ticaret penceresi açılacak. Oyun içerisinde 6 ticareti yapılabilir madde bulunuyor, bunlar; petrol, kauçuk, aluminyum, çelik, krom ve volfram. Bu maddeler tankların üretiminden savaş gemilerinin ve uçakların yapımına kadar bir çok hususta kullanılıyor. Verdiğiniz her üretim emri bir miktar kaynak isteyecek, bu kaynaklara sahip olmadan da üretim yapabilirsiniz ancak üretiminiz çok yavaş olacaktır.

Kaynaklar haritada belli noktalarda bulunabilir ve harita geneline eşit bir şekilde dağıtılmamıştır. Oyunun genelinde ticaret yapmak zorunda kalacaksınız. Ticaret yapmak için maddeye tıklayıp, ülkenin ismine tıklayıp ne kadar talep ettiğinizi belirtin. Karadan sağlanmayan her ticaret en az 2 konvoy ister, konvoy miktarı her 4 birim madde için 1 artar. 

Ticaret yaparken sivil fabrikaları da bu ticaret için çalıştırıyor olacaksınız, dolayısıyla çok ürün ithal ederseniz fabrikalarınız yetersiz kalabilir. Dengeyi sağlamak için ihracat da yapmalısınız.

İnşaat
Yukarıdaki 34px-Construction_button.png sembolüne tıkladığınızda inşaat penceresi açılacak. Burada fabrika inşaatını, altyapı inşaatını, savunma binalarını düzenleyebileceksiniz.

Bölgedeki tüm gelişim sivil fabrikalar tarafından yapılıyor, inşaata ayrılacak fabrika sayısı ülkenizin gücüyle belirleniyor ancak kaç fabrikanın tüketici ürünlerine ayrılacağını ülkeniz yasaları belirliyor. Daha çok fabrika inşa ederek sivil fabrika sayısını yükseltebilirsiniz ancak her bölgenin de bölge türüne göre taşıyabileceği bir fabrika sayısı var. 

500px-Constructions_screen.jpgDevlet Yapıları
Altyapı : Her bölgenin bir altyapı değeri var, bu değer ne kadar erzağın etkili bir şekilde iletilebildiğini ve birimlerin bu bölgede ne kadar hızlı ilerleyebileceğini belirliyor.
Uçak Üssü : Daha büyük uçak üssü daha çok uçağa ev sahibi olabilir.
Uçaksavar : Bölgede uçaksavar kurarak bombardımanlara karşı koruyabilirsiniz.
Radar : Düşman uçaklarını tespit edebilmenizi sağlar.

Paylaşımlı Yapılar
Askeri Fabrikalar : Silah, ekipman ve araç üretir.
Sivil Fabrikalar : Ülkenin askeri ve endüstriyel kapasitesini yükseltir.
Sentetik Fabrikalar : Sentetik petrol ve kauçuk üretir.
Liman : Gemi üretir.
Roket Üssü : Yakındaki noktalara füze saldırısı yapılabilmesini sağlar.
Nükleer Üs : Atom bombası üretir.

Üretim
Yukarıdaki 34px-Production_button.png sembolüne tıkladığınızda üretim penceresi açılacak. Burada askeri fabrikalara neyin üretiminin yapılacağına dair emir verebilirsiniz. Daha farklı unsurlar için üretim emri vermeniz halinde daha hızlı üretim yapacaksınız. Piyde, zırh ve topçu üretimleri uygun askeri birliklere yönlendirilirken uçak üretimleri rezervinize yönlendirilecek. Gemileriniz otomatik olarak limanda belirecekler.

Görevlendirme
Yukarıdaki 34px-Deployment_button.png sembolüne tıkladığınızda askeri tasarım penceresi açılacak. Burada ne tür birliklere sahip olmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bu birlikler üretim kısmında üretmekte olduğunuz silahlara ve ekipmanlara sahip olacaklar. Buradaki yeşil çubuğa farenizi getirerek neye ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

Oyuna belli hazır şemalarla başlayacaksınız, tecrübe puanları harcayarak yeni şemalar oluşturaiblirsiniz. Yine bu kısımdan ne tür birimlere ne kadar takviye yapılmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Lojistik
Yukarıdaki 34px-Logistics_button.png sembolüne tıkladığınızda lojistik menüsü açılacak. Burada sahip olduğunuz ekipmana dair bilgi alabilir, ne sıkıntısı çektiğinizi daha iyi görebilirsiniz.
[+] 15 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Fena değil. Belki nefret ettiğim bir oyunu almama vesile olursun.
Ara
ic olayını kaldırdılar mı sadece fabrika yazıyor
Ara
(27-05-2016, 20:21)goldlannister : ic olayını kaldırdılar mı sadece fabrika yazıyor

IC artık 2 ana bölüme ayrıldı. Askeri olarak Kara+Hava fabrikası, Deniz tersanesi ve değer ise sivil fabrika. Sivil fabrika halkın ihtiyaçları ve diğer fabrika, tersane yada korunak üretiminde kullanılacakken, askeri fabrikalar silah (tüfek, tank, gemi vb.) üretiminde kullanılabilecek. Sivil fabrikaları askeri fabrikalara dönüştürmek de mümkün.
Ara
bu IC olayını hiç anlayamadım ben anca çıkınca anlayabileceğim galiba yine de oyun henüz çıkmamasına rağmen muntazam bir rehber olmuş.
Ara
Şu IC olayını 3.cü oyundan beri çözemedim.Ama az kaldı dayanın az kaldı :P
[+] 1 üye GoktugPasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Garrison olayanı beceremedim.Video'da adamın teki topluyordu asker ama ben yapamadım onuda bilen varsa aydınlatsın beni.
76561198063206421.png
Ara
işgücü arttırmak istiyorum ve faşist değilim nasıl olacak
Ara
(27-05-2016, 20:21)goldlannister : ic olayını kaldırdılar mı sadece fabrika yazıyor
bayağı olmuş ama yazayım. IC 3 tersane, askeri ve sivil fabrika olmak üzere 3' e ayrıldı.
(14-06-2016, 13:54)Halhas : Garrison olayanı beceremedim.Video'da adamın teki topluyordu asker ama ben yapamadım onuda bilen varsa aydınlatsın beni.
1,3 Torch yaması ile birlikte Garnşzon yönetimi eklendi, eskiden garnizonlara bir yönetim yoktu. Yönetememeniz normal haliyle :)
(24-01-2017, 17:29)Yonel28 : işgücü arttırmak istiyorum ve faşist değilim nasıl olacak
Bu Faşist yada Komunist olmayan ülkelerin yediği bir penaltı. Savaş sırasında arttırabilirsin ama barış döneminde Demokrat yada Non-Alligned bir ülkeysen en fazla Limited Conscription isimli askere alma yasasını uygulayabilirsin. Hem demokrat, humanist takılıp hemde milyonlarca askeri barış döneminde hazırlamak yok :) Oyunda faşist blok başlangıçta bir miktar avantajlı olsun diye tıpkı gerçekte ki gibi böyle uygulanmış.
Ara
Yav toprağım bir sorum olacak hazır çevrim içisin. Ya ben hep eu4 oynadım hiç başka strateji oyunlarını denemedim ve yeni olarak hoi4'e geçtim bazı şeyleri öğrendim ancak nasıl asker basılabileceğini öğrenemedim nasıl basılıyor acaba?
Ara
(22-12-2017, 23:39)metehanx : Yav toprağım bir sorum olacak hazır çevrim içisin. Ya ben hep eu4 oynadım hiç başka strateji oyunlarını denemedim ve yeni olarak hoi4'e geçtim bazı şeyleri öğrendim ancak nasıl asker basılabileceğini öğrenemedim nasıl basılıyor acaba?

Konusunu açmışssın gerekli cevaplar da verilmiş.

Yine de şurada ki rehberin 3.bölümüne bak.

https://forum.strategyturk.com/konu-hoi4...ar-eklendi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.