Yeni Oyunculara Tavsiyeler (Sohbet)
Öncelikle merhabalar dostlarım.

Sıradan bir konu açtığım için lütfen kusuruma bakmayın. Maksadım oyunu öğrenme ve oynarken bilinçli oynamak olduğundan sizlerin yardımına ihtiyaç duyuyorum. Yaklaşık 1 haftadır forumu inceleyip, konuları okuyorum. Geçmişte hanedan oyunları vs keyifli ve öğretici işler olmuş. Bunların yanı sıra haftanın ülkesi adıyla yayınlanan makalelere baktım ama hepsi eksi konu olması ve güncellenen yamalarla geçerliliğini yitirdiği için doğru bir yönlendirme olmamış.

Sormak istediğim birkaç sorum var. Bu sorular hem benim, hem de benim gibi oyuna yeni başlayan dostlar için ihtiyaç duyabilirler. Şimdiden vaktinizi aldığım için kusura bakmayın.

- Öncelikle yeni başlayanlar için hangi ülkeler daha kolay olur? Osmanlı saldırgan bir ülke olduğundan zamana yaymak, beklemek pek mantıklı gelmiyor.

- Kendi halinde olup, zamanla daha iyi olabileceğini düşündüğünüz ülkeler hangiler? Mesela İrlanda bölgesi, İskoç ve İngiliz çekişmesinden nem alır mı?

- Ticaret rehberleri, videolarına çok baktım. Herkes detaya o kadar girmiş ki, asıl fikri sürekli kaçırıyormuşum gibi geldi. Ticaret için püf nokta diyebileceğiniz şeyler nelerdir?

- idea konusu biraz belirsiz gibi geliyor. Sürekli ülke için yanlış bir başlangıç yapıyormuşum gibi geliyor. Standart olarak her ülkeye uygun idea sıralamanız nedir? Rehberleri okudum lakin yeni başlandığım için oyuna etkilerini pek kavrayamadım.

- Okuduğum bir çok yazı içeriğinde sürekli koloni mantığından bahsedilmiş. Maalesef oyun içerisinde bu aşamayı göremedim, hilesiz oynadığım ve acele ettiğim için şamar oğlanı oluyorum. Koloni mantığı hangi yıllarda görüyoruz ve bunun için neler yapmamız gerekiyor?

Tekrardan vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Yardım eden, etmeyen dostlarımıza teşekkürler.
Ara
En kolay ülke oyunun da dediği gibi Osmanlı'dır. Kendi halinde takılarak ekstrem şartlar dışında pek bir şey elde etmek zor. Oyun mümkün olduğunca genişlemeye dayanıyor. İrlanda veya İskoçya ile yapacağın oynanış İngiltere'yi devirip yeni Britanya olmak olabilir ancak. Sonrasında İngiltere'yle aynı oyuna dönmüş olursun. Oturup İrlanda'da takılayım gibi bir şey pek mümkün değil yani.

Ticarette püf nokta her yerden taşıyıp bir yerde toplamak. Kritik noktalara market binaları dikmek veya gemilerle ticari gücünü arttırmak. Ardından da toplama yerine kadar transfer edip toplama yerinde collect yapmak.

İdea çoğu ülkeye veya duruma göre değişkenlik gösterebilir. Kolonici ülkeyle exploration açarken, İtalyan devletleriyle Quantity açarsın başta. Oyun sonu hedefin tüm dünyayı fethetmekse belli idealar biraz daha öne çıkabiliyor.

Koloniyi İngiltere, Fransa, Kastilya, Portekiz, Hollanda gibi ülkeler yapar genellikle. Portekiz ve Kastilya oyun başında koloniciliğe başlarken diğerleri biraz daha geç katılabilir bu yarışa. Oyunun başından itibaren kolonicilik yapılabilir kolonici ülkelerle. Onun dışında gidp de Osmanlı ile kolonicilik yapmaya çalışmak biraz fantazi oluyor ne yazık ki.

Yine merak ettiğin bir şey varsa sorabilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - Öncelikle yeni başlayanlar için hangi ülkeler daha kolay olur? Osmanlı saldırgan bir ülke olduğundan zamana yaymak, beklemek pek mantıklı gelmiyor.

Osmanlı savaşları öğrenmek için uygun bir ülke olabilir aynı şekilde Fransa da. Koloniciliği öğrenmek için tavsiyem Castille veya Portekizdir.

(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - Kendi halinde olup, zamanla daha iyi olabileceğini düşündüğünüz ülkeler hangiler? Mesela İrlanda bölgesi, İskoç ve İngiliz çekişmesinden nem alır mı?
Bu soruyu tam anlamadım ama yeni başlayan bir oyuncu için İrlanda kesinlikle uygun bir yer değildir bence.

(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - Ticaret rehberleri, videolarına çok baktım. Herkes detaya o kadar girmiş ki, asıl fikri sürekli kaçırıyormuşum gibi geldi. Ticaret için püf nokta diyebileceğiniz şeyler nelerdir?
Ticaret konusunda verebileceğim en iyi tavsiye bütün ticaretin başkent bölgenizdeki node'a akıtmaya çalışmak ve sadece başkent bölgesinde ticareti toplamak. Ticaretle ilgili binalar bir node'daki gücünüzü arttırmak için kullanılabilir.

(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - idea konusu biraz belirsiz gibi geliyor. Sürekli ülke için yanlış bir başlangıç yapıyormuşum gibi geliyor. Standart olarak her ülkeye uygun idea sıralamanız nedir? Rehberleri okudum lakin yeni başlandığım için oyuna etkilerini pek kavrayamadım.
Her ülkeye uygun tek bir idea sıralaması yapmak pek mümkün değildir ama başlangıç ideaları olarak kolonici ülkeler için Exploration 1 Expansion 2 açmak kesin denebilecek sayılı idea tercihlerinden olabilir. Savaş konusunda oyuna Defensive idea ile başlamak iyi bir seçimdir.

(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - Okuduğum bir çok yazı içeriğinde sürekli koloni mantığından bahsedilmiş. Maalesef oyun içerisinde bu aşamayı göremedim, hilesiz oynadığım ve acele ettiğim için şamar oğlanı oluyorum. Koloni mantığı hangi yıllarda görüyoruz ve bunun için neler yapmamız gerekiyor?
Koloni genel olarak oyun başından çok uzun zaman geçmeden başlayabilir. Eğer koloni oyunu deneyimlemek istiyorsan Portekizi seçip oyun boyunca İspanyayla müttefik olursan avrupada olan olayları önemsemeden rahatça koloni kurabilirsin.
[+] 1 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - Öncelikle yeni başlayanlar için hangi ülkeler daha kolay olur? Osmanlı saldırgan bir ülke olduğundan zamana yaymak, beklemek pek mantıklı gelmiyor.

Avrupada ingiltere, castil, osmanlı. Afrikada kilwa. Asyada da vijeyanagar ve bahmanis bence yeni başlayanlar için uygun ülkeler. pasif bir oyun istiyorsan portekiz ile koloni atabilirsin.

(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - Kendi halinde olup, zamanla daha iyi olabileceğini düşündüğünüz ülkeler hangiler? Mesela İrlanda bölgesi, İskoç ve İngiliz çekişmesinden nem alır mı?

Portekiz ve malacca

(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - Ticaret rehberleri, videolarına çok baktım. Herkes detaya o kadar girmiş ki, asıl fikri sürekli kaçırıyormuşum gibi geldi. Ticaret için püf nokta diyebileceğiniz şeyler nelerdir?
Ticaret yolunun en ileriisnde ve en çok bölgeye sahip olduğun trade node'u ana ticaret bölgen yap ve oraya para çekmek için merchantları kullan. eğer fazladan merchant'ın varsa bir de o ana ticaret nodunda collect trade yap.

(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - idea konusu biraz belirsiz gibi geliyor. Sürekli ülke için yanlış bir başlangıç yapıyormuşum gibi geliyor. Standart olarak her ülkeye uygun idea sıralamanız nedir? Rehberleri okudum lakin yeni başlandığım için oyuna etkilerini pek kavrayamadım.
Oynadığım ülkeye göre değişmekle beraber standart olarak innonative, o anki durumuma göre bir dip idea bir de quality idea ilk 3 açacağım idealar olur. onların dışında gerisini oyunun durumuna göre ayarlarım.

(18-05-2020, 18:30)SinyorSelim : - Okuduğum bir çok yazı içeriğinde sürekli koloni mantığından bahsedilmiş. Maalesef oyun içerisinde bu aşamayı göremedim, hilesiz oynadığım ve acele ettiğim için şamar oğlanı oluyorum. Koloni mantığı hangi yıllarda görüyoruz ve bunun için neler yapmamız gerekiyor?
koloninin asıl amacı o koloni attığım bölgelerdeki üretimden ticaret geliri olarak senin ana trade node'una çekmektir her attığım koloni içindeki malzemeye göre sana bir miktar para getirecektir yaklaşık koloni başı aylık 0.3 altın ticaret geliri elde edebilirsin. ve aynı anda 1 kolonist ile aynı anda 1 koloni devam ettirmek 2 altın 2 koloni devam ettirmek 6 altın 3 koloni devam ettirmek 16 altın şeklinde giderek katlanarak artan bir ücrete sebep olur ama gelen para zamanla biriktiği için oyun başında sizi borca sokup gelirinize ağır darbe vursada oyunun ilerleyen dönemlerinde devasa miktarda meblağlar hazinenize akabilmekte. tabi ki bu normal koloni için geçerli amerikada sistem biraz daha farklı. portekiz oynaman sana bu mekanikle iligli bolca bilgi sağlayacaktır. ama genel olarak koloni yapma ili ilgili şunu söyleyebilirim.
Ara
Cevap veren, vakit ayıran dostlarıma teşekkür ederim. Yeni bir oyun ile söylediklerinize dikkat edip, ona göre oynayacağım. Olası takıldığım sorular, sıkıntılar olursa tekrardan rahatsız ederim. Varolun, iyi akşamlar.
Ara
- Öncelikle yeni başlayanlar için hangi ülkeler daha kolay olur? Osmanlı saldırgan bir ülke olduğundan zamana yaymak, beklemek pek mantıklı gelmiyor.
Aslında oyna yeni başlayanlar ve değişik vakit geçirmek isteyenler synthectikdarn kodu ile açılan ,işgal devleti büyük bi hile ama oyundaki en kolay ve en zevkli devlet o hemde her açıdan Osmanlı ile kolay başlangıç apılır ama güçlenmek veekonomiyi toparlamak çaba ister

- Kendi halinde olup, zamanla daha iyi olabileceğini düşündüğünüz ülkeler hangiler? Mesela İrlanda bölgesi, İskoç ve İngiliz çekişmesinden nem alır mı?
Kastilya eğer doğru şartlar sağlanır ve tenerifeyi portekiz koloni atmamışsa kastilya görev ağaçlarında rahatlıkla ilerler ayrıca burgungy eventi castilyaya patlarsa baya zevkli oyunlar çıkabilir

- Ticaret rehberleri, videolarına çok baktım. Herkes detaya o kadar girmiş ki, asıl fikri sürekli kaçırıyormuşum gibi geldi. Ticaret için püf nokta diyebileceğiniz şeyler nelerdir?

Öncelikle hile ile onutosanız sabredin kaç şehriniz varsa oyun başında tüm puanları 20 dev üstüne çıkarın ayrıca tüccarları iyi kullanarak rahatlıkla başarılı olursunuz

- idea konusu biraz belirsiz gibi geliyor. Sürekli ülke için yanlış bir başlangıç yapıyormuşum gibi geliyor. Standart olarak her ülkeye uygun idea sıralamanız nedir? Rehberleri okudum lakin yeni başlandığım için oyuna etkilerini pek kavrayamadım.

Her ülkeye uygun sıralama yapmak gerekirse kolonici olmaaycaksanız koloni idealarına gerek yok öncelikle

ilk başlangıçta offensive alın ardından maritineyi alın naval alın (ayrıca deniz doktrinlerinden gemi ele geçirme şansı arttıran özelliği almanızı tavsiye ederim ) sonrada kalite ve intotative alın Vassallarla uğraşıyorsajnız admin ve influence alın
Not: donanma ilede uğraşmayacaksanız naval ve maritine yerine farklı idealar alınabilir

- Okuduğum bir çok yazı içeriğinde sürekli koloni mantığından bahsedilmiş. Maalesef oyun içerisinde bu aşamayı göremedim, hilesiz oynadığım ve acele ettiğim için şamar oğlanı oluyorum. Koloni mantığı hangi yıllarda görüyoruz ve bunun için neler yapmamız gerekiyor?
kolonicilik zaman içinde gelişior eğer farklı bi devlet ve kolonici değilseniz 1540 lıy ıllardan itibaren güçlü ve değişik şeler çıkabiliyor random lucky ile oynuyorsanız süre değişebilir yada dünyanın öbür ucunda japonya ile oynuyorsanız
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni başlayanlara tavsiye verebilecek düzeyde görmüyorum kendimi fakat genel olarak hileyle öğrenmenizi tavsiye eden kimseyi dinlemeyin.
[+] 3 üye tahr1bad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de oyunun ustası sayılmam. Öğrenmek için vakti zamanında baya uğraşmıştım. Osmanlı gayet uygun bence temelleri kavramak için. Ben ısrarla Osmanlı'yla oynamıştım. Sonra da Portekiz'le oynadım. Afrika'daki kolonilerim sayesinde paraya para dememek eğlenceliydi. Hile kullanmanı tavsiye etmem. Hileler tüm oyunların, özellikle de Paradox oyunlarının zevkini ve yeniden oynanabilirliğini büyük ölçüde baltalıyor. İngilizce biliyorsan Arumba gibi kanalları takip etmeni tavsiye ederim. Türkçe kanallardan Nasuh Dede iyidir. (Bazen uzun süre sessiz kalabiliyor videolarda ama yine de izlemen yardımcı olur sana.) Bu iki kanal bana çok yardımcı olmuştu.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim dostlarım. Hileli oyun oynamayı istemiyorum. Oyunu öğrenmektense, kolay yola başvurmamı sağlıyor. Bir süre sonra bunun ucu kaçıyor ve diğer ülkelere karşı her türlü üstünlük sağlıyorum. Osmanlı ile başlangıcı yaptım. Ticareti tam kavramış olmasam bile doğru bir politika ile gelirimi arttırmayı başarıyorum. Savaş olayını da kısmen de olsa kavramış gibiyim. Acele etmeden, koalisyon tehlikesini göz ederek oynuyorum.

Tavsiye ettiğiniz kanallara da bakacağım. Böylesine sıcakkanlı ve yardımsever olduğunuz için teşekkür ederim. Umarım oyunu belirli bir düzeyde kavradıktan sonra hanedan serisiyle güzel bir konuyla tekrardan buluşuruz. Şimdiden hayırlı akşamlar, hayırlı iftarlar.
Ara
Ticaret konusunda şöyle söyliyim ticaret sadece tüccar yolla collect yaptan ibaret değil bayağı hayvan gibi ayrıntılı konu.İyi ticaret bilgisiyle Hollanda'yla adaya çıkmadan english chanelde yüzde 60-70'den fazla ticaret gücü oluşturmak mümkün oyunda.
[+] 1 üye Tigerclaw nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyuna yeni başlayacaklara tek önerim 1.30 yamasından dan önce oyuna başlamasınlar. Bir çok şey bu yamada değişecek. Geçmiş bilgilerin, rehberin işlevselliği azalacak.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
[+] 1 üye Türk Şad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu öğrenmek için zamanında çok fazla yazı okumuş çok fazla rehber videosu izlemiştim. Belirli bir aşamaya gelmek sabır gerektiriyor. Beraber oynamak istersen zevkle oynarım. Sorularına da anında cevap alırsın :)
[+] 1 üye Jokzilla nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir de şu çok önemli: Mükemmeliyetçi olmamak lazım. Özellikle de Paradox oyunlarında. EU4'te bunu yaşamadım ancak Victoria 2'de fazla sabırsız ve mükemmeliyetçi davrandım. Her mekaniği öğreneceğim derken oyunu doğru dürüst oynamadım. Bu sebeple yıllarca doğru dürüst öğrenemedim. Sonra bir gün Brezilya'yla başladım ve ne olursa olsun oyunu bırakmadım. Oyun iyi sonuçlanmadı ama çok şey öğrendim.

Rehberler ve oynanış videoları tabii ki önemli fakat oyunu kendin oynamazsan hiçbir işe yaramaz. İnsan kendini rehberlere kaptırınca bir yerden sonra asıl amacın oyunu öğrenmek olduğunu unutup "öğrenmiş olmak için" rehber okuyabiliyor. İdeal olan oyun oynayışı rehberlerle desteklemek diye düşünüyorum.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tekrardan merhabalar.

Cevaplarınızı okuyorum. Oyun içerisinde mükemmel oynamayı bıraktım ve daha çok zamana yayarak, Dünya fethi gibi oyun başında zorlayıcı hedefler koymadan oynamaya başladım. Başlangıç oyunlarım daha iyi oldu. Zamana yaymak sanırım bazı sorularımı cevaplandırmış olacak. Bununla beraber fethettiğim şehirleri merkez haline getirmeden, savaş açtığım için isyan yediğimi öğrendim. Bu sebeple biraz daha bekleyip, merkezden sonra din/kültür değişikliği ile daha rahat ettiğimi de keşfettim. Bunun için sizlere teşekkür ederim.

Aklıma takılan, benim için sorun teşkil eden bir unsur var. İsyan sayıları orduma göre şekillendiğini düşünüyorum. Bu sebeple isyan bastırmak için önerebileceğiniz şeyler nelerdir? Kültür yada din değişikliği uzun süren bir süreç. Bunun için izlediğiniz yollar var mıdır? Bir de Din savunucusu ünvanı var. Bunu kullanmak ne gibi fayda sağlıyor, ne gibi zarar veriyor bunu açıklayabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim, iyi akşamlar dilerim.
Ara
İsyan bastırma hakkında şunu söyleyeyim,
Eğer küçük,zayıf bir milletsem yeni ele geçirdiğim toprakları önce otonomisini arttırırım,sonra estate'lere toprakları pay ederim,isyan çıkmamasını sağlarım.
Güçlü bir milletsem savaş üstüne savaş açarım,sonra isyanlar patlak verir,sonra hepsini zorla bastırırım. Bu böyle devam eder...
İsyanların sayısı senin ordu sayın ile alakası yok. İsyan edecek toprakların sayısı ve gelişmişlik değeriyle alakası var.

Din savunucusunun nasıl etkiler verdiğini görmek istiyorsan imleci onun üstüne getir görürsün.
Din savunucusunun başka bir özelliği ise senin kıtanda bulunan ve senle aynı dinden olan ülkelere başka bir inanca mensup ülke saldırırsa senle aynı dinden olan ülke seni yardıma cağırır. Reddedersen ünvanını kaybedersin.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.