Strategyturk Forumları
Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Victoria II (https://forum.strategyturk.com/forum-victoria-ii)
+--- Konu Başlığı: Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-victoria-2-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Yasin Ahmet - 22-12-2020

(20-12-2020, 15:47)Xepluper : Oyunun çözünürlüğünü arttırınca yukarıdaki menüler falan aşırı küçülüyor okunmayacak duruma geliyor, çözünürlüğü düşürünce bu sefer gözümü rahatsız ediyor her şey bulanık oluyor. Bu durumu çözebilen var mı?
Ekranınız ne boyutta? Sanırım o ayar Hoi4'de farklı bir ayar şeklinde var ama Victoria 2'de boyuta göre küçülüyor.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Xepluper - 22-12-2020

(22-12-2020, 11:26)Yasin Ahmet :
(20-12-2020, 15:47)Xepluper : Oyunun çözünürlüğünü arttırınca yukarıdaki menüler falan aşırı küçülüyor okunmayacak duruma geliyor, çözünürlüğü düşürünce bu sefer gözümü rahatsız ediyor her şey bulanık oluyor. Bu durumu çözebilen var mı?
Ekranınız ne boyutta? Sanırım o ayar Hoi4'de farklı bir ayar şeklinde var ama Victoria 2'de boyuta göre küçülüyor.
1920x1080 çözünürlükte laptop ekranım var. 15.6" olduğundan full çözünürlükte yazılar küçük gözüküyor, düşük çözünürlükte bulanık oluyor ve göz yoruyor dediğim gibi.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Probang - 02-01-2021

Mutlu mesut oynadığım Türkiye oyununda bir anda Rubber sıkıntısı çekmeye başladım. Dünyada savaşta olan bir güç yok, hammadde bolluğu göze çarpıyor. Buna rağmen rubber importlayamıyorum, oyunumda bug mu oluştu?

unknown.png?width=894&height=559

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Yasin Ahmet - 02-01-2021

(02-01-2021, 16:48)Probang : Mutlu mesut oynadığım Türkiye oyununda bir anda Rubber sıkıntısı çekmeye başladım. Dünyada savaşta olan bir güç yok, hammadde bolluğu göze çarpıyor. Buna rağmen rubber importlayamıyorum, oyunumda bug mu oluştu?

Zaten ülkende 1700 Rubber var? Ne için lazım ve tam olarak nasıl olmuyor?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Probang - 02-01-2021

(02-01-2021, 16:54)Yasin Ahmet :
(02-01-2021, 16:48)Probang : Mutlu mesut oynadığım Türkiye oyununda bir anda Rubber sıkıntısı çekmeye başladım. Dünyada savaşta olan bir güç yok, hammadde bolluğu göze çarpıyor. Buna rağmen rubber importlayamıyorum, oyunumda bug mu oluştu?
Zaten ülkende 1700 Rubber var? Ne için lazım ve tam olarak nasıl olmuyor?

Gümrük vergisini -%100'e çektiğimde ülke rubber almaya başlıyor, fakat bu şekilde ekonomiyi 1 senede erittim. Gümrük vergisini tekrar %0'a çekince Rubber alımı yine durdu. İşsizlik milyonları görüyor.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 02-01-2021

Anladığım kadarıyla durumu anlatayım. Yanlışım varsa düzeltsinler.

Rubber alacak fabrikaların ürünlerini satamadığı için kar edemiyor. Bu yüzden yeni rubber alamıyor ve zarar ettiği için fabrika kapanıyor. Sen gümrük vergisini -%100 yaptığında onların aldıkları Rubber'ları sen ödemiş oluyorsun. Bu sayede Rubber alabiliyorlar. Gümrük vergisini 0'ladığında yine Rubber alamıyorlar.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Menars - 02-01-2021

Birkaç sebebi olabilir diye düşünüyorum.
1.si rubber sıkıntın yoktur fakat araba vs. üretimi doygunlağa gelmiştir. Örneğin tüm demandi ingiltere karşılıyordur ve bu yüzden üretimi durdurmuş olabilirler. Bu da sana rubber eksiği gibi yansımış olabilir.
2.si rubberla ürettiğin malzemelerin birim fiyatı rubberın ve diğer şeylerin birim fiyatından az olabilir.
3.sü modun ekonomisi broken olabilir. Raw goodsları fabrikaların alma oranları vs. düzgün ayarlanmadığı için fabrikalar alamıyor olabilir.
4.sü, 1. ve 2. maddenin karışımı diyebiliriz. Bu sefer ürettiğin malzemeler dışarı satılamıyor olabilir. Bunun sebebi biraz karışık olabilir. Yani common markette tüketiliyor olabilir. Bazende fabrikalar hiç kar etmediği için üretime devam etmiyor. Yani kar marjın az olduğundan fabrika efektifsiz kalıyor olabilir. Bu tamamen modla alakalı olabilir.

Ülke içindeki kaynaklar tamamen tüketilmediği müddetçe world markete gitmiyor. Eğer cidden ülkende rubber varsa ve tüketemiyorsan, fazlalık varsa ve hala fabrikalar üretim yapamıyorsa çok büyük ihtimalle modun hatasıdır.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 03-01-2021

Arkadaşlar great warı nasıl keşfediyoruz?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 03-01-2021

Great War 1890 yılında açılıyor. İki tarafta da en az ikişer büyük gücün olduğu savaşlar Great War'a dönüşür.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 03-01-2021

(03-01-2021, 15:57)Attila the Hun : Great War 1890 yılında açılıyor. İki tarafta da en az ikişer büyük gücün olduğu savaşlar Great War'a dönüşür.
Kendi kendinemi oluyor yoksa bir teknoloji ile mi?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Mabella - 03-01-2021

Taraflardan biri Mass politic araştırmasını yapınca açılıyor diye hatırlıyorum

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 04-01-2021

Yok o world war içinmiş. Great war için birşey yapmak lazım mı yoksa 1890dan sonra kendisi mi geliyor.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Yasin Ahmet - 04-01-2021

(04-01-2021, 02:21)Semavi7 : Yok o world war içinmiş. Great war için birşey yapmak lazım mı yoksa 1890dan sonra kendisi mi geliyor.
1890'dan sonra kendisi geliyor eğer ikişer büyük devlet birbiri ile savaşıyor ise. Sonrasında ise Mass politics ile World War'a dönüşüyor.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Selene - 21-01-2021

HPM ve HFM modlarında farklı subject türlerinin ne farkları var ve neye göre belirleniyorlar?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Menars - 21-01-2021

Substate,satalite ve dominion gibi farkları soruyorsan. Benim bildiğim kadarıyla substate´ler normalde sadece Çin´de bulunuyor ve Çin batılaştığı zaman hepsi Çin ile birleşiyorlar. Dominion ile satalite arasında bir fark yok diye biliyorum. Zaten hepsi mekanik olarak puppet olarak geçiyor. Modlarda genelde bunların modifierları farklı olabiliyor. Mesela HFM´de British Raj´ın yanlış hatırlamıyorsam prestij ve research points nerfleri var.

Edit: Emin olmak için baktım. HFME´de mesela vassal nation´ın -1 prestij modifier´ı var. Substate nation´ın ise; -1 prestij, maksimum borç bonusu -%100, minimum vergi %25, maksimum askeri harcama -%25, minimum gümrük vergisi %120, vergi efektifliği ise %30 olarak geçiyor.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Selene - 22-01-2021

HPM'de focusla increase tension yapınca karşı taraf biliyor mu?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Menars - 22-01-2021

Eğer tension´ın neden arttığına bakarsa görebilir diye hatırlıyorum.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - GespensterPanzer - 30-01-2021

Arkadaşlar selam, Almanya oyunumda ciddi rubber sıkıntısı çekiyorum, markette sıfır görünüyor. Hollanda büyük güç oldu ondan alamıyorum sanırım. Brezilya'yı etki alanıma almayı deneyeceğim, başka öneriniz var mı? Sanırım problem çok fazla elektrik parçası, uçak ve otomotiv fabrikası açmaktan kaynaklandı.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 30-01-2021

Hollanda'nın büyük güç olması ondan satın alım yapmana engel olmuyor. Hollanda yeterince kauçuk üretmiyor olabilir. Ürettiği miktarı da o ve senden daha yüksek sıradaki ülkeler kullanıyor olabilir. Almanya olarak Hollanda'yı rahatça yenebilirsin, Hollanda'nın kauçuk üreten topraklarını kendin için alabilirsin.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Yasin Ahmet - 30-01-2021

(30-01-2021, 03:34)GespensterPanzer : Arkadaşlar selam, Almanya oyunumda ciddi rubber sıkıntısı çekiyorum, markette sıfır görünüyor. Hollanda büyük güç oldu ondan alamıyorum sanırım. Brezilya'yı etki alanıma almayı deneyeceğim, başka öneriniz var mı? Sanırım problem çok fazla elektrik parçası, uçak ve otomotiv fabrikası açmaktan kaynaklandı.
Attilaya ek olarak, marketten en çok kauçuk üreten ikincil gücü bulup etkin altına alabilirsin.