Strategyturk Forumları
Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Victoria II (https://forum.strategyturk.com/forum-victoria-ii)
+--- Konu Başlığı: Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-victoria-2-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 26-03-2021

Bozamıyorsun.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Perpetva - 27-03-2021

Ülkemdeki kapitalistler oyunun başlarında bir çok proje veriyorken şimdi hiç bir kapitalist proje vermiyor üstelik ekonomim de iyi. Bunun sebebi nedir ve nasıl düzeltebilirim?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 27-03-2021

Başta hangi parti var? Partinin ekonomik politikası ne?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Yasin Ahmet - 27-03-2021

Muhtemelen partinin politikası liberallikten bayağı uzaktır, liberal bir partiyi başa geçir ve kapitalist focusu kullan.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Perpetva - 27-03-2021

Oyunun başından beri muhafazakar parti baştaydı ve kapitalistler bu parti baştayken bir çok proje gönderiyordu. Şimde de aynı parti başta ama anca demiryolu araştırınca kapitalistler proje gönderiyor.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 27-03-2021

Üst tabakanın vergisini azaltıp (tercihen sıfırlayıp) kalabalık eyaletlerinde kapitalist odağı seçebilirsin.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - DGray - 07-05-2021

Türkçe yama yüklemiştim fakat şimdi dili ingilizce yapmak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum. Oyunu tekrar silip yüklememe rağmen yapamadım yardım eder misiniz?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 07-05-2021

Türkçe yamayı mod olarak mı yükledin yoksa lokalizasyon dosyalarının üzerine mi yapıştırdın?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - elefsar - 08-05-2021

Bu RGO ile Factory Output farkını anlatabilecek var mı? Factory Output belli de, RGO'yu sorduğumda sanki o outputmuş gibi cevap alınca kafam karıştı.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 08-05-2021

Her vilayetin ürettiği bir kaynak vardır, bu kaynakların üretildiği temsilî tesislere RGO (Resource Gathering Operation) diyoruz. Bunlar fabrika gibi inşa edilen oluşumlar değil, tüm vilayetlerde daima mevcutlar. Çifçiler veya işçiler RGO'ları doldurarak RGO kaynakları üretiyor. Fabrika çıktısı ise zaten fabrikadaki girdi mallarını işlediğinde elde ettiğin ürün miktarı. RGO ile ilgili bir rehber hazırlamıştım, yardımı olacaktır.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - DGray - 08-05-2021

(07-05-2021, 12:58)Attila the Hun : Türkçe yamayı mod olarak mı yükledin yoksa lokalizasyon dosyalarının üzerine mi yapıştırdın?
dosyaların üzerine yapıştırdım.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 08-05-2021

Orijinal dosyaların yedeğini aldıysan dosyaları değiştir. Almadıysan "localisation" klasörünü silip Steam'e dosya bütünlüğünü doğrulatabilirsin.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - elefsar - 10-05-2021

Dünkü oyundan sonra bazı noktalarda takıldım. Ben asker ordu basamıyorum. MP'de de aynı problemi yaşadım. Ülkede 60k+ asker olmasına rağmen ordu oluştur dediğimde 2 tane birim duruyor. Bi ara onları da bastım sonra gittiler. Askeri tabdaki sınır da çok az gözüküyor. Bu konuyu nasıl halledebilirim?

Diğer bir sorum ise sphere hakkında. Hangi ülkeleri sphere almamız gerekiyor? Olay sadece ve sadece ücretsiz RGO transferi mi? Bunu diplomatik hamleler için kullanamaz mıyız?

Son olarak bu artisanlar temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Middle classın vergisini en aşağıda tutuyorum, tariffler de genelde %0'da durmasına rağmen ortalama %25 middle class mensubu kırmızı grafikte. Üzerine geldiğimde ise artisanlar olduğunu görüyorum. Bunun bir taktiği vs var mı?

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 10-05-2021

Askerî harcamaları %100'e çekerek ve kalabalık eyaletlerde asker odağı seçerek asker nüfuslarının artışını fazlasıyla hızlandırmak mümkün. Özellikle de harcamayı yükseltmenin faydasını çok gördüm.

RGO'nun yanında bazı özel kararlar için de sphere alabiliyorsun. Mesela İsveç ile İskandinavya kurmak için Danimarka'yı sphere'lemen veya doğrudan kontrol etmen gerekli. Ayrıca RGO deyip geçmemek lazım, endüstrinin işlemesi için kilit ham maddelere sahip olmak büyük önem arz ediyor. Bir ülkeyi sphere'lediğinde aldığın prestij de cabası.

Artisan'lar ufak fabrikalar olarak düşünülebilir. Nasıl fabrikalar girdi mallarını karşılayamıyorsa üretim olamıyor ve fabrika zarar ediyorsa artisan'larda da aynı durum geçerli. Fakat artisan'lar geçimlerini üretim yaparak sağladığı için üretim yapamadıklarında ölüyor veya demote oluyorlar. Oyunun başında asıl sebep bu olsa da oyunun ortasından itibaren gelişen fabrikalarla rekabet edemeyip beş parasız kalıyorlar. Yani oyunun ortasından itibaren artisan'ların azalması kötü bir şey değil, aksine sanayileşmenin bir göstergesi.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - He be - 21-05-2021

Victoria 2'de Savemin Mapının resmini nasıl alıcağım? Victoria 2 - Devletleriniz başlığında atılanlar gibi. Tüm dünya haritası çıkarma.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Attila the Hun - 21-05-2021

Yanlış hatırlamıyorsam F11 idi.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - SatanistKesenKedi - 21-05-2021

(10-05-2021, 16:43)elefsar : Dünkü oyundan sonra bazı noktalarda takıldım. Ben asker ordu basamıyorum. MP'de de aynı problemi yaşadım. Ülkede 60k+ asker olmasına rağmen ordu oluştur dediğimde 2 tane birim duruyor. Bi ara onları da bastım sonra gittiler. Askeri tabdaki sınır da çok az gözüküyor. Bu konuyu nasıl halledebilirim?

Diğer bir sorum ise sphere hakkında. Hangi ülkeleri sphere almamız gerekiyor? Olay sadece ve sadece ücretsiz RGO transferi mi? Bunu diplomatik hamleler için kullanamaz mıyız?

Son olarak bu artisanlar temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Middle classın vergisini en aşağıda tutuyorum, tariffler de genelde %0'da durmasına rağmen ortalama %25 middle class mensubu kırmızı grafikte. Üzerine geldiğimde ise artisanlar olduğunu görüyorum. Bunun bir taktiği vs var mı?
123.png
Askeri harcamayı %100 yaparsan %5'e kadar asker artırımın olur. Asker national focusunu koyarsan tek etkisi %5'e daha hızlı çıkmak ve askeri harcamanı fullemeden %5'e çıkabilme şansı tanıması. Yanlış hatırlamıyorsam bir şehirdeki asker sayısı 1000 olunca ilk 3000 kişilik grubunu çağırabiliyorsun. Sorankiler ise 3000 ve katları. 

Sphere aldığın ülkelerin çoğu müttefikin oluyor. Ayrıca politik olarak zaten arkabahçen oluyorlar. Eğer birileri sphereine savaş açarsa savaşa çağrılıyorsun. Eğer etkin Friendly ise savaşa müdahale edebiliyorsun. Sphereler daha çok ekonomik kaygılar için alınıyor. Çoğunlukla dünya sıralamasında çok yüksek olmadan öncelikli olarak sphere'ine mal alım satımı yapabiliyorsun.

Artisanların batması özellikle orta oyundan sonra gayet kabul edilebilir. Üzerine düşmeni önermem.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - He be - 21-05-2021

(21-05-2021, 19:55)Attila the Hun : Yanlış hatırlamıyorsam F11 idi.

Yok ekran görüntüsü değil. Direkt tüm dünya haritasını çıkarma.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Duman - 21-05-2021

F10 olması lazım.

Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - okyanuskrali - 28-06-2021

Arkadaşlar merhabalar, bu şovenizm olayının mekaniği nedir tam olarak? Osmanlı ile oynuyorum ve savaş hedefi eklemek isterken karşıma çıkıyor. İktidar partisi şovenizm odaklı lakin şovenizm biraz ağır artıyor. Alternatif yolları var mıdır?