Strategyturk Forumları
Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Genel Forumlar (https://forum.strategyturk.com/forum-genel-forumlar)
+--- Forum: Kültür Forum (https://forum.strategyturk.com/forum-kultur-forum)
+--- Konu Başlığı: Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? (/konu-turkcede-neleri-degistirmek-isterdiniz)

Sayfalar: 1 2

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - napolyon94 - 26-06-2020

de, da, ki eklerinin alayının birleşik yazılmasını isterdim.

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - Attila the Hun - 26-06-2020

Bu tarz bağlaçların ayrı yazılınca daha doğal ve estetik durduğunu tek düşünen benim sanırım.

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - elefsar - 26-06-2020

Şapkalı harflerin kullanımı kalkmıştı sanırım. Özellikle â harfi çok değerli. Kar ile kâr bariz farklı. Tekrar kullanımının başlamasını isterdim.
Osmanlı öncesi Türkçe kelimelerin tekrar kazandırılması ve günlük kullanıma dahil olması da güzel bir tercih olurdu benim için.

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - PCOyun - 26-06-2020

Türkçenin halk efsanelerinden biri de şapkanın kalkması. Şapka sadece plan gibi okunuşu yumuşak ve yabancı dilden gelmiş kelimelerden kalktı. Yani eskiden plân yazmak doğruyken artık değil. Normal şapka asla kalkmadı.

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - notrdum - 06-07-2020

Kesinlikle birkaç harf eklenmesi türkçede bazı kelimeleri söylediğimiz gibi yazamıyoruz.diğer türk dilleri örnek alınarak birkaç harf eklenmesi.

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - Attila the Hun - 22-07-2020

(06-07-2020, 01:20)umutovskii : Kesinlikle birkaç harf eklenmesi türkçede bazı kelimeleri söylediğimiz gibi yazamıyoruz.diğer türk dilleri örnek alınarak birkaç harf eklenmesi.

Ne gibi?

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - korkusalan - 22-07-2020

(22-07-2020, 20:00)Attila the Hun :
(06-07-2020, 01:20)umutovskii : Kesinlikle birkaç harf eklenmesi türkçede bazı kelimeleri söylediğimiz gibi yazamıyoruz.diğer türk dilleri örnek alınarak birkaç harf eklenmesi.

Ne gibi?
İngilizceye benzemesine yol açan "i" yerine Azerbaycan Türkçesine benzememize yol açan "ə" gelebilir.Böylece köklerəməze bağlı bər muasır medenəyet olabələrəz. 
Not:İki harf birbiriyle aynı. ə Azerbaycan Türkçesinin i si gibi bir şey
-------------------------------------------------------------------------------------
Türk devletleri dışındaki tüm devletlerin küçük yazılmasını sağlardım

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - Selene - 22-07-2020

(08-05-2020, 22:13)korkusalan : Fiilimsileri kaldırırdım Ya da Tek bir tür yapardım o da bulunması en kolay olan olurdu 1 tane ek ve başka hiç bir şey o eki kullanmayacak (-mamsı eki örnek Ali duvardan Zıplamamsı(y)ıp kafasını kırdı(Cidden çok basit değil mi? Ve bu ek sadece Yazarken yani yine zıplayıp diye okuyacağız))

Fiilimsiler nasıl kaldırılabilir ki. Fiilimsi kavramının kaldırılabilmesi için dilin tamamen yeniden şekillenmesi yüzlerce binlerce yeni kelimeler türetilmesi lazım ve bunun dili daha karmaşık yapmak dışında bir yararı olabileceğini sanmıyorum.

(22-07-2020, 21:56)korkusalan :
İngilizceye benzemesine yol açan "i" yerine Azerbaycan Türkçesine benzememize yol açan "ə" gelebilir.Böylece köklerəməze bağlı bər muasır medenəyet olabələrəz. 
-------------------------------------------------------------------------------------

Alfabe sadece belirli sesleri belirten sembollerdir nasıl bir dili başka dile benzetebilir pek anlamış değilim. Ama benzetse bile nasıl Dünya'da en çok kullanılan alfabe o alfabeyi kullanan onca dil arasından İngilizce'ye benzemeye yol açıyor

Türkçede Neleri Değiştirmek İsterdiniz? - Attila the Hun - 22-07-2020

(22-07-2020, 21:56)korkusalan : İngilizceye benzemesine yol açan "i" yerine Azerbaycan Türkçesine benzememize yol açan "ə" gelebilir.Böylece köklerəməze bağlı bər muasır medenəyet olabələrəz. 

"i" harfi neden dilimizin İngilizceye benzemesine sebep olsun ki? Yukarıda verdiğin örnekteki tek bir kelime bile İngilizce değil, hepsi de Türkçe kökenli olsa da olmasa da dilimize yerleşmiş kelimeler. Şiveler arasındaki ses değişiklikleri doğal sürecin bir parçasıdır. Bu tarz ses değişiklikleri normaldir ve Türkiye Türkçesini "gerçeğe daha uzak yapmıyor", zaten Türkiye Türkçesi Türkçenin şivelerinden birisi.

Devlet isimlerine gelince, büyük yazılmalarının daha iyi olduğunu düşünüyorum. (Evet, hepsinin.) Özel isimlerin büyük harfle başlaması onları öne çıkartan bir unsur bence.