Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer : Ocak 2016 [2] - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer : Ocak 2016 [2] (/konu-mp-eu4-multiplayer-ocak-2016-2)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Justicar - 07-02-2016

(06-02-2016, 23:52)Duman : İnternet bağlantım gittiği için bugünlük 12 dakika erkenden bitiriyoruz.

@jax61 EU4 Multiplayerlarında istenen şey 1444 senesinde sözlerin tutulup ona göre oynanması değil. Tarihte olduğu gibi mpde de ülkelerin politikaları, düşmanları ve dostları oyun içerisinde SÜREKLİ bir şekilde küçük çıkarlarına göre değişmeli. Ortak hareket edilmemeli. Bu hususta özellikle benim oynadığım ülkeler iyi incelenebilir, benim herhangi bir net müttefiğim ÇOĞU multiplayerda bulunmaz, sadece bellli konuşmalarda antlaşma imzaladığım ülkeler bulunur ama hiçbir ülkeyle ortak oynamam.

Oyun içerisinde İspanya olarak Avrupa savaştayken bir hamle yapmam gerekiyordu, önce Savoy'un üzerine gidip HRE İmparatoru olmaya çalışayım dedim, derken kralım öldü ve 50 legitimacylik başka bir hükümdar gelince aldığım tüm oyları kaybettim. Bunun ardından savaşın diğer tarafı olan Britanya'ya çevirdim gözümü. 

Diplomasi diğer oyuncularla sözleşip o sözü tutmak değildir. Diplomasi değişken oynayabilmektir, düşmanınla 20 sene sonra başka bir savaşta dost olmaktır. Ancak senin dediğini de anlayabiliyorum çünkü EU4 MPlerinde senin istediğin şekilde oynayan ÇOK FAZLA kişi var.

Geçmişteki müttefikliklerimizi ne de çabuk unutmuşsun...

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Kaiser-i Rum - 07-02-2016

İstatistik ve Osmanlı incelemesi istiyorum.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Duman - 07-02-2016

Görsel

İstatistiğe vassallar ve koloniler dahildir, protectorateler dahil değildir.

1582
  1. 24px-%C4%B0spanya.png 2266 - İspanya İmparatorluğu
  2. 24px-Osmanl%C4%B1.png 1920 - Osmanlı İmparatorluğu
  3. 24px-Ming.png 1540 - Ming İmparatorluğu
  4. 24px-Moskova.png 958 - Moskova Knezliği
  5. 24px-Fransa.png 862 - Fransa Düklüğü (HRE)
  6. 24px-Etiyopya.png 816 - Etiyopya İmparatorluğu
  7. 24px-Vijayanagar.png 695 - Vijayanagar Krallığı
  8. 24px-B%C3%BCy%C3%BCk_Britanya.png 486 - Büyük Britanya Krallığı
  9. 24px-Prusya.png 485 - Prusya Dükalığı
  10. 24px-Kore.png 400 - Kore Krallığı
  11. 24px-Jaunpur.png 390 - Jaunpur Sultanlığı
  12. 24px-Savoy.png 353 - Savoy Dükalığı
  13. 24px-%C4%B0ran.png 342 - Fars İmparatorluğu
  14. 24px-%C4%B0sve%C3%A7.png 283 - İsveç Krallığı
  15. 24px-Andhra.png 264 - Andhra Prensliği
  16. 24px-Songhai.png 263 - Songhai Sultanlığı
  17. 24px-Yarkand.png 258 - Yarkand Sultanlığı
  18. 24px-Cusco.png 193 - Cusco Krallığı
  19. 24px-Venedik.png 191 - Venedik Cumhuriyeti
  20. 24px-Avusturya.png 152 - Avusturya Arşidüklüğü

İtalikler AI kontrolündeki güçlü ülkeler.

(07-02-2016, 00:07)Kaiser-i Rum : İstatistik ve Osmanlı incelemesi istiyorum.

Save dosyasını singleda açamıyorum, bir ara mp gibi girip bakmak lazım.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - jax61 - 07-02-2016

Fazla yoruma gerek olmamakla beraber oyunun başından itibaren fransanın gücünü kullanarak fas cezayir portekiz tunus aragon napoli ve italyayı fethettin. koloni yarışında bana ne istediğimi sorduğunda kuzey amerikada 2 koloni kuracağımı ve sonrasında asyya gitmek istediğimi söyledim .tamam anlaştık dedin .sana kolombiyayı meksikayı brezilyayı la platayı peruyu karayipleri alaskayı luisianayı bıraktım .üstüne afrikanın tamamını bıraktım. yine de din savaşındaki zor durumdan faydalanıp bana savaş açıyorsun .buna da diplomasi diyorsun haklısın duman.

fransa ise ayrı bir garabet.oyun başında burgonya ile anlaşıp fransayı yıkmak yerine fransaya öz topraklarını verip burgonyayı safdışı bırakma yoluna gitmeme rağmen aynı fransa bunu unutup ingiliz kanaına göz koyuyor .Burgonya ve avusturya ile savaşmakta olan fransaya da savaş ilan edecek olan ispanyayı da engelledğimi de eklemek isterim ayrıca.. .dibindeki cenova nodesini ise çekindiği dumana hediye ediyor ki cenova ingiliz kanalından iki kat daha değerli..italyanın tamamını annexleyen dumana sesini yükseltemeyen oyuncu britanyaya göz koyuyor. e yapacak bişey yok .diplomasiniz tuttu.yenildim çıktım.bundan sonra katılırsam diplomasimi ben de buna göre ayarlayacağım.size tebrikler iyi oyunlar..

Ben yaptığım hamleye "diplomatik hamle" demedim ki, sen ilk mesajında " çok iyi diplomasi yapıyorsunuz " dediğin için diplomasinin oyunun başında oyuncularla sözleşip o sözleri tutmak olmadığını, değişken davranabilmek olduğunu söyledim sadece.  Tarihte de olduğu üzere, EU4 Multiplayerında da " düşene vururlar ", böyle olması gerekir ki oyuncular düşmemek için dikkatli oynasınlar. Sen Britanya olarak girdiğin savaşlarda "ne de olsa diğer herkesle anlaştım bu savaşa odaklanıyım" dememen lazım, eğer ben Fransaya karşı savaşırken kendimi tüketirsem başkası bu durumdan faydalanabilir diye dikkatli oynaman lazım. Aynısı benim için de Fransa için de diğer herkes için de geçerli. Savaşsız bir şeysiz ortak oynanışa bu multiplayerlarda hep karşı olduk, savaşırsınız sonra o ülkeyle ileriki ilişkilerinizi düzenleyen bir antlaşma imzalarsınız ona laf edilmez ama unutulmamalı ki o antlaşma da her zaman bozulabilir.

Örneğin İran ve Osmanlı oyunun başından beri müttefik giderse bir sorun vardır ama her iki devlet de birbirine tehdit oluşturup savaştıktan sonra savaş sonucu olarak belli bir sınırda anlaşabilirler ve bu durum bu şekilde devam edebilir ANCAK gelecekte Osmanlının veya İran'ın çeşitli sebeplerden zayıf düşmesi durumunda her iki ülke de birbirine karşı bunu fırsat bilmeli ve gerekeni yapmalıdır. Bu MP'de İspanya ve Etiyopya arasındaki ilişki de bu şekilde örneğin, Etiyopya'ya savaş sebebi olmadan savaş açtı İspanya ve Cape'deki kolonilerinin yanmasına sebep oldu, ardından belli şartlarda anlaşıldı ancak bu demek değil ki İspanya ve Etiyopya her zaman dost gidecek, İspanya'ya yedi düvel savaş açarsa Etiyopya'da bir önceki savaşta İspanyol toprağı olarak kabul ettiği yerleri almak üzere İspanya'ya savaş açabilir. Diplomasi budur.

Aynı olay yine aynı oyuncuyla başka bir multiplayerda da yaşandı, benim Hollanda olduğum oyunda hatırlarsanız Fransa ile iyi ilişkilere sahiptik ve hatta müttefiktik, ancak zamanı geldi Fransa ile savaş da yaşadık sınır meselesi ve din savaşları çıktığı için. Bu savaşta demedik Fransa ile 50 senedir müttefiğiz görmezden gelelim vs. ben bütün gücümle Paris'e inmeye çalıştım o bütün gücüyle Hollanda'yı ele geçirmeye çalıştı, kaç sene savaştık kendisi söylesin.

Şimdi Fransa'nın gücünü kullanarak Fas ve Tunus'u fethetmiş olmam gibi acayip bir iddiaya cevap bile vermek istemiyorum, Aragon ve Napoli zaten eventle PU oluyor. İtalya'yı da tamamen kendi gücümle Napoli'nin claimlerini bastırarak aldım. Portekiz'i ise yine kendim yendim ve ilhak ettim.

Benim sana savaş açmamdaki sebepler senin düştüğün zayıflık vs. olduğu kadar da Britanya ile oynamana rağmen koştura koştura Amerika'daki kolonizasyonunu bile erteleme suretiyle Ming'e kadar gidip kolonileşen Ming'i batılılaştırmandır bunu da belirteyim. Eğer oyuna dair belli şeyleri tartışacaksak bunları tartışalım, düzgün bir şekilde soruyorum Britanya neden zıplaya zıplaya advisor alıp da resmen KOŞA KOŞA Ming'e erişip onu batılılaştırmaya çalışır? Bunu en son sana sorduğumda cevap Ming'den geldi " müttefiğini güçlendirmek için ".

Oyunlarda müttefiğinizi güçlendirmeyeceksiniz arkadaşlar ortak oynamayın, müttefiğiniz eğer sizden çok güçleniyorsa o müttefiklik sizin hayrınıza değildir. Herkes kendisi için oynayacak mpde. İkinci paragrafta Burgonya ve Avusturya ile savaşmakta olan Fransa'ya İspanya'nın açacağı savaşı Britanya'nın engellediğinden bahsedilmiş, ben ne böyle bir şey gördüm ne de duydum. Daha önceki mesajımda da belirttiğim üzere Din Savaşları esnasında öncelikle Savoy (oradan dolaylı olarak Fransa'ya) saldıracaktım, ancak Kralım öldü ve 50 legitimacy'li bir hükümdar elde edince AI devletlerden de aldığım oyları kaybettim. Dolayısıyla ülkeyi güçlendirmek için zayıflamış farklı bir hedef aradım.

Şuanda Amerika'da 1 tane Britanya kolonisi yoksa, Britanya'nın ne Afrika'da ne Asya'da 1 tane toprağı yoksa bu bahsettiğim politikanın başarılı olduğunu gösteriyor. Bu mpde İspanya ile oynadığım oyun ve daha önce Nogrod'un HRE kurduğu MPde Britanya ile oynadığım EU4 multiplayerlarındaki tüm kolonici güçlere örnek niteliğindedir. Biz çok gördük burada Britanya'ya savaş açılacak diye donanma basıp gemilerini Londra'ya demirleyen İspanya'lar, öyle olmuyor işte böyle oluyor.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - brk007 - 07-02-2016

Burada 20.30'a kadar elektrik yokmuş. Bu sebeple sanırım gelemeyeceğim.

Kuruldu.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - jax61 - 07-02-2016

şimdi dumancım.. üstte de yazdığım gibi 2 koloni yapacağım dedim yaptım mı .. new foundland ve thirteen colonies.. başka yapack mıyım yapmayacağım..onun dışında nereye gideceğim? asyaya.. gittim mi gittim. bunu minge bağlaman komik olmuş ..ayrıyeten mingi batılılaştırmanın sana ne zararı var? hangi çıkarını zedeliyor? sen zaten savaş açmadan 30 yıl önce ming batılılaşmanın yolunu almıştı..ikinci olarak kazanımlarına gelelim.

oyun başında poretekizle olacak olan savaşta arkana fransayı aldın ve bana da portekiz savaşına gelmemem konusunda ultümatomu çaktın.. açıkça fransanın seni savunacağını ima ettin. dolayısıyla portekiz savaşına gelemedik. portekizi eledin. eventle aragon ve napoliyi aldın evet fakat oyunun 100 yıla yakın bölümünde libertysi 45 lerde gezen napoli ve aragona hiç bir destek vermeyen fransa avusturyanın macaristan pusuna libertyi verip özgür bırakmayı bildi.. yine arkanda fransa vardı.

tunusu ve fası elde ederken de oralarda yaptığın mücadelelerde hiçbir fransız saldırısı almadın.

hani bu oyun çıkarların ters düştüğü durumlarda gerekirse savaş oyunu ya.. koskoca cenova nodesini sen ele geçirirken fransa senin gazınla english nodesine sarılıyordu.. şimdi bana söyle duman.. fransa senin arkanda değil miydi acaba ?

niye oyun boyunca senin pu zayıflığını değerlendirmedi fransa.. buna akrşılık sen britanyanın din savaşında ( ki bu din savaşına girmedim ben, ai kendisi seçmiş savaşın içerisinde buldum kendimi. sadece fransa wp attığında cevap vermedim.. keşke etsymişim. katolik eventini almasınlar diye savaşmak istedim en azından kaybetsem bile savaşarak bu eventi alsın istedim. kendisi onun yerine flandersi 120 btlik toprağını istedi , koalisyonu göze alarak hemde !! ) düştüü zayıf durumdan , koloni konusunda anlaşmana rağmen ! saldırmayı seçtin. şimdi son sözüm dumancım bütün dünya senin olsun .. fakat bana güzel birşeyö öğrettin . bu oyunda multide müttefik edinilmez. gerektiğinde kırbacı vuracaksın.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - SHD - 07-02-2016

Bu, Fransa'yı yöneten oyuncunun basiretsiliğinden kaynaklanıyor.  

Ben Venedik iken Osmanlı'ya savaş açtım ve savaş benim lehime gidiyordu bu sırada Avusturya ve Burgonya ikilisi bana savaş açtı, bu onların basiretsizliği değil, grup bir diğer adıyla ''Turan'' anlayışlarından dolayı oldu. Kastilya'nın güçsüz anında Fransa'nın ona saldırması grup anlayışından değil de onun basiretsizliğinden kaynaklanıyor.

Her neyse zamanında biz de bu yollardan geçtik sizler de bu diplomasiyi, kendi çıkarlarınız için her şeyi yapmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. :)

Rehosttayız.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Duman - 08-02-2016

Görsel

1617
  1. 24px-%C4%B0spanya.png 2880 - İspanya İmparatorluğu
  2. 24px-Osmanl%C4%B1.png 2087 - Osmanlı İmparatorluğu
  3. 24px-Ming.png 1565 - Ming İmparatorluğu
  4. 24px-Fransa.png 1065 - Fransa Düklüğü (HRE)
  5. 24px-Rusya.png 1051 - Rus Çarlığı
  6. 24px-Etiyopya.png 884 - Etiyopya İmparatorluğu
  7. 24px-Vijayanagar.png 790 - Vijayanagar Krallığı
  8. 24px-Prusya.png 698 - Prusya Dükalığı
  9. 24px-%C4%B0ran.png 488 - Fars İmparatorluğu
  10. 24px-Jaunpur.png 480 - Jaunpur Sultanlığı
  11. 24px-B%C3%BCy%C3%BCk_Britanya.png 479 - Büyük Britanya Krallığı
  12. 24px-Songhai.png 438 - Songhai Sultanlığı
  13. 24px-Kore.png 422 - Kore Krallığı
  14. 24px-Savoy.png 375 - Savoy Dükalığı
  15. 24px-Andhra.png 301 - Andhra Prensliği
  16. 24px-%C4%B0nka.png 269 - İnka İmparatorluğu
  17. 24px-%C4%B0sve%C3%A7.png 257 - İsveç Krallığı
  18. 24px-Yarkand.png 244 - Yarkand Sultanlığı
  19. 24px-Avusturya.png 167 - Avusturya Arşidüklüğü

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Duman - 08-02-2016

@jax61

Yapsaydı etseydi ile ancak oyun içerisinde alternatif senaryolar oluşturulur, oyunun kendi gidişatından bahsetmek lazım. Eğer o şöyle yapsaydı bu böyle yapsaydı diye teori üreteceksek bunu da kapsamlı bir şekilde yapmak lazım. Konumu itibariyle İspanya Fransa'ya zayıf 2 kere yakalanıyorsa Fransa İspanya'ya 10 kere yakalanır. Burada ülkelerin çıkarları ve alınan riskin büyüklüğü önemli. Örneğin ben Avusturya ve Burgonya güçlü iken Fransa'ya karşı bağımsız bir şekilde hareket edebilirdim ancak alacağım risk edineceğim kazanca oranla fazla büyüktü.

Ming kolonileşen bir devlet, hangi kolonici devlet bir başka kolonici Asyalı / Afrikalı / Amerikalı devletin batılılaşmasına sebep oluyorsa hata yapıyordur. Bunun mantıklı bir açıklaması normal şartlarda yok ancak " müttefiğini güçlendiriyor " cevabıyla her şeyin kapısını açabilirsiniz, bunun için bir önceki mesajımın 6. paragrafı okunabilir.

Oyuna benim bilmediğim bir patch mi geldi bilemiyorum ancak ben en son baktığımda %45 liberty desire'a sahip ülke loyaldir ve support kabul etmez. Yani Fransa neden Napoli'nin vs. bağımsızlığını desteklemiyor gibi bir soru da gerçekçi temellere dayanmıyor.

Ha şunu da iddia edebilirim oyunun başından beri 1444'den bu yana Fransa'dan bariz bir saldırı almamı gerektirecek seviye güçsüz düşmedim. Belki size İspanya normalden daha zayıf görünüyor olabilir, onu bilemem ama oyun içerisinde hiçbir zaman 5 tane borç almış bitap düşmüş orduları yokolmuş halde olmadım. Fransa'nın basiretsizliği vesaire değil yani olay.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Duman - 12-02-2016

Kuruldu.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Duman - 13-02-2016

Fransa'ya silah bırakması karşılığında antlaşma öneriyoruz.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Kaiser-i Rum - 13-02-2016

(13-02-2016, 01:16)Duman : Fransa'ya silah bırakması karşılığında antlaşma öneriyoruz.

Gerçeklikten dem vuruyosunuz ama müttefiğimden gelen para yardımına kızıyorsunuz. Bun nasıl iş anlamadim.

Savaş sebebimi ele geçirmişim oyun bana max 25 ws veriyor diye anlaşma yapamıyorum yine savunma yapanın vicdanına kalıyorum. Bence bir savaş max 10 yıl olmalı. Savaş sonunda o ws ile anlaşma yapılmallı kuralı getirilmeli. Çünkü ben hiç zevk almıyorum şuanki oyundan ve zevk almadığım oyunu da ben oynamam. Boş yere 3 saatimi harcamam yani zevk almıyorsam bir oyundan.

Ya da max 10 yıl kuralı yerine savaş sebebinden max ws yi elde eden istediği zaman ws yettiğince anlaşma yapabilir maddesi eklenmeli. Oyunda 2 büyük ülke birbirine girince ortaya uzun yıllar süren savaşlar çıkıyor keyif kaçırıyor. Tabi gerçektede savaşlar uzundu 20 yıl felan. tabi .

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - lortcush - 13-02-2016

Gerçekçi mpde profosyonel mp de olur mu öyle şeyler hiç sen hiç tarihde kurtulma şansı olan savaştan zarar ederek çıkan bir devlet gördün mü ? 100 yıl gene sürse o savaş zararsız bitirmeye odaklı ise bence gerçekçi oyun anlaşıyla sürdürülmeli sırf oyundan biri zevk almıyor diye garip kurallar eklenmemeli.

Ha ama ülke kırılma noktasına gelmiş borçtan can çekişip savaş yorgunluğuyla ölüyorsa iki tarafında artık anlaşmaya oturması şart olmalı ve böyle bir durumda da kırılma noktasına gelen taraf o anki durumda kazanıyorsa hiç bir şey almadan geri çekilmeyi teklif etmeli karşıya tabi bun karşı taraf reddebilir eğer savunmacı taraf kırılma noktasındaysa saldırı yapanın da oyuncuyu sırf zor duruma sokmak için bütün ülkesini işgal etmesi gayet mantıksızdır ki bunun da bu oyunda uygulancağını sanmıyorum.Uygulanmayı denense de sözde bir kural olarak kalacaktır.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Duman - 13-02-2016

Bizim multiplayerda yakalamaya çalıştığımız esaslardan bir tanesi her ülkenin her saniye sadece ve sadece kendi çıkarı için oynamasıdır. Prusya kendi çıkarı için oynayacak, Osmanlı kendi çıkarı için oynayacak, Rusya kendi çıkarı için oynayacak.

Daha önce Britanya-Ming ilişkisinde de benzer durumu dile getirmiştim, Britanya neden Ming'i gidip batılılaştırıyor, kendi çıkarına değil ki? dediğimde aldığım cevap "çünkü müttefiğini güçlendiriyor" olmuştu. Biz buna da karşıydık oyundaki bu akşam olan olaya da karşıyız. Oyunda da belirttiğim üzere, ülkeler arası DOSTLUĞA, ARKADAŞLIĞA, KADER ORTAKLIĞINA karşı hareket ediyoruz çünkü tarihte hiçbir zaman böyle bir şey olmadı. Öğrendiğiniz tarih Almanya yenildi diye yenik sayılan Osmanlı tarihi değilse tabi.

Buna oyun içerisinde Prusya ve Osmanlı oyuncusu da ikisi de teoride senin müttefiğin olmasına rağmen hak verdiler. Oyun içerisinde sadece ÇIKARLARI KESİŞMİŞ ülkeler olabilir ve bu çıkarları kesişmiş ülkeler belli hareketleri birlikte yapabilirler. Tıpkı Savoy ve Fransa gibi. İspanya'nın zayıflaması ve savaşta yenilmesi bu iki ülkenin da kârına bir hareket, çünkü İspanya hem İberya'da güçlü hem de İtalya'nın büyük kısmını elinde bulunduruyor. Gerçi Fransa'ya dair tehditkar bir hareket yapılmamış olmasından da bahsetmeden geçmeyeceğim. Ancak basit bir güç gösterisi denemesi olarak yorumladım bu durumu ve Fransa tarafından fiili bir savaş sebebi olmadığı (Fransa'nın genişleme alanına girmedim, Fransa'nın toprağını almadım, Fransa'ya savaş açıp aşağılamadım) için Fransa'dan savaş ilanı aldığımda söylediğim tek bir şey vardı : Umarım kazanırsın Fransa.

Şimdi sen Fransa olarak savaş açıyorsan İspanya'ya bunu dünyanın çeşitli ülkelerinden topladığın parayla yapamazsın. Eğer seni destekleyen ülkelerin stratejik kendileri açısından geçerli sebepleri varsa bu kabul edilebilir ancak bu ülkelerin KENDİLERİ AÇISINDAN bir sebepleri yoksa (MÜTTEFİĞİMİ GÜÇLENDİRİYORUM HARİÇ) işte o zaman mesele benim yukarıda bahsettiğim KADER ORTAKLIĞI oynayışına dönüşmüş demektir.

Fransa olarak sen savaş açıyorsun, savaş açtıktan sonra Fransa ve Savoy olarak İspanya'nın üstüne yürüyorsun. Tüm limanların abluka altına alınıyor, İspanya Krallığının coğrafi zayıflığından yararlanıp savunmasız kalan İtalya'yı işgal ediyorsun. Buna istinaden İtalya topraklarına girilmemesi karşılığında Savoy'a toprak vermeyi önerdiğimde aldığım cevap BİRLİKTE GİRDİK BİRLİKTE ÇIKARIZ. Hadi ona da devam, derken Osmanlı bize savaş açıyor büyükçe bir toprak alıyor. Hadi ona da tamam. Hala İspanya güzel bir şekilde Fransa ile 1:1 savaşmasına devam ediyor.

Ama bu raddeden sonra eğer Osmanlı 3000'den fazla goldu Fransa'ya FRANSA BATMASIN diye gönderiyorsa, Prusya aylık para yardımı yapıyorsa hoop demek gerekir. Oyunda da belirttiğim üzere Osmanlı'nın yaptığı yardımları esprilerle geçiştirdim. Çünkü Osmanlıyla fiili komşuyum ve benim zayıflamam Osmanlının işine gelebilir, dolayısıyla o ülkenin çıkarınadır. Sorduğum soru şu, İspanya'nın zayıflaması nasıl Prusya'nın çıkarına? (Tekrar hatırlatayım, müttefiğine yardım ediyor bu mpde şıklarda bulunmuyor)

Her şeyin başında da dediğim gibi, umarım kazanırsın. Çünkü 3000'den fazla gold yardımı aldın. Fransa'sın, ben İspanya'yım. Benim idelarım exploration expansion religious. Savoy'un 3 yıldızlı generali var benim 2 yıldızlı generalim yok. Ama ben aylık +41 gold kazanıyorum, sen -38 kaybediyorsun ve hala savaşı uzatıyorsun. Benim teslim olmak için hiçbir sebebim yok, antlaşma gönderdiğinde stab hit almıyorum bir şey yapmıyorum. Üstüne yatabilirsin aldığın warscore toprakların, her ay borç çeken ülke Fransa'dır İspanya değil.

Oyunda savaş kazanınca " acayip eğleniyorum " yazmışken burada " ben zevk alamıyorum " demen de enteresan açıkcası. Dediğim gibi, benim oyunda tek bir müttefiğim var o da Etiyopya. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ne maddi yardım aldım ne bir şey ama sen koca Fransa Prusya'dan aylık para, Osmanlıdan 3k gold yardımla 'tutunurken' gelip de İspanya'yı barışa zorlama gibi bir lüksün yok.

İspanya'nın teklifi aynı şekildedir; Fransız ordusunun maintenance değeri %0a düşürülecek. İspanyol orduları Fransa ve Savoy'u işgal ettikten sonra barış masasına oturacağız.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - jax61 - 13-02-2016

waw dedim son cümleye.. ispanya orduları fransayı işgal edecek :d ee fransa.. geldin mi lafıma :D dün yediğin hurmalar gelir bugün tırmalar..Neyse kaybetmiş bir oyuncu olarak fazla konuşmayayım :d ortam gergin..

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Kaiser-i Rum - 13-02-2016

Savaş eğlenceli ama gidip yıllarca bekleyince değil tabiki. Wargoal'ümü almışım max 25 ws u oradan almışım italyanın sicilya hariç tüm kaleleri fethedilmiş etiyopyanın başkenti ve yanındaki kaleler fethedilmiş ve tek kurtuluşun benden oyun içi mekaniği olan stabhiti yememen. Savaşlarda harcanır paralar ben borçlanabilirim . Gayet doğal savaşıyoruz 200k ordu var. Sen de bu sırada kazanıyor olabilirsin . ama paran sana ws veriyor mu? we azaltıyor mu ? 2 saattir burada müttefiğim Prusya'nın bana aylık attığı 4 altına ağlıyorsun. Eğer yenilirsem sebep de expansion explo aldım diye zemin hazırlıyosun. bu oyunun mekanikleri büyük ülkelerin savaşları için yeterli değil. Ben amacıma ulaşıp uzun yıllar orayı tuttum. Senin gelip alman lazım. iyi oyuncusun kabul ediyorum ama bir oyuncu tüm italyada 10 kaleyi tutamıyorsa savaş sebebini kaybediyorsa müttefiginin başkenti düşmüşse ve tek çaresi bekleyip sağa sola fransa ya para atıyorlar fransaya bak ne hallerde demekse de bu oyunculuk değil tamamen oyun mekaniklerinin şansı oluyor. eğer bana burada hala fransa silah bırak diyebiliyorsan oyun mekanikleri sayesindedir. bu kadar uzun yıllar süren ve net şekilde wargoal ün tutulduğu savaşlarda koşulsuz teslimiyet değil ws için yeterli barış anlaşması yapılabilir. öteki türlü zevk bırakmıyor. muhtemeln bu yüzden de yarın gelmem. başkası oynayabilir.