Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer : Ocak 2016 [2] - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer : Ocak 2016 [2] (/konu-mp-eu4-multiplayer-ocak-2016-2)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Duman - 13-02-2016

Wargoal'ı alınca savaşı kazanmış olmuyorsun ki. Böyle bir şey mi var? Elde ettiğin tek şey oradan 25 warscore. Oyun mekanikleri İspanya'nın şuanki durumda barış imzalaması gerektiğini düşünse stabhit yerim, o da olmuyor.

Burada ağlayan ne yazık ki sensin Kaiser, o kadar mp yaptım bu zamana kadar savaş hedefi olan yeri aldım düşman anlaşmak zorunda benle diyeni görmedim. Bazı şeyleri beceremeyip sonra " bu oyunun mekanikleri büyük ülkelerin savaşları için yeterli değil " diye oyunda hata bulmakla olmuyor.

İtalya'da kale tutamamak daha önceki mesajımda da belirttiğim üzere İspanya'nın zayıf konumuyla ilgili. Hem Pireneleri hem İtalya'yı tutamam. Sen çok mu asker gönderdin İtalya'ya? Savoy çok mu asker gönderdi İtalya'ya? Savaşa soktuğun 6 tane AI ülkesi işgal etti İtalya'yı 60k ordusuyla. Senin 20k'n bir fayda etmiyor ben oraya 60k orduyla da çıktım. O esnada Pirenelerde saldırı yedim ama kaybettim mi? Yine sen geri çekilmek zorunda kaldın.

Oyun mekaniğinin şansı diye bir şey yok. Burada oyun oynuyoruz, yaptığın şey basit. Eğer savaş açıyorsan sorumluluğunu alacaksın. Eğer savaş açtıktan sonra BAŞLATTIĞIN SAVAŞI BİTİRMEYE gücün yetmiyorsa burada garip garip " bence savaşlar maksimum 10 sene olmalı .s " şeklinde laflarla gelmeyeceksin. Yarın multiplayera gelmeyeceğini bildiğim için bunları yazıyorum - ki gelmeyeceğin daha önce attığın mesajda "zevk almadığım oyunu ben oynamam" kısmından belliydi. Yol yapmanın lüzmu yok.

Açıkcası savaş denen basit olguyu anlayamamış olman beni üzdü. Savaş sadece askerle kazanılmaz, ekonomiyle kazanılır. O zamana kadar ülkende inşaa ettiklerinin getirdiği şeyleri kullanırsın savaşta. Sen oyun içerisinde bir tek Hollanda bölgesini fethederken ben tüm Amerika'yı kontrolüm altına aldım. Sen daha ordunu besleyemiyorken benim fazlasıyla kâr ediyor olmamın sebebi bu. Oyun mekanikleri filan değil. Hiçbir yerde ayda -38 gold kaybeden adam "savaş hedefimi aldım anlaşalım ver toprakları" diye komik bir şeyle gelemez düşmanına. Üstelik dağlarda olan sensin, ben ovada bekliyorum askerlerimle. Hani dağlara çöküp defans yapan da ben değilim.

Şunu da belirteyim normalde basit savaşlarda (hem savaş ilanı aldığım hem de savaş ilan ettiğim) az toprak almaya, hatta kendimce sınır güzelliğini korumaya özen gösteririm. Ancak bana güç gösterisi yapmak için sebep yokken bir savaş açtıysan, Almanyadan İtalyadan dostlarını toplayıp askerleri yığdıysan, Osmanlıdan Prusyadan ekonomik destek aldıysan o savaşı kazanacaksın, yoksa o maceran ülkenin yıkılmasıyla sonuçlanır. Ben senin yüzünden oyun içerisinde 20 sene kaybettikten sonra, oyunun diğer bölgelerine gerekli önemi gösteremedikten sonra senin daha ekonomik olarak karşılayamadığın sebepsiz savaş ilanın için bir de sana toprak vermem.

Savoy bana savaş açıp dese 'kardeş İtalya'yı kurmaya çalışıyorum sen de yabancı devlet olarak gelmişsin İtalya'da toprak almışsın ama buraları ben kendimin görüyorum' adamla savaşırım, kazanırsam claimim varsa toprak alırım yoksa para alırım çıkarım. Ama Fransa gelmiş bana claim atıp sınıra orduları dizip bir anda savaş açıyorsa o Fransa'nın tarifesi sınırdan 1 toprak + 150 gold değildir. Bir iş yapıyorsan sonucuna katlanacaksın, tıpkı tarihte de olduğu gibi.

Bu arada Prusya'nın verdiği gold miktarının herhangi bir önemi yok, Prusya'nın gold veriyor olması burada ve oyunda tartışılan kısım. Benim aylık gelirim 192 altın, Prusya'nın sana verdiği 4 gold'a takılacak seviyede değilim.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - SHD - 13-02-2016

(07-02-2016, 22:25)Miltiades : Bu, Fransa'yı yöneten oyuncunun basiretsiliğinden kaynaklanıyor.  

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - lortcush - 13-02-2016

Oyunda olmayıp ve Duman'ı da çoğu zaman desteklemediğimi belirterek sadece yorumlardan bile Duman'ın bana göre daha haklı olduğunu söyleyeyim.
Gerçeklik diyorsan dediğim önceki şey halen geçerli ve anladığım kadarıyla da Duman halen kırılma noktasında değil ve kırılma noktasına giden sensin bu savaştan kazanç elde etme fikri yerine ne kaybetmeyeceğim diye oynaman gerek ama sen halen bir kaleyi tutuyorum bu benim savaş sebebimdi diyerek gerçeklikten uzaklaşıyorsun.Her savaşta kazanç elde edilecek diye bir şey de yok bir an önce bir anlaşma ile sonuca bağlanması ikininizin yararına ha tabi saldıran taraf bu konumda bir şey talep edecek durumda da gözükmüyor ki forumda bu kadar diğer oyuncuların da dikkatini bu savaşa çekmeyi hedefliyor.

Duman'a sahip çıkalım.

O kadar konuştuk bir de resim paylaşalım, savaş az çok şu şekilde :

Z7bbAo.jpg

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - GriLeader - 13-02-2016

Şimdi gelelim osmanlı açısından. Ben oyuna girdiğimde afrika tunus ispanya ve etiyopya işgalindeydi mısırın alt bölgesi yemen dahil ve bu devletler ispanya korumasındaydı. Benim stratejime göre fransa bana tehtid değil ve ispanya gibi güçlü bir devleti tek başıma yenemem ki tek değil zaten ispanya fransa savaşına ben katılmadım dahil olmadım sadece ispanyanın savaş durumundan yararlanarak etiyopyanın aldığı toprakları geri aldım ve savaştan çıktım ki bi kutuplaşma olmuş olmasın. ama normal hale bakarsanız benim girip orda ispanya kötüleşene kadar ilerlemem doğru strateji olurdu ama oyuna sonradan dahil olduğumdan bunu yapmak istemedim ve çıktım savaştan . Tabi western oluyordum onunda etkisi var fransayı desteklemem konusundada fransaya para attığım doğrudur bununda mantığı su ispanyayla savaşması demek ispanyanın bana zarar verememesi hedeflerini benden yana kullanmaması demektir buda benim ihtiyacım olan zamanı bana sağlar savaş ne kadar uzarsa ben o kadar güçlenir toparlarım çünki devlet ben aldığımda kötü durumdaydı . eğerki afrika bu kadar elinde olmasaydı ve etiopya tunus sömürgesi olmasaydı karışmazdım gerçekten .

AMA Gelelim prusya konusuna bende dumana hak veririm çünki prusyanın bikere fransayla müt olması saçma onu geçtim ben olsam ispanyayı destekler fransayı zayıflatırdım çünki prusyanın avrupadaki rakibi fransa ispanya değil ispanya prusyaya ne tehtid nede başka bişi prusyanın mantığı fransayla iyi olayım mahvolmuş rusyayı keseyim ilerleyeyim buda bi devlet politikası değil oyunun sonuna kadar uyuma politikası bence . Taraflaşma olmalı tabi ama devlet çıkarı konusunda kanka gaming değil yada dumana gıcık oluyorum ondan değil . prusya konusunda haksız karşı taraf . Prusya Hre den korkuyor ama onu zayıflatmak yerine destekliyor mantıklı bi hareket değil . İspanya osmanlı ve Fransanın rakibi olabilir ama Prusyanıın dostu veya gizli müttefiki olmalıydı benim düşüncem

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - brk007 - 13-02-2016

Sanırım burada Fransa'nın ''KANKA''sı olarak görülüyorum. İsterseniz düşüncemi açıklayayım.

Oyundaki savaşta herkez Fransaya yaptığım destek yüzünden beni taş yağmuruna tutmuş. Saçmalık falan deniyor, ama benim de bir taktiğim bir hedefim var. Bu savaşta 2 taraf var. İspanya ve Etiyopya'ya karşı Fransa ve Savoy. İki taraf da uzun süren bir savaştalar, bu savaş iki tarafın da gelişmesini engellemiş durumda. İki taraf birbirine karşı manpower ve gold kaybederken bunun meyvesini yiyen benim, çünkü bu savaş sürerken ekonomimi, ordumu ve developmentimi geliştirdim. Verdiğim 4 gold yüzünden ''Fransa'nın yandaşı'' ilan edildim. (Ki Fransanın ekonomisine hiçbir destekte bulunmadı bu para. Multide dediğim gibi: Büyük bir yangını bir bardak su ile durdurmaya çalıştım.)

(13-02-2016, 19:07)GriLeader : AMA Gelelim prusya konusuna bende dumana hak veririm çünki prusyanın bikere fransayla müt olması saçma onu geçtim ben olsam ispanyayı destekler fransayı zayıflatırdım çünki prusyanın avrupadaki rakibi fransa ispanya değil ispanya prusyaya ne tehtid nede başka bişi prusyanın mantığı fransayla iyi olayım mahvolmuş rusyayı keseyim ilerleyeyim buda bi devlet politikası değil oyunun sonuna kadar uyuma politikası bence .

Fransa oyunun başından beri bana herhangi bir tehditte bulunmadı. HRE'ye girmemi sağlayan Avusturya'ydı. Bir süre sonra bir anlaşmamızı bozdu. Aldığım bir toprağı geri istedi ve sorumu cevaplamadı. Bunu tehdit olarak algılayıp oyumu Fransa'ya verdim. Tüm anlaşmalarımı bozup düşman ilan ettim. Sonra da Avusturya güçsüzleşti zaten. (Sanırım Duman'ın demek istediği şey bu, ki ben de bunu yapıyorum zaten.)

İspanya'yı oynayan oyuncu Eu4 konusunda uzman bir oyuncu, büyük bir imparatorluğu yönetiyor ve ekonomisi sağlam, savaşta da gücünü belli ediyor zaten. İspanya savaşı kazanırsa Fransa oyuncusuna acımaz. Batıdaki güç dengesi değişir. Bu beni belki olumlu, belki olumsuz etkiler.

Ayrıca Fransa bana söylediği tüm vaadleri tuttu, tüm söylediği sözleri gerçekleştirdi. Hre'de toprak almamı engellemedi. Neden tüm bu yaptıklarına karşı düşmanca tavır sergileyeyim? Benim hedefim Almanya'da ilerlemek (ki daha Fransa ile komşu bile değilim, hedef bölgelerimde bir etkisi yok).

Rusya'ya ilerlememi saçma olarak gören nadir oyunculardan biri.

Kuruldu.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - GriLeader - 13-02-2016

Oyunda Fransa yok zaten artık fazla konuscak bişide yok yakında bu multi ispanyanın kazanmasıyla biter

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Diaboluss - 13-02-2016

Bruneı oynamak istiyorum.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Duman - 14-02-2016

Otuz Yıl Savaşları
Part II

vnM5z4.jpg
Gerona Muharebesi
Fransa : 240K (107K CK2: Dead )
İspanya : 339K (132K CK2: Dead )
Fransız Zaferi

1Mzvy5.jpg
Rioja Muharebesi
Fransa : 230K (118K  CK2: Dead )
İspanya : 367K (101K CK2: Dead )
İspanyol Zaferi

jVl3Bg.jpg
Gerona Muharebesi
Fransa : 180K (84K CK2: Dead )
İspanya : 365K (96K CK2: Dead )
İspanyol Zaferi

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - GriLeader - 14-02-2016

Ben yarın yokum şehir dışında olucağımdan giremiycem

olası savaşlara iznim var.

Oyuna yeni düzenli oynayacak Rusya (iyi durumda), Britanya (iyi durumda, sadece kolonisi yok) ve Ming (çok iyi durumda) aranıyor.

Katılmak isteyebilecekler için istatistikleri ve diplomasi bilgilerini yazıyorum.

Görsel

1. 24px-Osmanl%C4%B1.png Osmanlı - 2353 (Songhai ile müttefik) @GriLeader
  2. 24px-%C4%B0spanya.png İspanya - 1815 (Koloniler : 2383) (Etiyopya ve Rusya ile müttefik) @Duman
  3. 24px-Prusya.png Prusya - 1298 (Savoy ile müttefik) @brk007
  4. 24px-Ming.png Ming - 1532 (Koloniler : 30) (Etiyopya ile müttefik) [Boş]
  5. 24px-Rusya.png Rusya - 1068 (İspanya ile müttefik) [Boş]
  6. 24px-Fransa.png Fransa - 1054  [Boş]
  7. 24px-Vijayanagar.png Vijayanagar - 1001 @Alper412
  8. 24px-Etiyopya.png Etiyopya - 962 (İspanya ve Ming ile müttefik) @Ragnvaldr
  9. 24px-Savoy.png Savoy - 645 (Prusya ile müttefik) @QUWAWA
  10. 24px-B%C3%BCy%C3%BCk_Britanya.png Britanya - 464 [Boş]

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - GaulTurk - 14-02-2016

Görsel

Kuruldu.

Subjects alertine basınca oyun dondu sonra da kapandı, zaten bitmesine 8dk var bitirelim. Save'i buraya isteyen biri atsın haftaya yüklerim.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - brk007 - 14-02-2016

http://dosya.co/l5q21471pn3k/mp_Prussia1720_10_12.rar.html

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - lortcush - 14-02-2016

Duman kan ağlıyordu.İsyanlar,savaşlar ve yeni yeni başlamaya yüz tutanlar.Duman kan ağlıyordu fezin gözleri yaşlı, tunus yardım yok mu diyordu ahh osmanli ah olacaktin ki oyunda ecdadin gücünü duyacakti kefere.

RE: EUIV - Multiplayer : Ocak 2 - Ragnvaldr - 14-02-2016

http://www.speedyshare.com/sHCAR/mp-Ethiopia1720-10-12.eu4

[OC2] Alman İmparatorluğu - brk007 - 15-02-2016

330px-Germany.png

Ein Volk, ein Reich! Hail Von Bamberg!

Başkent: Königsberg
 Development: 2915 28px-Development_cost.png

Ülkenin tarihi (Development olarak)

1498 24px-Teutonic_Order.png Töton Tarikatı:  196

1527 24px-Teutonic_Order.png Töton Tarikatı: 266

1582- 24px-Prussia.png Prusya Prensliği: 485
QZ6EB3.jpg

1617- 24px-Prussia.png Prusya Prensliği: 698
4bE2r4.jpg

1696- 24px-Prussia.png Prusya Prensliği: 1298
3YmBo2.jpg

1720- 24px-Prussia.png Prusya Krallığı: 1545
a2VJE5.jpg

1750-24px-Prussia.png Prusya Krallığı: 2204
7MORVW.jpg

1787-24px-Germany.png Alman İmparatorluğu: 2915
3L1cXT22.jpg

East Fatherland: Almanlar için doğuda oluşturulan yeni yaşam alanı. (Beyaz Renkli) (Vassal)
abVseALT.jpg

IUxmQHfK.jpg