Strategyturk Forumları
[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+---- Forum: EU4: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 (/konu-mp-eu4-multiplayer-ocak-2019)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - mlhblkc - 07-02-2019

Mali.png

Mali Krallığı

Muzik: 

Afrika topraklarinda, Burkina Faso ormanlarinda, Fas collerinde, Brezilya ormanlarinda, Afrika kiyilarinda mucadelemiz devam ediyor. Ileride filmlere konu olacak bolgeyi ele gecirmis bulunmaktayiz.

r55ooz.png
Sinirlarimiz son seklini aldi. Bu sureden itibaren yurtta baris dunyada baris ilkesini kabul ediyoruz.
Dunya`da olup biteni takip ediyoruz elciler yolluyoruz, olup biten gelismeleri ulkemize uyguluyoruz. Teknoloji devrimi icin puanlarimiz hazir ve uygun zamani bekleyip Avrupali guclerle denk olacagimiz gunleri sayiyoruz.

Hollanda, Danimarka Kralligini isgal ederken ~1577 Bahari
YQQ7GD.png

Dunya`nin en gelismis sehirlerinden olan Kostantiniye ~1577 Yazi

8aa7yd.png

Ve tabi ki kralligimiz tekrar 7.sirada.

7aar4m.png

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - fodunkiran - 07-02-2019

Mughals.png
Yüce Büyük Şanlı Babür İmparatorluğu
Delhi'ye karşı açtığımız ilk savaşta düşmanımızın müttefikleri olan Ayutthaya ve Ming'i savaştan çıkardıktan sonra müttefiğimiz Vijayanagar'ın beyaz barış yapması sonrası Osmanlı ve Rusya'nın Beyaz barış yap ultimatomu sonrası stratejik bir karar vererek beyaz barış yapmıştık. Delhi artık müttefiki kalmayan bir devlet ve ordu gücü iyice zayıflamış bir devlet olmuştu. Delhi'ye ateşkesimiz biter bitmez tekrar savaş açtık ve hızlıca ülkesini zapt ettik. Bu savaş'ın sonucu Delhi ülkesi yavaş yavaş haritadan silinirken BABÜR İMPARATORLUĞUNU ilan etmemizle sonuçlandı. Sonrasında henüz devam etmekte olan Mewar savaşımızı da başlattık bu savaşın sonucunu belli olmakla birlikte Hindistan'da artık tek güç olduğumuzu ispatlayacak.
Hindistan'ın artık tek sultanı olduğu tüm dünyada biline.

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Aeschyli - 07-02-2019

52 bin kişilik ordumuzun (yeteneksiz reziller) 23 bin kişilik prusya ordusuna yenilmesi tamamen seyir zevki için ayarlanmış üst akılların oyunudur. Büyük resmi gördüğümüzden dolayı bu durumu biliyoruz ve kınıyoruz.

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Ferreke - 07-02-2019

harita ne zaman gelir

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Bot Alperen - 07-02-2019

İlk Mp deneyimimdi. Gerçekten elinize sağlık. Çok şey öğrendim sayenizde.
Ha bu arada
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1509665646
Böyle bir mod var.Ming oynanmıyor (yasak) biliyorsunuz.Bu modda Çin devletlerinin hepsi bağımsız durumda.Ve güzel idea iyileştirmeleri var.Bir sonraki mp için çok kullanışlı olur.

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Ayro - 07-02-2019

Dünya Haritası (1581)

eu4_map_KON_1581_01_01_1.png

Ethiopia 6. regionuna girmiş. Normalde 4 olmalı o
@iberkay

Malinin koloni devleti kurulmadıysa o da 5. regionunda

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - iberkay - 07-02-2019

Yok 5 olması lazım farkındayım.Scutra daki adadan dolayı arabia dayım.Vassal saldım Yemeni vermeye çalışırken savaş ilanı aldık muhtemelen return core yapıcam 6. regionu nereden buldun anlamadım.

@iberkay tam region isimlerini bilmiyorum ama anlayacağın şekilde yazayım 1-brunei 2- malaya 3- horn africa 4- eventle sonradan çıkan ülke sanırım adı funj onun toprakları orta afrikada ki regionların birinde 5-mısır 6- arabistan https://eu4.paradoxwikis.com/images/1/16/Region_map.png

Vassal aldığımda Funj un Horn of Africa da toprakları vardı ondan dolayı dikkat etmemişim.Kendi regionumda sanıyordum haklısın orası fazladan.Funj u salıp halledebilirim sanırım zaten Arabia yı halledecektim tek toprak kaldı.Uygunsa bu şekilde yapayım @Ayro ?

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - ZoronoaRoro - 07-02-2019

(06-02-2019, 18:08)Duman : Merhaba, öncelikle hoş geldin foruma.

Exploit tabiri genellikle daha eskilerde karşılaştığımız oyunun açıklarından ve buglarından yararlanarak kazanç elde etmeye yönelik hamleleri ifade ediyor. Örneğin bir borç alarak toprakta template ile 200 tane gemi basıp ardından o toprakta vassal serbest bırakıp o vassala geçtikten sonra o 200 tane geminin inşaatını iptal edip binlerce altın para kazanmak eski sürümlerde giderilen exploitlerden birisiydi.

General almanın ordu profesyonelliğini arttırması ve ordu profesyonelliğinin manpowera dönüştürülmesi oyunun kendi içerisinde, tasarım itibariyle bulunan şeyler. Evet kimi zaman "neyin exploit olduğu" subjektif bir tartışma konusu olabiliyor, ancak burada değil. Dolayısıyla eleştirilere elbette her zaman açık olmak gerek ancak meseleyi de öncesinde net bir şekilde anlamış olmak önemli.

Strategyturk'teki etkinliklere ilk mesajdaki ricalar, istirhamlar, işleyişler ve kurallar dahilinde tüm forum üyeleri katılabiliyor. Foruma da herkes üye olabiliyor. Forum kurulduğundan beri sadece EU4'te değil birçok strateji oyununda üyelerin katılımıyla etkinlikler düzenleniyor ve elbette bu etkinliklerin getirdiği çeşitli tecrübeler söz konusu. Bu tecrübelerin yanı sıra her etkinlikte "ilk defa multiplayer yapan" üyelerimiz oluyor. Dolayısıyla homojen bir yapıya karşı konuşur bir biçimde "size lazım olan multi kültürü" demek çok da isabetli olmuyor, çünkü burada kapalı ve sürekli aynı kalan bir topluluktan sözetmiyoruz.

Multiplayerda bazı şeyleri oyuncuların oylarıyla çözmek, yani işi popülariteye dökmek, sadece multiplayer etkinliği değil adam akıllı yönetilen hiçbir unsurda düşünülemeyecek bir durum, ne yazık ki çoğunluğun o şekilde düşünmesi otomatik olarak doğrunun o olduğu anlamına gelmez. Bu duruma tartışma safsatalarından "argumentum ad populum"ta da rastlanabilir.

"In video games, an exploit is the use of a bug or glitches, game system, rates, hit boxes, speed or level design etc. by a player to their advantage in a manner not intended by the game's designers." - wikipedia

Exploitin subjektifliği konusunda haklısınız ama "burada değil" kısmına katılmıyorum. Paradoxun komutan istihdamını manpower için tasarlamadığını bu iş üzerine düşünen her  insan anlar bence. Bana kalırsa düpedüz exploit.

ccz04N.png
Güney amerikadaki koloni olduğundan çok önemli değil ama afrikadaki çirkin ve kasıtlı. O kadar ÜRKÜTÜCÜ KURAL var şu üstte işaretlediğim border gore kurallarda kapsanmıyorsa yada ihlal sayılmıyorsa boşuna yazılmış o kurallar. Birde bunu gm yapmıştı heralde orası tunusken. İmam cemaat ilişkisi...

Yeni gelen oyuncuları bu konularda kontrol edemeyeceğinizi anlayabiliyorum fakat çekirdek kadronuz da ne kadar sağlam tartışılır. Ben eleştirilerimi ve aklıma gelen çözüm önerilerini dile getirdim. Bu düzeyde Türkçe eu4 mp yayını başka yerde bulamıyoruz ama katılmak için çok extreme ve bence overkill kurallarınız var. Görüldüğü üzere ne kadar uyuluyor tartışılır. Dışardan bunlar gözlemleniyorsa oyun içi diplomasi ne kadar sağlıklı geçiyor diye sorguluyor insan....

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - jax61 - 07-02-2019

sadece etiyopya bölgesinde 4 regiondasin iberkay.. arabistan horn of africa sahel ve egypt .. endonezyada tam olarak kac regiondasin bilemiyorum ama bölgende 4 region hakkin dolmus durumda..

pbbdGa.jpg

@jax61 üstte açıkladım.Scutra daki dandik ada işlerime baya engel oldu, Yemen e de veremedim.Muhtemelen sahibine return edeceğim.Onun harici aşmışız evet yaptırım uygulanacaksa bir şey diyemem.Ben yukarıdaki şekildeki gibi yapmak isterim başka türlü çözüm bul denirse de Brunei de 1 kolonim var onu abandon edebilirim ama isteğim sahel den çekilmek ne karar verilirse bakalım.

@ZoronoaRoro ikidir exploit diyince geçen mp deki Fransa oyuncusu olarak yazayım.Aslında bu mp konusunda geçen mp den bir şeyler tartışmak ne kadar mantıklı bilemiyorum ama 2. sefer yazışın.Şimdi oyunda bir profesyonellik mekaniği var ve çeşitli bonusları var herkes biliyordur.Ayrıca askeri kısımda bir buton var 5 profesyonellik karşılığı mp veriyor.Peki general atamak ne veriyor 1 profesyonellik.Şimdi zaten büyük savaşlarda mp oynamadıysan bilemeyebilirsin başlangıçta sağlam general için ve savaş içinde general basılır ara ara.Bana bunu bir arkadaşım söylemişti pro bitince tamamla diye baktığımda zaten generallerden dolayı 3 prof vardı 2 tane daha atayıp aldım.Buradaki sorun mekaniğin kendisi general atanması değil.Sen 5 prof karşılığı mp veriyorsan ve her general 1 prof veriliyorsa neden askeri puanım varsa bunu kullanmayayım ki?Sanki general atamak bedavaya oluyor gibi yazıyorsun.Bir şey denecekse en başta general atanmasının prof vermesine veya mekaniğin kendisine demen lazım.Bunu exploit olarak görüyorsan da önlenmesi için sanırım general basmayı kaldıracaksın.Dediğim gibi mekaniğin kendisi baştan sorunlu.

İkinci yazdığın border konusuna gelirsek onu da yazayım.Tunus a karşı değil oyun sonu haritası o bana karşı öyle toprak alındı.Başka savaşlarda olduğum için acele barış yapmasını istedim arkadaştan öyle gönderdi.Burada artniyet aramamak lazım aceleyle böyle hatalar yapılabiliyor.Aynısını bende çok defa yaptım çünkü.Asıl niyeti ise burada benim yararıma olması için daha çabuk anlaşmaya çalışması ki önemli olan bu diye düşünüyorum.Bana vermeye daha sonra o toprakları çalıştı fakat core um olmadığı için verilemiyordu bende kalsın dedim.Yapılan kişi olarak ben böyle itiraz etmezken tepkin fazla.Olayları iyice öğrenmeden tespitler yapmaman gerekli.

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Aeschyli - 07-02-2019

mainz.png

Dosta korku düşmana güven veren koca yürekli Mainz Ordusu.

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Voidian - 07-02-2019

Kurallar, doğal olarak yukarıda anlatılan olay benzeri şekillerde, oyunu oynarkenki ufak dikkatsizliklerle ihlal edilebiliyor. Dolayısıyla, önceki etkinlikleri takip ettiyseniz, etkinliğe kasıtlı zarar verme amacı gütmeyen herhangi bir eylemde "ceza" tarzında bir yaptırım uygulanmadığını görmüşsünüzdür. Çoğu zaman ihlalin giderilmesi yönelik bir işlem yeterli gelir.

Şuan kurallarla ilgili, kuralların gerekenden uzun bir metinde yazılmış olması ve cümlelerin yeterince basit kurulmuş olmaması sorunumuz var. Bu sebepten dışarıdan bakınca fazla korkutucu gelebiliyor. Sıradaki etkinlikte kural metnini yazım olarak sadeleştirmeyi hedefliyoruz.

Onun dışında, aşırı ve gereksiz gördüğün tüm kuralların hepsi önceki etkinliklerden yaşanan tecrübelerle listeye eklenmesi gerektiğine karar verilmiştir. Tabi bu tüm kuralların mükemmel olduğu ve gelecek etkinliklerde de olacağı anlamına gelmiyor. Olmasını mantıksız bulduğun kuralları belirtip, mp topluluğunu ikna edersen kural değişikliğine gidilebilir.

@ZoronoaRoro

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - jax61 - 07-02-2019

Berkay benim açımdan sorun yok. Zaten girdiğin 3 regiondaki toprakların devi toplasan 40 yoktur. Ver kurtul bence ??

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Sxario - 07-02-2019

Etkinlik boyunca ilk ve henüz tek oyuncu  savaşımız :((
delhi ordularını bir daha göremedik..

20190206223005_1.jpg

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Spartan - 08-02-2019

Etiyopya'dan aldigi topraklari vermesini istiyorum region limitini asiyor ise.

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - Ayro - 08-02-2019

Etiyopya limiti doluyken bir oyuncu toprağı almışsa geri vermek durumunda. Bunun dışında region limitine geri dönene kadar istediği regiondan çıkabilir.

EU4 - Multiplayer: Ocak 2019 - cetanu - 08-02-2019

Maldivler Etiyopyanınsa oda Deccan region ına bağlı olması lazım.