Strategyturk Forumları
Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Europa Universalis IV (https://forum.strategyturk.com/forum-europa-universalis-iv)
+--- Konu Başlığı: Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor (/konu-europa-universalis-de-sunni-devletler-neden-toprak-dinini-degistirmiyor)

Sayfalar: 1 2 3

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - hekimoglu8 - 15-04-2019

İyi akşamlar,
Foruma yeni katıldım.Eu4 rehberlerini vesair bilgileri takip ettiğim düzenli ve faydalı bir forum olduğunu fark ettiğim için bu foruma katılma gereği duydum.

Oyunda can sıkıcı bir problemle karşılaştım ve sizlerlele de bunu paylaşmak,eksik biliyorsam veya fark edemediğim bir yer varsa sizden bilgi almak amacıyla sizlere soruyorum.

Sizlerinde bildiği üzere Osmanlı'nın balkanlardaki toprakları ortodox dinine mensup topraklar.Aynı şekilde hindistanda ki topraklarda hindu dinine mensup.Balkanlarda ki topraklar oynadığım her oyunumda çoğunlukla 200-300 yıl kadar Sünni Osmanlı'nın elinde Hindistan'da hindu topraklarda sıklıkla 100-200 yıl kadar şii Bahmanis devletine ait oluyor.
Bu kadar uzun yıllar bu topraklar bu devletlerde bulunduğu halde hiçbir din değiştirme işlemi ve misyoner gönderme işleminde bulunmuyorlar.

İspanya ve Portekiz Fas dan toprak aldıkları gibi sunni toprakları katolik yapıyorlarda neden AI nın yonettiği sunni devletler hiçbir şekilde ve uzunca yıllar topraklar kendilerinde bulunduğu halde o toprakları Sünniye çevirmiyorlar.Oyunda böyle veya buna benzer farklı durumlarla karşılaşmak biraz insanın hevesini kaçırıyor.Sizde böyle bir şey fark ettiğiniz mi acaba?Fark etmediyseniz küçük bir vakit ayırarak oyundan inceleyerek bildiklerinizi bana anlatır mısınız?

Tekrar iyi akşamlar şimdiden teşekkürler.

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - altnkurt - 15-04-2019

Osmanlı'da gayrimüslim topraklar dhimmi estate'sine veriliyor. Buralardan yeniçeri çıkarılıyor. Bu nedenle AI Osmanlı ve çoğunlukla oyuncular balkanları çevirmez. Şii toprakları çevirmek hristiyanlık gibi değil, çok yüksek miktarda misyoner gücü gerekiyor bu nedenle çok yavaş bir süreç. Ayrıca bahmanis sürekli savaşan ve ekonomisi erken oyunda zorlanan bir devlet. Oraya para ayırmak istememiş olabilir. Hint toprakları yüksek developmentli ve çok misyoner masrafı istiyor.

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - hekimoglu8 - 15-04-2019

Cevabınız için teşekkür ederim.Yalnız Bahmanis in durumunu tekrar şöyle izah edeyim,Bahmanis şii bir devlet olarak kuruldu oynadığım bir kaç oyunda kendisi hindu topraklarını şii dinine çevirmiyor.Balkanlarda ki meseledeki açıklamanız beni biraz rahatlattı ama Osmanlı sadece balkanları değil avusturyadan ve yukarıya doğru polonya ve rusyadan aldığı topraklarıda sunni dinine çevirmiyor.Kısacası Osmanlı aldığı hiçbir toprağı convert yapmıyor.Aynı şekilde etiyopya bolgesini yemen,memluk veya arabistandaki diğer devletler ele geçirdiğinde kıpti ve sanırsam animist olan yeni topraklarınıda sunniye çevirmiyorlar,genel olarak sunni ve şii devletlerin aldıkları toprakları kendi dinlerine çevirdiklerine rastlayamadım sizin anlayacağınız :( Tam olarak bu bahsettiğim mesele hakkında bir kaç bilgi daha açıklar mısınız?

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - altnkurt - 15-04-2019

Osmanlı'nın balkanlardan yukarıya doğru aldığı avusturya polonya rusya toprakları için de aynı şey geçerli. Dhimmiye verebildiklerini çevirmiyor.

Onun dışındakiler de dediğim gibi yeni misyoner sisteminde misyoner masrafının ciddi manada artamasından dolayı AI şehrin dinini değiştirmenin parasını kurtarmayacağını anlayıp öyle bırakıyordur.

Tekrar teşekkürler.Masraf meselesi üzerinde duruyorsunuz anlıyorum fakat İspanya olsun Rusya olsun Doğu Asya da Ming gibi toprak kazanan Sünni dışı ülkeler aldıkları toprakları konfuçyanizm katoliklik ortodoxluk gibi kendi dinlerine hızlı bir şekilde çeviriyorlar din haritasında sunni dışı devletlerin topraklarında hızlı değişiklikler gözüküyor.Ama tekrar söylediğim gibi Sünni devletlerin sanırım hepsinde böyle bir değişiklik yapma söz konusu olmuyor.Halbuki Sünni ve şii topraklar % -2 oranıyla çevrilmesi zor,zor olmasıyla beraber uzun zaman isteyen uzun zaman istemenin yanında da daha çok masraf isteyen bir faaliyet oluyor.Sunni dışı büyük olsun küçük olsun diğer bütün devletler sunni ve şii olarak veya farklı dindeki toprakları masrafına bakmaksızın çevirirken neden bütün sunni devletler masraftan sakınsın ki?
Yanlış anlamayın demek istediğim toprak dini değiştirme özelliğinin sunni devletlere az bir oranla verildiğini düşünüyorum.Herhalde sunni toprağın dönüşümüne % -2 oranı verilmiş.Buna karşılık olarakda sunnilerin kendi topraklarını convert yapma özelliğine çok ciddi bir yavaşlama getirilmiş.Yada convert özelliği tamamen kaldırılmış.

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - BörüTigin - 15-04-2019

sunni devletlerin ve yanlış hatırlamıyorsam şii devletlerin karşı dinlere karşı toleransı var. yani farklı bir dinde toprağı olduğunda diğer dinlerdeki ülkelere göre çok daha fazla verim alabiliyorlar. bundan dolayı din çevirdiğinde önceden de verim aldığı için artan verim fazla olmuyor. mesela diyelim ki bir toprak yıllık 100 dukat verebiliyor. bunu müslüman bir devlet aldığında 50 dukat alabiliyor katolik bir devlet aldığında 25 dukat alabiliyor. din değiştirilirse 75 dukata çıkar ikisininki de. böylece müslüman devlet değiştirdiğinde 25 dukat alırken katolik devlet 50 dukat alır.(sayıları örnek olarak verdim gerçek veriler değil.)eğer fark ettiysen müslüman devletler diğer mezheplerden aldıkları toprakları çevirirler çünkü onlara toleransı yoktur.

Sizede teşekkürler cevabınız için.
Evet dediğiniz gibi Sünnilerde tolerans mevzusu var bu anlattığınızı tam bilmiyordum şimdi öğrenmiş oldum.
Peki religious unity e dikkat etmeden de mi toprak dini değiştirmiyorlar çünkü Osmanlı topraklarının isyan riskine baktığımda -0.89 relifious unity den dolayı isyan riski yiyor.Bahmanise baktığımda -2.00 oranında her toprağında isyan riski yiyor.
Ayrıca diğer mezhep hususunda söylediğinize baktım,sunni ve şiilerin hristiyan ve katoliklere toleransı daha az. kendi aralarında mezheplere daha çok hoşgörülüler.
Mezhepler arasında ki din değiştirme faaliyetine de inanın uzunca yıllar takip ettim yine rastlayamadım.(İran,Medina,Memluk vb. gibi)

(Ayrıca bir önceki arkadaşımıza cevaben dhimmi estate sanırım farklı bir dlc ile oyunda mevcut çünkü Timur la oynuyorum dhimmi estate benim oyunumda yok dlcsiz oynamaktayım.)

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - Aytaç - 15-04-2019

Religious (Dini) idea almamış devletlerin misyoner gücü çevirmeye yetmiyor olabilir. Religious almalarına rağmen çevirmiyorlarsa o zaman ilginç.

(15-04-2019, 10:26)Aytaç : Religious (Dini) idea almamış devletlerin misyoner gücü çevirmeye yetmiyor olabilir. Religious almalarına rağmen çevirmiyorlarsa o zaman ilginç.

Heh demek istediğim de tam olarak bu.Sunni devletlerin idealarına bakıyorum religious idea yok,tamam ama diğer toprak dini değiştiren hristiyan ve doğu dinlerindeki devletlerinde religious ideası yok.Hatta sunni toprağın dinini değiştirmek -2.00 strengh verdiğinden aslında daha masraflı ve zor.Buna rağmen sunni dışı devletler patır patır sunni toprakları kendi dinine çeviriyor.İsterseniz küçük bi vaktinizi ayırıp bu can sıkıcı meseleyi fark edebilirsiniz.

Yine başka bir oyunumda avusturya prusya ile beraber Osmanlı yı yıkmıştı her ateşkes bitimi saldırdılar Osmanlı ya.Avusturya İstanbul,Ankara bütün anadoluyu aldı ve 25-30 sene içinde aldığı toprakların hepsini kendi dinine çevirmişti.Fotoğrafları duruyor bende

(15-04-2019, 10:42)hekimoglu8 : Yine başka bir oyunumda avusturya prusya ile beraber Osmanlı yı yıkmıştı her ateşkes bitimi saldırdılar Osmanlı ya.Avusturya İstanbul,Ankara bütün anadoluyu aldı ve 25-30 sene içinde aldığı toprakların hepsini kendi dinine çevirmişti.Fotoğrafları duruyor bende

Eski sürümdedir o save.

Eski sürüm değil 1.28 spain sürümü.Steam zaten otomatik güncelliyor.Eski sürümlerinde de aynı sıkıntıyı fark ediyordum son sürümde de.Siz benim dediklerimi 40-50 senelik bir kayıtlı oyununuzda bile fark edebilirsiniz,önce tam bi inceleyip sonra sebeplerini araştırırsak daha mantıklı sebepler bulabiliriz.Elbette bende böyle bir sorunu iyi bir sebeple savmak,oyunun kalitesini ortaya çıkarmak isterim.Ama araştırıp meseleye vakıf olursak iyi niyetle yaklaşıp gerçeğe uzak sebepler bulmak yerine,bu durumdaki sorunu fark edip gerçekçi sebepler bulabiliriz.

(15-04-2019, 18:17)hekimoglu8 : oyunun kalitesini ortaya çıkarmak isterim

O zaman işin zor. Olmayan bişeyi ortaya çıkarmak pek ümit verici bi çaba değil.

Şimdi şöyle bir durum var hristiyan ve diğer devletler toprak dini değiştirirken sunnilerin değiştirememesi çok mantıksız,ve can sıkıcı bir durum hangi din olursa olsun etik olmayan ve komik olan bir durum,pc ye geçince fotoğraflarıda paylaşıcam,inceleyin sizde böyle bir sorunun olduğunu fark edeceksiniz,HEP BERABER FİKİR BİRLİĞİNE VARSAK BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ HAKKINDA BİR TALEPDE BULUNMAMIZ MÜMKÜN OLUR MU?

Hristiyanlar da din değiştirmeyebiliyor. Benim son oyunumda Fransa PU'm vardı ve yarısı protestan oldu. Tek tek elle çevirmek zorunda kaldım. AI çok lüks içinde değilse, parayı harcayabileceği daha iyi alternatifleri varken toprağın dinini değiştirerek boşa harcamak istemiyor. Neden sürekli bunun bir sorun olduğunu düşünüyorsun ki?

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - 1Manascı - 15-04-2019

Açıkcası sorunlarının tarihsel bir dayanağı yok Eu4 tarih bazlı bir oyundur Osmanlı İmparatorluiu gayrimüslimleri inanç konusunda özgür bırakıp bu tebaalardan daha verimli yararlanmasını bilmiştir mevzu Osmanlının hangi coğrafyada gayrimüslüm eyaletlere sahip olması değil Osmanlı her gayrimüslim bölgeden yeniçeri çıkarır bu askeri birim oyundaki 3 özel askeri birimden biri münferit bonusları var aynı zamanda Osmanli gibi birçok etnik unusuru barındıran bir devletle oynuyosan humanist idea alırsın böylelikle din bazlı isyanlardan ve ayrılıkcı hareketlerden kurtulursun bu yolda harcayacağın ücretin cebinde kalması ile ülken açısından daha işlevsel hareketlerin olur, batılılar ise Religious ideası alırlar ve dine dayalı tahakküm yaparlar sünni devletlerde tarihi süreçte böyle bir durum yok anlamak zor değil.

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - hekimoglu8 - 16-04-2019

Osmanlı Toprakları:

ZX0agG.jpg

-----
Osmanlı'nın 200 yıldır elinde bulunan gayrimüslim toprakları ve o toprakları 59 vs. ayda convert edebileceği:

oX1aPb.jpg

-----
Yine Osmanlı'nın Anadolu'daki 200-300 yıldır elinde bulunan Kıpti topraklar:

lqV82J.jpg

------
DLC'siz oynadığım için Dhimmi estatesine verilmeyen Osmanlı toprakları(hiçbir gayrimüslim toprağını dhimmiye vermiyor dolayısıyla yeniçeride almıyor.Zaten yapamaz çünkü DLC  bende mevcut değil):

nQBaPV.jpg

-----
Osmanlı'nın Religious Unity'den dolayı toprağında görülen isyan riski oranı(AI bunu görmüyor mu ki düşürmüyor):

V9bG5Z.jpg

-----
Şii Bahmanis Devleti ve Toprakları

8aJ3En.jpg

---
Hindu topraklarını 22 ay gibi kısa sürede convert edebileceği ama 200 yıldır yapmadığı

Bak1mp.jpg

-----
Sünni Yemen'den fotoğraf

mMnaj0.jpg

------
41 ayda convertleyebileceği ama convertlemediği topraklar
jgoaPm.jpg

Dinleri bölgelere hakimliğine dair fotoğraf(sünniyi sadece ben Timurla artırıyorumdur sanırım,sık sık kontrol ediyorum olağanüstü bir yavaşlıkla yükseliyor ama katolik vb. daha hızlı artıyor.

v6qlzz.jpg

(15-04-2019, 19:04)altnkurt : Neden sürekli bunun bir sorun olduğunu düşünüyorsun ki?

Fotoğrafların bazısından görüldüğü üzere Sünni devletlerin İsyan Riski yüksek oluyor,Religious Unity den dolayı sorun çekme ihtimalleri yüksek,niye sadece sünni devletler böyle bir sorun yaşasın ki?
Ayrıca en son eklediğim bölgesel din dağılımı fotoğrafındada istatistiksel olarak sünni topraklarda artış olmuyor.

Neden sünni bir devlet başka bir sünni devletten toprak alacağı zaman o toprak sünniye çevrilmiş hazır vaziyette eline geçmesin ki?

(15-04-2019, 19:53)Tulpar_S1 : Açıkcası sorunlarının tarihsel bir dayanağı yok Eu4 tarih bazlı bir oyundur Osmanlı İmparatorluiu gayrimüslimleri inanç konusunda özgür bırakıp bu tebaalardan daha verimli yararlanmasını bilmiştir mevzu Osmanlının hangi coğrafyada gayrimüslüm eyaletlere sahip olması değil Osmanlı her gayrimüslim bölgeden yeniçeri çıkarır  bu askeri birim oyundaki 3 özel askeri birimden biri münferit bonusları var.

Fotoğrafları incelediğinizde DLC olmadığından Osmanlı nın topraklarını dhimmiye vermediğini izah ettim.Tarihsellikden bahsediyorsunuz,tarihselliğin bu oyunda tam manasıyla uygulanmadığını hepimiz biliyoruz genellikle alternatif tarihe yönelik bir oyun artık EU4.

------------
Maalesef benim uzun gözlemlerim sünni devletlerin topraklarını çevirmediği kanaatinde.Ve bunun sebepleri kesinlikle ekonomik ve dhimmi estatesi sebebiyle değil,çünkü DLC  yok bende.
Sizde araştırın sünni devletlerin toprak dini çevirmeme olayını fark edeceksiniz.
Benim konuyu açmamdaki maksat tecrübeli arkadaşlarla bu konuyu tartışıp tam sebebini öğrenmek,belki bir geçerli ve gerçekçi sebebi vardır diyerek bu durumun sebebini öğrenmek.
Ekonomik ve Dhimmi sebebinden başka bir sebebi var mıdır acaba bunun?(Ayrıca tarihsellik sebebini diyorsanız bu Osmanlı için geçerli olabilir ama Anadolu'daki topraklar?Şuan kıpti dininin ne olduğunu bile bilmiyoruz Türkiyede oyun tarihsel olsaydı kıptilik biraz yaygın olur doğu bölgelerinde,ayrıca Bahmanis ve yemen topraklarıda mı tarihsellikden dolayı convert edilmiyor?)

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - jax61 - 16-04-2019

Sünni devletlerin degistirmeme sebebi misyoner gücüne sahip olamamalari. Müslüman devletlerde misyoner gücü hükümdara bağlı. Hristiyanlar da teknolojiyle gelen decisionlara bağlı.bunun yanında koloni devletleri de cevirmiyorlar.son versiyonda biraz da bu arıza mevcut.

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - hekimoglu8 - 16-04-2019

(16-04-2019, 12:28)jax61 : Sünni devletlerin degistirmeme sebebi misyoner gücüne sahip olamamalari. Müslüman devletlerde misyoner gücü hükümdara bağlı.

Ama bakınız yukarıdaki fotoğraflarda bahnanis,osmanlı,yemen kendi toprakları 22-59 ay arası çevirebiliyorlar ve bu gayet hızlı bir değişim,misyoner güçleri yüksek demekki ki 22 ayda 44 ayda toprağı convert yapabiliyorlar ama yinede yapmıyorlar :)

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - jax61 - 16-04-2019

İşte ben de en alt kısımda mekaniğin çok da iyi çalışmadığını son versiyonlarda kolonilerin de din değiştirmediğini söyledim. Osmanlı eskiden beri değiştirmiyor. Sanıyorum müslüman devletlerde dini tolerans olayı özellikle kodlanmış olabilir.

Europa Universalis'de Sünni Devletler Neden Toprak Dinini Değiştirmiyor - altnkurt - 16-04-2019

Osmanlı'nın hala dhimmi'den dolayı çevirmediğini düşünüyorum, çünkü Dhimmi'nin influence'si çok yüksek diye şuan yeni toprak veremiyor olabilir. Fakat Osmanlı incelemek için farklı değişkenleri olan bir ülke. Diğer taraftan Yemen ve özellikle Bahmaniler kanser düzeyde kötü duruyor. Daha önceden de katolik İspanya'nın Fas topraklarını çevirdiğini şöylemiştin. Attığın ülkelerin de hepsinin müslüman olmak gibi bir ortak özelliği var. Toprakların dinini değiştirince piety seviyesi yükseliyor olması lazım. Sanırım AI bu sebeple din değiştirmiyor. Mysticism kasmaya çalışıyor. Iron man oynamıyorsan diğer ülkelere geçip Mysticism seviyelerini kontrol edebilir misin?