Strategyturk Forumları
Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Imperator: Rome (https://forum.strategyturk.com/forum-imperator-rome)
+--- Konu Başlığı: Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-imperator-rome-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - elefsar - 29-05-2020

Varis değiştiremiyorsun. Çok takılma CK2'deki kadar önemli değil burada yönetici.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Elensar - 30-05-2020

Peki şu taht iddiası ne? Arkadaş kral 30 yaşında, meşrutiyet 100, ona rağmen önüne gelen tahtta hak iddia ediyor. Sadakat neredeyse yerlerde. Komutanlar biraz güç kazandı mı taht iddiası ediniyor ve bu - 20 veriyor. Dahası bunlar hükümdar ailesinden değil.

4 yaşında bebek bile 70 sadakati var ve düzenbaz. Sürekli ic savaş tehditi yiyorum. Adamları hapse tikmaktan kafayı yedim.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Enesyavuz - 30-05-2020

Ben arsa meselesini anlamadım. Kim neye göre alıyor?

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Dothor_ - 30-05-2020

Arsayı bir karaktere verebilirsin yada o karakterden alabilirsin.Arsayı 40 gold karşılığında istediğin bir karaktere verdiğin zaman karakter +10 loyalty kazanır.Aldığın zamanda karakter -5 loyalty kaybeder.Karakter öldüğü zaman bir soyu VARSA o toprak nesilden nesile aktarılır.Bir karaktere çok toprak verirsen power base kazanır.Power basesi çok olan aileler iç savaş çıkarmaya daha çok yatkın olur.Boş kalan yani toprağın sahibi olmayan bölgeler zengin aileler tarafından satın alınabilir.Bu yüzden toprak verirken yada alırken çok dikkatli olmalısın.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - elefsar - 30-05-2020

(30-05-2020, 03:53)Elensar : Peki şu taht iddiası ne? Arkadaş kral 30 yaşında, meşrutiyet 100, ona rağmen önüne gelen tahtta hak iddia ediyor. Sadakat neredeyse yerlerde. Komutanlar biraz güç kazandı mı taht iddiası ediniyor ve bu - 20 veriyor. Dahası bunlar hükümdar ailesinden değil.

4 yaşında bebek bile 70 sadakati var ve düzenbaz. Sürekli ic savaş tehditi yiyorum. Adamları hapse tikmaktan kafayı yedim.

O henüz istatistik üzerine kurulu bir olay değil sanırım. En azından ben bilmiyorum. Ama genel olarak şöyle işliyor, sadakati az olan bir aile bireyi tahtda hak ilan  ediyor ve sadakati düşük olan başka aile bireyleri onu destekliyor. Birden fazla hak iddia eden de olabiliyor. Karakter ekranında kendi varisini desteklemelerini isteyebiliyorsun, ya da sadakatlerini yükselterek de engelleyebilirsin. CK 2'deki faction gibi düşünebilirsin. 
Sadakat yükseltmek için idea'lardan amiral ve generallere +10 sadakat vereni seçebilirsin. Hakeza yasa sayfasında da general sadakatini yükselten yasalar mevcut. Hapse atmak son seçeneğin olsun. Sadakati çok düşmüş karakterlerin elinden askerlerini alırsan ya da topraklarını çok sorun çıkartamazlar.

Eu4 gibi bunda öyle çat çat genişleyemiyorsun. İç isyan kesin çıkacak galiba.

Generallere sadakat +10 başta veriyorum zaten.Ailelerin sadakat oranı var mı ki ? Ben bireylerin sadakatini gördüm ve ona dikkat ettim.

Bana kalsa şu soylu ailelerin kökünü kuruturum. Sadece minor aile olacak. Kör adam, bildiğin aaamaa aaaaamaa taht talibi oluyor. Bu geri zekalının gücü +9 ve sadakatsiz takılıyor. Umursamıyorum bunu lakin sırayla geliyorlar . Böylece, birbilerini mi kışkırtıyor ne.

Sadakati 65 olan komutan 1 sene içerisnde 30 ların altına düşüyor. Hiçbir şey yapmıyorum. Önce taht talibi oluyor. -20 geliyor oradan. Yavaş yavaş düşüyor. Roma dışında öyle rahat rahat genişleyeceğin bir ülke yok gibi. Seleucid benim oyunumda aldı başını yürüdü hayret doğrusu.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 30-05-2020

Monarşi oynamadım ama taht talipleri baya can sıkıyor anladığım kadarıyla. Cumhuriyet oynayın, rahat rahat demokrasinin yolsuzluğun tadını çıkarırsınız.

Roma cumhuriyetine geçmek istiyorum ama öyle kolayca olmuyor.

Roma cumhuriyet diğerleri kadar iyi değil bence. Eş-konsul varlığı partilerin desteğini elde ederken çok sıkıntı çıkartıyor.

Eu4 deki gibi kendi devletini yapma olayı olsa süper olurdu. Hangi yönetim biçimi iyi ?

En iyi yönetim biçimi diye bişey olduğunu sanmıyorum. Üstünlükleri var birbirine.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Elensar - 31-05-2020

1- Vali politikası olarak ne yapıyorsunuz ?
Önce otonomi, eğer mutluluk düşükse. Binalarla yükselttikten sonra asimile. Sonra da şu altın toplayan el vergi barışı mıydı ne , yapıyorum.
2-Gıda yetmeyen eyalete tahıl ithal ettiğim halde pek faydasını göremiyorum.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 31-05-2020

Otonomi çok kullandığım bir şey değil. Ama eyalette çok sıkıntı çekiliyorsa başvurulabilecek bir yöntem. Ben ya asimilasyon ya da ticareti/vergiyi kullanıyorum galiba.
Daha çok ithal etmen gerekiyor olabilir. Çok hakim değilim gıda olayına.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Littleİskender - 31-05-2020

tahıl eyalette her fazlalık için +5 veriyor (öbür gıdalar +3 verir) tahıl ithali gıda için en etkili çözüm.Eğer hala yetmiyorsa daha fazla ithal et.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Enesyavuz - 31-05-2020

Tahıl ihracatını kapatabilirsin, tahıl bulunan yere köle aktararak üretimi artırabilirsin.

Bu nüfus asimilasyonda kendi kültürümüzü de değiştirmeli miyiz ?

Mesela örnek vereyim. Roma, tarentum eyaletini fethetti. Oradakilerin hepsi italik. Nüfus asimilasyona gerek var mı ki ? Direk ticaret/ vergi olayı iyi değil mi ?

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 31-05-2020

Gözlemlediğim kadarıyla kültür grubundaki popları da asimile ediyorlar.

Saçma geliyor ama neden ? Irkçı mı bunlar ? Hepsi italyan hepsi yunan. Sen kalkıp Karadeniz Türkünü, İstanbul Türk'ü yapmaya çalışıyorsun.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Elensar - 06-06-2020

Seçim uzatma yasasını nasıl geçireceğiz. Şu +45 lik olan. Roma devleti için konuşuyorum. Konsül popülüst olduğu halde geçiremiyorum.

Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 06-06-2020

Yasaların kenarlarındaki el işaretiyle senatonun yasa geçirmene müsade edip etmediğini görebilirsin. Senatonun desteği olmadan yasa geçirilemiyor.