Strategyturk Forumları
[MP] Victoria 2 - Multiplayer: Temmuz 2019 - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Victoria II (https://forum.strategyturk.com/forum-victoria-ii)
+---- Forum: Vic2: Multiplayer (https://forum.strategyturk.com/forum-vic2-multiplayer)
+---- Konu Başlığı: [MP] Victoria 2 - Multiplayer: Temmuz 2019 (/konu-mp-victoria-2-multiplayer-temmuz-2019)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Faramir - 21-07-2019

Pardon dışarı idim ancak geri geldim kusura bakmayın hemen katılıyorum devam ediyorsanız.

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Selene - 21-07-2019

@SatanistKesenKedi peki hangi ülke olarak ?

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - SatanistKesenKedi - 21-07-2019

@Selene rehost atıyoruz gel istersen. Steam'de eklediysen yaz bana.

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - SatanistKesenKedi - 22-07-2019

v2_8.png

İlk 8

V2_MAP_AUS_1884.1.2_1.png
Dünya Haritası

v2_10.png

Sanayileşme Durumu
Bazı yaşanan olaylar. Kronolojik sıra ile yapmadım ilk aklıma gelenleri yazdım.

• ABD Süveyş kanalını açtı. Bunu önlemek için Fransa elinden geleni yaptı ama WP ile bitirdiler.
  • İngiltere İrlanda için savaş açıp tekrar anakarasına çıkılması ile bu sefer İskoçya'nın kurulup, İrlanda yeni topraklar ilhak etti.
  • Fransa ile Almanya neredeyse bütün Afrika kıtasını kolonileştirdi. Fransa ile Almanya arasında Afrika kolonisi olan Yoruba States krizi çıktı. Almanya desteklendi. Fransa sayıca azdı lakin iyi mücadele etmesine rağmen Yoruba States'i kaybetti.
  • Rusya, Almanya'nın Fransa'ya dalmasını değerlendirerek (Krizdeki savaş değildi bu. Hatta savaş sebeplerini hatırlamıyorum.) Polonya topraklarını geri kazandı.
  • Japonya Okyanusya'daki Avrupa Devletlerini Marsilya Konferansındaki aldığı kararları yok sayıp İspanya'ya savaş açtı. İspanya müttefiki olarak savaşa katıldım. Marsilya Konferansındaki payımı Siam'ı ilhak edip, Johore'yi etkime aldıktan sonra İspanya'nın Filipinlerdeki topraklarını bırakıp savaşı bitirdim. Muhtemelen Japonya bana daha fazla askeri kayba uğrattı. 
  • Rusya, komünist devrimcilere yenilerek Sovyet Birliğine dönüştü bu hadise Rusya'nın 200 prestijine mal oldu. Yetmezmiş gibi Soilerini kaybetti. 
  • Japonya, Hollanda'nın önemli kolonilerindne biri olan Java'yı ilhak etti.

Koloni yarışı için hiç bir anlaşma yapılmadan gerçekleşti. İspanya, İtalya, Portekiz, Hollanda oyuncusunun olmaması; Amerika, İngiltere ve Japonya'nın aktif bir rol oynamamasından ötürü üst kısımda belirttiğim gibi Almanya ve Fransa arasında paylaşıldı. Süveyş için yapılan ikinci savaş ve İngiltere'nin Ironclad bile basmamasını Almanya çok iyi değerlendirip Afrikanın önemli bir kısmını aldı.

Son oynadığımız oyun çok kafa karıştırıcıydı. Oynadığım oyundan hafiften koptum. Bunlardan biri amaçsız kalmam, diğeri ise kolonilerde yarışacak bir donanma kuracak elverişte bir devlete sahip olmamam. Ayrıca Avrupa'da genişlemeye yönelik bir politikamın olmaması da buna etken. Bundan sonraki amacım kendi kendine yetebilen bir orduya sahip olup elimdeki kaynakları sonuna kadar kullanan bir  sanayileşmiş modern bir millete dönüşmek. Bunun yanısıra kısa vadede gerçekleştirmek istediğim bütün planları gerçekleştirdim. İtalya üzerindeki üstünlüğüm devam etirip, Ufak koloniler elde ettim. Avrupa'daki kaostan uzakta durmayı başarıp ülkemi belli bir seviyeye kalkındırdım.

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Wayfear - 22-07-2019

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Faramir - 22-07-2019

Osmanlı İmparatorluğu 9.Sıradadır Hollandayı geçeceğiz Allah Bizimledir!!!

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - yafeshan - 22-07-2019

Dunya devletlerine Kyoto Imparatoruk sarayindan yayinlanan Imparator Meijinin sahsi duyurusunu paylasiyorum. 

"Japonya uzak dogu bolgesinin lideri olmasi hasebiyle, buradaki medenilesememis toplumlarin koruyucusudur. Zulumden kurtardigimiz bir cok halki bagimsizligina kavusturmamiz, politikamizin ve liderlik iddiamizin en onemli gostergesidir. Japonya lideri olarak bu politikaya devam edecegimizi ifade etmek istiyorum. Japonyanin bolge liderligi iddiasi ile bolgedeki somuru amacli isgallere siddetli muhalif olmasini gerektirmekte olduguna inaniyorum. Bolgenin guvenligini saglamak icin dost devletler Rusya ve ABD ile karsilikli anlasmalar imzaladim, Bu iki saygideger devlete bize verdikleri uzak dogu destegi karsiliginda diger buyuk devletlerle anlasmazlik dahilinde her turlu yardimi yapacagimi belirtmek istiyorum. 

Uzak dogu politikasi dogrultusunda cevre ulkelere ogretmenler ve uzmanlar gonderdim. Ispanyanin uzun yillar once buyuk katliamlarla ele gecirdigi Filipinler bolgesini kurtarmak icin savas acma kararini verdim ve herzamanki gibi dunya devletlerine duyurdum. Saygideger Avusturya liderine Ispanyaya destegini sonlandirmasini rica ettim ama kabul gormedi. Diplomasinin sonucsuz kalmasi ile uzulerek savas acmak zorunda kaldim. Filipinler kisa surede kurtarilinca ateskes teklifimi gondermeme ragmen Avusturya bolgedeki etkisini yaymak amaciyla kabul etmedi. Bu kabul edilemez cevap sonrasinda ordulari Avusturya isgali altindaki Siam'a yonlendirdim. Bu sirada bolgede kendi cikarlarini ilerletmek isteyen Fransa'nin tehditlerine maruz kaldim ve buyuk uzuntu duydum. Avusturyanin Siam bolgelerinde ustunluk saglandi ama arkasindan gelen Avusturya muttefikleri ozgur Siam'in kalan bolgelerini isgal ettiler. Kendi savasimizi kazandik ama Siam'i somuruye kaybettik. 

Siam olaylari sonrasinda ulkemin gelecegini garantiye almak icin filomu uzak dogu ve pasifik kolonileri kurulmasi amaciyla gonderdim. Bizden daha erken bolgedeki kabileleri etkisi altina alan Hollanda'nin yaptiklarini dehsetle izledim. Koloni calismalari devam ederken Hollanda'nin yerli isgallerini sonlandirmak icin Japon sanayisini harekete gecirdim. Gonderilen filolar ile Borneo ve Java adalarini kurtardim.

Bu noktada sunu belirtmek istiyorum ki sahsi mucadelelerimde anlasmazlik yasadigim saygideger Avrupa devletlerine karsin Avrupa anakarasina asker gondermedim ve Isgal altindaki koloni bolgelerine odaklandim. Imparator olarak bizzat bu uzak dogu odakli politikanin devami garantisini tekrar teyit etmek istiyorum. Buyuk Avrupa devletlerinden de ayni muameleyi istirham ediyorum.

Uzak dogu halklarin faydasi icin saygideger buyuk devletlerin isgal ettikleri toplumlari benim yaptigim gibi serbest birakmasini ve onlari medeniyete kazandiracak uzmanlar birakmasini rica ediyorum.

Devrim yasamis dost ve kardes ulke Rusya'nin ilkel toplumlara devam eden destegini surdurmesi icin etki alanindaki ulkelerin yeniden kazanilmasini destekliyorum."

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Kaanka - 22-07-2019

nbEBRR.png
Yaklaşık üç yıldan fazla süredir katılmamış olduğum multiplayer etkinliklerinde belki bir değişiklik olmuş ve stabil bir hale geldiğini umarak katıldığım bu oyunda maalesef hiç bir şeyin değişmediğini görmek beni üzdü. Devletlerin yapmacık politikalar izleyerek kafasına göre hareket etmesi ve organize bir şekilde olmayan kolonizasyonlar, oyuna girerim oynarım gerisine bakmam mentalitesinden dolayı devam etme şevkimin kırıldığını sizlere üzüntüyle belirtmek isterim.

Oyunun başından beri izlemek istediğim düzenli hareketlerin devamlı bir şekilde baltalanması ilk yazdığım yorumdaki umutları kaybetmeme yol açmıştır. Aynı şekilde @SatanistKesenKedi 'nin de belirttiği huzursuzluk bende de mevcut. 

Bu durum, Fransa şu anda güçsüz bir konumda demek değildir. Yerime geçecek olan oyuncu Dünya'da karada ve denizlerde en ileri teknolojiye sahip olmakla kalmayıp endüstrileşmiş ve  yüksek derecede okuryazar nüfusa sahip, Dünya'nın beş kıtasında toprağı olan bir ülkenin liderliğini üstlenecektir. Çekişmelerin oyunun sonlardaki yıllarda gerçekleşmesi ve gerçek anlamda herkesin hevesle beklediği bir dünya savaşı olması dileği ile aranızdan ayrılıyorum.

Oyun sırasınca benimle birlikte düzenli olarak "anlamlı" hareket etmeye çalışan @SatanistKesenKedi' ye tekrardan teşekkür ediyorum. Yerime eğer Birleşik Krallık oyuncusu geçmek isterse ona öncelik tanınmasını istiyorum.

Benim görüşüme göre Fransa esnek dış politika izlemediği için kaybetmeye mahkumdu , oyun başından düşman belirleyip dost gördükleri vardı. Sonuçta dost gördükleri ile üst üste savaşlara girmiş bulundu. Kendisine asla düşman değildik sadece politikamız gereği karşı karşıya geldiğimiz oldu. Fransa hala oynanabilir bi devlet ve önümüzde uzun bir süreç var terketmesini doğru bulmuyorum kaybettiklerini misli ile geri alabilir.

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - yafeshan - 22-07-2019

Kendi uydurdugu kararlara ve hareketler uymadi diye oteki oyunculari suclamak sanirim oldukca yanlis bir davranis. Soyledigi gibi 5 kitada birden basat guc olmaya calisip millet karsisina dikilince de cikiyorum demek ayni derecede uzuntu verici.

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Kaanka - 22-07-2019

Esnek dış politikayı haklı olduğum bir savaşta düşman ülkenin limanlarını kapatırken bu denizde bulunamazsın diye karar alıp savaşa dahil olmak; devletlerin, 14 yıl boyunca savaştığım nüfuzu korurken anlık olarak fikirlerini değiştirmesi ve karşıma "haksızsın" demesi olarak görüyorsanız zaten söze gerek yok. Dediğim gibi Fransa'nın şu andaki gücü askeri teknoloji anlamında birinci sırada, donanma olarak cruiser ve battleship için limanların genişletilmesi yarı yarıya tamamlandı. Fransa kaybetti gibi bir izlenim oluşmasını istemiyorum ben sadece oynadığım oyundan zevk almadığım için devam etmek istemediğimi belirtiyorum.

Kendi uydurduğum kurallara uyulmadı gibi bir söylemde hiç bulunmadım. Marsilya Konferansı'na katılımcıları davet ettim. Kabul edenlerin ya da etmeyenlerin kararlarına saygı duydum. Onlara karşı bu yönde hiçbir teşebbüste de bulunmadım.

(22-07-2019, 19:58)Kaanka : Esnek dış politikayı haklı olduğum bir savaşta düşman ülkenin limanlarını kapatırken bu denizde bulunamazsın diye karar alıp savaşa dahil olmak; devletlerin, 14 yıl boyunca savaştığım nüfuzu korurken anlık olarak fikirlerini değiştirmesi ve karşıma "haksızsın" demesi olarak görüyorsanız zaten söze gerek yok.

Roleplay yapıyorum :) . Kırım savaşı(gerçekleşmemiş) yüzünden düşman olduğunu söylemiştin, tarihe denge politikası vardır Osmanlıya Rusya saldırınca İngiltere-Fransa karşı vaziyet alır , İngiltere-Fransa saldırdığında Rusya karşı vaziyet alır ben bunun dahilinde roleplay çevirdim ayrıca Fransız gemilerinin boğazlardan geçip Karadenize girmesi tabiki CBelli sayılacak kadar büyük bir olay benim RP anlayışıma göre . En azından sürekli dost veya sürekli düşman belirleyerek rol yapmaya çalışmıyorum.

Haklı olduğum savaş derken neyi kastediyorsun anlamadım, tarihte 1880lerde açılan bir kanal bölgesini 1863'ten vahiy inerek Osmanlı burayı alamaz derhal çıksın demek nasıl bir RP anlamadım. Diyorsunki Hollanda burayı bana bırakacaktı ,  doğrumu değilmi bilmiyoruz lakin bilsekte bir şey değişmez. 23 tugayı olan Osmanlıya karşı hem Fransa hem İngiltere saldırıya geçerse  tabi ki dengelemek için karşısında duracağım aksi "kankagaming" olurdu.

Ayrıca Almanya sana saldırdığında ben yine sana saldırmadım aksine Almanyaya saldırdım . Krizde ise karşına girdim çünkü savaş üstüne savaş olmasını istemiyorum senin aksine -14 yıl savaşıp üstüne savaşmaya devam etmen ve krizde savaşa girmen akıl karı değil- , krizde karşında 5 GP varken savaşa girmek nasıl bi RP anlayışı onu da çözemedim , ben pes edeceğini düşündüğüm için karşında girdim amacım savaşmak değildi , savaş çıkınca tek bir ordum dahi savaşa girmedi .

Ayrıca herkes Japonyanın üzerine çullandığında -Japon RP'sini savunmuyorum ama kendince haklı- Japonya'yı korumaya çalışan gene bendim hatırlatırım. Hem RP olarak hem denge gözetme açısında içim rahat şükür , inatçılığı ve RP'si ile beni baydıran Fransa düşünsün gerisini diyeceğim fakat MP'den ayrıldı üzücü .

@SatanistKesenKedi'de fikirlerini belirtsin rica ederim :)

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - MarshallPaşa - 22-07-2019

Arkadaşlar selamlar.
Öncellikle bir haftasını geride bıraktığımız multiplayer için teşekkür ediyorum. Gayet eğlendiğim iki gün oldu.
Britanya İmparatorluğu'nun gücünü diğer Avrupa devletleri karşısında koruyamadım. Buna rağmen o telaşı hissetmek, o yenilgilerden sonra devrim yaşamam ve o devrimin karakterine uyduğunca oynamaya çalıştım. Aktif olarak singleplayer oynadığım Victoria 2 multilerine 4-5 yıl önce başladım. Way hatırlar mı bilmiyorum ama o zaman da başka bir forum üzerinden beraber oynamıştık. Bu yüzden rp yönünden eksiklerim oldu bu oyun. Oynayış olarak iki ciddi hata yaptığımı düşünüyorum. 1.Fransız savaşını Fransız donanmasını ve kısmi olarak ordusunu yıpratmışken wp ile bitirebilirdim ama bitirmedim bu imparatorluğun sonunu getirdi. 2.Fransız savaşı sırasında Fransa'nın savaşta yorulmasını göz önüne alarak hızlıca İrlanda'ya girmeye çabaladım fakat ordularımız teknoloji azlığından bu savaşı kaybetti. Bu seferde kuzeyi kaybettim. Fakat oyundaki askeri ve idari gücümü koruyorum. Koruyamasam ve çöksem dahi oynamaya devam edeceğim bu ülkeyi sonuçta başta bunu istedim ve buna göre yeni politika üretmek zorundayım. Temmuz ayı boyunca olan multinin tüm oturumlarına acil bir durum olmadıkça katılacağım ve Britanya oynamaya devam edeceğim. Fransa bence multiden ayrılmamalı, ayrılırsa da yerine geçmeyeceğim. Bundan sonra mp'nin karakterine daha çok uyarak oynamayı çabalayacağım hepinize iyi akşamlar.

Kırım savaşından yürüyecek olursak savaştan sonra gerçekte Fransa ile Rusya tekrardan iyi ilişkiler kurmaya başlıyor. Ki bu durum çok önemli değil, oyun boyunca çıkarlarınızın ortak olabileceği, hatta ters olabileceği durumlarda bile ülke oyuncuları ile sürekli ilişki içerisinde olmak şart. Bunu yapmazsanız eninde sonunda hoş olmayan süprizlerle karşılaşabilirsiniz. Avrupa'da yapılan özgürlük ve bütünlük propagandaları çalışmadı. Almanya sessizce Rusya topraklarını işgal ederken Baltığ'a gidebilir ne olacak demek çok büyük hata üstelik sorunsuz Alsas-Loreni veren Left Bank Decision'ı olan bir devletin dediğini unutmayalım. bu kayıtsızlık da ben dahil güçsüz devletleri Almanya'nın kucağına atmak oluyor üstelik Mısır gibi sonradan ortaya çıkacka bir sorun ile oyun başında uğraşarak pastanın üzerindeki vişneyi de yerleştiren iki devlet var. Yine Hollanda oyuncusunun eksikliği de durumu iyice karıştırmış. Ama bu durum hem oyun başındaki 1 Milyonluk nüfus kaybını ve 1870 öncesi yapılan kaosa bir açıklık getirmeye yetmiyor. 

Eğer Özgürlük ve Avrupa üzerindeki Harmoni'den bahsedeceksek şahsen ben Fransa olsam İtalya'yı kurdurup İtalya kültürlerini verip, Kuzey Almanya'yı da Almanya İmparatorluğuna çevirmemeye uğraşırdım. Avusturya'ya da Güney Almanları ile İtalya topraklarını değiş tokuş ettirmeye ikna ederdim. Bunun bir sonraki aşaması ise Büyük Azınlık devletlerini her fırsatta kendi SoI'm olarak serbest bıraktırırdım. 

Marsilya Konferansındaki RP'de sorun bulmuyorum sadece müzakere edilmemesi çok hatalı. Japonya direk resti çekti, belki anlaşılabilirdi. Mesela Avusturya olarak beni de Siam'dan çıkarmaya odaklanabilirdiniz oralar bizim topraklarımız diyerek ama etmediniz ben de bu durumu değerlendirip onay verdim. 

Oyunda Almanya ise çıkarına en çok odaklanan devlet. Kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Almanya kurmasındaki en büyük engeli kaldıran Fransa'ya bile saldırdı ki şaşırmadım. Almanya hata yapmasa şuan Polonya topraklarının bir kısmına da sahipti. 

İngiltere'yi ilk savaşta Fransa'nın cezalandırması da gayet normal sonuçta büyük kayıplar verdirdi. Asıl sorun önceden belirttiğim gibi beyhude sebepler yüzünden Avrupa'yı Almanya'nın kucağına bırakmaları. 

İngiltere'nin, Fransa'ya ABD'ye karşı desteklemesini acayip bulmuştum. Burada yapılan intikam alınacak RP'si, aldığı zarar ve İrlanda'nın alınabilme şansını yok etmesi beni çok şaşırtmıştı. 

Yoruba States krizinde Rusya'nın niye Fransa'yı destekelemediğini sorduğumda emin olmadığını söyledi. Onun için bir şey diyemeyeceğim. 

Victoria 2 MPleri savaş veya sanayi kasılımından daha çok yapılan politik hamlelerle diğer devletlere göre daha çok avantaj sağlayacak şekilde hareket edip çıkar koruma oyunudur. Benim için en azından budur. Bunu en çok şuan Almanya yapıyor ve sonuçlar aşağı yukarı belli. Yazdıklarım konusunda bir tartışmaya gireceksek girebiliriz. Birbirimizi anlamak konusunda daha yararlı olur.

Şuan oynanabilir devletler: 

Hollanda: oyuncusu @ByNys gelmeyecekse başka bir oyuncuya bırakabiliriz ama Okyanusya'da büyük kayıplar aldı. Koloni dönemini kaçırdı.
İtalya bölgesinde bir devlet: Avusturya etkisi altında ama diğer devletler destek verirse İtalya'nın kurulabilme şansı var. Koloni dönemini kaçırdı.
İspanya: Durumu şöyle böyle çok eğlenceli bir oyun geçirileceğini sanmıyorum ama yine oynanabilir durumda. Koloni dönemini kaçırdı.
Brezilya: Sakin bir oyun için alınabilir. 
İsveç: Sakin bir oyun için alınabilir. 
Fransa: @Kaanka oyunu bırakma konusunda kararlı ise başka oyuncular oynayabilir.

Viyana Konferansı

Davet Edilen Ülkeler

Almanya İmparatorluğu
Sovyet Birliği
Konferansın gündemi Polonya nüfusunun geleceğidir. Polonya toprakları üzerinde yapılan çatışmalar sonunda tekrar eski statükodaki haline ulaşılmıştır. Bunun yanında yukarıda saydığım iki devlet ve konferansa çağrı yapan kişi olarak bir karara varmalıyız. Polonyalılar arasında Polonya bağımsızlığını kazanmasına yönelik uluslararası çalışmalar yapan kişiler vardır. Bu iki konu hakkında karara vermeliyiz. Benim önerilerim aşağıda yazılmıştır. Müzakereye açık maddelerdir. 

1. Üç devlet birbirinin Polonya nüfuslarına yönelik bir ilhak çalışmasında bulunmayacak. 
  2. Krakow Prensliği Avusturya İmparatorluğu etkisinde kalacak.
  3. Uluslararası bir Polonya krizi patladığında bu üç devlet birbirini kollayacak, birbirlerine karşı harekette bulunmayacak.
Cevaplarınızı bekliyorum.

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - yafeshan - 23-07-2019

Benim ilk victoria mp deneyimim bu ve full RP oynuyorum. Yapabildigim kadariyla tarihte japonyanin uzak dogu bolgesinde hakimiyet kurmasi cabasindayim. Baska bolgelerle pek ilgilenmiyorum (sahipsiz birakilmis bir kac guney amerika ulkesi disinda) Benim uzak dogu politikasi biraz da tarihte amerikanin kendi kitasi uzerinde hakimiyet kurmak icin avrupa ulkelerini dislama politikasina dayaniyor

Konferans meselesinde rest cekme de RP ama muzakere icin bir kapi birakilmamisti. Uydurulan toprak paylasimi da zaten uyduran arkadasin bolgede devasa ustunluk kurmasini garantiliyordu(bknz. nufuslar). Ikili iliskilerde ve anlasmazliklarda basarisiz olsa da zaten hep onceden iletisim kurmaya gayret ediyorum.

Bu arada oynanabilir durumda bulan Brezilya ve Isvec var gercekten. Isvec ozellikle GP olmaya cok yakin.

Viyana konderansi icin avrupa islerinden izolasyon karari devam ediyor. Japonya kendi bolgesini ilgilendirmeyen yada muttefikleri tarafindan cagrilmayan hic bir mucadele icine girmeme kararini devam ettirecek. Zaten davet de etmemisler :)

Dengeli politikasindan oturu Rusya'yi kutluyor, Ilgi cekici hamleleri dolayisiyla Avusturya'yi begeniyorum (karsi cikmis olsam da). Amerikaya kitasinda basarilar dileyip Fransanin ayrilisindan esef duydugumu bildiriyorum. Ingiltere de keyfine baksin zaten :)

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Wayfear - 23-07-2019

Tüm yoldaşlara selam olsun,

Yeni Komünist hükümet olarak Viyana Konferansı'na katılmaktan hoşnutluk duyarız lakin ülkemizin iç yapısında yeni reformlar olacaktır. Örneğin kendi topraklarımızda bize bağlı Polonya SSR'ın kurulması gibi. Polonyalılar bağımsızlık istemediği sürece huzur içinde yaşayabilirler. Ayrıca belirtmek isteriz ki Almanya bizden kaybettiği toprakları geri isterse uzun ve maliyetli bir harbe gireceklerini bilmelidir . Biz harp başlatmayı düşünmüyoruz lakin dünyadaki komünist devrimleri destekleyeceğimizi duyurabiliriz.

Kızıl Komite Genel Sekreterliği

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - SatanistKesenKedi - 24-07-2019

Oynanabilir ülkeler:

Fransa
Sicilya/Sardinya
İsveç
Brezilya
İspanya

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Wayfear - 25-07-2019

Ekim Devrimi
index.php?q=aHR0cHM6Ly91cGxvYWQud2lraW1l...aW9uLmpwZw
(Kızıl Muhafızlar)
Rusya Çarlığının vaziyeti 19. yüzyılın başlarında diğer süpergüçlere göre politik açıdan denk fakat sosyal-ekonomik açıdan ise boğazların hasta adamı Osmanlının daha gerisindeydi.
19. yüzyılın 2. çeyreğinden itibaren devletimiz din adamları (patrikler) vasıtasıyla okuma-yazma oranını arttırmak için büyük bir çabaya girişti.
Lakin eğitime verilen bu önemin ardında büyük yolsuzluklar ve usulsüzlükler vardı.
Halk zengin-fakir ayırt etmeksizin vergi adı altında elinden tüm varlığı alınıyordu.
Ayrıca ülkedeki insanların %99'u dış dünyadan habersizdi ve gümrük politikası ve vergilendirmesi yüzünden ithalat ancak devlet fabrikaları tarafından yapılıyordu.

Devlet iç politikasında baskıcı gerici bir tutum sergiliyordu ayrıca avrupalı devletlerin yaptığı reformlar göz ardı ediliyordu.
Devrim yaşanana kadar devlet dış politikada da horca yönetilmişti.
Avrupada uzunca bir süre müttefik arayış diplomasisine rağmen hiçbir büyük devletle müttefik olunmamıştı.
Napolyon savaşlarından sonra Viyana Kongrasinde aldığımız Varşova düklüğü, 1851 Alman harbinde Wielkopolskie ; 1857 yine Alman harbinde Mazowiecke olarak kaybedilmişti.
Devrime kadar Çarlığın politikası Ortodox Kilisesini Osmanlıdan alıp Rusyaya bağlanmasını başarmıştı lakin yeni devrimci devletimizde bunun bir önemi yok.
Orta asyadaki sahipsiz topraklar ve Türk hanlıkları Rusyaya katılmış ayrıca Sibirya ve Kanada kolonileştirilmişti.
Osmanlı devleti Fransa-İngiltere saldırıları karşısında korundu bunun asıl sebebi Fransız donanmasının boğazları geçip karadenize girmesi ve savaşın meşruiyetini kaybetmesidir.
Dış politikada ipin koptuğu yer Amerika Devletine 70.000 pound karşılığı Alaskanın devri olmuştur.

Tarihler 1870'e geldiğinde afrika ve okyanusya toprakları kapitalist devletler tarafından sömürgeleştirilmiş ve Manda-Himaye devri doruk noktasına ulaşmış oldu.
Bu sırada Rusyada halk için bıçak kemiğe dayanmıştı , hem Afrikada pazar bulunamamasından dolayı çöken ekonomi hem de kişilerin temel haklarının ihlalleri son radde olmuştu.
Bu dönemde Kiev merkezli başlayan , Karl Marxın yazdığı komünist manifestoya ve sosyalist düşüncelere ilgi artmıştı.
Rusya halkı artık kanlı bir devrim istiyordu.
Çar gelecek isyanların farkındaydı ve odakları dışarıya yöneltmek istiyordu.
Afrikada koloni topraklar yüzünden çıkan Fransa-Almanya savaşını fırsat bilerek 1873'te Almanyaya harb ilan edildi.
Almanyanın yanında Avusturyada bulunuyordu fakat Almanyanın bulunduğu vaziyet sayesinde hızlıca Königsberg ve Varşovaya girildi.
Alman orduları ve Avusturya orduları organize olabilidikten sonra Varşova üzerine hücuma geçtiler.
Varşova'da meydan muharebesi yaşandı.
Çarlık orduları toplam 441.123 , Alman-Avusturya orduları toplam 255.900'ü buluyordu.
Savaş sırasında seferberlik ilan edilmiş ve cepheye işçiler ve çiftçiler de çarpışmaya gelmişti.
 Her ne kadar savaş düzenli ordu sayesinde kazanılsada harp sırasında bolşeviklerin savunduğu işçi ve köylü devrimi söylentisi hem halk içinde hem orduda yayılmıştır.
Bundan 4 yıl sonra 1877'de Fransa devletini büyük koalisyon savaşında yenilmişti ve Almanya tekrar güçlenmeye başlamıştı.
6 yıl sonra 1883 Ekim'de yıllardır örgütlenen ve gözünü kan bürümüş devrim başladı.
Moldova sınırına yakın bölgeler , Kırım , Findanliya ve Estonya birkaç gün içinde tamamen devrimcilerin eline geçti.
Sibiryada düzenli ordunun olmasından dolayı Vladivostok ve Uralların doğusu ile irtibat kesilmişti bu topraklarda devrimin pençesine düştü.
Finlandiya ve Estonya üzerinden Başkent St. Petersburga hücum başladı ve şehir kuşatıldı.
Düzenli ordunun tamamı Ülkenin doğusunda yeni alınmış topraklarda Alman-Avusturya hududundaydı.
Moldovadan ve Kırımdan gelen birlikler Kievi almış Minske yürüyordu ve Azerbaycanda devrimin eline geçmişti.
Düzenli orduya gelen emirler sabote edilmişti ordu Başkenti kurtarmak yerine Minske yöneldi.
Uzun kuşatmanın ardından 1 Ocak 1884'te düşen St. Petersburg'da Çarlık ailesi infaz edilip yeni hükümet ilan edildi.
Yeni icatlardan olan radyolarımızda tek bir cümle tekrarlanıyordu:

"Dünyanın Bütün İşçileri, Birleşin!"

Victoria 2 Temmuz Multiplayerı - Wayfear - 25-07-2019

1884 Dünya GDP Listesi

zjw3q5pxgc5pc7p6g.jpg