Strategyturk Forumları
HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+--- Konu Başlığı: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-hoi4-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 28-09-2017

(27-09-2017, 23:50)strateggy : Benim sorularım şunlar: Hangi gemi ne işe yarar? Yani örneğin Almanya ile oynarken ne üreteceğimi veya ABD, Japonya ile ne üreteceğimi bilmem için hangi geminin ne işe yaradığını bilmem lazım.

İkincisi tek bir tümen içinde Motorize+Tank mı yapmalı yoksa ayrı ayrı Tank ve Motorize tümenleri mi hazırlamalı? Son olarak Mekanizeler nasıl kullanılmalı? Mekanizeyi motorizeden ayıran farklar neler?

İlk olarak sorduğunun cevabı burada yatıyor:
https://forum.strategyturk.com/konu-hoi4-donanma-rehberi-1-4-2-guncel-kiyi-bombardimani-eklendi

İkincisi ise sana kalmış bir olay, tankların organizasyonu düşüktür, çabuk dağılırlar, yanlarına motorize koyarak organizasyonunu yükseltiyoruz. Piyade her daim daha yüksek organizasyonludur.

Mekanize motorizeden farklı olarak zırhlıdır ve savunması güçlüdür. Bir tank tümenini motorize den arındırarak mekanize forma sokarsan yüksek bir savunma kabiliyeti alırsın. 

Yinede en güzeli herşeyi her senaryoyu sp de mp de denemektir.

(28-09-2017, 00:08)Sübaşı : Ben bana oyun basinda verilen piyade ve tank tümeninde hiç değişim yapmadan bastım. Sadece military police araştırması yaptım ve arkadaşımdan öğrendiğime göre bir birliğe 4 atlı ekleyip MP özelliği vererek 10 15 division üretsem onlarıda garnizon moduna geçirsem otomatik olarak ayaklanmaları bastırıyormuş.Şuana kadar hiç ileri tarihe gitmediğim için bina ihtiyacım olmadı.
Ben gemi olarak bana üretiliyor halde verilmisler dışında sadece denizaltı slotu ekleyip onu kastım.

Herkes ilk başladığında ne tümen kalıplarını değiştirir, ne orta/ağır tank basar, nede uçakları çeşitlerine göre kullanır. 

Zamanla bunların ne kadar hayati olduğunu anlayacaksın, özellikle mp de saniyeler için de sınır tümenlerinin imha olduğunu gördüğünde herşeyi kurcalamaya başlayacaksın. 

Şimdilik kazandığın kara xp lerini sürekli farklı tümenler tasarlayarak deneyebilirsin.  :hands:

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Royal Guard - 28-09-2017

Oyunu daha kolay öğrenmek için TR yama ile oynuyorum. Pek alışkanlığım değildir ama HOI baya ingilizce istiyor. Ilerde bunun sıkıntısını yaşamam umarım :D

Zaten bu tümen ayarları falan detay sayılır biraz. Ben 15 saat oynadım ondada benim pc yavaş atlatıyor tarihi bu yüzden çok bisey yapamadım. 4 saatte 1936 dan eylül 1939 a gelebildim. Tabi oyunu oynarken bodoslama değil öğrene öğrene oynadığım için de yavaş geçiyor zaman ama arkadaşla MP girince de benim pc den kaynaklı baya yavaşlama da oluyordu.
Bu sürede de temel şeyleri kaptım sayılır. Artık detaylara inmem gerek. Dediğin gibi oynayarak öğrenmek en iyisi.
658 saat EU4 oynadım daha onu tam olarak çözebilmiş değilim inşallah bu oyunda o kadar uzun sürmez :D

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Sezar - 28-09-2017

(27-09-2017, 23:50)strateggy : Benim sorularım şunlar: Hangi gemi ne işe yarar? Yani örneğin Almanya ile oynarken ne üreteceğimi veya ABD, Japonya ile ne üreteceğimi bilmem için hangi geminin ne işe yaradığını bilmem lazım.

İkincisi tek bir tümen içinde Motorize+Tank mı yapmalı yoksa ayrı ayrı Tank ve Motorize tümenleri mi hazırlamalı? Son olarak Mekanizeler nasıl kullanılmalı? Mekanizeyi motorizeden ayıran farklar neler?

Donanma icin harika bir rehber.
https://forum.strategyturk.com/konu-hoi4-donanma-rehberi-1-4-2-guncel-kiyi-bombardimani-eklendi

Zirhli birliklere tankin yani sira motorize de konulmail cunku tankin organizasyonu oldukca dusuktur o yuzden zirhli birliklere motorize tumen eklenebilir, Sadece motorize birlikler Turkiye gibi sanayisi dusuk olan ulkelerde dusmani kusatmak icin kullanilabilir onun disinda bence Almanya gibi sanayisi iyi olan ulkeler icin ben gerek gormuyorum.Mekanize gec donemde ortaya cikan oldukca pahali ama bir o kadar da iyi bir birimdir.Mekanizeyi,motorizenin yerine getirebilirsin.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - strateggy - 28-09-2017

Gerçekten rehberi okudum da çok güzel hazırlanmış ve donanma konusunda baya şeyi öğrenmemi sağladı. Ben oynarken hep 1 tane sırf tanklardan oluşan tümen ve 1 tane de sırf motordan oluşan tümen yapıyordum. Meğer hatalıymış. Peki Tank+Motorize veya Tank+Mekanize kullanacaksak Combat Width olayı ne olacak? Diyelim 20 veya 40 sayısına ulaşamadık. Birimler daha mı kötü savaşır?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Sezar - 29-09-2017

Catismada bulunabilecek maksimum combat width 80`dir. Ayrica saldirilan her komsu bolge basina 40 daha eklenir. Dolayisiyla birlikleri maksimum verimlilikte kullabilmek icin birlik combat width i 80 ve 40 in ebob u olmak zorundadir.( ilkokul matematigi bize meger bu yuzden ogretilmis :D)
Yani birlikleri teorik olarak 8,10,20 vb combat width da hazirlayabilirsin. Pratikte ise en cok tercih edilen 20 ve 40 combat width hazirlamaktir.

Ornegin 80 combat widthlik bir alanda sen 17 cw lik bir birim hazirlarsan savasa sadece 17x4 = 68 olacagindan savasa girmeye calisan 5.birlik icin combat width sinirini 5 fazla olarak savasa girer ve tum birlik bu yuzden negatif penalti yer.

Ben genel olarak Almanya ile piyadeleri cw 40 olarak kullaniyorum.Zirhli birliklerde ise cw 40lik birim uretmek uzun surup Sovyet Savasi`na yeterli birlik cikaramadigimdan zirhli birliklerde genel olarak cw 20 lik ordular kuruyorum.

Tumen dizilimi konusunda tek bir dogru yok herkes kendi stratejisine gore kurabilir sana ornek olmasi acisindan 3 medium tank + 4 motorize + 2 tane medium sp artillery koyabilirsin. Sp artillery nin soft attack i bayagi yuksek oldugundan zirhli birliklere koymak iyi fikir. Medium tank ve motorize birlikleri adet basina 2 cw kaplar , sp artillery ise 3. Toplamda 20 cw eder bu dizilimle.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 29-09-2017

Bende genelde
Piyade 20
Motorize 20
Mekanize 20
Marine 40
Dagci 40
Parasutcu 10
Tanklar 40 cw oluyor.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Royal Guard - 29-09-2017

Almanya ile İngiltereye nasıl çıkarma yapabilirim ?
Gemi güçlerim sağlam değil. 50-60 tane gemi var onlarında geneli denizaltı.

Fransayı bitirdim.Dünya üzerinde ne kadar şehri varsa ben aldım(vichy fransa şeklinde kurmamakta hata mı ettim bilmiyorum).
Rusyaya saldırmaya gidicem.Fransada kaç tümen defansta bırakmalıyım ? Yada gelebilecek saldırıları başka nasıl engellerim ?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Royal Guard - 01-10-2017

Rusya 15 temmuz 1943 yılında teslim oldu ve gereken cevabı 15 temmuzda vermiş olduk.
Yalnız Britanya adasındaki dersi nasıl vericem onu bilmiyorum. Paraşüt 2 ye kadar araştırdım. Ama bu paraşütleri nasıl kullanacağımı bilemiyorum. Varmı yeşillendirecek biri ?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - SatanistKesenKedi - 12-10-2017

Naval Invasion planlarım bir sebepten ötürü gerçekleşmiyor. Gün, eskort vs hepsini hallediyorum olmuyor. Yine Yunanistandan Sivastapola ve Sardinya adalarına bu sebepten çıkartma yapamadım. Hatta Sivastapol planımda oklar vs yok ama invasion ''var'' diye gösteriyor. Sorun nedir bug falan mı?

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 12-10-2017

(12-10-2017, 03:13)SatanistKesenKedi : Naval Invasion planlarım bir sebepten ötürü gerçekleşmiyor. Gün, eskort vs hepsini hallediyorum olmuyor. Yine Yunanistandan Sivastapola ve Sardinya adalarına bu sebepten çıkartma yapamadım. Hatta Sivastapol planımda oklar vs yok ama invasion ''var'' diye gösteriyor. Sorun nedir bug falan mı?

Öncelikle oyunda bazı kanal ve boğazlar için özel statüler var.

Örneğin Panama, Süveyş ve Kiel kanalları bulunuyor. Birde Cebelitarık, İstanbul ve Jutland boğazları var. Bu 6 noktayı için F2 tuşuna basarak gözlemleye bilirsin. Fareyi bu boğaz ve kanaların üzerine getirdiğin de ayrıntısıyla sana neler yapabileceğini açıklar. 

Eğer İstanbul boğazına sahip değilsen yada Türkiye senin paktında değilse oradan gemi geçiremezsin dolayısıyla deniz üstünlüğü kuramazsın. Bu yüzden sivastapole çıkamazsın. 

Çıkartma yapmak için mutlak yeşil renkte deniz üstünlüğüne ihtiyacın olduğunu unutma. 

Muhtemelen Sardinya adasına kadar İtalyan donanması senden daha üstündü.

Bir diğer mesele ise çıkartmalar yüksek donanma üssü seviyesi olan limanlardan yapılmalı. Yoksa 1-2 levellik limanlardan genellikle çıkartma yapılamıyor.

Eskort görevine atamana gerek yok, deniz üstünlüğünü yol boyunca sağlaman yeterli olacaktır.

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 12-10-2017

(01-10-2017, 20:56)Sübaşı : Rusya 15 temmuz 1943 yılında teslim oldu ve gereken cevabı 15 temmuzda vermiş olduk.
Yalnız Britanya adasındaki dersi nasıl vericem onu bilmiyorum. Paraşüt 2 ye kadar araştırdım. Ama bu paraşütleri nasıl kullanacağımı bilemiyorum. Varmı yeşillendirecek biri ?

Britanya'ya çıkmak zordur. Dünyanın en büyük 2 donanmasından birine sahip bir ada ülkesine de bir zahmet çıkmak zor olsun.

Fakat illa ki çıkmak istersende ;

Tüm Alman donanmasını bir araya topla.

Tüm CAS ve NAV uçaklarını İnigliz kanalına topla.

Ardından Tek filo haline getirdiğin Alman donanmasının tamir edilme önceliğini minumuma düşür.

Çıkartma noktalarını ve Paraşütçülerini hazırla.

Özellikle Birmingham, Dover, Londra ve Liverpool'u hedef al. Bu dördünü alırsan zaten İnigltere teslim olur.

Donanma ile İnigliz Kanalına saldır, çok kan dökülecek, fakat mutlaka tüm CAS ve NAV uçakları ile ingiliz kanalına gemilere saldır komutu ver.

Tüm hava üstünlüğü yeşil renkte olmalı.

inigliz donanması deniz savaşının ardından büyük oradan limanlarına çekilecektir. 

Böylee deniz üstünülüğünü gram canı kalan gemiler ile ele geçirmiş olacaksın.

Bingo, inigltere senindir.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Sezar - 12-10-2017

Ingiltere AI`sine cikmak genellikle cok zor degil asil zor olan insan yonetimindeki Ingiltere`ye cikmak.Mp`de imkansiz zaten.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Royal Guard - 12-10-2017

@napolyon94 Norveç ile Iskoçya arasındaki denizlere gemilerimi düzgünce yaydım. Uçaklarla bu bölgeleri havadanda korumaya aldım. Ve adaya çıkarma yaptım. Mühim olan çıkarmayı yapmak değil. Adaya çıkmak kolay ama adanın bir liman kentine çıkmak gerekiyor. Yoksa arkadaki orduları getiremiyoruz sanirim ayrıca orduyu besleyemiyoruz.
1. çıkarmada hesapsız olduğu için 20 tümen kaybettim sonra 40 tumenle çıktım. Çıktığım yerin çevresini ingiliz orduları sardı bende ilerleyemeyecegimi anlayınca aldığım yere liman kurma emri verdim. Ama orada bıraktım sonucu bilemiyoerum oyunu 1 haftadır oynamıyorum kasıyor diye. 40 saat oynamışım oyunu ama sadece 1 Almanya oyununda 1936 dan 1946 ya geldim o sürede :P

@napolyon94 Teşekkürler İtalya bendim. İngiltere'nin Akdeniz'deki son üslerini almaya uğraşıyordum. Türkiye müttefiğim veya kontrolümde değildi. Sardinya'yı üşengeçlikten kaybetmiştim :D.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 12-10-2017

Vallahi 1250 saate ragmen 4 kere falan 1946 girmusumdur.

Savaş planlarımı istediğim gibi özelleştiremiyor/detaylandıramıyorum. Herhangi bildiğiniz rehber veya video var mı? Öneri olarak.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - strateggy - 12-10-2017

Benim sorum şu Tactical Bomberlar ve CAS'lar ne işe yararlar? Diğer uçakları zaten hepimiz az çok biliyoruz.

CAS savaşta asıl görevi tümenlere destek olmak ama onun yanında yanlış hatırlamıyorsam gemilere ve limanlara da saldırabiliyoruz. Tactical Bomberlar ise CAS kadar savaşlarda destek veremese bile limanlara saldırı ve stratejik bombalama yapıyor. Stratejik bombalama ile düşman binalarına ve altyapısına zarar verebilirsin.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - napolyon94 - 12-10-2017

CAS in manevrasi yuksek, kacmasi kolay, dolayisiyla kolay dusmuyor. Ayrica en ucuz ucak olur kendisi. Dusman birimlerine karsi isr mukemmel atagi var. Tamemen maus tanklarinsan olusan bir tumen ile dusman saldirsa bike 200 tane Cas birkac hafta icinde o tumeni tamamen hasat edebilir.
CAS ayruca mukemmel hedefleme ile gemilere saldirir ama az zarar verir. Limanlara da ayni sekilde. TAC ise limanlara daha iyi saldirir ama gemilere saldiramaz. Yinede hatiri sayilir binalara zarar verir.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 12-10-2017

Tacların pek bir numarası yok galiba. Bunları biraz aktif edicek özellikler gelmeli.