Strategyturk Forumları
HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+--- Konu Başlığı: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-hoi4-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - irfandurmus - 22-07-2019

Türkiye ile 1936 da başladım. Faşist olup Romanya' ya savaş ilan ettim. Bulgaristan' a karışmadan denizden çıkarma yapayım dedim fakat yapamadım ben verileri sunayım cevaplayan ona göre yardımcı olsun.

1-Türkiye' nin oyun başında sahip olduğu deniz gücünü Karadeniz' e çektim. Donanmaya Strike Force deyip Denizaltı Filotillasına konvoy raid görevi verdim denizde Romanya adına Allahın kuluna rastlayamadım. Düşman deniz gücünün olmadığına kanaat getirdikten sonra Donanmayı Land ... bilmemne yaparak Karadenizde çıkarma desteği olarak tuttum.
2-Çıkarma yapacağım birlikleri İstanbul, Sinop vs. gibi limanı olan yerlerde beklettim.
3-Konvoy gemi sayılarını kontrol ettim mevcut orduyu taşıyabilecek sayıdalar.

Buna rağmen orduya yürü dediğimde geçecek karayolu yok abi diyerek sinir ediyorlar. Neden denizyoluyla taşınamadıklarını bilen varsa yardımcı olsun lütfen.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - TR Ace - 22-07-2019

1)Strike Force yaparsan Patrol bir filon yoksa o filo kimseye saldırmıyor. Muhripleri patrol görevine alıp büyük gemileri strike force yapabilirsin.
2)Limanlardan çıkarma planı yap aynı anda sadece bir plan yapabiliyor bir general ve planlara tümen ata maksimum 10 atayabilirsin araştırman yoksa.

Çıkartma planı verdiğin generalin üstündeki ok işaretine mouse u tutup sebebine bakabilir misin kırmızı olarak yazar,üsttekileri yaptıktan sonra tabi.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Royal Guard - 22-07-2019

(22-07-2019, 12:35)irfandurmus : Türkiye ile 1936 da başladım. Faşist olup Romanya' ya savaş ilan ettim. Bulgaristan' a karışmadan denizden çıkarma yapayım dedim fakat yapamadım ben verileri sunayım cevaplayan ona göre yardımcı olsun.

1-Türkiye' nin oyun başında sahip olduğu deniz gücünü Karadeniz' e çektim. Donanmaya Strike Force deyip Denizaltı Filotillasına konvoy raid görevi verdim denizde Romanya adına Allahın kuluna rastlayamadım. Düşman deniz gücünün olmadığına kanaat getirdikten sonra Donanmayı Land ... bilmemne yaparak Karadenizde çıkarma desteği olarak tuttum.
2-Çıkarma yapacağım birlikleri İstanbul, Sinop vs. gibi limanı olan yerlerde beklettim.
3-Konvoy gemi sayılarını kontrol ettim mevcut orduyu taşıyabilecek sayıdalar.

Buna rağmen orduya yürü dediğimde geçecek karayolu yok abi diyerek sinir ediyorlar. Neden denizyoluyla taşınamadıklarını bilen varsa yardımcı olsun lütfen.

Çıkarma kapasiten yetmiyor olabilir. Türkiye başlangıçta ne kadarlık çıkarma kapasitesiyle başlıyordu hatırlamıyorum ama muhtemelen 10 birim olması lazım. Eğer 11 birim çıkarmaya kalkarsan çıkarma yapmazlar.
Eğer sorun çıkarma kapasitesi değilse hava üstünlüğü olabilir. Deniz çıkarmalarında sadece deniz üstünlüğü yetmiyor hava üstünlüğüde istiyor.
Bu arada gemi işlerinden pek anlamam ama bildiğim kadarıyla destroyer ve hafif kruvazörlerin olduğu filoları konvoy koruma görevine veriliyor. Strike Force görevi, bu destoyer-hafif kruvazör filolarına baskın atan düşman filolarını vurmak için kıyıda bekleyen büyük filolara veriliyor.

Eğer sorun bunlardan biri değilse sorunun fotosunu çek ona göre bakalım.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - irfandurmus - 22-07-2019

(22-07-2019, 12:54)TR Ace : 1)Strike Force yaparsan Patrol bir filon yoksa o filo kimseye saldırmıyor. Muhripleri patrol görevine alıp büyük gemileri strike force yapabilirsin.
2)Limanlardan çıkarma planı yap aynı anda sadece bir plan yapabiliyor bir general ve planlara tümen ata maksimum 10 atayabilirsin araştırman yoksa.

Çıkartma planı verdiğin generalin üstündeki ok işaretine mouse u tutup sebebine bakabilir misin kırmızı olarak yazar,üsttekileri yaptıktan sonra tabi.

Cevaplar için teşekkürler akşam eve geçince deneyeceğim. Ben denizaltıları convoy raid yaptığımda Strike Force için tespit yapabildiklerini düşünüyordum. Daha önce buna benzer şekilde Donanmam savaşa giriyordu. Demek ki spot yapan denizaltılar değilmiş yada faydaları varmıydı bilmiyorum. Çıkarma planı işini yapmamıştım, İtalya ile Sicilyadan Libya' ya asker aktarma işi gibi sanıyordum anlaşılan öyle değilmiş  :smile:

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - irfandurmus - 31-07-2019

Arkadaşlar panzer tümeni diziliminde sorularım var bilen varsa akıl almak istiyorum.
20 combat width yapıyorum. Hücumda ve altyapıda sıkıntı yaşarım ağır hantal olmasın yani supply sorunu olmasın diye 40 combat widthe geçmiyorum.
1 alayı tamamen motorize ve mekanize piyade ileride tamamen mekanize piyade, diğer 2 alayıda tanklardan oluşturuyorum.
Elimdeki tank rezervine göre bu 2 alay içerisinde hafif(Panzer 2), orta(Panzer 4) ve ağır(Tiger) tankları bir arada kullandığım oluyor.
Genelde hafif tank üretimini durdurup eldeki hafif tanklar bitsin diye 1 taburu hafif tank olarak bırakıp kayıplarla rezervin erimesini sağladıktan sonra o taburu Orta yada Ağır tank taburuna çeviriyorum. Böylelikle diğer taburlardaki Orta ve Ağır tank değişimine birden yüklenmemiş oluyorum.
5 destek bölüğünüde dolduruyorum. Topçu, Mühendis, Lojistik, Bakım ve Keşif.
Sıhhiye, Askeri Polis, Sinyal, Hava savunma ve Tanksavarı hiç kullanmıyorum bu tümende.

Anlayacağınız Motorize piyade/hafif tankla başlayan tümen kademeli olarak Mekanize piyade/Ağır tanka dönüşüyor.

Böyle kademeli geçiş ve uygulamalar doğrumu? yoksa şablonlarla çok oynamadan birdenmi istediğimiz tümeni kurmalıyız?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - altnkurt - 31-07-2019

Çok bilgim yok ama 5 destek bölüğü kullanmak organizasyonu çok düşürüyor diye biliyorum. 3 hadi en fazla 4 tane kullanmak gerekiyordu.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Sezar - 31-07-2019

20width icin 6 medium tank + 4 motorize ideal secenek. Hafif tanklarin ana avantaji hizlari onun disinda yok. Ben major oldugumda hafif tank hic uretmiyorum ve kullanmiyorum.Eger afrika'da filan savasmiyorsaniz onermiyorum. Yukaridaki yazilan dogru eger superior firepowerdan gidilmediyse doktrinde 5 destek bolugu organizasyonu fazla dusurur. Tank tumeni icin muhendis + topcu + kesif yeterli. Illa 4. eklemek istiyorsaniz radyo koyarsiniz.

Agir tanklar cok yavaslar zirhli birliklerde eger multi oynamiyorsaniz onermiyorum. Ancak isterseniz piyadeye birliklerine sadece 1 tugay eklenebilir o kadar.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - irfandurmus - 01-08-2019

Aslında tam sorularıma cevap gelmedi ama genede teşekkürler.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - zencefil - 01-08-2019

(01-08-2019, 11:08)irfandurmus : Aslında tam sorularıma cevap gelmedi ama genede teşekkürler.
Aslında sanayi gücüne, insan gücüne ve sahip olduğun kaynaklar ile coğrafi yapın ile savaşacağın yere göre kendi stratejini geliştirip belirlemelisin. Combat with e çok takma, hard attack ve soft attack gibi şeyleri ön plana at ve cephede yeşilleri güzelce görüyorsan devam et gitsin.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - MehmetKnight - 09-08-2019

Millennium Dawn modu yükledim nasıl kuracağım?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ayhan - 10-08-2019

Savaşın olmadığı bir an yani deniz üstünlüğü falan kimsede değil; askerlerimi seçip ardından limanı seçtiğimde buraya çıkartamazmıyım illaki deniz üstünlüğünü alıp çıkartma görevi mi vermem gerekiyor kendi topraklarıma da?

86YavQ.jpg

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - TR Ace - 10-08-2019

Kendi topraklarında (yada savaş sırasında işgal ettiğin limanda ) görev vermene gerek yok ama oraya götürmek istediğin askerler naval base olan bir yerde olmalı ve gitmek istediğin yerde de gene naval base olması lazım .

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ayhan - 10-08-2019

(10-08-2019, 11:54)TR Ace : Kendi topraklarında (yada savaş sırasında işgal ettiğin limanda ) görev vermene gerek yok ama oraya götürmek istediğin askerler naval base olan bir yerde olmalı ve gitmek istediğin yerde de gene naval base olması lazım .

Ekrandaki görselde naval base yok mu peki?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Ayro - 10-08-2019

Sağ tıklarken hareket ettireceğin birlikler nava base üzerinde hazır bekliyor olmalı. Başak bir çözüm ise adaya fallback line çizip oraya gidecek askerlerini atarsan yapay zeka askerleri limana götürüp karşıya geçirir.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - TR Ace - 10-08-2019

(10-08-2019, 12:04)ayhan :
(10-08-2019, 11:54)TR Ace : Kendi topraklarında (yada savaş sırasında işgal ettiğin limanda ) görev vermene gerek yok ama oraya götürmek istediğin askerler naval base olan bir yerde olmalı ve gitmek istediğin yerde de gene naval base olması lazım .

Ekrandaki görselde naval base yok mu peki?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - DarkKnight - 14-08-2019

Arkadaşlar bir sorum olacak. Bir yerde istediğimiz kadar asker tutabiliyor muyuz ? Yani belli bir sınırdan sonra askerler yıpranma falan yaşıyor mu ? Yoksa istediğimiz kadar tutsak hiç bir sorun olmaz mı ?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 14-08-2019

@DarkKnight çok fazla askeri aynı cepheye koyarsan askerler yıpranır çok kalabalık olduğu için sürtünme oluyor.Şaka askerlere ikmal sıkıntısı vs oldugu için yıpranma dezavantajı yiyorlar

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - DarkKnight - 14-08-2019

(14-08-2019, 19:01)KingHero6161 : @DarkKnight çok fazla askeri aynı cepheye koyarsan askerler yıpranır çok kalabalık olduğu için sürtünme oluyor.Şaka askerlere ikmal sıkıntısı vs oldugu için yıpranma dezavantajı yiyorlar

:D lksdkasda Peki kaç askerden sonra bu oluyor ?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 14-08-2019

belli olmaz altyapıya göre iklime göre değişir olursa yanında kuru kafa çıkar zaten altyapıyı yükseltmek veya askerleri dağıtmak veya trasport uçaklarla o bölgeye erzak yardımı yapmak tek çözüm üç çözüm

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - zencefil - 15-08-2019

Ya da son olarak bölgeden bazı birliklerini geri çekersin.