Strategyturk Forumları
HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+--- Konu Başlığı: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-hoi4-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - feritkeskin - 14-07-2021

arkadaşlar oyunu yeni aldım oyun açılmıyor hata veriyor ekran alıntısının linkini ekliyorum  https://drive.google.com/file/d/1Yg8mZiQn-XT4O_PzAlbB0P6h--AoSWia/view?usp=sharing

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - korkusalan - 14-07-2021

(14-07-2021, 00:29)feritkeskin : arkadaşlar oyunu yeni aldım oyun açılmıyor hata veriyor ekran alıntısının linkini ekliyorum  https://drive.google.com/file/d/1Yg8mZiQn-XT4O_PzAlbB0P6h--AoSWia/view?usp=sharing
Linkten erişemiyorum mümkünse resim olarak ekler misin?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - feritkeskin - 15-07-2021

bağlantıyı herkese açtım şuan görünüyor mu

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 15-07-2021

(15-07-2021, 01:22)feritkeskin : bağlantıyı herkese açtım şuan görünüyor mu

Evet. Paradox Launcher v2'yi denetim masasından kaldırıp tekrar kurmayı denediniz mi?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - feritkeskin - 15-07-2021

(14-07-2021, 11:24)korkusalan :
(14-07-2021, 00:29)feritkeskin : arkadaşlar oyunu yeni aldım oyun açılmıyor hata veriyor ekran alıntısının linkini ekliyorum  https://drive.google.com/file/d/1Yg8mZiQn-XT4O_PzAlbB0P6h--AoSWia/view?usp=sharing
Linkten erişemiyorum mümkünse resim olarak ekler misin?

(15-07-2021, 09:24)Athule :
(15-07-2021, 01:22)feritkeskin : bağlantıyı herkese açtım şuan görünüyor mu

Evet. Paradox Launcher v2'yi denetim masasından kaldırıp tekrar kurmayı denediniz mi?
oldu teşekkür ederim :)

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - hadjibaba - 24-07-2021

Oyunun son sürümünde Türkiye oynuyorum da Doğudaki Seperatist mekaniği yüzünden Türkiye'den soğudum.

Bu 4 bölgeye puan oldukça o simgeye basıyorum 100 puana ama 10 kere basıyorsam neredeyse 10unda da teröristler başarılı oluyor. Ne yapmam lazım ki ben başarılı olayım? Maxmarine'i izledim oynamadan önce, onda da şansına mıdır nedir arka arkaya bastığında bile hep Ordu kazanıyordu.
İngilizce arattım, Cavalry koyun falan denmiş,cavalry yaptığımda bile gene teröristler kazanıyor.
Sırf bu mekanik yüzünden dayanamadım rage quit çaktım. Buna bir çare yok mu? Forumda da aradım ama bulamadım.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 24-07-2021

Karar mekaniğini kullanmadan önce üstünde imleci biraz bekletirsen operasyonu ordunun veya direnişçilerine kazanma ihtimali gösteriliyor. Yanlış hatırlamıyorsam kararlar kısmında Kürt Direnişi ile alakalı 90 günde bir tekrar eden bir event var. Her 90 günde bir 4 ilin birinde direniş seviyesi ya düşüyor ya artıyor. Fazla direniş olan yerlerin modifier debuffları artıyor ve operasyonları kazanma ihtimalin de azalıyor. O yüzden herhangi bir ilde direnişin düşmesini bekleyip tüm command power'ını oraya harca. Direniş ne kadar düşükse kazanma ihtimalin o kadar fazla oluyor. Dediğim gibi imleci haritada karar simgesinin üstünde tutarsan kazanma-kaybetme ihtimaline bakabilirsin.

(24-07-2021, 10:22)Athule : Karar mekaniğini kullanmadan önce üstünde imleci biraz bekletirsen operasyonu ordunun veya direnişçilerine kazanma ihtimali gösteriliyor. Yanlış hatırlamıyorsam kararlar kısmında Kürt Direnişi ile alakalı 90 günde bir tekrar eden bir event var. Her 90 günde bir 4 ilin birinde direniş seviyesi ya düşüyor ya artıyor. Fazla direniş olan yerlerin modifier debuffları artıyor ve operasyonları kazanma ihtimalin de azalıyor. O yüzden herhangi bir ilde direnişin düşmesini bekleyip tüm command power'ını oraya harca. Direniş ne kadar düşükse kazanma ihtimalin o kadar fazla oluyor. Dediğim gibi imleci haritada karar simgesinin üstünde tutarsan kazanma-kaybetme ihtimaline bakabilirsin.
Evet çıkıyor oran ama ne kadar düşük olursa olsun genelde yüzde 50 ya da 51'in üzerine çıkmıyor galiba, ya da ben göremedim.
Hep aynı bölgeye basmak istemememin sebebi 4 bölgenin de sıkıntısını düşürmek ama dediğinden anladığım kadarıyla illa 4üne de ayrı ayrı basmama gerek yok galiba?
Yani hep tek bölgeye de bassam genel olarak azaltıyor sıkıntıyı ve entegreyi artırıyor?
Teşekkürler tekrar bir bakayım.

(24-07-2021, 10:22)Athule : Karar mekaniğini kullanmadan önce üstünde imleci biraz bekletirsen operasyonu ordunun veya direnişçilerine kazanma ihtimali gösteriliyor. Yanlış hatırlamıyorsam kararlar kısmında Kürt Direnişi ile alakalı 90 günde bir tekrar eden bir event var. Her 90 günde bir 4 ilin birinde direniş seviyesi ya düşüyor ya artıyor. Fazla direniş olan yerlerin modifier debuffları artıyor ve operasyonları kazanma ihtimalin de azalıyor. O yüzden herhangi bir ilde direnişin düşmesini bekleyip tüm command power'ını oraya harca. Direniş ne kadar düşükse kazanma ihtimalin o kadar fazla oluyor. Dediğim gibi imleci haritada karar simgesinin üstünde tutarsan kazanma-kaybetme ihtimaline bakabilirsin.
Denedim.

0 Resistance olan bölgeye bile baktığımda gene de yüzde 50 yüzde 49 gözüküyor oranlar. Ve gene 0 Resistance olan bölgeye bile bassam teröristler kazanıyor sinir oldum. Bilmem kaç k askerim var güya ama her seferinde 3-5 çapulcu darmadağın ediyor düzenli orduyu. Ne acayip ne saçma mekanik.
Bıraktım isyan çıkarsınlar diye sonra annexledim tekrar bu can sıkıcı mekanik yok oldu neyse ki. Bir daha oynarsam aynısını en başta yapacağım ama bir daha Türkiye oynamam herhalde, faşist olması daha zor bir ülke var mı bilmiyorum. Canım çıktı olamadım gene de. Eskisi gibi değil hiç.
Teşekkürler.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 24-07-2021

Serbest bırakıp annexleyince de direniş sorunu devam ediyor diye biliyorum. Kürt Direnişi ile ilgili genel taktik şu şekilde:
İstihbarat Teşkilatı kurup ilk 5 yükseltmeyi yapıyoruz ( 2 tanesini kesinlikle anti-partizan'a veriyoruz) . Ardından toplamda 2 casusumuz oluyor. Casusların root out resistance görevini en verimli şekilde yapabilmesi için çapraz konumdaki iki farklı ilde görevlendiriyoruz (Tunceli - Hakkari veya Diyarbakır - Van) . Süvari ve Military Police'den oluşan templateleri garnizon olarak kullandığımızda resistance -savaşa girmediğimiz sürece- çok düşük seviyelerde kalacaktır.
Türkiye ile ilk savaşlar 1939'dan önce başlamıyor. O zamana kadar compliance seviyesi de bir hayli yükseliyor. Yeterli complianceye sahip olduğumuz da Kürt direnişiyle ilgili focusları açıp o bölgeleri entegre edebiliyoruz. Ayrıca operasyonların başarılı olma ihtimalini artıran olay da focuslar aracılığıyla açılıyor olabilir. Muhafazakar, kemalist illerde hangi tarafa dostça yaklaştığımıza göre ilgili illerde construction speed vs. bufflarının artması gibi güneydoğu bölgesinde de direnişin etkilerini ve operasyonların başarı şansını azalıp artıran modifier seviyeleri vardı (Kurdish Agitation , Kurdish Separatism gibi )
Örnek olarak girdiğim bir oyunda iki ilde farklı direniş seviyeleri ve farklı operasyon başarı şansları vardı. Ayrıca bahsettiğim Kürt Direniş eventi de solda gözüküyor.

Ekran_Goruntusu_238.pngEkran_Goruntusu_239.png

(24-07-2021, 14:38)Athule : Serbest bırakıp annexleyince de direniş sorunu devam ediyor diye biliyorum. Kürt Direnişi ile ilgili genel taktik şu şekilde:
İstihbarat Teşkilatı kurup ilk 5 yükseltmeyi yapıyoruz ( 2 tanesini kesinlikle anti-partizan'a veriyoruz) . Ardından toplamda 2 casusumuz oluyor. Casusların root out resistance görevini en verimli şekilde yapabilmesi için çapraz konumdaki iki farklı ilde görevlendiriyoruz (Tunceli - Hakkari veya Diyarbakır - Van) . Süvari ve Military Police'den oluşan templateleri garnizon olarak kullandığımızda resistance -savaşa girmediğimiz sürece- çok düşük seviyelerde kalacaktır.
Türkiye ile ilk savaşlar 1939'dan önce başlamıyor. O zamana kadar compliance seviyesi de bir hayli yükseliyor. Yeterli complianceye sahip olduğumuz da Kürt direnişiyle ilgili focusları açıp o bölgeleri entegre edebiliyoruz. Ayrıca operasyonların başarılı olma ihtimalini artıran olay da focuslar aracılığıyla açılıyor olabilir. Muhafazakar, kemalist illerde hangi tarafa dostça yaklaştığımıza göre ilgili illerde construction speed vs. bufflarının artması gibi güneydoğu bölgesinde de direnişin etkilerini ve operasyonların başarı şansını azalıp artıran modifier seviyeleri vardı (Kurdish Agitation , Kurdish Separatism gibi )
Örnek olarak girdiğim bir oyunda iki ilde farklı direniş seviyeleri ve farklı operasyon başarı şansları vardı. Ayrıca bahsettiğim Kürt Direniş eventi de solda gözüküyor.

HOcam bir de şu telefon puanını soracağım.
İzlediğim videolarda da telefon puanıyla basıldığı gözüküyordu ama bende political powerla basılıyor bu operasyon eventi, 100 puan istiyor.

Oyunum korsan olduğu için son sürüm olmayabilir mi acaba yoksa telefon puanına çevirmenin başka bir yolu var mı?
Teşekkürler bu arada cevap için.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Mabella - 25-07-2021

(24-07-2021, 23:25)alpth :
(24-07-2021, 14:38)Athule : Serbest bırakıp annexleyince de direniş sorunu devam ediyor diye biliyorum. Kürt Direnişi ile ilgili genel taktik şu şekilde:

HOcam bir de şu telefon puanını soracağım.
İzlediğim videolarda da telefon puanıyla basıldığı gözüküyordu ama bende political powerla basılıyor bu operasyon eventi, 100 puan istiyor.

Oyunum korsan olduğu için son sürüm olmayabilir mi acaba yoksa telefon puanına çevirmenin başka bir yolu var mı?
Teşekkürler bu arada cevap için.

Battle for bosporus dlc'si ilk geldiğinde command point(senin telefon dediğin) puan ile yapılıyordu ve exploit amacıyla kullanıldığı için daha sonra political power'a dönüştürdüler. Oyunu güncellersen düzelecektir

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 25-07-2021

Mabella ters söylemiş :) İlk başta political power harcanarak yapılıyordu. Şu an command power (telefon puanı) harcanarak yapılıyor. Muhtemelen eski sürüm kullanıyorsun. Eski sürüm kullandığın için Kürt Direnişi ile baş edemiyor da olabilirsin. Battle for the Bosporus DLC'si çıktıktan sonra Türkiye için olumsuz bazı yorumlar gelmişti, ardından güncellemelerle Türkiye üzerinde bir kaç değişiklik yapıldı.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - hadjibaba - 26-07-2021

(25-07-2021, 09:57)Athule : Mabella ters söylemiş :) İlk başta political power harcanarak yapılıyordu. Şu an command power (telefon puanı) harcanarak yapılıyor. Muhtemelen eski sürüm kullanıyorsun. Eski sürüm kullandığın için Kürt Direnişi ile baş edemiyor da olabilirsin. Battle for the Bosporus DLC'si çıktıktan sonra Türkiye için olumsuz bazı yorumlar gelmişti, ardından güncellemelerle Türkiye üzerinde bir kaç değişiklik yapıldı.
Hmm. Orijinal mi alsam ne yapsam acaba.

Hakikaten baş edilmiyor. Neyse ki sorun herhalde benden değilmiş.

Teşekkürler.

Bir soru daha; puppetlarımdan asker basma mı nüfus çalma mı ne vardı, çok eskiden görmüştüm. Galiba puppetın adına asker basıp sonra ya kullanıyordun ya da disband edip nüfusnu alıyordun.

Aradım ama puppetlarımdan nasıl asker basacağımı bulamadım. Sadece manpower talep edebilyorum garnizonlarımı doldurmak için. O da sadece garnisona mı gidiyor yoksa genel manpower havuzuma mı katılıyor bilemiyorum.

Bu mekanik exploit olduğu için kaldırıldı mı yoksa hala kullanılabilyor da ben mi beceremiyorum?

Arkdaşlar kusura bakmayın deneyince kurcalayınca buldum. arayan olursa diye yazıyorum;

manpower aldığınızda garnizona gitmezse asker havuzuna geliyor.
Ayrıca puppetların divisionlarından basınca manpowerın yüzde 10unu siz yüzde 90ını o karşılyıor ama ekipmanın tamamını siz karşılıyorsunuz.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 26-07-2021

Her şeyden önce bunun için Together for Victory DLC'sine sahip olmanız gerekiyor.

Kuklalarımın templatelerine erişebilmek için Recruit & Deploy kısmına gelip kırmızı ile belirttiğim tuşa tıklıyorum. Ardından yeşil renkle gösterdiğim pencere açılıyor. Buradan istediğiniz kuklanızın üstünde tıklayıp templatelerine erişiyorsunuz. Filipinlere tıklıyorum.
InkedEkran_Goruntusu_243_LI.jpg

Filipinlere tıkladıktan sonra template kısmında artık Filipin templatelerini görüntüleyebilirim. View tuşuna basarak template içeriklerini inceliyorum ve işime yarayacağını düşündüğüm templateleri copy tuşuna basarak kendi template havuzuma ekliyorum. Template kopyalamada herhangi bir şey harcanmıyor.
Ekran_Goruntusu_245.png

Kopyaladığım template kendi ülkemin template havuzuna geldi. Burada template içeriğini edit tuşuna basarak istediğim gibi düzenliyorum. Templatenin üzerindeki Filipin bayrağı bu templatenin kukla devletim olan Filipinler'den alındığını gösteriyor. Üretilen kukla devlet templatelerinin teçhizat ihtiyaçlarını yine ben sağlıyorum fakat manpower ihtiyacını kukla devletim sağlıyor. Kukla devletin kuklalık seviyesine göre templatenin ihtiyacı olan manpowerın yüzde kaçını karşılayacağı değişebiliyor. Örnek olarak demokratiklerde colony seviyesindeki kuklalar %70, puppet seviyesindeki kuklalar %90, integrated puppet seviyesindeki kuklalar %100'ünü karşılıyor.
InkedEkran_Goruntusu_246_LI.jpg

Ayrıca garnizon görevi için talep ettiğiniz manpower sadece garnizon görevi için kullanılır. Genel havuza eklenmez dolayısıyla bu manpowerı savaş alanında kullanamazsınız.

Teşekkürler. Sonunda kendi kendimi oyunun orijinalini almaya ikna ettim. Zira oyunun sonraki sürümlerinden biriisini indirip güncellememe rağmen

Turkish interventionism odağı buglu gibi görünüyor. Savaş justificaiton süresini yüzde 60 azaltması gerekirken azaltmıyor.
Reconciliation politikasının doğuda hızlıca sorunu çözmesi lazım gelirken faşizme geçtiğimden midir nedir, ama değil geçmeden de isyan yükseliyor, 4 bölgeden en yüksek annexlenme skoru alan bölge 1 koca senede yüzde 29 puan alabiliyor ki onu da alırsa artık. Ha bir de yüzde 30u da geçmeyecek isyan o da var.
Telefon puanıyla bölgeye basıyorum, yüzde 55 yüzde 45 olan yerlere bile 100 kere de bassam sonuç aynı. Çok şaşırdım bu yüzden; Paradoxun tüm oyunlarında gerçekten de ihtimal söz konusudur ama bunda değilmiş gibi, o yüzden korsan olduğu için böyle olduğunu düşünüyorum. Tüm denemelerimde sadece bir kere yüzde 59 kabul olasılığı çıktı onda da neden olduğunu göremedim. Bir sebebi var mıydı bilemiyorum. Garip bir şekilde oyunda bir çok şeyin de detayını açıklamalara yazmamışlar. Bir alay şey var net açıklanmamış olan.

Kusura bakmayın kafanızı şişirdim ama yani yatırıp bir de keyfinize baksaydınız diyesim geliyor sinirden. Kaç gündür 7-8 defa baştan başlayıp denedim. Olmuyor. Zannedersem oyun orijinal olmadığı için olmuyor.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Grindelwald - 07-08-2021

merhaba bugün deneme amaçlı yaptığım bir oyunda türkiye ile 1944'e kadar tarafsız durdum. balkan paktını yapmaya çalıştım. şöyle bir şey fark ettim yunanistan tarafsız olmasına rağmen ingiltere ile birlikte bulgaristan'a karşı savaştı ve topraklarını işgal etti. nasıl mümkün oluyor bu ? tarafasız olarak ülke işgal edebiliyor ?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 07-08-2021

Ülke ideolojileri çoğunlukla ülkelerin nasıl bir politika izleyeceğini tahmin edebilmemizi sağlar. Demokratikler ve tarafsızlar tehdit altında olmadıkları sürece savaşmaz, faşistler topraklarını genişletmeye çalışır vs. Yapay zekanın bu eğilimleri göstermesini ideolojilerin ülkelere verdiği modifierlar sağlıyor. Örnek olarak demokrasiler dünya tansiyonu %100 olmadıkça savaş açamıyor. İktidar partisi faşist olan ülkeler diğer majorlara karşı %80 justify süresi azaltma bonusu alıyor vs. Genel olarak durum böyle olsa da kendi odak ağacı olan ülkeler için ideoloji=oynanış geçerli değil. Örnek olarak Osmanlı Türkiye'si tarafsız olmasına rağmen odak ağacı sayesinde bir sürü ülkeye savaş açabiliyor. Aynı şekilde Yunanistan'da da benzer odaklar olduğunu hatırlıyorum.
Historical focus özelliğini açmadan oyuna girdiysen diğer ülkelerin odak ağacının hangi dalından gittiğini tespit edip sonrasında neler yapacaklarını da az çok bilebilirsin. Ayrıca historical focus özelliği aktif olan bir oyun oynadıysan bile senin yapacağın tarih dışı hamleler yapay zekanın da tarih dışı farklı hamleler yapmasına neden olabilir.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - birisi43 - 08-08-2021

Ufak bir soru. Bir bölgede isyan çıkar ve bu isyanı bastırılırsa aynı yerde tekrar direniş oluşuyor mu. Yani isyan çıkartarak direnişten kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü?