Strategyturk Forumları
HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+--- Konu Başlığı: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-hoi4-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Legnica - 22-02-2022

Japonya ile shogunate non-aligned dönüp Total mobilization ekonomi yasasını kaybetmenin ilerleyen zamanda ne gibi bir faydası var ?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Dohtget - 28-02-2022

1.11.7 sürümüne geçmek istiyorum ancak betalar kısmında o versiyon yok nasıl geçebilirim?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - pistoltr - 28-02-2022

(28-02-2022, 11:43)Dohtget : 1.11.7 sürümüne geçmek istiyorum ancak betalar kısmında o versiyon yok nasıl geçebilirim?

Betalar bölümüne yazmak için beta kodlarını alabileceğiniz bir yöntem anlatmış birisi:

1-Go to https://accounts.paradoxplaza.com/games and log in (or create) your Paradox Account.
2-Scroll Down.
3-Find "Access Earlier Versions"
4-Click "Show"
5-See below to revert to older versions under passlock.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Dohtget - 28-02-2022

Uyguladım bunu ancak 1.11 versiyonları gözükmüyor hiçbir şekilde.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Smokey - 11-03-2022

Sovyetler ile faşist oynamak için nasıl ilerlememiz gerekiyor? Bununla ilgili bir rehber var mı? Baktım ama bulamadım.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - hadjibaba - 13-03-2022

Transport uçağını niye varyantlayamıyoruz? Sanki eski sürümlerde varyantlanabiliyordu. Ben mi yanlış hatırlıyorum? Yeni sürümde mi kalktı?

Ayrıca aynı düşmana karşı savaştığım faction dışı ülkenin hava üslerini niye kullanamıyorum ve volunteer bile yollayamıyorum? Oyunun başında aynı factiondan olmadığım adama bile yollayabiliyorum oysa? Factiona girince mi herkese yollama imkanı kayboluyor?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 13-03-2022

(13-03-2022, 18:00)hadjibaba : Transport uçağını niye varyantlayamıyoruz? Sanki eski sürümlerde varyantlanabiliyordu. Ben mi yanlış hatırlıyorum? Yeni sürümde mi kalktı?

Ayrıca aynı düşmana karşı savaştığım faction dışı ülkenin hava üslerini niye kullanamıyorum ve volunteer bile yollayamıyorum? Oyunun başında aynı factiondan olmadığım adama bile yollayabiliyorum oysa? Factiona girince mi herkese yollama imkanı kayboluyor?

Transport uçağı varyantlanamıyor.

Kendiniz savaştayken diğer ülkelere gönüllü yollayamazsınız (uçak gönüllüleri de dahil).

İttifak olmadığınız ülkelerin hava üslerini kullanamazsınız. Fakat askeri geçiş izni alıp ortak düşmana karşı o ülkenin sınırından çatışmak mümkün.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - He be - 18-03-2022

1- İstisnasız hangi devletle oynasam uğraşmayıp submarine abanıyorum ve gayet de rahat ediyorum ki zaten sadece cikarmada deniz üstünlüğü vesaire için kullanıyorum. Ama diğer gemilerinde bir faydası olmalı elbet. Submarine dışında hangi gemiyi önerirsiniz?

2- Bir ara büyük gemilerle submarine aynı donanmada olmaz, debuf verir diye bir şey duymuştum. Bu doğru mu?

3- Düşmanların çıkartma yapmasını engellemek için hangi seçenek daha mantıklı? Devriye mi yoksa diğeri mi?

4- Sovyetleri 5, 6 milyon kayıp vererek ihlak ettim (Alman imparatorluğu olarak).

Fransa + Belçika + İngiltere'yi 500 bin kayıpla.

Sovyet cephesinde verilen kayıplar resmen belimi büktü. Siz sovyetleri kaç kayıpla ele geçiriyorsunuz?

5- hangi devleti alırsam alayım tank birliği üretmiyorum. Alman oynarken bile piyade+topçu devam. Sovyet cephesi dışında da gayet tatmin etti. Üretmeli miyim? Ya da piyade templetime tank eklesem nasıl olur?

Son olarak world conquest başarımını kuklalarım engellemez değil mi?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 18-03-2022

(18-03-2022, 13:24)He be : 1- İstisnasız hangi devletle oynasam uğraşmayıp submarine abanıyorum ve gayet de rahat ediyorum ki zaten sadece cikarmada deniz üstünlüğü vesaire için kullanıyorum. Ama diğer gemilerinde bir faydası olmalı elbet. Submarine dışında hangi gemiyi önerirsiniz?

2- Bir ara büyük gemilerle submarine aynı donanmada olmaz, debuf verir diye bir şey duymuştum. Bu doğru mu?

3- Düşmanların çıkartma yapmasını engellemek için hangi seçenek daha mantıklı? Devriye mi yoksa diğeri mi?

4- Sovyetleri 5, 6 milyon kayıp vererek ihlak ettim (Alman imparatorluğu olarak).

Sovyet cephesinde verilen kayıplar resmen belimi büktü. Siz sovyetleri kaç kayıpla ele geçiriyorsunuz?

5- hangi devleti alırsam alayım tank birliği üretmiyorum. Alman oynarken bile  piyade+topçu devam. Sovyet cephesi dışında da gayet tatmin etti. Üretmeli miyim? Ya da piyade templetime tank eklesem nasıl olur?

1-) Multiplayer oynamıyorsan donanmayla uğraşmana hiç gerek yok gerçekten. Submarine üretmeye devam et, var olan gemilerini daha iyi parçalarla upgrade'lemeye odaklan yeterli.

2-) Bildiğim kadarıyla submarine'lerin verdiği bir debuff yok. Fakat genel olarak task force büyüklüğü (fleet size penalty) ve bir task force'da gereğinden fazla carrier barındırmak debuff veriyor. Bu limitler deniz bölgesine göre değişiyor.

3-) Amacın sadece çıkartma engellemekse donanmanı strike force görevine vermek en mantıklısı. Bu şekilde hem deniz üstünlüğü alırsın hem de yakıt tasarrufu sağlarsın.

4,5-) Kapasitesi olan devletlerde tank üretmen iyi olur ama üretmesen de olur. Tank basabilecek endüstrisi olan devletler genelde manpower sıkıntısı da çekmiyor. Yani piyade ile kafa göz dalmak da mümkün oluyor. Bu söylediğim sp için geçerli tabii. Mp'lerde tanksız Almanya oynarsan kick yiyebilirsin.

Bahsettiğin başarım New World Order sanırım. O başarımın şartı var olan tüm devletlerin faşist olması. İster wc yap. İstersen tüm devletlerin ideolojisini değiştir. Kuklalarında faşist olacağı için başarıma engel olmaz. Eğer başka bir başarımdan bahsediyorsan tam ismini yazabilir misin?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - He be - 18-03-2022

(18-03-2022, 14:32)Athule :
(18-03-2022, 13:24)He be : 1- İstisnasız hangi devletle oynasam uğraşmayıp submarine abanıyorum ve gayet de rahat ediyorum ki zaten sadece cikarmada deniz üstünlüğü vesaire için kullanıyorum. Ama diğer gemilerinde bir faydası olmalı elbet. Submarine dışında hangi gemiyi önerirsiniz?

5- hangi devleti alırsam alayım tank birliği üretmiyorum. Alman oynarken bile  piyade+topçu devam. Sovyet cephesi dışında da gayet tatmin etti. Üretmeli miyim? Ya da piyade templetime tank eklesem nasıl olur?

1-) Multiplayer oynamıyorsan donanmayla uğraşmana hiç gerek yok gerçekten. Submarine üretmeye devam et, var olan gemilerini daha iyi parçalarla upgrade'lemeye odaklan yeterli.

2-) Bildiğim kadarıyla submarine'lerin verdiği bir debuff yok. Fakat genel olarak task force büyüklüğü (fleet size penalty) ve bir task force'da gereğinden fazla carrier barındırmak debuff veriyor. Bu limitler deniz bölgesine göre değişiyor.

3-) Amacın sadece çıkartma engellemekse donanmanı strike force görevine vermek en mantıklısı. Bu şekilde hem deniz üstünlüğü alırsın hem de yakıt tasarrufu sağlarsın.

4,5-) Kapasitesi olan devletlerde tank üretmen iyi olur ama üretmesen de olur. Tank basabilecek endüstrisi olan devletler genelde manpower sıkıntısı da çekmiyor. Yani piyade ile kafa göz dalmak da mümkün oluyor. Bu söylediğim sp için geçerli tabii. Mp'lerde tanksız Almanya oynarsan kick yiyebilirsin.

Bahsettiğin başarım New World Order sanırım. O başarımın şartı var olan tüm devletlerin faşist olması. İster wc yap. İstersen tüm devletlerin ideolojisini değiştir. Kuklalarında faşist olacağı için başarıma engel olmaz. Eğer başka bir başarımdan bahsediyorsan tam ismini yazabilir misin?

Cevaplar için teşekkürler. Ben Eu4'teki gibi direkt bir dünya fethi başarımından bahsediyordum ama şimdi tekrar başarım listesini inceleyince dünya fethi başarımının olmadığın gördüm. Sadece birleşik krallık ile yapılan bir tane varmış.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Atlas35 - 24-03-2022

1) oyuna başlarken ayarlar kısmında ülke odaklarını rastgele yapıyorum ( yani belirli bi senaryoya bağlı kalmamasi için) yani amacım senaryo oyunu oynamamak. almanya faşist kalmadan veya rusya kominist kalmadan oyun oynama.
bunu nasıl yapabilirim cünkü her seferinde senaryoya dönüyor

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - pistoltr - 24-03-2022

(24-03-2022, 21:01)Atlas35 : 1) oyuna başlarken ayarlar kısmında ülke odaklarını rastgele yapıyorum ( yani belirli bi senaryoya bağlı kalmamasi için) yani amacım  senaryo oyunu oynamamak. almanya faşist kalmadan veya rusya kominist kalmadan oyun oynama.

Şu kısımdan ülkeye spesifik olarak ayarlayabilmeniz laızm. 
unknown.png

Ek olarak şöyle bir mod var, buradaki seçeneklerinizi genişletiyor. Vanilla halindekiler kafanızdaki senaryo için yeterli gelmezse kullanabilirsiniz:
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1973989246

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Atlas35 - 25-03-2022

(24-03-2022, 21:15)pistoltr :
(24-03-2022, 21:01)Atlas35 : 1) oyuna başlarken ayarlar kısmında ülke odaklarını rastgele yapıyorum ( yani belirli bi senaryoya bağlı kalmamasi için) yani amacım  senaryo oyunu oynamamak. almanya faşist kalmadan veya rusya kominist kalmadan oyun oynama.

unknown.png

Ek olarak şöyle bir mod var, buradaki seçeneklerinizi genişletiyor. Vanilla halindekiler kafanızdaki senaryo için yeterli gelmezse kullanabilirsiniz:

Bu modu yükledim ama çok bi fark olmadı. Sanırım her şekilde müttefik ve mihver ittifakları kuruluyor

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - pistoltr - 25-03-2022

(25-03-2022, 01:00)Atlas35 :
(24-03-2022, 21:15)pistoltr :

unknown.png

Bu modu yükledim ama çok bi fark olmadı. Sanırım her şekilde müttefik ve mihver ittifakları kuruluyor

Faction'ları kaldıran modları deneyebilirsiniz, çoğunun tarihi geçmiş ama çalışma ihtimalleri var. Ancak Axis & Allies & Comintern factionları oyunun esaslı birer parçası oldukları için basitçe kaldıran bir mod yetersiz kalabilir. Oyunda direkt faction'lara bağlı focus'lar var.

Ha bazı custom game rule'lar İngiltere'nin vesaire faction'ını birkaç yıl içinde kaldırmasına sebep olabiliyor, onları da kurcalayabilirsiniz.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 25-03-2022

Historical AI Focuses ayarını kapattığınızda tam olarak senaryo dışı olması gerek aslında. Acaba hangi DLC'lere sahipsiniz. Bir çok alternatif tarih yolu DLC'ler ile ekleniyor. Bu sebeple farklı senaryolar göremiyor olabilirsiniz. @Atlas35

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Kurmayalbay - 02-04-2022

Selam millet, Türkiye ile axise katıldım Almanya İtalya düştü bir tek ben kaldım Sovyetlere barış teklif ettim normalde çarpı işareti vardı fakat Sovyetler barışı kabul etti diye mesaj geldi bende sevinip askerlerimi cektim fakat barış falan olmadı bilgisi olan var mı

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - hadjibaba - 07-05-2022

1936'da Montrö yüzünden SOvyetlerle savaşa girdim. Ne dersiniz düşürme ihtimalim var mı? Orduda doğru düzgün tüfek bile yok ama SOvyetler benden beter ve Romanya da savaşa girdi. Taktik ne olmalı sizce.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 13-05-2022

Yeni günlük gelmedi mi buna?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Legnica - 13-05-2022

Henüz forumumuza çeviri atılmamış ancak resmi paradox forumunda günlüğü bulabilirsin

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - PCOyun - 13-05-2022

(13-05-2022, 13:06)Semavi7 : Yeni günlük gelmedi mi buna?

Burada.