Strategyturk Forumları
HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+--- Konu Başlığı: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-hoi4-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - hellforce14 - 07-06-2022

Tr ile faşist olup mihver e katıldım ama İngiltere yüzünden savaş bitmiyor nasıl yenebilirim İngiltere yi. Cebelitarığı da kapatmış donanma yi Akdeniz den dışarı çıkaramıyorum

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 07-06-2022

(07-06-2022, 21:38)hellforce14 : Tr ile faşist olup mihver e katıldım ama İngiltere yüzünden savaş bitmiyor nasıl yenebilirim İngiltere yi. Cebelitarığı da kapatmış donanma yi Akdeniz den dışarı çıkaramıyorum

İngiliz Kanalın'da uçak üstünlüğü almaya çalışın sürekli bombalama yaparsanız bir noktada İngiltere donanmasını çekecektir. Almanya'nın orada az buçuk donanması olur diye tahmin ediyorum. O sayede çıkarma atabilirsin. En son çara Cebelitarıkı ele geçirip kendi donanmanı Alman kıyılarına taşıman gerekecek. Her iki türlü de deniz üstünlüğü almak için hava üstünlüğüne ve naval bomberlara ihtiyacın var. AI da pek yardımcı olmuyor çıkarmalarda.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Zebercet - 19-06-2022

Arkadaşlar güncel tr yama var mı? Çeviren arkadaş bırakmış galiba.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - BigFenrir - 26-07-2022

Hoi3 deki gibi ordu dizayn modu var mı?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - taylanhavertz - 17-09-2022

italya oynarken çıkartma yememek için kıyıya savunma çizgisiyle hat mı çekeyim yoksa victory pointleri mi koruyayım?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 17-09-2022

(17-09-2022, 17:01)taylanhavertz : italya oynarken çıkartma yememek için kıyıya savunma çizgisiyle hat mı çekeyim yoksa victory pointleri mi koruyayım?

Kıyılarınızı korumaya çalışın. En önemlisi limanları koruyun.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Bambukavak - 29-09-2022

Bende yeni dlc ile gelen Balance of Power kısmı gözükmüyor, bu sorunu başka yaşayan veya çözen var mı?

hoi-1.jpg

edit: belirli focusları tamamlayınca açılıyormuş, içim rahatladı =)

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - trhan12 - 29-09-2022

Bundan sonra ki gelecek dlc sizce ne üzerine olucak ?

Kendi tahminim, siyasi fikir ve çeşitliliği daha spesifik hale getirecekler, kaisserreich vb modlar da olduğu gibi. Yeni dlc'nin ana odağı da ortadoğu devletleri olacak, Irak, İran, Afganistan (belki), Arabistan, Yemen ve Umman.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Henri - 29-09-2022

(29-09-2022, 12:09)trhan12 : Bundan sonra ki gelecek dlc sizce ne üzerine olucak ?

Kendi tahminim, siyasi fikir ve çeşitliliği daha spesifik hale getirecekler, kaisserreich vb modlar da olduğu gibi. Yeni dlc'nin ana odağı da ortadoğu devletleri olacak, Irak, İran, Afganistan (belki), Arabistan, Yemen ve Umman.

Bir sonraki DLC'de mekaniksel olarak ne olacağının cevabını geliştiricilerin yayımladığı yol haritası verebilir. Son yol haritası günlüğü Şubat 2022'de çıkmış. Bu DLC ile eklenen bazı özellikleri orada görmek mümkün. Orada bahsedilen maddeleri aşağıya ekledim.

Açıkçası bir sonraki güncellemenin hangi bölge/mekanikler üzerine olacağına dair pek bir fikrim yok ama Orta Doğu çok olası gelmiyor. En azından daha ilgi çekici ülkeler/bölgeler olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır benim de beklediğim Güney Amerika üzerine ve bununla alakalı olarak bölge/arazi türlerine göre savaşlara yönelik bir mekanik falan görmemiz mümkün olabilir. İskandinavya olabilir belki. En azından şu anda düşününce aklıma bu geldi.

Listedeki savunma savaşları, düzenli ordu boyutu, cephe istikrarı gibi maddeler, bölgelere yönelik DLC'ler ile gayet rahat yedirilebilir. Tabii ülkelerin ve odaklarının da biraz olsun bunlara göre tasarlanması gerekiyor. Belki mevcut odaklara eklemeler/düzenlemeler gelebilir. Bunlar haricinde Wunderwaffen görebiliriz ama Wunderwaffen projeleri ile birlikte (alakalı olarak) hangi ülke eklenebilir bilmiyorum. Tarihsel olarak bu konuda pek bilgi sahibi değilim.

Henüz bir şey demek için çok erken. Yakında çıkacak yama günlüklerinin içerisinde veya ardından yeni bir yol haritası günlüğü gelebilir. Bekleyip göreceğiz.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Milli Şef - 01-10-2022

Yeni DLC'de 1936 küçük uçak gövdesi üzerine CAS ve Fighter uçaklarımı dizayn ettim. Türkiye ile başlangıçta var olan eski CAS'lar ile yeni dizayn ettiğim CAS'lar aynı grupta görev alamıyorlar. Devamında 1940 küçük uçak gövdesini araştırdıktan sonra Fighter ve CAS modellerimi 1940 gövdesine taşıdım. Fighter'larda problem yok, aynı uçuş grubunda toplanıyorlar ama bu kez de 1940 CAS'larım ayrı bir gruba bölündü.

1-Uçak dizaynında neyi yanlış yapıyorum?
2-Eski sürümlerin ortalama verim alınabilecek bir CAS dizaynını nasıl yapmalıyız?
3-Küçük, orta ve büyük uçak gövdeleri üzerlerine konan ekipman slot'larının fazlalığı ve uçuş irtifası dışında ne gibi farklar yaratıyor?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 05-10-2022

Yeni yamada guided missile nasıl üretiliyor?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - SkyWolf - 05-10-2022

Şu oyunda donanma kurma mekaniğini hala çözemedim. Olan donanmamdan task force yaratıyorum ama gemileri doldurmuyor halbuki task force eklediğim gemi tiplerinden elimde bulunduğu halde. Yardımcı olabilecek biri var mıdır acaba....

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - battotai - 23-10-2022

unknown.png?width=500&height=281bunun sebebini veya çözümünü söyleyecek var mıdır acaba

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Gılgamış - 04-01-2023

Bu oyunun çalışan TR yaması var mı? Steam atölyesinde buldum fakat herkes update yazmış, biri de çeviri %5 falan demiş.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - koltukminderi - 13-01-2023

merhaba rtx 3060 ekran kartı ve i7 12700h işlemciye sahibim hoı4 te hangi ayarı yaparsam yapayım 20 fps ile 70 arasında gidip geliyor ara ara takılmalar oluyor özellikle 5x e aldığım zamanlarda savaş zamanı oluyor bu durumu nasıl çözebilirim?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - taylanhavertz - 11-02-2023

(13-01-2023, 19:36)koltukminderi : merhaba rtx 3060 ekran kartı ve i7 12700h işlemciye sahibim hoı4 te hangi ayarı yaparsam yapayım 20 fps ile 70 arasında gidip geliyor ara ara takılmalar oluyor özellikle 5x e aldığım zamanlarda savaş zamanı oluyor bu durumu nasıl çözebilirim?

3060ti ile aynısını yaşıyorum. optimizasyonu şirketin çaycısına yaptırıyorlar heralde :D

ussr ile oynarken sahadaki birliklerin tümen simgeleri eposta simgesi gibi gözüküyor. ne yapsam düzelir

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 11-02-2023

(11-02-2023, 18:26)taylanhavertz : ussr ile oynarken sahadaki birliklerin tümen simgeleri eposta simgesi gibi gözüküyor. ne yapsam düzelir

Ayarlara girip "Game" kısmından "Use NATO Symbols" seçeneğini kapatmanız gerek.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - GespensterPanzer - 12-02-2023

Bu resistance eklentisi geldiğinden beri resmen oyundan soğudum. Küçücük ülkelere bile sanki sıcak çatışmaymis gibi insan ve ekipman kaybediyoruz. Gördüğüm kadarıyla tek yöntemi casuslar aracılığıyla savaştan önce yanci hükümet kurmak. Özellikle Almanya oyununda casuslarla uğraşmaktan oyuna odaklanamiyorum. Yok mudur bunun bir çözümü? Dlc'yi kapatmayı denedim, resistance mekaniginde bir değişim göremedim.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Athule - 12-02-2023

(12-02-2023, 00:11)GespensterPanzer : Bu resistance eklentisi geldiğinden beri resmen oyundan soğudum. Küçücük ülkelere bile sanki sıcak çatışmaymis gibi insan ve ekipman kaybediyoruz. Gördüğüm kadarıyla tek yöntemi casuslar aracılığıyla savaştan önce yanci hükümet kurmak. Özellikle Almanya oyununda casuslarla uğraşmaktan oyuna odaklanamiyorum. Yok mudur bunun bir çözümü? Dlc'yi kapatmayı denedim, resistance mekaniginde bir değişim göremedim.

Sistem DLC'den bağımsız değiştiği için işe yaramıyor. DLC'yi kapatırsanız ajan mekaniği gideceğinden ajanlarınızla direnişi bastırma şansını da kaybedersiniz. Direnişi göz önüne alarak önceden ekipmanınızı ve manpowerınızı ayırmanız gerekiyor. Ben varsayılan olarak "Martial Law" yasasını kullandığımda herhangi bir sorun yaşamıyordum. Süvari ve MP destek birliğinden oluşan bir template işinizi görebilmeli. Onun dışında önceden ajan şubenizi kurup resistance bastırmaya yardımcı olan upgradeler'i de aldığınızda 2 ajanınızla başkent ve çevresi gibi ekstra sıkıntı çıkaracak yerlere de destek çıkabilirsiniz. Barış zamanı veya bölgenin işgalinden sonra geçen zamana bağlı olarak da yasayı yavaş yavaş gevşetebilirsiniz. Genelde sıkıntı bir kere direnişin artmasına izin verince oluşuyor. O yüzden önceden hazırlıklı olmak önemli, garantiye almak için lojistik önceliğini direniş bastırma birliklerine verebilirsiniz.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Rzenma - 11-03-2023

Bu oyunu almak istiyorum ama fiyatına steamde baya zam gelmiş toplam fiyatı 1600 lirayı bulmuş hangi dlcler önemli hangileri gereksiz? Xbox storeda hala dlc fiyatları ucuz oyunun kendisi de ücretsiz acaba xbox üzerinden alsam multide sorun çıkar mı? Bir de steam versiyonunda aylık abonelik seçeneği var. Her ne kadar bu oyun için abonelik almak istemesemde yaklaşık 1600 lira olan fiyatı ödemektense 1-2 ay aylık 50 lira ödemek daha mantıklı gibi duruyor çok kararsızım.