Strategyturk Forumları
HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+--- Konu Başlığı: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar (/konu-hoi4-kisa-sorular-kisa-cevaplar)

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 12-06-2016

Bir tane paraşüt tümenini kaç transport uçağı taşıyor?

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Xepluper - 14-06-2016

Oyunu pencereli başlatmaya ayarladığımda tam ekran açılıyor, nasıl ayarlayabilirim ?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 16-06-2016

Arkadaşlar Almanya ile batının işgaline başlıyorum ama bir türlü yapamadım. İlk önce 5 tank tümeni 5 motorize piyadeden oluşan üç tank ordumu Lüksenburg önüne koydum ordan girip Güneye inip Belçikadaki müttefikleri kuşatmak istedim ama bir türlü yaramadım cepheyi sonra Lüksenburgtan değilde Belçikadan ilerleyip ilk nehire ulaşınca güneye iniyim dedim gene olmadı. 1940 Mayısında başladım saldırıya hava üstünlüğü bende. Hollanda için 30 Belçika için 40 piyade tümeni ayırmıştım. Birde bu savaş pilanında saçma sapan şeyler oluyor. Arkada askerler boşta bekliyor savaş planında asker yok uyarısı veriyor. Yapamadım bir türlü. Acaba ilk önce tüm gücümle Belçika ve Hollandayı bitirip sonra güneye Fransayamı iniyim? Benim amaçık müttefik askerleri Belçikaya çekip onları orada kuşatmaktı.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - kabardey - 16-06-2016

(14-06-2016, 01:36)Xepluper : Oyunu pencereli başlatmaya ayarladığımda tam ekran açılıyor, nasıl ayarlayabilirim ?

Belgeler içindeki PDX HoI4 dosyasındaki settings metin belgesindeki fullScreen=yes kısmını no olarak değiştirin.

(16-06-2016, 11:39)Semavi7 : Arkadaşlar Almanya ile batının işgaline başlıyorum ama bir türlü yapamadım. İlk önce 5 tank tümeni 5 motorize piyadeden oluşan üç tank ordumu Lüksenburg önüne koydum ordan girip Güneye inip Belçikadaki müttefikleri kuşatmak istedim ama bir türlü yaramadım cepheyi sonra Lüksenburgtan değilde Belçikadan ilerleyip ilk nehire ulaşınca güneye iniyim dedim gene olmadı. 1940 Mayısında başladım saldırıya hava üstünlüğü bende. Hollanda için 30 Belçika için 40 piyade tümeni ayırmıştım. Birde bu savaş pilanında saçma sapan şeyler oluyor. Arkada askerler boşta bekliyor savaş planında asker yok uyarısı veriyor. Yapamadım bir türlü. Acaba ilk önce tüm gücümle Belçika ve Hollandayı bitirip sonra güneye Fransayamı iniyim? Benim amaçık müttefik askerleri Belçikaya çekip onları orada kuşatmaktı.

Bence oyun mekanikleri ile ilgili youtube videoları izleyin. Özellikle savaş planlayıcısı kullanacaksanız, bununla ilgibi videolara bakın.

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 17-06-2016

Arkadaşlar youtubede bir rehber izledim

Bu rehberin 12:44'de bahsedildiğine göre caslar düşmanın cephe genişliğinin üç katı büyüklüğü miktarınca uçakla saldırıyorlarmış. Yani otuz ise doksan uçak sizin filolarınız yüz uçaksa o çatışmaya gelmiyormuş. Ben 300 200 gibi büyük adetler gönderiyordum arkadaş yüze çekmiş misal 50 yapsak daha mı iyi olur?

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - kabardey - 17-06-2016

(17-06-2016, 10:22)Semavi7 : Arkadaşlar youtubede bir rehber izledim

Bu rehberin 12:44'de bahsedildiğine göre caslar düşmanın cephe genişliğinin üç katı büyüklüğü miktarınca uçakla saldırıyorlarmış. Yani otuz ise doksan uçak sizin filolarınız yüz uçaksa o çatışmaya gelmiyormuş. Ben 300 200 gibi büyük adetler gönderiyordum arkadaş yüze çekmiş misal 50 yapsak daha mı iyi olur?

Yanlış bilgi verilmiş. Eğer düşman genişiliği 50 uçak kapasiteli olup, sizinde 200'lük bir grubunuz var ise, bu kara savaşına 50 CAS uçağı katılır ve kalan 150 uçak kara savaşına katılmaz. Yani 200 uçaklık grup, sınır 50 diye boş boş oturmaz yada pas geçmez.

Gene 50 CAS uçaklık bir savaş genişliğinde, 40'lık 2 filonuz olduğunda, bu filolardan bir tanesi komple katılırken diğer filodan sadece 10 uçak katılırken 30 uçak bu kara savaşına katılmaz.

Ayrıca CAS uçakları hava üstünlüğü görevlerine de etki ettikleri için 200'lük bir grup aslında kötü bir grup demek değildir.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - jax61 - 17-06-2016

petrol rafinerileri hakkında bişety soracağım. bunun kademesini artırmanın herhangi bir katkısı varmı ben çözemedim de..

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ferevon - 17-06-2016

60'lık CAS grupları ideal muhabbeti vardı plaza'da, adamlar bu oyuna benden çok kastığı için onlara güvenirim ben. Zaten aynı anda tek grup tek savaşa katılabiliyor.
Petrol rafinerisi techleri de epey gereksiz çünkü sadece level 2/3 falan yapmanı sağlıyor onun yerine her bölgeye bir tane falan yapabilirsin ki o kadar lazım olmaz da.

RE: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 17-06-2016

Evet arkadaşlar Almanya ile batının işgalini çözdüm. Majino hattı karşısındaki ordunuzu saldırtın tamamen karşı tarafı oyalama amaçlı. Hollanda için 30lu piyade ordusu ve 3 tank 3 motorize piyadeli bir ordu Belçika için 40lı piyade ordusu ve 5 tank 5 motorizeli ordu lüksenburk karşısında ise iki tane 5 tank 5 motorize ve 10 piyadeli üç ordu majino karşısında ise 36 piyadeli ordu vardı sonra bunu 20 tümen ile takviye ettim. Casları 100ün altında gruplara bölün çok etkili oluyorlar. Belçika ve Hollandaya aynı anda savaş açtım fakat lüksenburga dokunmadım. Salak müttefikler tarihtekinin aynı olarak Belçikaya ve Hollandaya aktılar. Beş gün bekledim sonra Lüksenburga savaş açıp oraya girdim bu arada onun ilersindeki Belçika toprakları açık kuzeye doğru aktıkları için. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Müttefik orduları Belçikada kuşattım sonra ver elini Paris iş bitti (Y) Şimdi benim limanda savaştığım İngiliz askerleri vardı 26 tümen falan bunları yendim şimdi bunlar limandan gemilere binip kaçtılar mı yok mu oldular?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Semavi7 - 18-06-2016

Yeni piyade ekipmanı üretmeye başlayınca tümen tasarımcısından eskilerinin tikini kaldırıp üretimini durdurmak mı lazım?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - kabardey - 18-06-2016

Yeni ekipman üretmeye başladığında, zaman içinde birlikler kendiliğinden yeni ekipmana geçerler. Tabi sen özellikle birliği aksi bir direktif vermediysen.

Fransa savaşının sonunda bine yakın avcım vardı hepsini hangara gönderdim sonra döndüm bir baktım 400 küsür uçak var nereye gitti bunlar?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - hsniscan - 18-06-2016

Ucaklar ölümsüz degil kardes

Tamamda 2000 vardı bin kalmıştı hangara gönderdim. Yugoslavya ve Yunanistan işgali için 400 aldım. Bitince hepsini geri gönderdim sonra bir baktım hangarda dörtyüz küsür uçak kalmış.

Yugoslavya ve Yunanistan işgali sırasında düşmüştür.

Bugün oynayabilirsem bakıcam geri save dönüp. Bu rubber ihtiyacını nasıl karşılıcaz. 46 açık veriyorum. Rusyanın işgaline başlıcam 400 avcım var. Üç aya yenilerim inş. Birde bu partizan işini nasıl halledicez nasıl tümenler kurmak lazım?

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - jax61 - 18-06-2016

hangara gönderdiysen ve hava sahasını korumuyorlarsa ingiliz uçakları hava alanını bombalamış olabilir kardeş. dün oynarken farkettim de bombardıman uçakları inanılmaz zararlar verebiliyorlar altyapıya. haliyle uçaklar da hasar almış olabilirler.

partizanları dumanın atlı birlik taktiğiyle halledivermeye başladım. gerçekten çok etkili bu bağlamda atlı birlikler. savaşa sürmeye gerek yok. işgal ettiğiniz yerlere isyan noktasına varan yerlere birkaç atlı birlik bırakın isyanlar sona eriyor.altyapı hemen düzeliyor. eğer yapmazsanız (ki bunu japonya ile yaşadım.) işgal ettiğiniz yerdeki verim zamanla sıfıra düşüyor. sağlam bina bırakmıyorlar .sivil fabrikalaR DA sürekli onları düzeltmekle meşgul olduğu için yapacağınız şeyler de yapamıyorsunuz.

rubbere gelirsek rubber ihtiyacını gidermek için ya rafineriyle bu işi halledeceksin. ya da gidip endonezyayı işgal edeceksin.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - ferevon - 18-06-2016

Atlıların suppressionu yüksek diye biliyorum, ne kadar yüksek bilmiyorum tabii. Bi de military police var ama eklemeye değmeyebilir gibi de.

Süvari birliklerine MP ekleyerek en yüksek değerli suppression alabilirsin. Hem hızlı hemde direnişleri ciddi oranda bastıracaktır.

HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - bar232 - 20-06-2016

Beyler ben oyunda ABD ile kanada ve meksikayı istila ederken düşmanlarım çıkarma yapıyor. Hoi3 teki HQ sistemi olmadığı için onları otomatik püskürtemiyorum. Ne yapmam gerek ?