Strategyturk Forumları
Forum Gazetesi #85 [04/11/2019] - Röportaj: DamageExpert - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Ana Forumlar (https://forum.strategyturk.com/forum-ana-forumlar)
+--- Forum: Strategyturk (https://forum.strategyturk.com/forum-strategyturk)
+---- Forum: Forum Gazetesi (https://forum.strategyturk.com/forum-forum-gazetesi)
+---- Konu Başlığı: Forum Gazetesi #85 [04/11/2019] - Röportaj: DamageExpert (/konu-forum-gazetesi-85-04-11-2019-roportaj-damageexpert)

Forum Gazetesi #85 [04/11/2019] - Röportaj: DamageExpert - Justicar - 04-11-2019

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 85. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
22 EKİM, 2019

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Ekim 2019
Ekran Görüntüsü Etkinliğinde oy vermek için son gün.

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Kasım 2019
Ekran Görüntüsü Etkinliğinde Kasım ayı için katılımcılar görsellerini paylaşmaya başladı.

Satranç Turnuvası: Kasım 2019
Geleneksel Satranç Turnuvası Kasım ayı başvuralarını bekliyor.

Strategyturk 21. Dönem Aedile Alımları
21. Dönem Aedile Alımları başvuru için son gün.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Pön Görevleri
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta Pön görev ağacı tanıtılıyor.

Cila Haftaları
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta son dönemlerde yapılan hata giderimlerinden bahsediliyor.

İstihbarat Teşkilatı ve Geliştirmeleri
Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta istihbarat teşkilatına ve bu teşkilatın geliştirmelerine dair bilgiler veriliyor.

Hanedanlar ve Haneler
Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta hanedanlardan ve hanelerden bahsediliyor.

Federasyon Yenilikleri
Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta yeni federasyon türlerinden bahsediliyor.

Descent of Dragons Duyuruldu
Blizzcon 2019'da Hearthstone'a gelecek yeni eklenti olan Descent of Dragons duyuruldu.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

Dominion Temel Oynama Rehberi
@SatanistKesenKedi tarafından hazırlanan rehber bir deste kurma oyunu olan Dominon için temel bilgiler içeriyor.

Demir Yıldızlar
@Ecdad Computer tarafından açılan konuda demir yıldızlar teorisi anlatılıyor.

İkili Kara Delik Birleşmelerinde Sayısal Kanıt
@SchrödingersCat tarafından açılan araştırma konusunda Max Planck Enstitüsü'nün Yerçekimi Fiziği araştırmacıları ve Rochester Teknoloji ve Çevre Enstitüsü'nün Teorik Fizikçileri'nin yaptığı çalışmalar sonucunda ikili karadelik fenomenini matematiksel olarak inceliyor.

Shogun 2 - Multiplayer: Kasım 2019 
@Onur34 tarafından başlatılan Shogun 2 Multiplayer Etkinliği katılımcılarını bekliyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÜYE RÖPORTAJI
@DamageExpert ile röportaj.

Bize bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@DamageExpert: Bir insanı tanımak için bir cümle yetmez ama sizlere bir fikir oluşturması için elimden geleni yapmaya çalışacağım.:) Ben oyunlara arcade salonlarında dövüş oyunları ile başlamış hala zevkle devam eden ve bu sebeple rekabetçi oyunları ayrı bir seven, ama daha sonra strateji oyunları meraklısı ve bağımlısı olan, yay burcu olup ve çoğu özelliğini yansıtan, çok değil gerektiği kadar(bu aralar biraz artan ivmede) çalışmayı seven, insanları olduğu gibi kabullenen, anime hayranı, eski dota 1 ve ultima online bağımlısı, yaş ilerledikçe support oynamayı daha çok seven, Dnd tutkunu, Sezar'ın dehasına hayran olsa da Cincinnatus'u örnek alan, Roma, Viking Age ve 3 Krallık dönemleri takipçisi olan yeni bir Stratejitürk ailesi üyesiyim.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@DamageExpert: Daha önce Strategyturk'den haberim vardı ama zamanımı rekabetçi olarak daha çok moba ve dövüş oyunlarına ayırdığım için strateji oyunları oyuncuları ile çok içli dışlı değildim daha çok single player olarak devam ediyordum. Daha sonra Google'da Stellaris için "Corvet Spam" a çözüm ararken @yafeshan 'ın düzenlemiş olduğu Stellaris Temmuz Multiplayer başlığını gördüm. O oyundan beri düzenli olarak Strategyturk'ü takip ediyorum ve Stellaris günlerine vakit yettiği kadar katılmaya çalışıyorum.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@DamageExpert: Başlangıç olarak yukarıda bahsettiğim gibi Stellaris günleri ve bu sayede tanıştığım arkadaşlarla olan diyaloğumun her geçen gün daha çok gelişmesi. Şu sıralar iş yoğunluğu sebebi ile çok aktif olamasam da elimden geldiği kadar discordta ve forumda olan gelişmelerden haberdar olmaya çalışlıyorum.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@DamageExpert: 1999 senesi benim için dönüm noktasıdır. O yıl ilk defa PC oyunculuğu ile tanıştım ve hayatımın vazgeçilmez parçasından biri oldu. O sene efsaneydi internet cafe çılgınlığı başlamış herkes deli gibi lan üzerinden Halflife ve Quake atıyor. Hatta oyun oynamak için saatler süren sıralar beklemek zorundaydık. İnternet faiş pahalı zaten, olan internet ile de 500 pingle yurt içi oyun oynanıyor. Çok sevdiğim jetonlu atari makinaları devri kapanmış ve PC ile yeni bir çağ başlamıştı. İşte o FPS çılgınlığında nasıl oldu ise ilk defa Age of Empires 2 ile karşılaştım. Oyuna ilk Joan of Arc senaryosu ile başlamıştım ve o andan itibaren artık gerçek oyun türümü bulmuştum. Age of 2'de Joan of Arc senaryosunda oyun başında gelen Jean de Metz in sözü aklımdan hala çıkmamıştır "I am sir Jean de Metz and I will protect you with my life" Daha sonra aynı sene C&C Tiberian Sun ve çok da strateji sayılmasa da hastası olduğum Heroes 3 çıktı. Ve o sene FPS değilde strateji oyunlarını daha çok sevdiğimi anladım. Son yıllarda fırsat buldukça CK2 oynardım. Strateji oyunlarının Müslüm Gürses'i gibi yıllar geçtikçe daha da kıymetleniyor. Ama bu ara multiplayerı eğlenceli olduğu için ve sürekli güzel güncellemeler gelmesi sebebi ile ara ara Stellaris ile aldatıyorum.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@DamageExpert: Yaklaşık 20 yıldır strateji oyunları ile içli dışlı olunca bu soruya yanıt vermek baya güçleşiyor. Her oyunu oynayamasam da bazı alanlarda bazı oyunların daha öne çıkması sebebi ile bu soruyu katagorilere ayırmanın daha doğru olacağı düşüncesindeyim.
En iyi gerçek zamanlı strateji: Tabiki düşünmeden Age of Empires II: The Age of Kings derim.
En iyi hikayeye sahip strateji oyunu: Starcraft II: Wings of Liberty hala cips kola eşliğinde sinematikleri izlerim ama honorable mention olarak WarCraft 3 ü rahatlıkla aday olarak gösterebilirim.
En iyi grand strateji oyunu: Crusader Kings 2 - Yüzlerce saat geçmesine rağmen hala ilk günkü heves ile oyayabiliyorum. Umarım CK 3 de aynı performası gösterir.
En iyi tur tabanlı strateji oyunu: Burada Heroes 3 ü tek geçerim. Oyun çıkalı 20 yıl oldu ama o eski grafiklerle bile hala zevkle oynanabiliyor. İkinci olarak bence oynaması en eğlenceli oyun olan Romance of the Three Kingdoms 11 Puk. Savaş sistemi, subayların ve devlet adamlarının oyuna etkisi, arazi şartlarını değerlendirme, lojistik, entrika yapılabilme açısından bence eşi benzeri olmayan bir oyun. Ayrıca bu konuda jüri özel ödülü olarak Paradox'un az bilinen mücehverlerinden Warlock - Master of the Arcane i de ekleyebilirim.
En güzel multiplayer'a sahip oyun: Bu konuda aday çok ama eski bir dinazor olmam ve geçmiş anılarımı dikkate alınca Command & Conquer: Generals – Zero Hour derim. Lise yıllarında Lan party generalsdan aldığım tadı üstüne yıllar geçmesine rağmen hala bulamadım.
En iyi Total War serisi: Benim gönlümde bütün strateji oyunları bir yana ama Total War oyunları ayrı bir yanadır. O yüzden diğer oyunlarla kesinlikle karşılatırma yapmam bir Total War oyunu bence başka bir Total War oyunu ile karşılaştırılabilir. Ben yıllardır Lord of the Rings ile Total War'ın buluşmasının oyun dünyası başına gelebilecek en fantastik şey olacağını düşünürdüm. Warhammer bir Lort olmasa da fantastik dünyanın Totalwar şartlarında ne kadar uyumlu ve eğlenceli olabiliceğini ilk elden göstermiş oldu. Ünite, hero, item çeşitliliği ve eğlence bakımından bence hala eşibenzeri yok. Creative Assembly gerçekten bu konuda beklentileri aşmış durumda umarım Warhammer 3 de bu yönde devam eder. Ama yine jüri özel ödülünü ikinci en sevdiğim olan Shogun 2 Totalwar'a ve gönlümde büyük yer tutan ve zamanının ötesinde bir oyun olan Rome 1'e birlikte verebilirim.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@DamageExpert: Büyük bir anime fanıyım. Ömür biter anime bitmez ama shonen başta olmak üzere vaktim yettiğince enteresan gelen bütün serileri izlerim. Her türk erkeği gibi futbol oynamaya meraklıyım ama son geçirdiğim sakatlıktan sonra kısa süreliğine bir ara vermek zorunda kaldım. Fırsat buldukça vücut geliştirme ile uğraşıyorum ama bu ara biraz yoğun olduğum için eskisi gibi ilgilenemiyorum. İçinde dana eti olan her yemeği gözü kapalı götürürüm. Özelikle kebap olsun türü önemli değil. :)

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@DamageExpert: Öncelikle en sevdiğim ve herkesin bildiği iki klasikle başlamak istiyorum ilki Platon'un Devlet'i ve ikincisi ise Sun Tzu'nun Savaş Sanatı. İki kitap da aradan binlerce yıl geçmesine rağmen hala insanlara yol gösteren ve bu dünyada hayatta kalmak için farkındalığını arttıracak büyük bilgiler içermekte. İkinci olarak çoğumuzun en büyük sorunu olan kadın erkek ilişkilerinde olaya daha hakim olmanızı sağlayacak ve ufkunuzu açacak John Gray'in Erkekler Mars'tan Kadınlar Venüs'ten kitabını bütün gamer arkaşdaşlara gözü kapalı öneririm. Bence karşı cinsi anlamak adına kadim bilgiler içermekte mutlaka deneyin. Üçüncü olarak hayatına düzen vermek kendini gelişme olayında başlangıç kitabı olarak gördüğüm Robin Sharma'nın Ferrari'sini Satan Bilge'si. Kendini geliştirmek adına burda yazan tekniklerin ufak bir kısmını uygulamak ve olayın gazını almak bile hayat kalitenizi büyük oranda arttıracaktır.

Forumda bir çok rehberin bulunuyor, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@DamageExpert: Sevdiğim bir oyunun mekaniklerini çözmek eski zamanlardan beri takıntımdır. Eski arcade makinaları zamanlarında bile internet olmadığı karanlık çağlarda karakter hareketleri ve taktiklerini yazılı olarak kaydedip çalışırdım. Bu sebeple çok sevdiğim başta Paradox oyunları olmak üzere tecrübe ile ve internet üzerinden edindiğim bilgileri hem daha iyi anlamak hemde ihtiyacı olabilecek arkadaşlara paylaşmak için rehber yazı olarak hazırlamaktayım. Tabi artık yaşın verdiği sorumluluk ile oyunlara eskisi kadar zaman ayıramasamda elimden geldiği kadar diğer arkadaşlara yardımcı olmaya devam etmeye çalışacağım.

Forumdaki Aedilelerimiz hakkındaki görüşlerin neler? Gelecekte yönetim içerisinde bulunmayı düşünüyor musun?
@DamageExpert: Forumdaki arkadaşların çabaları saymakla bitmez. Senato ve Aedile üyeleri gördüğüm kadarı ile ellerinden geleni yapmaktalar. Öncelikle forum ve etkinliklerde emeği geçen herkesi tebrik eder ve başarılarının devamını dilerim. Ancak her konuyu okuyamadığım için okuduğum konulardan ilgimi çeken isimleri de fırsat bulmuşken onurlandırmaya çalışacağım. Ama şu sıralar Stellaris'e ağırlık verdiğimden dolayı Stellaris etkinliklerine katılanlara tabiki biraz topil geçeceğim ki bence hak ettiler :). Aylardır usanmadan her ay aktivite yapan Paradox ekibi üyelerine, başta açtığı güzel başlıklardan dolayı @altnkurt olmak üzere, tavırlarını çok taktir ettiğim cümleleri ile kalbimi çalan @Justicar'a ve elinden geldiği kadar oyunlara katılan güzel oyuncu @Selene a teşekkürü bir borç bilirim. Umarım Aedile olarak görevlerine daha uzun bir süre daha devam ederler.  Ayrıca Stellaris oyunlarına katılan ve Totalwar'da da güzel aktiviteler yapan @Gurt ve @Onur34 ün forumda çabalarını görmekte ve büyük saygı duymaktayım. Ayrıca Eu4 çok oynamasamda fırsat buldukça aktivite yapmaya calışan @Voidian ve özellikle kart oyunlarında yaptığı bilgilendirmeler ile dikkatleri üzerine çeken @reddga yı da severek takip etmekteyim. Honorable mention olarak Rome 2 etkilinde güzel oyunculuğunu gördüğüm @Aytaç'a veriyorum sayesinde o etkinlikte baya eğlenmiştim. Son olarak son zamanlarda gösterdiği büyük gayret kimsenin gözünden kaçmayan ve akla gelmeyecek konularda başlıklar açıp bilgilendirme yapan Genel Forumlardan @SchrödingersCat'i de keyifle takip etmekteyim. @Justicar'ın iyi özellikleri arasında sanırım geleceği görme yeteneği de mevcut. :) Her ne kadar Paradox ve Totalwar üzerinde daha yetkin olsam da Microsoft bölümünde açık olması sebebi ile Aedile olarak oradan bir başlangıç yapmayı planladım. Eğer seçilirsem vakit buldukça elimden geleni yapmaya çalışacağım.

@Onur34: Neden Stellaris?
@DamageExpert: Konu grandstrateji olunca önceliğim genelde tarihi oyunlar olmuştur.  Paradox'un bu oyun üzerinde gösterdiği emek ve bu emeğin baya başarılı olması sebebi ile SciFi alanında çok tutkum olmasa da bu oyun beni kendine bağlamayı başardı. İkinci olarak Paradox oyunları multiplayer oynandığı zaman oyuncular arası ister istemez devletlerin güçleri sebebi ile eşitsizlikler ve memnuniyetsizlikler olmakta. Ancak Stellaris'te herkes neredeyse eşit şartlarda başlamakta ve oyunun öngülebilirliği az olması sebebi ile (her ne kadar biz çok beceremesekte :)) oyuncular arası etkileşimi aslında daha ön plana çıkarmakta. Diplomasi bölümünde de biraz daha iyileştirmeler yapılırsa bence CK2 den sonra paradox'un en başarılı oyunu olmaya aday.

@Voidian: 2D mi 3D mi?
@DamageExpert: Hayaller 2D ama gerçekler 3D maalesef. :)

@Aytaç: Neden Boromir değil de Faramir?
@DamageExpert: Bence Boromir güç, cesaret ve yenenek bakımından Faramir'den kat kat üstündür karizmatiktir ağzı iyi laf yapar ama yüzük kardeşliğinde yüzüğe hemen kanarak herkesi hayal kırıklığına uğratmıştır. Faramir deki irade en sert kayada bile yoktur. Güç yüzüğüne karşı koymak her ölümlünün başarabileceği şey değil özellikle de insansan. Yani kısaca Boromir eğlenilecek, Faramir'se evlenenilcek adamdır.

@SchrödingersCat: Bize iş başında yaşadığın ilginç bir olayı anlatır mısın?
@DamageExpert: İşim gereği genellikle ilginç değilde acıklı olaylarla karşılaşmam maalesef daha ağır basmakta. Mesela geçen ay aldığım bir mahkeme dosyasından örnek vereyim. Üniversite sınavına geç kalan kızarkadaşını sınava yetiştirmeye çalışan bir genç yolda ağır hasarlı trafik kazası yapmış ve bu kaza sonucu kız emniyet kemerini takmaması sebebi ile araçtan fırlayarak hayatını kaybetmiş. Konu ile ilgili kızın ailesi oğlana tazminat davası açıyor. Oğlanın durumuna üzüldüm çünkü vefat eden arkadaşına mı üzülsün, vicdan azabı mı çeksin bi de üstüne tazminat davası ile uğraşsın. Bu olaydan çıkarılacak ders bir kurallara uymak hayat kurtarır, iki trafik poliçesi olmadan kesinlikle araç kullanmayın.

@Gurt: Favori animen ve sebebi nedir?
@DamageExpert: Bu soruya kesin bir yanıt vermem zor. İzlediğim çoğu animden ortalama üstü keyif alırım. Ama bir kaç tane aklıma gelen seri üzerinde durabilirim.Shonen olarak Yoshihiro Togashi'nin muhteşem eseri Hunter X Hunter hayranıyım. Her sezonu ayrı bir güzel, akıl dolu hazırlanmış ve bunu artarak devam ettirebilen nadir serilerden. Tekrar sahneleri izlemeye doyamıyorum.  Hikaye bütünlüğü olarak Fullmetal Alchemist: Brotherhood'u tek geçerim. Bütün seri boyunca tek amaç doğrulsunda sıkmadan hikayenin işlenmesi gerçekten büyük başarı bu konuda hep taktir ederim. Hikaye diyince aklıma gelen diğer en güzel seriler Code Geass, Death Note, Parasyte gelmekte. Devam etmesini istediğim tadına doyamadığım serilerin başında da Re:zero, Saga of Tanya the Evil, No game no life, Drifters gelmekte. Eski klasikler olarak Trigun, Dragonball Z, Rurouni Kenshin, Neon Genesis Evangelion, Sailor Moon yıllar geçsede eskimeyen ve kalbimde yeri olan seriler.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

fseRDhu.png
STRATEGYTURK RETRO KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

Müzik insanlığın ortak dilidir. - Henry Wadsworth Longfellow

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
167020 (+726)

Konu Sayısı
12266 (+77)

Üye Sayısı
4999 (+52)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #85
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »