Strategyturk Forumları
Günlük: HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+---- Forum: HoI4: Haberler (https://forum.strategyturk.com/forum-hoi4-haberler)
+---- Konu Başlığı: Günlük: HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma (/konu-gunluk-hoi4-istihbarat-ve-sifre-kirma)HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - Duman - 04-12-2019

hoi4-banner-2018.png

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta istihbarat ve şifre kırma mekaniklerinden bahsediliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/hoi4-dev-diary-scout-planes-and-breaking-the-enigma-and-stream-premieres-today-at-16-00cet.1292997/ :Herkese merhabalar. Bugün sizlere istihbarat mekaniklerinden ve La Resistance ile birlikte gelen istihbarat edinme yollarından bahsedeceğiz. Aynı zamanda İstihbarat Teşkilatına geri dönüp şifre kırmaya dair bazı bilgiler paylaşacağız.

Keşif Uçakları
Düşmanlarınız üzerinde istihbarat elde etmenin en iyi yollarından birisi keşif uçakları. Bu yeni uçak türünün 2 farklı teknoloji seviyesi var.

planes.png

Bu yeni uçak türleri savaşamıyor ve hava üstünlüğü sağlayamıyor, bunun yerine "Hava Gözlem" adı verilen yeni bir göreve sahip ve bu görevi barış zamanında da gerçekleştirebiliyorlar. Bu görev sayesinde operasyon bölgesindeki ülkelere dair istihbarat elde ediyorsunuz. Bu görev aynı zamanda gemilerin ve askerlerin konumlarını tespit edebilmenizi, dolayısıyla düşmanın neyin peşinde olduğunu öngörebilmenizi sağlıyor.

upload_2019-12-4_9-55-11.png

Oyundaki diğer uçak türleriyle Hava Gözlem görevi gerçekleştiremiyorsunuz ancak savaş dönemindeyken diğer uçaklar da normal operasyonları esnasında size istihbarat sağlayabiliyor.

Şifre Kırma
İkinci Dünya Savaşına dair ilginç bulduğum şeylerden birisi Müttefiklerin Mihver şifrelerini kırma girişimleri, özellikle Bletchley Park'ta yaşananlardı. Bu çalışmalara dair araştırmalarınızda genellikle şifre kırma esnasında verilmesi gereken ağır kararlara da yer verilir, enigma kodlarının çözümü sonrasında Müttefikler Almanların kodlarının deşifre olduğunu anlamaması için bu durumdan sadece belli başlı yerlerde faydalanmaları gerekiyordu. Bunu bir bakıma düşmanı en çok etkileyecek noktaya kadar yumruğu gizlemek gibi düşünebilirsiniz. Yeni şifre kırma mekaniklerini kodlarken aklımızda olan, oyuna yansıtmak istediğimiz şey tam olarak buydu.

Şifre kırma yapabilmeniz için İstihbarat Teşkilatınızda yeni bir departman kurmanız gerekecek, bunun altında hem şifre oluşturma hem de şifre kırmaya dair bazı geliştirmeler yer alıyor.

upload_2019-12-4_10-8-23.png

Şifre kırma gücünüz ne kadar yüksekse düşman kodlarını o kadar hızlı açığa çıkartabiliyorsunuz, şifreleme gücünüz ne kadar yüksekse, düşmanlar sizin kodlarınızı o kadar zor açığa çıkartıyor.

upload_2019-12-4_10-16-13.png

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Almanya'nın şu anki şifresini kırdığım görünüyor. Eğer şifreleme teknolojisinde daha üst bir kademeye geçerlerse burada ilerlememin bir kısmını kaybedip tekrardan işe koyulmam gerekecek. Sağda gördüğünüz 25 sizin şifre kırma gücünüz ve tüm aktif projelerde bu değer aynı. Şu anda aktif tek projem Danimarka, dolayısıyla şifre kırma gücünün tamamı ona ayrılmış durumda.

Düşmanın şifrelemesini kırmış olmak size düşmanın göremeyeceği çeşitli bonuslar sağlıyor. Bu bonuslardan tam olarak faydalanabilmek için ise buradaki bonusu aktifleştirmeniz gerek. Bunu yapmanız durumunda 30 gün boyunca düşmandan tam istihbarat elde edip, çeşitli ekstra bonuslar kazanıyorsunuz.

upload_2019-12-4_10-22-19.png

Buradaki bonuslardan aktif bir biçimde yararlanmak için en ideal zamanlar deniz çıkartmaları veya taarruza geçmiş olmak çünkü bunu kullanmaya başladıktan 30 gün sonra düşman şifrelemelerinin kırıldığını farkedecek ve yeni bir şifre kullanmaya başlayacak. Bu olay yaşandığında düşmanın yeni şifrelemesini kırmanız gerekecek.

Şifre kırma hususunda bir düzine matematikçinin sabah akşam mesai yapmasının yanı sıra nispeten daha gösterişli bazı alternatifleriniz var:

upload_2019-12-4_10-41-11.png

Bu günlükte istihbarat elde etme yöntemlerinden bahsettik, önümüzdeki hafta istihbarat sistemindeki değişikliklere dair ayrıntılar paylaşıyor olacağız. Takipte kalın.HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - ayhan - 04-12-2019

güzelmiş, 989 gün olmayacka ama dimi :D


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - yusufbugra76 - 05-12-2019

Harika sadece barışta kullanılacak bir uçak şaka gibi 39 dan sonra barış mı var?
Ve o casusluk sisteminin istediği fabrikalar ne öyle ne güzel major ülkelere gün doğdu ama ya minorlar? O fabrikaları minorlar nasıl bulacak veya inşaa edecekler alan mı var!!!!!!!
Dalgamı geçiyorlar bu ne şaçmalık


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - Semavi7 - 05-12-2019

Casusluk uçağı biraz saçma olmuş. Onun savaşta da iş yapması lazım. Düşman petrol silolarının yerini bulmada felan kullanılabilinir mesela.


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - birisi43 - 05-12-2019

Arkadaşlar ufak bir çeviri hatası olmuş sadece. Asıl metinde barış zamanında da yapılabilir yazıyor. Yani savaş zamanı da keşif yapabilirsiniz.


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - kampi123 - 05-12-2019

bu oyuna acilen para gelmeli.


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - yusufbugra76 - 05-12-2019

Yine de o fabrika istekleri minorları bitirir ve multiler de Almanlara minor desteği olmazsa resmen Axise yenilgi kesinleşir
Ve hiç bir günlükte fabrika alanları arttırılacak demiyorlar


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - Mabella - 06-12-2019

Minorlar da bir zahmet her şeye erişemesin arkadaş. Yeterince güçlü olmayan ülkeler ilk amacı ülkeyi kaldırmak olmalıyken neden casusluga bir ton para yatırsın ki zaten. Onun dışında keşif uçağı olayını beğendim. 50-100er tane üretirsen savaş öncesi her türlü iş görür


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - Zebercet - 06-12-2019

Dlc ne zaman cikar sizce ocakta cikar mi?


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - yusufbugra76 - 06-12-2019

(06-12-2019, 00:11)Mabella : Minorlar da bir zahmet her şeye erişemesin arkadaş. Yeterince güçlü olmayan ülkeler ilk amacı ülkeyi kaldırmak olmalıyken neden casusluga bir ton para yatırsın ki zaten. Onun dışında keşif uçağı olayını beğendim. 50-100er tane üretirsen savaş öncesi her türlü iş görür
Bu yazdığını minor oynarken casuslar ülkenin canına okurken hatırlarsın umarım  :joy:


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - Mabella - 06-12-2019

Zaten olmasi gereken de o degil mi? Bugun bile abd ajanlari yönetim degistirip, darbe yaparken hem de


HoI4 - İstihbarat ve Şifre Kırma - Maximus8340 - 10-01-2020

(05-12-2019, 01:55)yusufbugra76 : Harika sadece barışta kullanılacak bir uçak şaka gibi 39 dan sonra barış mı var?
Ve o casusluk sisteminin istediği fabrikalar ne öyle ne güzel major ülkelere gün doğdu ama ya minorlar? O fabrikaları minorlar nasıl bulacak veya inşaa edecekler alan mı var!!!!!!!
Dalgamı geçiyorlar bu ne şaçmalık
Zaten günlüklerin birinde bahsetmişlerdi her ülke casusluk yapsaydı sisteme çok büyük yük olurdu diye o yüzden sadece major ve pakt lideri ülkeler yapacak