Strategyturk Forumları
Detaylı Avusturya-Macaristan Kurma Rehberi - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Paradox Forumları (https://forum.strategyturk.com/forum-paradox-forumlari)
+--- Forum: Hearts of Iron IV (https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv)
+---- Forum: HoI4: Rehberler (https://forum.strategyturk.com/forum-hoi4-rehberler)
+---- Konu Başlığı: Detaylı Avusturya-Macaristan Kurma Rehberi (/konu-detayli-avusturya-macaristan-kurma-rehberi)

Detaylı Avusturya-Macaristan Kurma Rehberi - Wellington Duke - 07-03-2020

Arkadaşlar merhaba öncelikle şunu belirtiyim bu ilk rehberim, herhangi bir yanlış yaparsam konuşma üslubumda vs. bana yazın, kusuruma bakmayın.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
İlk olarak ne yapacağımız hakkında ön bilgileri vereyim ;

Kesinlikle önce "Altyapı" basmalısınız. Zaten kolayca toprak ve dolayısıyla fabrika kazanacağınız için kaynak ihtyacı da artacaktır. Bu yüzden öncelikle altyapı basmayı öneriyorum. (Kendim oynarken en az 1940`a kadar hep altyapı basıyorum)
Donanma konusunda zaten oyunun başında denize kıyınız olmadığı için hiçbirşey`iniz olmayarak başlayacaksınız. Ama ileriki zamanlarda da benim çok da işime yaramıyor , ihtyacım olmuyor. Donanma konusu size kalmış, yapadabilirsiniz , yapmayadabilirsiniz.
Acele etmeyin , bi ona dal, buna dal derken bir bakmışınız adamlar Budapeşteye dayanmış , o yüzden sabırlı olun sakin bir şekilde oynayın.  
Şimdi dilerseniz geçelim.

Adımlar      
------------------------------
1.Adım : İlk amacımız şu lanet "Trianon Antlaşması"`ndan kurtulmak. Bunun için elimizde 2 yol bulunuyor. (Normalde 3 ama 3.sü Avusturya-Macaristan kuracaksak olmuyor. Faşist Macaristan yapmamız lazım onun için) 

1.Yol : Herhangi bir ülkeye savaş açtığımız zaman Milli Ruh kendi kendine kalkıyor. (Ben bunu önermiyorum çünkü az da olsa savaştaki İnsan Gücü kaybı, Avusturya-Macaristan için hayati derecede önemli.)
2.Yol : Odaklardan "Bled Sözleşmesi" adlı odağı yapmak. (Ben şahsen bunu öneriyorum , zaman kaybı savaştaki kayıptan daha değersiz bence)

Odak sıralaması şu şekilde olacak ; (Ben Bled Sözleşmesi üzerinden anlatacağım , eğer siz savaşarak kaldıracaksanız Trianon`u kendiniz odakları gidebilirsiniz.) (Oyunun orjinal dili olarak İngilizce söyleyeceğim)
Balanced Budget - Secret Rearmament - Strengthen the Monarchists - War Games / Theorotical Air Efforts ( Ben War Games`i öneriyorum. Havaya abanırsak en iyilerden biri oluyoruz doğru ama oyunun başında Ordu Deneyimi daha çok işinize yarar.  :wink: ) - Elect a King - Bled Agreement.
Ve böylece Treaty of Trianon , National Spirit`ini kaldırmış oluyoruz. (Odak sıralamasını istediğiniz gibi yapabilirsiniz en hızlı ve en çok yönlü gelişme böyle olacağını düşündüğüm için ben böyle yapıyorum.)

2.Adım : Bundan sonra odaklarda bir politik , bir endüstriyel gitmek daha yararlı olcaktır. Böyle yaptıktan ve Otto Von Habsburg`u başa geçirdikten sonra sırada ki konumuz "Avusturya" 
Avusturya`yı almanın 2 yolu var. 1.si referandum ile, 2.si savaş ile. Ben referandumu öneriyorum çünkü çok yüksek bir ihtimalle zaten başarılı oluyor.
(Farklı modlarda bu ihtimal değişiklik gösterebilir , ben Vanilla yani normal oyun üzerinden konuşuyorum.) 
Evet Avusturyayı ilhak ettikten sonra "Restoration of Austria-Hungary" odağı ile Avusturya-Macaristan`ı resmi olarak kurmuş oluyoruz. Sıradaki adım bütün Avusturya-Macaristan oyuncularının en gerildiği kısım , Çekoslovakya.

3.Adım : Şimdi, Almanyanın odaklarına dikkat etmemiz gerekiyor. Almanya "Demand Sudetenland" odağını giderken, siz de Çekoslovakya ile İmprove Relations yapıp , "Protect the Czechoslovakia" odağını gitceksiniz. Dediklerimi yaparsanız , Çekoslovakya Almanya`dan gelen baskılardan dolayı sizin korumanızı kabul edip yüksek ihtimalle ilhak edilecektir. Eğer edilmezse de kuklanız olacaktır. Ondan sonra Almanya`nın odağı bitince Sudetenland`ı verip , vermemek size kalmış. Zaten Çekoslovakya size katıldıktan sonra ekonominiz dolayısıyla , askeriyeniz de geliştiğinden , biraz da siz bir şeyler katarsanız her ülkeye kafa tutabilirsiniz.  :up:  Bu arada uçak konusunda ben genelde Close Air Support , Fighter ve Tactical Bomber basıyorum, erkenden basmaya başlarsanız ileride ciddi bir hava gücünüz oluyor.

Arkadaşlar bundan sonrası (odaklar , savaşlar vs.) size kalmış. Rehber Avusturya-Macaristan`ı kurmak üzereydi. Ve başarılı bir şekilde kurduk.
İlk rehberime göre nasıl olmuş yazarsanız çok memnun edersiniz. Okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim, umarım işinize yaramıştır.
İyi günler, iyi oyunlar :smiling:

Detaylı Avusturya-Macaristan Kurma Rehberi - Proloter - 07-03-2020

Güzel Rehber

Teşekkürler  :innocent:

Detaylı Avusturya-Macaristan Kurma Rehberi - KARTAL - 07-03-2020

Yararlı bir rehber.Teşekkürler.

(07-03-2020, 21:02)KARTAL : Yararlı bir rehber.Teşekkürler.
Ben teşekkür ederim.  :innocent:

Detaylı Avusturya-Macaristan Kurma Rehberi - Onur34 - 07-03-2020

Rehber için teşekkürler. Oldukça bilgilendirici.

(07-03-2020, 22:10)Onur34 : Rehber için teşekkürler. Oldukça bilgilendirici.
Yararı olduysa ne mutlu bana. Sağolun  :innocent: